Αναγκη για πληροφορίες παρακαλω cipralex - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 212
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Μπαμπηνο το έχω διαβάσει ίσα με 200 φορες αυτο φιλαρακι........ εγώ νομιζω ότι το εντονότερο αγχος που βιώνω στην αρχη είναι αντίδραση του οργανισμού για καυτι το οποίο του είναι (ξένο) και προσπαθεί να αλλαξει την ομοιόσταση του μ...... αλλά είπαμε εγώ ειμαι σχετικά νέος στο κουρμπέτι καλυτερα να μιλήσετε εσείς με την εμπειρία σας
    Ναι ρε αγορινα σιγά τον παλιό... χαχαχχα 5 μήνες το παίρνω... οκ δε λέω είμαι 2 βήματα πιο μπροστά από εσένα αλλά ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Ας πούμε εμένα που και εγώ παρθένος ήμουν σε τέτοιες χημείες, δε μου έκανε άγχος τέτοιο που περιγράφεις, μου έφερε όμως ζαλάδα τρελή!!!! Να μη μπορώ να σταθώ πουθενά!
    Υπομονή φίλοι μου θα ερθουν καλύτερες μέρες...!

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Ο κάθε οργανισμός σιγουρα είναι διαφορετικός...... πριν προβείς στην αγωγή τι βίωνες Μπαμπηνο και μετά από πέντε μηνες είδες βελτίωση;;

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Ο κάθε οργανισμός σιγουρα είναι διαφορετικός...... πριν προβείς στην αγωγή τι βίωνες Μπαμπηνο και μετά από πέντε μηνες είδες βελτίωση;;
    Ξέρεις πιο είναι το κακό; Ότι όταν έχει κατάθλιψη καποιοσ δε το καταλαβαίνει άμεσα. Το βλέπουν οι γύρω του και κυρίως άτομα που τον νοιάζονται βλέπουν αυτό το κάτι σα μόνιμη θλίψη στο προσωπο... αυτό μου έλεγαν. Όλοι με ρωτούσαν τι έχω και ενώ ενοιωθα ότι κάτι δε πάει καλά δε μπορούσα να προσδιορίσω τι είχα και απαντούσα δεν έχω τίποτα... μέχρι που κάποια στιγμή στο λένε πολλοί, ακόμα και κόσμος που δεν συναναστρέφεται συχνά και εκεί λες εδώ κάτι δε πάει καλά....
    αυτό έπαθα που λες... και ναι σε αυτή τη φάση μετά από 5 μήνες μπορώ να πω ότι είμαι πολύ καλά! Και η φάση είναι ότι ενώ δε καταλάβαινα ότι είχα κάτι πριν, τώρα καταλαβαίνω ότι είμαι καλύτερα από πριν...

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Μπαμπηνο το έχω διαβάσει ίσα με 200 φορες αυτο φιλαρακι........ εγώ νομιζω ότι το εντονότερο αγχος που βιώνω στην αρχη είναι αντίδραση του οργανισμού για καυτι το οποίο του είναι (ξένο) και προσπαθεί να αλλαξει την ομοιόσταση του μ...... αλλά είπαμε εγώ ειμαι σχετικά νέος στο κουρμπέτι καλυτερα να μιλήσετε εσείς με την εμπειρία σας
    Έτσι είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων, εκτός αν πρόκειται για adverse reaction, του οργανισμού στο φαρμακο, που συνήθως όμως συνοδεύεται και από άλλα έντονα σωματικά συμπτώματα.

    Γιαυτό σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να ενημερώνετε τον γιατρό σας που ελπίζω να είναι αρκετα έμπειρος με αυτά τα φάρμακα και να συμβουλεύσει σωστά!

    Η δική μου εμπειρία με τους γιατρούς είναι :
    πάρε χαπάκια μέχρι να βρεθεί το κατάλληλο, να κουκουλωθουν τα συμπτώματα και να αισθανθείς καλά για όσο καιρό αυτό κρατήσει, και μετά πάλι βλέπουμε!

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Έτσι είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων, εκτός αν πρόκειται για adverse reaction, του οργανισμού στο φαρμακο, που συνήθως όμως συνοδεύεται και από άλλα έντονα σωματικά συμπτώματα.

    Γιαυτό σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να ενημερώνετε τον γιατρό σας που ελπίζω να είναι αρκετα έμπειρος με αυτά τα φάρμακα και να συμβουλεύσει σωστά!

    Η δική μου εμπειρία με τους γιατρούς είναι :
    πάρε χαπάκια μέχρι να βρεθεί το κατάλληλο, να κουκουλωθουν τα συμπτώματα και να αισθανθείς καλά για όσο καιρό αυτό κρατήσει, και μετά πάλι βλέπουμε!
    Άγνωστες οι βουλές της σεροτονίνης.....

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Μπαμπη ξερεις ποια είναι η διαφορά εγώ το ένιωσα από την πρωτη στιγμη φωνάζω παιδια δεν ειμαι καλα...... δεν νιώθω καλα.......κατι δεν πάει καλα Γ αυτο άλλωστε ο γιατρος μου απέκτησε την κατάθλιψη και μου λέει διαταραχή άγχους.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Μια θεωρία των neuroscientists, ως προς την αιτία της επιδείνωσης των συμπτωματων, στο πρώτο διάστημα λήψης των ssris αντικαταθληπτικων, είναι η εξής :

    Τα ssris (selective serotonin reuptake inhibitors/εκλεκτικοι αναστολείς επαναπροσληψης της σεροτονινης), σε πρώτο στάδιο αυξάνουν την παρουσία της στις εγκεφαλικές συνάψεις.

    Μόλις αυτή αυξηθεί , οι πρωτεινικοι ανιχνευτές που ελέγχουν την συγκέντρωση της, ενημερώνουν τον υποθαλαμο (το στρατηγείο του εγκεφάλου) ο οποίος και λαμβάνει άμεσα μέτρα για να την ελαττώσει.

    Αυτό το κάνει με δύο ενέργειες.
    Αυξάνει την λειτουργία των ενζυμων που την αποδομουν, ενώ συγχρόνως δίνει εντολή στα κύτταρα που την παράγουν, να ελαττωσουν την παραγωγή της.

    Έτσι ξαφνικά και σε μικρό διάστημα, η παρουσία της σεροτονινης ελαττώνεται δραματικά, σε επίπεδα χαμηλότερα από πριν.

    Αυτό έχει σαν συνέπεια, να αισθάνεστε χειρότερα!

    Εν συνεχεία κάνει πολύπλοκες ενέργειες για να επιστρέψει σε μια νέα ομοιοσταση, όπου αν όλα πάνε καλά θα έχομε μεγαλύτερη παρουσία σεροτονινης και θα αισθανόμαστε καλά.

    Όπως αντιλαμβανεστε λοιπον, αυτά τα φάρμακα δεν είναι ασπιρίνες, και ο εγκέφαλος κυριολεκτικά αγωνίζεται για να τα συμπεριλάβει στις λειτουργίες του.

    Τώρα αντιλαμβανεστε σε τι κατάσταση θα τον φέρουμε, εάν αντί ένα, πάρουμε δύο και τρία φάρμακα συγχρόνως, τα αλλάζουμε η αυξομοιωνομε τις δόσεις.
    Γιαυτό με προσοχή στους χειρισμούς των.

    Αυτά, και ελπίζω να μην σας κούρασα!

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Άρα λοιπον Κώστα χονδροειδος η αρχική επιδείνωση ωφειλεται στην αντίδραση του οργανισμού στην Χημική παρέμβαση που του κανουμε...... μπράβο πολυ Ωραια η τοποθέτηση σου Γ αυτο μαλλον αλλωστε έχουν και τις δόσεις εισοδου

  9. #69
    Nefeli28
    Guest
    Άρα δεν είναι τυχαία η επιδείνωση που αισθανόμαστε κάποιοι με αυτά τα φάρμακα;
    Έχει κάποια σχέση η ώρα μέσα στη μέρα; Έχει παρατηρήσει κανεις κάτι σχετικό;
    Εγώ ξυπνάω πολύ ασχημα και μέσα στη μέρα έχω πιο πολύ άγχος από πριν, και η κατάσταση καλυτερεύει προς το βράδυ.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Άρα δεν είναι τυχαία η επιδείνωση που αισθανόμαστε κάποιοι με αυτά τα φάρμακα;
    Έχει κάποια σχέση η ώρα μέσα στη μέρα; Έχει παρατηρήσει κανεις κάτι σχετικό;
    Εγώ ξυπνάω πολύ ασχημα και μέσα στη μέρα έχω πιο πολύ άγχος από πριν, και η κατάσταση καλυτερεύει προς το βράδυ.
    Εγώ παίρνω 15mg στις 7 το απόγευμα και μπορώ να πω ότι δεν έχω κάτι μέσα στην ημέρα. Όπως επίσης και ο ύπνος είναι οκ

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Και εγώ Ναφαλη τα ιδια το πρωι ξυπνάω με ανησυχία σαν να είναι εκει και να σε περιμενει μετά κατά το μεσημερι κορυφώνεται και από το απογευμα αρχίζει και ηρεμεί........

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Βέβαια υπάρχει μια λογική εξήγηση Γ αυτο καθώς το πρωι ο οργανισμός εκτίει τα μεγαλύτερα ποσοστά κορτιζόλης και όσο πλησιάζει το βραδυ τα ποσοστά αυτά μειώνονται ( κιρκαδιος ρυθμός)......... και Λογικα Σ εμάς αυτά τα ποσοστά κορτιζόλης είναι υπεραυξημενα

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Βέβαια υπάρχει μια λογική εξήγηση Γ αυτο καθώς το πρωι ο οργανισμός εκτίει τα μεγαλύτερα ποσοστά κορτιζόλης και όσο πλησιάζει το βραδυ τα ποσοστά αυτά μειώνονται ( κιρκαδιος ρυθμός)......... και Λογικα Σ εμάς αυτά τα ποσοστά κορτιζόλης είναι υπεραυξημενα
    Πολύ σωστά τα λες!

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Άρα δεν είναι τυχαία η επιδείνωση που αισθανόμαστε κάποιοι με αυτά τα φάρμακα;
    Έχει κάποια σχέση η ώρα μέσα στη μέρα; Έχει παρατηρήσει κανεις κάτι σχετικό;
    Εγώ ξυπνάω πολύ ασχημα και μέσα στη μέρα έχω πιο πολύ άγχος από πριν, και η κατάσταση καλυτερεύει προς το βράδυ.
    Και βέβαια δεν είναι τυχαία!

    Είναι επακόλουθο της προσπάθειας του εγκεφάλου να αποκτήσει νέα ομοιοσταση, ενσωματωνοντας το φαρμακο στην λειτουργία του.

    Εάν τα καταφέρει, και ξαναρυθμισθουν τα επίπεδα των νευροδιαβιβαστων σε υψηλότερα επίπεδα, αισθανόμαστε καλά, μέχρι να ανατραπεί κάποια στιγμή αυτή η νέα ισσοροπια (αργά ή γρήγορα αυτό θα συμβεί γιαυτό όσο αισθανόμαστε καλά, θα πρέπει αν είναι δυνατόν, να βρούμε άλλους τρόπους, χωρίς φάρμακο, για να λειτουργούμε ικανοποιητικα ).

    Εάν δεν τα καταφέρει, θα αισθανόμαστε άσχημα, και ίσως πολύ χειρότερα από όταν πριν το φάρμακο!

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Και δυστυχως το μόνο που μπορεί να ρυθμίσει άμεσα τα επίπεδα κορτιζόλης στο σώμα είναι το Xanax!!

Page 5 of 15 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω απο τη πάσχω. Παρακαλώ απαντήστε μου είναι ανάγκη χρειάζομαι βοήθεια.
    By Petrac in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2017, 19:41
  2. Replies: 0
    Last Post: 17-12-2017, 13:55
  3. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 18:13
  4. παρακαλω θα ηθελα πληροφοριες για τον ψυχιατρο και ψυχαναλητη ******
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-09-2012, 13:05
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 11-05-2006, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •