Αναγκη για πληροφορίες παρακαλω cipralex - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast
Results 166 to 180 of 212
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Πολλές αλήθειες στο κείμενο σου Κίρκη και μπράβο που το προσεγγίζεις έτσι και όχι επιφανειακά και συμπτωματολογικα...... απλά όταν φτανει σε τετοια έκταση και γινεται τόσο έντονο η φαρμακευτική αγωγή νομιζω είναι μονόδρομος για να σε βοηθήσει να ξαναβρείς την λειτουργικότητα σου και το κουραγιο σου....... να ηρεμήσεις και αν μπορείς να ψάξεις βαθιά μέσα σου τι σε έφτασε Σ αυτήν την τρομακτική κατασταση

  2. #167
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Πολλές αλήθειες στο κείμενο σου Κίρκη και μπράβο που το προσεγγίζεις έτσι και όχι επιφανειακά και συμπτωματολογικα...... απλά όταν φτανει σε τετοια έκταση και γινεται τόσο έντονο η φαρμακευτική αγωγή νομιζω είναι μονόδρομος για να σε βοηθήσει να ξαναβρείς την λειτουργικότητα σου και το κουραγιο σου....... να ηρεμήσεις και αν μπορείς να ψάξεις βαθιά μέσα σου τι σε έφτασε Σ αυτήν την τρομακτική κατασταση
    Σε ευχαριστω πολυ Dm για τα λογια σου περναω δυσκολα πολυ καθε μερα μετρωντας το μποι μου απεναντι στους χειροτερους εχθρους μας. Τους φοβους μας. Αλλα κανω υπομονη.. Και προσπαθω να εχω πιστη σε μενα. Ευχομαι απο καρδιας ολοι να μπορεσουμε να βρουμε το κουραγιο και τη δυναμη να κοιταξουμε μεσα μας(εστω και με τη βοηθεια χημικων στην αρχη) γιατι εκει βρισκεται η αληθεια. Και μαλλον η αποκτηση της ουτε ειναι ευκολη αλλα ουτε και απλη.

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Κίρκη καλησπέρα!
    Πολύ σωστά τα περιγράφεις! Να σε ρωτήσω είσαι εξωτερικό τώρα; Οι ουσίες που περιγράφεις έκαναν την κατάσταση χειρότερη η σε βοήθησαν ;

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Kostas62 περιμενουμε ενημερωση για την πρόοδο της αγωγής σου!!!

  5. #170
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by babis257 View Post
    Κίρκη καλησπέρα!
    Πολύ σωστά τα περιγράφεις! Να σε ρωτήσω είσαι εξωτερικό τώρα; Οι ουσίες που περιγράφεις έκαναν την κατάσταση χειρότερη η σε βοήθησαν ;
    Καλησπερα Μπαμπη, δυστυχως οχι δεν βοηθησαν τα χειροτερευσαν. Μαλιστα νομιζω οτι την πρωτη πρωτη κριση πανικου την ειχα οταν δοκιμασα ενα space cake. Ειμαι στην Ολλανδια βλεπεις οποτε παρασυρθηκα θα ελεγα

  6. #171
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Καλησπέρα σε όλου ειμαι καινούργιος στο φόρουμ και παρα πολυ μπερδεμένος έχω ξεκινησει μετά από διαβούλευση με τον Ιατρό μου το cipralex 10 mg για αγχώδη διαταραχή..... υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει για πιθανές παρενέργειες -αποτελεσματικότητα και είναι Σ αυτήν την αγωγή;;
    Τι ειδους αγχώδη διαταραχή εχεις γενικευμένη;;;κοινωνικη;;;;η ψυχαναγκαστική;;;;

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Mike στην διάγνωση του ο γιατρος έχει γράψει αγχώδης εκδήλωση....... από αυτά που έχω διαβάσει εγώ μαλλον γενικευμένη αγχώδης διαταραχή είναι διότι δεν έχω προβλημα ούτε εξω να βγω ούτε παρατηρώ να έχω ψυχαναγκασμό θα εκτός και αν η διαρκής αναζήτησή πληροφοριών για την όλη κατάσταση θεωρείται ψυχαναγκασμος

  8. #173
    MikeStam 3
    Guest
    μπορεις να μου κανεις μια χαρη να τον ρωτησεις απο την εμπειρια του για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη ποιο ειναι καλυτερο cipralex η seroxat??

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Να τον ρωτησω ρε φιλε αν και νομιζω δεν η γινεται έτσι δουλεια...... όταν λες ιδεοψυχαναγκαστικη αγχώδη διαταραχή δηλαδή πως το βιώνεις;;; Πως έβγαλες το συμπέρασμα δηλαδή ότι έχεις αυτο το πραγμα;;

  10. #175
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Dm89 View Post
    Να τον ρωτησω ρε φιλε αν και νομιζω δεν η γινεται έτσι δουλεια...... όταν λες ιδεοψυχαναγκαστικη αγχώδη διαταραχή δηλαδή πως το βιώνεις;;; Πως έβγαλες το συμπέρασμα δηλαδή ότι έχεις αυτο το πραγμα;;
    Και ποιο απο τα 2ειναι πιο δυνατο ρωτα τον εκανα τεστ mpi το πληρωνεις 30ευρω και εβγαλε ότι πάσχω απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή επισης κανω σκεψεις κολαω σε ενα πραγμα επίμονα που μου προκαλεί απίστευτο αγχος και δεν μπορω να ξεκολησω τις σκέψεις μου και μπορει να ασχολούμαι ολη μερα με ενα πράγμα π.χ ποιο φαρμακο μου ταιριάζει να το ψαχνω ωρες στο ίντερνετ

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Mike το τεστ ποιος σου το εκανε;;; Και ο δικός σου γιατρος τι λέει;;

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Επίσης τι είναι αυτο το τεστ;;;

  13. #178
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    39
    Παιδιά καλησπέρα.Μιας και βλέπω ότι όλοι περνάμε παρόμοια πράγματα θέλω να σας πω και εγώ την εμπειρία μου όπως το έζησα όταν προτοξεκινησα και εγώ στον κόσμο της αγχώδης διαταραχης.Ξεκινησα και εγώ θεραπεία με cipralex και ζαναξ.Τον πρώτο καιρό είχα και εγώ την ίδια απορία και ακριβώς τις ίδιες σκέψεις και κινήσεις με τον Dm89.Ρώταγα ποτέ θα με πιάσει,διάβαζα σελίδες στο ίντερνετ κτλ.Να μην πολυλογώ τα χάπια ξεκίνησαν να με πιάνουν στις 30-35 μέρες ωστόσο το ζαναξ το είχα και όλο.και το μειωνα όσο με έπιανε το αντικαταθλιπτικό.Δεν είχα παρενέργειες παρότι παρθένος οργανισμός το μόνο που έγινε ηταν ότι για να ανεβάσω σεροτονίνη έτρωγα τα πάντα με όλη τη σημασία της λέξεως.Πηρα 15 κιλά τα οποία μετά από 3 χρόνια παλεύω να χασω(δεν τρελαίνομαι και στην προσπαθεια).Έχω χάσει τα 10 περιπου).Anyway ένιωθα ακριβώς ότι εσείς,ότι θα τρελαθώ,ότι θα χάσω το μυαλό μου,με ενοχλούσαν κάποιοι θόρυβοι,έβλεπα θολά,κρίσεις πανικού πολύ βαριές,πήγαινα σε ότι γιατρό υπήρχε και όλοι με έδιωχναν.Τα χάπια με βοήθησαν και όταν λειτούργησαν ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση.Να τονίσω ότι και σε μένα ήρθαν όλα τα συμπτώματα σε μια περίοδο αλλαγής όπως στην φίλη μας Κίρκη και παρότι ήταν όλα καλά στη ζωή μου ξαφνικά άρχισα να χάνω την γη κάτω από τα πόδια μου.Οπως και να έχει ήμουν τυχερός που ήρθε όλο αυτό στα 26 μου για να μπορώ να καταλάβω τι γίνεται και να λύσω καταστάσεις.Μετα απο δύο χρόνια θεραπείας με σιπραλεξ τα έκοψα και μπορώ να πω ότι ήμουν πολύ καλά.Ελα όμως που πραγματικά δεν είχα ανακαλύψει τι φταίει.Ετσι λοιπόν σε μια μεγάλη αλλαγή πάλι της ζωής μου τα συμπτώματα ξαναηρθαν ήπια..κατάλαβα ότι μου προκαλεί άγχος γενικά η "αλλαγη" και κατέληξα ότι είναι παιδικό κατάλοιπο μιας και λόγω προβληματικής οικογένειας είχα αλλάξει 7-8 σχολεία όταν ήμουν μικρός.Επισης ανακάλυψα ότι το πρόβλημα του φόβου οφείλεται ότι κάποτε φοβόμουν τον πατέρα μου..Εν ολίγοις δεν σας λέω τον πόνο μου απλά σας λέω ότι όλα είναι στο υποσεινηδειτο και πρέπει να τα βγάλετε προς τα έξω για να είσαστε καλά στην υπόλοιπη ζωή σας.Καποιος ανέφερε ότι οι ψυχοθεραπειες δεν κάνουν καλό,θα διαφωνήσω και στην περίπτωση του ή έχει βρει λάθος θεραπευτή ή τα έχει παρατήσει.
    Είμαι ανοιχτός σε όποια συζήτηση θέλετε μιας και ειμαι 3 Χρόνια πια σε αυτόν τον χώρο και έχω αποκτήσει εμπειρία.
    Σημειώστε ότι τώρα τρεναρω όσο μπορώ το να πάρω χάπι γιατί πιστεύω ότι μπορώ να το νικήσω μόνος μου και να λύσω ότι με.βασανιζει.εννοειται ότι αν χρειαστεί βέβαια θα ξανακάνω αγωγή χωρίς κανέναν φόβο γνωρίζοντας πια τι γίνεται σε όλη την διαδικασία.
    Και να θυμάστε ότι οι ψυχικές ασθένειες θέλουν χρόνο,δεν παίρνουν σε μια βδομάδα όπως μια σωματική ασθένεια.

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by PanosBar21 View Post
    Παιδιά καλησπέρα.Μιας και βλέπω ότι όλοι περνάμε παρόμοια πράγματα θέλω να σας πω και εγώ την εμπειρία μου όπως το έζησα όταν προτοξεκινησα και εγώ στον κόσμο της αγχώδης διαταραχης.Ξεκινησα και εγώ θεραπεία με cipralex και ζαναξ.Τον πρώτο καιρό είχα και εγώ την ίδια απορία και ακριβώς τις ίδιες σκέψεις και κινήσεις με τον Dm89.Ρώταγα ποτέ θα με πιάσει,διάβαζα σελίδες στο ίντερνετ κτλ.Να μην πολυλογώ τα χάπια ξεκίνησαν να με πιάνουν στις 30-35 μέρες ωστόσο το ζαναξ το είχα και όλο.και το μειωνα όσο με έπιανε το αντικαταθλιπτικό.Δεν είχα παρενέργειες παρότι παρθένος οργανισμός το μόνο που έγινε ηταν ότι για να ανεβάσω σεροτονίνη έτρωγα τα πάντα με όλη τη σημασία της λέξεως.Πηρα 15 κιλά τα οποία μετά από 3 χρόνια παλεύω να χασω(δεν τρελαίνομαι και στην προσπαθεια).Έχω χάσει τα 10 περιπου).Anyway ένιωθα ακριβώς ότι εσείς,ότι θα τρελαθώ,ότι θα χάσω το μυαλό μου,με ενοχλούσαν κάποιοι θόρυβοι,έβλεπα θολά,κρίσεις πανικού πολύ βαριές,πήγαινα σε ότι γιατρό υπήρχε και όλοι με έδιωχναν.Τα χάπια με βοήθησαν και όταν λειτούργησαν ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση.Να τονίσω ότι και σε μένα ήρθαν όλα τα συμπτώματα σε μια περίοδο αλλαγής όπως στην φίλη μας Κίρκη και παρότι ήταν όλα καλά στη ζωή μου ξαφνικά άρχισα να χάνω την γη κάτω από τα πόδια μου.Οπως και να έχει ήμουν τυχερός που ήρθε όλο αυτό στα 26 μου για να μπορώ να καταλάβω τι γίνεται και να λύσω καταστάσεις.Μετα απο δύο χρόνια θεραπείας με σιπραλεξ τα έκοψα και μπορώ να πω ότι ήμουν πολύ καλά.Ελα όμως που πραγματικά δεν είχα ανακαλύψει τι φταίει.Ετσι λοιπόν σε μια μεγάλη αλλαγή πάλι της ζωής μου τα συμπτώματα ξαναηρθαν ήπια..κατάλαβα ότι μου προκαλεί άγχος γενικά η "αλλαγη" και κατέληξα ότι είναι παιδικό κατάλοιπο μιας και λόγω προβληματικής οικογένειας είχα αλλάξει 7-8 σχολεία όταν ήμουν μικρός.Επισης ανακάλυψα ότι το πρόβλημα του φόβου οφείλεται ότι κάποτε φοβόμουν τον πατέρα μου..Εν ολίγοις δεν σας λέω τον πόνο μου απλά σας λέω ότι όλα είναι στο υποσεινηδειτο και πρέπει να τα βγάλετε προς τα έξω για να είσαστε καλά στην υπόλοιπη ζωή σας.Καποιος ανέφερε ότι οι ψυχοθεραπειες δεν κάνουν καλό,θα διαφωνήσω και στην περίπτωση του ή έχει βρει λάθος θεραπευτή ή τα έχει παρατήσει.
    Είμαι ανοιχτός σε όποια συζήτηση θέλετε μιας και ειμαι 3 Χρόνια πια σε αυτόν τον χώρο και έχω αποκτήσει εμπειρία.
    Σημειώστε ότι τώρα τρεναρω όσο μπορώ το να πάρω χάπι γιατί πιστεύω ότι μπορώ να το νικήσω μόνος μου και να λύσω ότι με.βασανιζει.εννοειται ότι αν χρειαστεί βέβαια θα ξανακάνω αγωγή χωρίς κανέναν φόβο γνωρίζοντας πια τι γίνεται σε όλη την διαδικασία.
    Και να θυμάστε ότι οι ψυχικές ασθένειες θέλουν χρόνο,δεν παίρνουν σε μια βδομάδα όπως μια σωματική ασθένεια.
    Αγαπητέ φίλε Πάνο
    Θα μπορούσες να μου στείλεις ένα email
    Last edited by Aeon; 12-04-2019 at 00:48.

  15. #180
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by PanosBar21 View Post
    Παιδιά καλησπέρα.Μιας και βλέπω ότι όλοι περνάμε παρόμοια πράγματα θέλω να σας πω και εγώ την εμπειρία μου όπως το έζησα όταν προτοξεκινησα και εγώ στον κόσμο της αγχώδης διαταραχης.Ξεκινησα και εγώ θεραπεία με cipralex και ζαναξ.Τον πρώτο καιρό είχα και εγώ την ίδια απορία και ακριβώς τις ίδιες σκέψεις και κινήσεις με τον Dm89.Ρώταγα ποτέ θα με πιάσει,διάβαζα σελίδες στο ίντερνετ κτλ.Να μην πολυλογώ τα χάπια ξεκίνησαν να με πιάνουν στις 30-35 μέρες ωστόσο το ζαναξ το είχα και όλο.και το μειωνα όσο με έπιανε το αντικαταθλιπτικό.Δεν είχα παρενέργειες παρότι παρθένος οργανισμός το μόνο που έγινε ηταν ότι για να ανεβάσω σεροτονίνη έτρωγα τα πάντα με όλη τη σημασία της λέξεως.Πηρα 15 κιλά τα οποία μετά από 3 χρόνια παλεύω να χασω(δεν τρελαίνομαι και στην προσπαθεια).Έχω χάσει τα 10 περιπου).Anyway ένιωθα ακριβώς ότι εσείς,ότι θα τρελαθώ,ότι θα χάσω το μυαλό μου,με ενοχλούσαν κάποιοι θόρυβοι,έβλεπα θολά,κρίσεις πανικού πολύ βαριές,πήγαινα σε ότι γιατρό υπήρχε και όλοι με έδιωχναν.Τα χάπια με βοήθησαν και όταν λειτούργησαν ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση.Να τονίσω ότι και σε μένα ήρθαν όλα τα συμπτώματα σε μια περίοδο αλλαγής όπως στην φίλη μας Κίρκη και παρότι ήταν όλα καλά στη ζωή μου ξαφνικά άρχισα να χάνω την γη κάτω από τα πόδια μου.Οπως και να έχει ήμουν τυχερός που ήρθε όλο αυτό στα 26 μου για να μπορώ να καταλάβω τι γίνεται και να λύσω καταστάσεις.Μετα απο δύο χρόνια θεραπείας με σιπραλεξ τα έκοψα και μπορώ να πω ότι ήμουν πολύ καλά.Ελα όμως που πραγματικά δεν είχα ανακαλύψει τι φταίει.Ετσι λοιπόν σε μια μεγάλη αλλαγή πάλι της ζωής μου τα συμπτώματα ξαναηρθαν ήπια..κατάλαβα ότι μου προκαλεί άγχος γενικά η "αλλαγη" και κατέληξα ότι είναι παιδικό κατάλοιπο μιας και λόγω προβληματικής οικογένειας είχα αλλάξει 7-8 σχολεία όταν ήμουν μικρός.Επισης ανακάλυψα ότι το πρόβλημα του φόβου οφείλεται ότι κάποτε φοβόμουν τον πατέρα μου..Εν ολίγοις δεν σας λέω τον πόνο μου απλά σας λέω ότι όλα είναι στο υποσεινηδειτο και πρέπει να τα βγάλετε προς τα έξω για να είσαστε καλά στην υπόλοιπη ζωή σας.Καποιος ανέφερε ότι οι ψυχοθεραπειες δεν κάνουν καλό,θα διαφωνήσω και στην περίπτωση του ή έχει βρει λάθος θεραπευτή ή τα έχει παρατήσει.
    Είμαι ανοιχτός σε όποια συζήτηση θέλετε μιας και ειμαι 3 Χρόνια πια σε αυτόν τον χώρο και έχω αποκτήσει εμπειρία.
    Σημειώστε ότι τώρα τρεναρω όσο μπορώ το να πάρω χάπι γιατί πιστεύω ότι μπορώ να το νικήσω μόνος μου και να λύσω ότι με.βασανιζει.εννοειται ότι αν χρειαστεί βέβαια θα ξανακάνω αγωγή χωρίς κανέναν φόβο γνωρίζοντας πια τι γίνεται σε όλη την διαδικασία.
    Και να θυμάστε ότι οι ψυχικές ασθένειες θέλουν χρόνο,δεν παίρνουν σε μια βδομάδα όπως μια σωματική ασθένεια.
    Καλησπερα Πανο, χαιρομαι πραγματικα που μας τα ειπες ολα αυτα γιατι βλεπουμε και μια οπτικη γωνια ενος ανθρωπου που περασε μεσα απο ολο αυτο και παει καλα.
    Θα ηθελα να σε ρωτησω εαν πιστευεις πως το χαπι υπαρχει περιπτωση να πιανει κ πολυ νωριτερα τυπου στις 5-6 μερες. Τοσες ειμαι εγω και να παω την αληθεις δεν νιωθω οπως ενιωθα 5 μερες πριν. Το μυαλο μου δεν μπλοκαρει το ιδιο δεν αγχωνομαι κ δεν πανικοβαλομαι το ιδιο. Θα νιωσω αγχος μεσα στη μερα μου αλλα ειναι πολυ πιο βατο.

Page 12 of 15 FirstFirst ... 21011121314 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω απο τη πάσχω. Παρακαλώ απαντήστε μου είναι ανάγκη χρειάζομαι βοήθεια.
    By Petrac in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2017, 19:41
  2. Replies: 0
    Last Post: 17-12-2017, 13:55
  3. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 18:13
  4. παρακαλω θα ηθελα πληροφοριες για τον ψυχιατρο και ψυχαναλητη ******
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-09-2012, 13:05
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 11-05-2006, 15:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •