Αναγκη για πληροφορίες παρακαλω cipralex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 212
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235

    Αναγκη για πληροφορίες παρακαλω cipralex

    Καλησπέρα σε όλου ειμαι καινούργιος στο φόρουμ και παρα πολυ μπερδεμένος έχω ξεκινησει μετά από διαβούλευση με τον Ιατρό μου το cipralex 10 mg για αγχώδη διαταραχή..... υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει για πιθανές παρενέργειες -αποτελεσματικότητα και είναι Σ αυτήν την αγωγή;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Καλησπέρα , έχεις χρόνιο άγχος η απλά λόγω περιστάσεων αγχώθηκε;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Καταρχάς ειμαι 29 ετών ολα ξεκίνησαν όταν τον περασμένο Νοέμβριο και ενώ δεν ημουν γενικα ποτέ αγχώδης στην ζωη μου(εξετασεις σχολη μεταπτυχιακά) και ενώ ολα πήγαιναν πολυ καλα στην ζωη μου. Θα μπορουσα να πω ότι ημουν στην καλύτερη φαση της ζωής μου αρρώστησε η μητέρα μ. Από τοτε πηγαίνω από το κακο στο χειροτερο το πάλεψα 4 μηνες μόνος και με επισκέψεις σε ψυχολόγο αλλά δεν ένιωθα ότι με βοηθαει ιδιαιτερα έτσι από την προηγουμενη βδομαδα ξεκινησα αγωγή με cipralex

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο φάρμακο, αλλά μην περιμένεις ενιαία αποψη.
    Δηλαδή αν φαντάζουν να ακούσεις δέκα απόψεις που να συμπίπτουν, εν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
    Ούτε υπάρχει ομοφωνία στο ποιο είναι καλύτερο για αγχωδης διαταραχή.

    Συμπέρασμα, εν πρόκειται να λάβεις σαφή απάντηση στις απορίες σου. Είναι λαχείο αυτά τα φάρμακα, μπορεί να αποδειχτεί απο επιζημιο μέχρι υπερπολυτιμο, δεν είναι γνωστός επιστημονικά ο λόγος αλλά είναι κοινός τόπος ότι δρα διαφορετικά στον καθένα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Καταλαβαινω τι λες απλά υπάρχουν κάποιες απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί και θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που έχει κάνει την αγωγή. Γιατί έχει 7 μερες που ξεκινησα την αγωγή και η κατάσταση χειροτερεύει αντί να καλυτερεψει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Φυσικα και συνεργάζομαι με τον γιατρο μου......απλά θελω να βρω ατομα που το περνούν ή το περασαν και να λύσω κάποιους προβληματισμούς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Καλύτερα να το αναφέρεις αυτό στον γιατρό σου.

    Συνήθως με αυτά τα φάρμακα αισθάνεσαι χειρότερα για τρεις τέσσερις εβδομάδες, μέχρι να προσαρμοσθεί ο οργανισμός και μετά αρχίζεις να αισθάνεσαι όλο και καλύτερα.

    Αυτό ισχύει εφόσον το φάρμακο έχει ευνοϊκή επίδραση, και τούτο δεν ισχύει πολλές φορές.
    Έτσι συνήθως αυτά, για τις μια δύο πρώτες εβδομάδες, χορηγούνται παράλληλα με ένα αγχολυτικό ώστε να απαλύνουν την κατάσταση, μέχρι την προσαρμογή.

    Όλα τα παραπάνω ισχύουν εφόσον τα συμπτώματα που παρουσιάζονται οφείλονται στην προσαρμογή, και όχι σε κάποια αντίδραση του οργανισμού που εξ αρχής αντιδρά παράδοξα στο φαρμακο.

    Άρα, καλύτερα να μιλήσεις άμεσα με τον γιατρό σου, ο οποίος ελπίζω να είναι σωστά ενημερωμένος (η εμπειρία μου σε αυτό είναι από γοητευτική!) ώστε να σε καθοδηγήσει .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Το αν είναι καλός γνωστής δεν το ξερω ούτε μπορω να το ελέγξω. Γνωρίζω ότι είναι πανεπιστημιακός καθηγητής άρα δεν μπορεί να είναι τελειως άσχετος.. εκτός από κατι σωματικά συμπτώματα που έχω παρατηρώ και συναισθηματική επιβάρυνση έντονη....όσο για τα αγχολυτικά στην αρχη όταν το πρώτο συζητήσαμε μου είπε ότι μαλλον δεν θα τα χρειαστώ αλλά έπειτα αφού παραπονέθηκα για τα συμπτώματα μου είπε να περνω μέχρι 1,5 mg Xanax ημερησίως αλλά εγώ προσπαθω να μην περνω με αποτέλεσμα να βασανίζομαι. Τα συμπτώματα που λες μπορεί να είναι και έντονο αγχος για την προσαρμογή;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Ναι,
    Είναι γνωστό ότι η προσαρμογή του οργανισμού στο φάρμακο μπορεί να προκαλέσει αρκετά ψυχοσωματικα συμπτώματα, περιλαμβανομενων της έντονης ανησυχίας και άγχους.
    Τα είχα και εγώ όταν πρώτο άρχισα το seropram, και Κράτησαν 2 περίπου εβδομάδες.
    Εμένα ο γιατρός με άρχισε με μικρή δόση των 5 mg για 1 εβδομάδα, μετά 10 για άλλη μια και μετά πήρα την πλήρη δόση των 20 mg.
    Έτσι προσαρμοστηκα ευκολότερα στο φαρμακο, που ευτυχώς ταίριαξε στην περίπτωση μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Και εγώ για 4 μερες ημουν στα 5 mg και έχει τωρα 4 μερες που ανέβηκα στα 10 mg..... να σαι καλα ρε φιλε που απαντάς γιατί Λογικα ξερεις πως είναι αυτά τα πραγματα ειδικά όταν σου έρχεται από το πουθενα..... Εσυ επερνες και αγχολυτικό στην αρχη;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Ναι,
    5 mg centrac για μια εβδομάδα τα μεσημέρια.
    Μετά δεν το χρειαζόμουν, και σε περίπου 3 εβδομαδες ήμουν πολύ καλύτερα.
    Όμως ο καθένας είναι διαφορετικός!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Σιγουρα..... παντως μπράβο πολυ ενθαρρυντικό που σε βοήθησε...... μαλλον τα αγχολυτικά τα έχω αναγκη για τωρα στην αρχη...... και τωρα είσαι τελειως καλα αν επιτρέπεται;;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Ναι,
    Εδώ και 6 χρόνια είμαι καλά, χωρις το φαρμακο το οποίο το πήρα για 10 χρόνια, καθώς οπότε προσπαθούσα να το διακόψω, είχα έντονα συμπτώματα απόσυρσης, και μετά από κάποιο διάστημα που δεν άντεχα πια, το ξανάρχιζα, και ευτυχώς επανερχομουν!

    Τελικά μετά από πολυ προσπάθεια που μου πήρε 2 χρόνια, κόβοντας το πολυ πολύ σταδιακά κατάφερα να το σταματήσω ( και εδώ είναι η απογοήτευση μου με τους γιατρούς, που με συμβούλευαν να το ξανάρχισω καθώς όπως μου ελεγαν θα πρέπει να το παίρνω σε όλη μου την ζωή).

    Κανείς γιατρός δεν ήξερε να μου πει πως να το σταματήσω σωστά, και έπρεπε να το βρω από ένστικτο μόνος μου.

    Ελπίζω να σου ταιριάξει το φάρμακο, να αισθανθείς καλά, και να είσαι πολύ προσεκτικός όταν κάποια στιγμή θέλεις να το διακόψεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    235
    Εμενα μου είπε 4 μηνες θα την κανω την αγωγή........μακαρι να με πιάσει γιατί 5 μηνες η ζωη μου έχει καταστραφεί. Τι είχες Εσυ αν επιτρέπεται;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Δικό μου άτομο το παίρνει τον πρώτο καιρό είχε αναστάτωση και εξάψεις τώρα όλα μια χαρά του σύστησε ο γιατρός να το παίρνει μαζί με ζαναξ τον πρώτο καιρό αλλά επειδή δεν τον βοήθησε το ζαναξ παίρνει λεξοτανιλ

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω απο τη πάσχω. Παρακαλώ απαντήστε μου είναι ανάγκη χρειάζομαι βοήθεια.
    By Petrac in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-12-2017, 20:41
  2. Replies: 0
    Last Post: 17-12-2017, 14:55
  3. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 19:13
  4. παρακαλω θα ηθελα πληροφοριες για τον ψυχιατρο και ψυχαναλητη ******
    By dimitris333 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 18-09-2012, 14:05
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ
    By stefanos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 22
    Last Post: 11-05-2006, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •