Συμπτώματα με την κουραση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Συμπτώματα με την κουραση

    Χθες δεν κοιμήθηκα καλά, μόνο 6 ωρες και αυτό με κάποιες μικρές διακοπές, είχα δυσπεψία και άγχος. Σήμερα περπάτησα αρκετά και κουράστηκα. Τώρα νιώθω κάτι σαν δύσπνοια αλλά όχι ακριβώς, σαν βάρος γενικότερα στην περιοχή του θώρακα και κάποια τσιμπήματα στα αριστερά και μουδιάσματα περιστασιακά στο κεφάλι. Νιώθω κανείς άλλος τέτοια συμπτώματα μόνο κατά την κούραση; Τι να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Χθες δεν κοιμήθηκα καλά, μόνο 6 ωρες και αυτό με κάποιες μικρές διακοπές, είχα δυσπεψία και άγχος. Σήμερα περπάτησα αρκετά και κουράστηκα. Τώρα νιώθω κάτι σαν δύσπνοια αλλά όχι ακριβώς, σαν βάρος γενικότερα στην περιοχή του θώρακα και κάποια τσιμπήματα στα αριστερά και μουδιάσματα περιστασιακά στο κεφάλι. Νιώθω κανείς άλλος τέτοια συμπτώματα μόνο κατά την κούραση; Τι να κάνω;
    Λοιπον μουα εγκεν. Είμαι εξωτερικό ταξίδι και ειναι πολύ κουραστικό και νιώθω ότι θα πέσω κάτω έχω τρομερή δυσπνοια και νιώθω συνέχεια τσιμπήματα και πόνους στο στήθος και πίσω στην πλάτη. Βέβαια αυτά τα είχα πιο πριν αλλά όχι τόσο έντονα. Πιστεύω και ευελπιστώ ότι είναι η κούραση και ότι μας επηρεάζει αρνητικά γενικά εμάς με Γαδ.

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Α και αναρωτιομουν πού χαθηκες.

    Στα αριστερά τους έχεις τους πονους;

    Δεν ξέρω, μηπως μας βγαίνει τις ημέρες που κουραζομαστε γιατί υποκρυπτεται καποια νόσος; Εγώ νιώθω συνέχεια τσιμπήματα τις τελευταίες ώρες στα αριστερά. Μηπως παθαινω έμφραγμα; Προσπαθω να σκεφτω καθαρά αλλά δεν καταλαβαινω γιατί ποναω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Α και αναρωτιομουν πού χαθηκες.

    Στα αριστερά τους έχεις τους πονους;

    Δεν ξέρω, μηπως μας βγαίνει τις ημέρες που κουραζομαστε γιατί υποκρυπτεται καποια νόσος; Εγώ νιώθω συνέχεια τσιμπήματα τις τελευταίες ώρες στα αριστερά. Μηπως παθαινω έμφραγμα; Προσπαθω να σκεφτω καθαρά αλλά δεν καταλαβαινω γιατί ποναω.
    Αδερφέ τα ίδια ακριβώς.. δεν κοιμάμαι καλα τον τελευταίο καιρο και εχω βάρος και μούδιασμα αριστερά στο πρόσωπο και συγκεκριμένα περισσότερο στο σαγονι.. Ειδικα αν εχω καμια έκτακτη τοτε αμέσως μουδιαζω εκει. Που ακριβώς εχεις το μούδιασμα;

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Στο χέρι και στο κεφάλι κάποιες φορες. Και διαβασα που λες και,για έναν πόνο στο μπούτι στο άλλο θέμα, κι εγώ ενιωσα στα αριστερά. Λες να υπαρχει περίπτωση να μας βγαίνουν συμπτωματα τις ημέρες που είμαστε γενικά κουρασμένοι; Εμενα οι εξετάσεις μου βγήκαν καλές και οι αίματος κλπ, αλλά ανησυχω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Στο χέρι και στο κεφάλι κάποιες φορες. Και διαβασα που λες και,για έναν πόνο στο μπούτι στο άλλο θέμα, κι εγώ ενιωσα στα αριστερά. Λες να υπαρχει περίπτωση να μας βγαίνουν συμπτωματα τις ημέρες που είμαστε γενικά κουρασμένοι; Εμενα οι εξετάσεις μου βγήκαν καλές και οι αίματος κλπ, αλλά ανησυχω.
    Δεν ξερω φιλε μου στην ίδια κατάσταση μαζι σου ειμαι. Ίσως να μας εχει γινει εμμονή και να νομίζουμε οτι όντως κατι έχουμε. Προσπαθώ να μη του δίνω σημασία όσο ειναι δυνατόν εγω για να με αφήσει στην ησυχία μου. Αλλιώς θα απευθυνθώ και εγω σε ειδικούς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Α και αναρωτιομουν πού χαθηκες.

    Στα αριστερά τους έχεις τους πονους;

    Δεν ξέρω, μηπως μας βγαίνει τις ημέρες που κουραζομαστε γιατί υποκρυπτεται καποια νόσος; Εγώ νιώθω συνέχεια τσιμπήματα τις τελευταίες ώρες στα αριστερά. Μηπως παθαινω έμφραγμα; Προσπαθω να σκεφτω καθαρά αλλά δεν καταλαβαινω γιατί ποναω.
    Πιο αριστερά δεν γίνεται. Πονάω πολύ κάποιες φορες και ταυτόχρονα έχω ζαλάδες. Εννοείται ότι σκέφτομαι τα χειρότερα. Ανεβαίνω σκαλιά και μετά δεν μπορώ να πάρω ανασα. Δεν έχω κάνει βέβαια και τεστ κοπώσεως. Αλλά προσπαθώ γενικά να σκέφτομαι θετικά γιατί μου μένουν αρκετές μέρες ακόμα και το ταξίδι μου είναι γενικα πολύ φλου οπότε αν συμβεί κάτι δεν θα ξέρω πως να το διαχειριστώ.
    Πονάω γενικά σε όλη την αριστερή μεριά και πίσω στην πλάτη και πλέον δεν περνάει ούτε όταν ξαπλώνω όπως συνέβαινε πρίν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Πιο αριστερά δεν γίνεται. Πονάω πολύ κάποιες φορες και ταυτόχρονα έχω ζαλάδες. Εννοείται ότι σκέφτομαι τα χειρότερα. Ανεβαίνω σκαλιά και μετά δεν μπορώ να πάρω ανασα. Δεν έχω κάνει βέβαια και τεστ κοπώσεως. Αλλά προσπαθώ γενικά να σκέφτομαι θετικά γιατί μου μένουν αρκετές μέρες ακόμα και το ταξίδι μου είναι γενικα πολύ φλου οπότε αν συμβεί κάτι δεν θα ξέρω πως να το διαχειριστώ.
    Πονάω γενικά σε όλη την αριστερή μεριά και πίσω στην πλάτη και πλέον δεν περνάει ούτε όταν ξαπλώνω όπως συνέβαινε πρίν.
    Να σε ρωτήσω. Σου εχει τύχει να νιώθεις ενα αίσθημα έντονου άγχους στο στήθος αριστερά προς το κέντρο και οτι σβήνεις εκείνη την ωρα; Εγω τις προάλλες ήμουν και με λίγες ωρες ύπνο πηγα ταξίδι με το αυτοκίνητο και όταν γύρισα είχα ενα ραντεβού με τη δουλεια και όπως έψαχνα να παρκάρω ένιωσα ενα έντονο άγχος στην καρδιά ακριβώς σαν να σβήνω κατι πολυ έντονο και κακό. Μετα μολις πάρκαρα μεχρι να παω στο σημείο θα έπεφτα 2 φορές και γενικά και οι γύρω μου μου λέγανε οτι δεν φαινομαι καλα. Εχεις τιποτα απο αυτα τα συμπτώματα; Εγω μεχρι και ξαπλωμένος ένιωσα έντονη πίεση στο κεφάλι μούδιασμα και έκλειναν τα σαγόνια μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Να σε ρωτήσω. Σου εχει τύχει να νιώθεις ενα αίσθημα έντονου άγχους στο στήθος αριστερά προς το κέντρο και οτι σβήνεις εκείνη την ωρα; Εγω τις προάλλες ήμουν και με λίγες ωρες ύπνο πηγα ταξίδι με το αυτοκίνητο και όταν γύρισα είχα ενα ραντεβού με τη δουλεια και όπως έψαχνα να παρκάρω ένιωσα ενα έντονο άγχος στην καρδιά ακριβώς σαν να σβήνω κατι πολυ έντονο και κακό. Μετα μολις πάρκαρα μεχρι να παω στο σημείο θα έπεφτα 2 φορές και γενικά και οι γύρω μου μου λέγανε οτι δεν φαινομαι καλα. Εχεις τιποτα απο αυτα τα συμπτώματα; Εγω μεχρι και ξαπλωμένος ένιωσα έντονη πίεση στο κεφάλι μούδιασμα και έκλειναν τα σαγόνια μου.
    Ναι συνέχεια το παθαίνω αυτό. Σαν δυσφορία που δεν εντοπίζεται ακριβώς. Είναι ότι χειρότερο αυτό για εμένα γιατι δεν ξέρω γενικώς τι παίζει και δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τι νιώθω. Αρκετές φορές νιώθω ότι θα πέσω κάτω αλλά νομίζω το κρύβω γιατί όλοι νομίζουν ότι όλα είναι κουλ εκείνη την στιγμή.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Ππαιδιά χαλια. Πολυ δυνατές έκτακτες,κούραση, ταχύπαλμια. Είμαι με τρεις ώρες υπνο, δεν έχω φάει σχεδόν τιποτα και νιώθω δυσνπγια. Να παω επειγοβτα; Ενιωσα μια ποι δυνατή εκτακτη

  11. #11
    Καλησπέρα Αντώνη νομίζει έχεις τα πιο συνηθισμένα συμπτώματα που περάσαμε όλοι και περνάμε όλοι μας ηρέμησε για αρχή. Σε έχουν κοιτάξει όλοι οι γιατροί είδη 1 φορά να φανταστω;

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Gorgo View Post
    Καλησπέρα Αντώνη νομίζει έχεις τα πιο συνηθισμένα συμπτώματα που περάσαμε όλοι και περνάμε όλοι μας ηρέμησε για αρχή. Σε έχουν κοιτάξει όλοι οι γιατροί είδη 1 φορά να φανταστω;
    Ναι, παθολογος, καρδιολογοι, αγγειολογος, ουρολογος κλπ. Την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού και με νευρολόγο.


    Χθες το βράδυ καλεσα και τον παθολογο μου σπιτι, μου έκανε καρδιογραφημα ,όλα ήταν οκ. Μου είπε ότι είναι μάλλον λόγω κουρασης. Αλλά πανικοβαλομαι.

  13. #13
    Αν ήξερα να στέλνω μήνυμα θα σου έστελνα.. Εφόσον σε κοίταξαν όλοι αυτοί ξες ποιο το συμπέρασμα το έχεις ακούσει τόσες φορές.. Αγχος, νοιώθεις κουρασμένος κάτσε να σκεφτώ σαν ένας άγνωστος γιατί.. Μήπως πιέζεσαι όλη μέρα φοβάσαι σφίγγεσαι αγχώνεσαι;; λογικό δεν είναι να φτάσει στο όριο του ο οργανισμός σου και να νοιώσεις κουρασμένος?? Flight mode is on.. Από ότι κατάλαβα δεν πας σε ψυχολόγο? Φύγε αύριο κιόλας.. Φιλικά στα λέω μην με παρεξηγείς καλή δύναμη

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Παω, έχω ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα. Αλλά φοβαμαι ότι δεν είναι αρκετή η ψυχοθεραπεία και θα χρειαστω αγωγή. Δεν μπορω τόσο άγχος κάθε μέρα. Συνήθως βέβαια αγχωνομαι όταν υπαρχει υπαρκτο συμπτωμα, οπως πχ οι έκτακτες.

  15. #15
    Σε 1 μήνα μπόρεσες να κρίνεις ότι δεν είναι αρκετή ενώ μερικοί εδώ μέσα πολεμάνε χρόνια ολόκληρα?? Βγες από το φόρουμ μιλά στην οικογένεια φίλους και υπομονή θέλει χρόνο να μάθεις το γιατί και το πως θα το κάνεις να μην είναι σοβαρό.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σχολειο και κουραση- wtf?-.-
    By ChrisaSecret in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 19-09-2012, 20:49
  2. Ψυχοφάρμακα και κούραση
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 14-06-2012, 15:56
  3. Cipralex-Κούραση
    By Antouan89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-03-2012, 09:20
  4. Κούραση συνέχεια
    By eve in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 23:04
  5. ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ
    By jim33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-10-2006, 04:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •