Ασεξουαλικότητα, υποτιθέμενη κακοποίηση, καταστροφή της ζωής μου, έναρξη φρικτής ΙΔΨ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ελισάβετ θέλω να μάθω κάτι. Αν σου έλεγαν ότι από τώρα και μέχρι το τέλος της ζωής σου δε θα έβρισκες ποτέ άντρα, πώς θα ένιωθες?
    Και ναι, έχεις δίκιο που είπες πως υπήρχε πρόβλημα. Όμως δεν ήταν ψυχιατρικής φύσης. Απλά ήθελα να κάνω ό,τι κάνουν και οι άλλοι και είχα μια παθολογική ανάγκη να με αποδέχονται οι άλλοι
    Για το όσο περισσότερο απέχεις απτον αυνανισμό, τόσο περισσότερο δεν το ζητάς....μου φαίνεται λογικό. Και με το σεξ το ίδιο ισχύει. Αν ένας άνθρωπος μείνει για μεγάλο διάστημα χωρίς να κάνει σεξ παύει να το νιώθει τόσο μεγάλη ανάγκη, μαθαίνει κάπως τον οργανισμό του να ζει χωρίς αυτό. Αυτό δεν σημαίνει πως η ανάγκη εξαφανίζεται πάντως. Είναι φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού και τίποτα που γίνεται αναγκαστικά δεν είναι σωστό να γίνεται. Δεν έχω καταλάβει γιατί θες να απέχεις κι από τον αυνανισμό;

    Όσο για τα λόγια της κοπέλας που λες, τείνω να συμφωνήσω. Δεν πιστεύω , από το λίγο που σε "ξέρω" εδώ μέσα, ότι το πρόβλημα σου ήταν ποτέ το σεξ. Θεωρώ όμως πως ήταν η κορυφή του παγόβουνου. Θεωρώ ότι σαν προσωπικότητα είχες θέματα να λύσεις, που δεν λυνόταν και μια απο τις εκφάνσεις του προβλήματος ήταν η απουσία...όχι σεξ, συντροφικότητας θα πω. Οφείλεις στον εαυτό σου να ψάξεις και να βρεις τους λόγους που δεν θες να έρθεις κοντά με άλλους ανθρώπους και να νιώσεις συντροφικότητα, εγγύτητα, τρυφερότητα. Το να μην θες να κάνεις σεξ, να είσαι δηλαδή ασέξουαλ., δεν είναι πρόβλημα από μόνο του, ούτε σε κάνει άρρωστο.

    Στην προσωπική σου ερώτηση...αν μου λεγε κάποιος πως δεν θα ξαναερωτευτώ ποτέ, δεν θα ξανανιώσω ποτέ κοντά με έναν άντρα και δεν θα ξανακάνω σεξ...δεν ξέρω αν θα ήθελα να συνεχίσω να ζω. Θα μου φαινόταν χωρίς νόημα η ζωή μου. Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που μου δίνουν χαρά, οι κοντινοί μου άνθρωποι, οι φίλοι μου, η δουλειά μου, οι διάφορες ασχολίες μου αλλά θεωρώ τον έρωτα ένα από τα μεγαλύτερα δώρα του Θεού στον άνθρωπο, δεν θα ήθελα να ζήσω χωρίς αυτό. Μεγάλες κουβέντες θα μου πεις....μάλλον θα έβρισκα έναν τρόπο πάλι να ζήσω, αλλά δεν θα ήμουν ευτυχής, αυτό είναι σίγουρο.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Στην προσωπική σου ερώτηση...αν μου λεγε κάποιος πως δεν θα ξαναερωτευτώ ποτέ, δεν θα ξανανιώσω ποτέ κοντά με έναν άντρα και δεν θα ξανακάνω σεξ...δεν ξέρω αν θα ήθελα να συνεχίσω να ζω. Θα μου φαινόταν χωρίς νόημα η ζωή μου. Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που μου δίνουν χαρά, οι κοντινοί μου άνθρωποι, οι φίλοι μου, η δουλειά μου, οι διάφορες ασχολίες μου αλλά θεωρώ τον έρωτα ένα από τα μεγαλύτερα δώρα του Θεού στον άνθρωπο, δεν θα ήθελα να ζήσω χωρίς αυτό. Μεγάλες κουβέντες θα μου πεις....μάλλον θα έβρισκα έναν τρόπο πάλι να ζήσω, αλλά δεν θα ήμουν ευτυχής, αυτό είναι σίγουρο.[/QUOTE]
    Μα αυτό είναι το θέμα, αν έχεις την υγεία σου και παρέες και οι συγγενείς σου είναι καλά, η ζωή είναι πολύ ωραία. Δεν πρέπει να εξαρτώμαστε από ερωτικούς συντρόφους για να περνάμε καλά! Αλλά έχουμε μάθει από μικροί ότι ο έρωτας είναι το παν και ότι χωρίς αυτόν δεν αξίζει να ζεις. Εδώ ζουν άνθρωποι με καρκίνους, με σχιζοφρένεια, χωρίς στέγη κάποιοι κλπ. Εγώ από τότε που έχω τα ψυχολογικά έχω ξενερώσει από το μέγεθος των προβλημάτων που αντιμετωπίζω. Για αυτό σου λέω, μην εξαρτάς από ερωτικούς συντρόφους την ευτυχία σου αν έχεις την υγεία σου!
    Όσο για τον αυνανισμό, τον έχω κόψει για θρησκευτικούς λόγους

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Αλλά δε σχολιάσατε αυτό που έγραψα, ότι όσο περισσότερο απέχω από τον αυνανισμό, τόσο λιγότερο τον θέλω. Αυτό δε θεωρείτε ότι ισχύει και στο σεξ?
    Εξαρτάται από τον άνθρωπο. Υπάρχουν δραστήριοι σεξουαλικοί τύποι που δε θέλουν καθόλου τον αυνανισμό αλλά «τρελαίνονται» χωρίς σεξ. Πιστεύω όμως πως όταν η αποχή οδηγεί σε απώλεια ενδιαφέροντος για το σεξ, τότε έχουμε να κάνουμε με ασεξουαλικό άτομο (προφανώς από τις κατηγορίες που έχουν σεξουαλική ζωή). Βέβαια πρέπει και η κλίμακα χρόνου να παίζει ρόλο σ' αυτά.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Στην προσωπική σου ερώτηση...αν μου λεγε κάποιος πως δεν θα ξαναερωτευτώ ποτέ, δεν θα ξανανιώσω ποτέ κοντά με έναν άντρα και δεν θα ξανακάνω σεξ...δεν ξέρω αν θα ήθελα να συνεχίσω να ζω. Θα μου φαινόταν χωρίς νόημα η ζωή μου. Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που μου δίνουν χαρά, οι κοντινοί μου άνθρωποι, οι φίλοι μου, η δουλειά μου, οι διάφορες ασχολίες μου αλλά θεωρώ τον έρωτα ένα από τα μεγαλύτερα δώρα του Θεού στον άνθρωπο, δεν θα ήθελα να ζήσω χωρίς αυτό. Μεγάλες κουβέντες θα μου πεις....μάλλον θα έβρισκα έναν τρόπο πάλι να ζήσω, αλλά δεν θα ήμουν ευτυχής, αυτό είναι σίγουρο.
    Μα αυτό είναι το θέμα, αν έχεις την υγεία σου και παρέες και οι συγγενείς σου είναι καλά, η ζωή είναι πολύ ωραία. Δεν πρέπει να εξαρτώμαστε από ερωτικούς συντρόφους για να περνάμε καλά! Αλλά έχουμε μάθει από μικροί ότι ο έρωτας είναι το παν και ότι χωρίς αυτόν δεν αξίζει να ζεις. Εδώ ζουν άνθρωποι με καρκίνους, με σχιζοφρένεια, χωρίς στέγη κάποιοι κλπ. Εγώ από τότε που έχω τα ψυχολογικά έχω ξενερώσει από το μέγεθος των προβλημάτων που αντιμετωπίζω. Για αυτό σου λέω, μην εξαρτάς από ερωτικούς συντρόφους την ευτυχία σου αν έχεις την υγεία σου!
    Όσο για τον αυνανισμό, τον έχω κόψει για θρησκευτικούς λόγους[/QUOTE]
    Μα φυσικά και μπορεί να επιβιωσει ο άνθρωπος σε διάφορες συνθήκες, δεν είπε κανείς το αντίθετο. Μπερδευεις κάτι συνέχεια όμως eagle , δεν είναι μονο η επιβίωση ο στόχος. Αν ηταν έτσι ας μην ειχαμε ούτε φιλους ουτε σπίτια, με ενα πιάτο φαι επιβιωνουμε. Αυτό είναι το θέμα όμως ή πως θα νιώθει πλήρης κ ευτυχης ένας άνθρωπος? Δόξα τω θεώ μπορω να είμαι χαρούμενη με πολλά κι όχι απαραίτητα σπουδαία. Ενα απο αυτά είναι κι ο έρωτας κ δεν βρίσκω τον λογο να το στερω απο τον εαυτό μου. Οι άνθρωποι είμαστε κοινωνικά όντα, έχουμε αναγκη απο τρυφερότητα απο μια αγκαλιά απο ενα χαδι... Κι απο σεξ φυσικά. Ετσι το βλέπω εγώ κ δεν νιώθω οτι εξαρτωμαι απο κανέναν ερωτικό συντρόφο. Οταν εχεις φιλους τι σημαίνει δηλαδή ? Οτι εξαρτασαι απο τους φίλους σου? Οταν αγαπάς κ είσαι κοντά με την οικογένεια σου τι σημαίνει? Οτι βασιζεις την ευτυχία σου πανω τους? Την ολοκλήρωση αποζητά με οι άνθρωποι. Κ αυτό περιλαμβάνει πολλους τομείς. Κ την δουλεια μας θέλουμε να έχουμε για να ζούμε κ να είμαστε δημιουργικοί κ τους φίλους για να μοιραζομαστε κ να περνάμε όμορφα κ τον ερωτικο συντροφο για να έρθουμε κοντά κ να ερωτευτουμε κ να δοθουμε.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Έχεις δίκιο, εκτός από το ζην υπάρχει και το ευ ζην. Και για αυτό μπορεί ο έρωτας να βοηθήσει, αλλά μη φτάσουμε στο σημείο να θεωρούμε ότι είμαστε ευτυχισμένοι μόνο όταν είμαστε ερωτευμένοι

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Ασεξουαλικότητα???
    By samuel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 11-05-2018, 17:31
  2. γλυκιά...καταστροφή
    By cAtTaC in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 07-05-2013, 22:05
  3. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
    By twoweeks in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 00:58
  4. Χρήμα & ο Θεός από την έναρξη του πολιτισμού της ανθρωπότητας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-12-2010, 14:34
  5. Ψυχική καταστροφή
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-2008, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •