Ασεξουαλικότητα, υποτιθέμενη κακοποίηση, καταστροφή της ζωής μου, έναρξη φρικτής ΙΔΨ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,158

    Ασεξουαλικότητα, υποτιθέμενη κακοποίηση, καταστροφή της ζωής μου, έναρξη φρικτής ΙΔΨ

    Καλησπέρα, έγραφα πριν χρόνια κάποιες φορές στο φόρουμ αλλά δεν είχα γράψει το πραγματικό μου ζήτημα. Λοιπόν πάντα με θεωρούσαν πολύ έξυπνο, αλλά την πάτησα βλακωδώς στη ζωή. Είχα διάφορα οικογενειακά προβλήματα, με κορόιδευαν στο σχολείο αλλά και πιο μετά, ενώ μου άρεσαν πάντα οι γυναίκες και ΜΟΝΟ αυτές. Αυνανισμός υπήρχε, ειδικά στα εφηβικά χρόνια, για γυναίκες, αλλά χωρίς να σκέφτομαι σεξουαλικές σκηνές. Έμπαινα από τα 18 μέχρι τα 28 μου σε διάφορα φόρουμ όπου διάφοροι κλαίγονταν που δεν έχουν σχέση ή δεν κάνουν σεξ και επηρεαζόμουν, ενώ όσο περνούσαν τα χρόνια οι άλλοι φίλοι και γνωστοί μπαίνανε σε σχέσεις κι εγώ έμενα μόνος μου. Οι γονείς μου ήταν πολύ σκληροί και αυστηροί άνθρωποι.
    Όταν είχα πάει για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πήγαινα αρχικά πολύ καλά στα μαθήματα αλλά με έτρωγε το θέμα της σχέσης και του σεξ. Έβλεπα πως μπορούσα να κάνω διδακτορικό στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου αλλά εγώ εκεί, να νιώθω χάλια που δεν ερεθιζόμουν και δεν είχα σχέση. Δεν καταλάβαινα γιατί δε μου ερχόταν αυτό το οποίο όλοι οι άλλοι κυνηγούσαν σαν τρελοί. Ξαφνικά σκέφτηκα πως όταν ήμουν μωρό με φρόντιζε όταν έλειπε η μητέρα μου ένα συγγενικό πρόσωπο (δεν εννοώ τον πατέρα μου). Αυτό το πρόσωπο ήταν πολύ περίεργο, όσο θυμόμουν τις επαφές σε μεγαλύτερη ηλικία μαζί του είχα αρνητικές αναμνήσεις, είχε ένα πρόσωπο που σε προδιέθετε για κακά πράγματα, δε γελούσε ποτέ, είχε κάνει κάποια κακά πράγματα που δε θέλω να αναφέρω και σε επόμενα χρόνια το είχα ακούσει να μονολογεί βρίζοντας και καταριόντας άλλα άτομα της οικογένειάς μου και εμένα. Τότε θυμήθηκα ότι μου είχαν πει ότι σαν μωρό δεν έκλαιγα ποτέ! Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αυτό συνέβαινε επειδή αυτό το πρόσωπο με χτυπούσε και κακοποιούσε όταν έκλαιγα και για το λόγο αυτό είχα σταματήσει να κλαίω!
    Μετά σκέφτηκα ότι λόγω αυτής της κακοποίησης δεν ήθελα να κάνω σεξ και σκέφτηκα ότι θα μείνω μόνος και παρθένος μια ζωή. Λόγω αυτής της σκέψης ένιωσα φρικτά για κάποιες μέρες- αφού νομιζα ότι αυτό είναι το παν στη ζωή- και από τότε ξεκίνησαν τα ψυχολογικά. Ένιωθα να τρελαίνομαι, άρχισα να βαριέμαι τα πάντα, να μην κοιμάμαι, σκεφτόμουν διάφορες βλάσφημες σκέψεις ενώ πήγαινα στην εκκλησία αλλά και άλλες ώρες και με ενοχλούσαν διάφοροι ήχοι.
    Το έλεγξα με ψυχίατρους και βρήκαμε ότι δεν έγινε καμία κακοποίηση φυσικά, αφού είχα αναπτυχθεί πολύ καλά (ειδικά το μυαλό μου) μέχρι τότε. Αλλά σταμάτησα τα όνειρα για διεθνή ακαδημαική καριέρα γιατί ήμουν χάλια, κοιμόμουν μόνο με zyprexa, μετά γύρισα εδώ στην ανεργία, τη βαρεμάρα και το πρήξιμο από τους γονείς, ενώ σταδιακά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είμαι ασέξουαλ κάνοντας καi αναζήτηση στο ιντερνετ για "people who dont want sex". Τους τελευταίους μήνες ζω μια φρίκη, νιώθω ότι κάποιος μυς στα χέρια ή τα πόδια μου είναι έτοιμος να "στρίψει", δε ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω, οι γιατροί μου λένε ότι είναι μορφή βαριάς ιδεοψυχαναγκαστικής, πήρα και dumyrox, με βοήθησε στην αρχή αλλά μετά πήγαινα όλο και χειρότερα.
    Λοιπόν η θεοποίηση του σεξ από τη σημερινή κοινωνία με οδήγησε στην καταστροφή όπως και πολλούς άλλους, αν σκεφτώ τι έγραφαν στα φόρουμ που έμπαινα τόσα χρόνια. Δηλαδή θεωρούμε πλέον ντροπή και αρρώστια να μην του αρέσει κάποιου το σεξ? Θεωρούμε κακομοιριά να είναι κάποιος μόνος του ή παρθένος? Ποιος είναι ο τρελός τελικά, εγώ ή αυτοί που σκέφτονται έτσι? Και γιατί προβάλλεται τρελά η ομοφυλοφιλία αλλά για την ασεξουαλικότητα δε μαθαίνουμε τίποτα?
    Όποιος θέλει ας σχολιάσει τι πιστεύει για αυτό το θέμα

  2. #2
    Καλησπέρα.γιατί θεωρείς κακομοιρια αν δεν σου αρεσει το σεξ?εγώ βέβαια έχω άλλο θέμα. Θέλω να κάνω αλλά δεν μπορώ. Αλλά αν εσύ έχεις απόδεχτει αυτό το γεγονός και λες ότι δεν θες να κάνεις γιατί σε βασανιζει αυτό το θέμα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φιλε προσεχε με τα φαρμακα και ειδικα τα αντιψυχωσικα γιατι σου κατεβαζουν την ορμονη και να θες μετα δε θα μπορεις να κανεις σεξ και θα ειναι φυσιολογικο να είσαι ασεξουαλ. Για μενα φιλε ας ειναι αμαρτια πηγαινε σε κοριτσια που εκδιδονται γιατι ο μυης αυτος θελει ερεθισμα για να λειτουργει απο μονος του. Φιλικα σου μιλαω, τι σπουδασες αν επιτρεπεται;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η δουλειά με κάποιον ψυχολόγο θα σε βοηθήσει να τα ξεδιαλύνεις περισσότερο τα πράγματα, ωστόσο εγώ βλέπω έναν άνθρωπο που μάλλον λόγω αυστηρών γονιών ή και λόγω κλειστού χαρακτήρα ή και για άλλους λόγους από μικρός δεν είχε καλή σχέση με τον εαυτό του και τους άλλους. Και από τρυφερή ηλικία αφού πέρα από την ενασχόληση με τα μαθήματα δεν είχε που να εκτονωθεί, το θέμα του σεξ έλαβε υπερβολικά μεγάλες διαστάσεις στο κεφάλι του, διαστρεβλωμένες συχνά ωστόσο, αφού για χρόνια η έκθεσή του στο θέμα ήταν μέσω sites όπου οι άνθρωποι είχαν κι αυτοί δυσλειτουργικές σχέσεις με το όλο θέμα. Κι έτσι σιγά σιγά αυτό έγινε μονομανία και ξεκινήσαν και οι μεγάλες ιδεοληψίες. Αν δηλαδή αντί να κάθεσαι να μπαίνεις σε δεύτερες και τρίτες και τέταρτες σκέψεις για το θέμα είχες φίλους, παρέες και δραστηριότητες όπου αλληλεπιδρούσες αυθόρμητα με άλλους ανθρώπους, το πιο πιθανό είναι ότι θα είχες και σεξουαλικές εμπειρίες. Κάποια θα σου έκανε κλικ, με κάποια θα υπήρχε χημεία, κάτι θα γινόταν και θα έβλεπες στην πράξη τι ισχύει από όλα αυτά που σκέφτεσαι. Στην μικρή περίπτωση που όντως δεν σε έλκυε κανείς ή καμία σεξουαλικά, τουλάχιστον θα το είχες ήδη διαπιστώσει στην πράξη, αντί να σε τρώνε οι σκέψεις, οι υποθέσεις και η θεωρία.

    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Λοιπόν η θεοποίηση του σεξ από τη σημερινή κοινωνία με οδήγησε στην καταστροφή όπως και πολλούς άλλους, αν σκεφτώ τι έγραφαν στα φόρουμ που έμπαινα τόσα χρόνια. Δηλαδή θεωρούμε πλέον ντροπή και αρρώστια να μην του αρέσει κάποιου το σεξ? Θεωρούμε κακομοιριά να είναι κάποιος μόνος του ή παρθένος? Ποιος είναι ο τρελός τελικά, εγώ ή αυτοί που σκέφτονται έτσι? Και γιατί προβάλλεται τρελά η ομοφυλοφιλία αλλά για την ασεξουαλικότητα δε μαθαίνουμε τίποτα?
    Όποιος θέλει ας σχολιάσει τι πιστεύει για αυτό το θέμα
    Δεν νομίζω να σε έχει πιάσει κανείς ξαφνικά ποτέ στον δρόμο ή στη δουλειά και να σε ρωτήσει " Είσαι παρθένος;" "Δεν σου αρέσει το σεξ;" "Ε, τότε δεν σου μιλάω". Στην καταστροφή σε οδήγησε το κεφάλι σου, όχι οι άλλοι. Αν έδειχνες τριγύρω μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τους ανθρώπους και είχες πιο υγιείς κοινωνικές σχέσεις, αν έδινες έμφαση στις θετικές πλευρές του εαυτού σου, τότε και οι άλλοι θα σε αντιμετωπίζαν διαφορετικά και η ψυχολογία σου θα ήταν αλλιώτικη με τη σειρά της. Όπως τα γράφεις μου δίνεις την εικόνα ενός ανθρώπου που έχει απομονωθεί στο μικρόκοσμό του και δεν θέλει να πάρει τη ζωή του στα χέρια του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,158
    Ίσως δεν το διευκρίνησα επειδή ήταν ήδη μεγάλο το αρχικό κείμενο, πλέον ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ που δε θέλω να κάνω σεξ, ούτε ψάχνω σχέση γιατί έχω καταλάβει πως ενώ μου αρέσουν οι γυναίκες είμαι μοναχικός τύπος και μου αρέσει πιο πολύ η μοναξιά μου. Το πρόβλημα είναι οι ενοχλήσεις και ότι βαριέμαι τα πάντα, κάτι που ξεκίνησε από εκείνες τις μέρες στο εξωτερικό. Αιρετικέ έχω σπουδάσει Διεθνείς Σχέσεις. Έχω πάει και σε στριπτιζάδικα και σε οίκους ανοχής λίγες φορές και δεν ήθελα να κάνω σεξ, ούτε ένιωθα κάτι ιδιαίτερο στα αγγίγματα που μου έκαναν οι κοπέλες, αν και μου άρεσε λίγο να χουφτώνω εγώ. Και δε φταίνε τα φάρμακα, ήμουν ασέξουαλ προφανώς από την πρώτη μέρα της ζωής μου και για αυτό δεν είχα σεξουαλικές σκέψεις ούτε εμπειρίες. Σόνια είχα φίλους και παρέες παρ'όλο που ήμουν κλειστός, γιατί έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν είχα κανέναν? Αυτή ακριβώς η νοοτροπία ότι 'για να μη θέλει κάποιος σεξ είναι προβληματικός' είναι που μου δημιούργησε τα προβλήματα. Δηλαδή πρέπει όλοι να κάνουν σεξ αλλιώς πρέπει να πάνε σε ψυχίατρο να δουν τι φταίει? Ακόμα και στα ζώα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό που δεν ενδιαφέρεται για ζευγάρωμα!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Φίλε εγώ μικρός δεν ήθελα να πηγαίνω σε εκδιδομενες και σε σπιτακια αλλά μετα τα 20 καταλαβα οτι αλλιως ειναι να βρεις κοπελα να σε περιποιηθει κι αλλιως με το κοκκινο φωτακι. Στα λεω αυτα γιατι ειναι λογικο να μη λειτουργει καποιος σε στριπτιτζαδικο η σε στουντιο αλλα αμα την ειχες την αλλη κοπελα θα λειτουργουσες. Απλά μη νομιζεις φιλε πολοι που πανε με εκδιδομενες δε τις κανονιζουν κανονικα και οχι επειδη ειναι ανικανοι αλλα δε τους βγαινει. Εχω συναναστραφει και ξερω και στα λεω και απο τις δυο πλευρες. Τα αντιψυχωσικα εχω γραψει και αλλου πως τους αποδιδεται ο ορος νευροληπτικα, νευροληψια που υποδηλωνει βραδυψυχισμο, συναισθηματικη αμβλυνση και αδιαφορια προς το περιβαλλον. Φιλε ειναι πληρως αποδεκτο να μην εχεις ελξη αλλα αν το επιδιωξεις μετα να στο πω λαικα θα φορτωνει ο μυης σου και θα θες οπως και για τα νευροληπτικα μη τα υποτιμας εκτος του σεξουαλικου σου προκαλουν και αλλα προβληματα γι αυτο και τους αποδιδεται ο ορος, γιατι φιλε αν δε φορτωνει ο μυης μετα ασεξουαλ εισαι η ομοφυλοφυλος, εγω φιλε στο λεω τα αντιψυχωσικα κανουν πολυ ζημια ορμονες και τα συναφει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ίσως δεν το διευκρίνησα επειδή ήταν ήδη μεγάλο το αρχικό κείμενο, πλέον ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ που δε θέλω να κάνω σεξ, ούτε ψάχνω σχέση γιατί έχω καταλάβει πως ενώ μου αρέσουν οι γυναίκες είμαι μοναχικός τύπος και μου αρέσει πιο πολύ η μοναξιά μου.
    Τέλεια. Θα σου ζητήσω όμως να διαβάσεις αυτή τη σελίδα και τα διάφορα θέματα από την αριστερή στήλη, και να μας πεις αν ταυτίζεσαι με το προφίλ του ασεξουαλικού όπως περιγράφεται εκεί. Εκτός βέβαια κι αν έτσι σχημάτισες αυτή την εικόνα για τον εαυτό σου.

    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Το πρόβλημα είναι οι ενοχλήσεις και ότι βαριέμαι τα πάντα, κάτι που ξεκίνησε από εκείνες τις μέρες στο εξωτερικό.
    Τι είδους ενοχλήσεις είναι αυτές;

    Όσο για τις σπουδές σου, είναι πολύ, μα πολύ κρίμα που τις παράτησες στο σημείο στο οποίο βρισκόσουν. Θα ήθελες να επιστρέψεις; Υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ίσως δεν το διευκρίνησα επειδή ήταν ήδη μεγάλο το αρχικό κείμενο, πλέον ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ που δε θέλω να κάνω σεξ, ούτε ψάχνω σχέση γιατί έχω καταλάβει πως ενώ μου αρέσουν οι γυναίκες είμαι μοναχικός τύπος και μου αρέσει πιο πολύ η μοναξιά μου. Το πρόβλημα είναι οι ενοχλήσεις και ότι βαριέμαι τα πάντα, κάτι που ξεκίνησε από εκείνες τις μέρες στο εξωτερικό. Αιρετικέ έχω σπουδάσει Διεθνείς Σχέσεις. Έχω πάει και σε στριπτιζάδικα και σε οίκους ανοχής λίγες φορές και δεν ήθελα να κάνω σεξ, ούτε ένιωθα κάτι ιδιαίτερο στα αγγίγματα που μου έκαναν οι κοπέλες, αν και μου άρεσε λίγο να χουφτώνω εγώ. Και δε φταίνε τα φάρμακα, ήμουν ασέξουαλ προφανώς από την πρώτη μέρα της ζωής μου και για αυτό δεν είχα σεξουαλικές σκέψεις ούτε εμπειρίες. Σόνια είχα φίλους και παρέες παρ'όλο που ήμουν κλειστός, γιατί έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν είχα κανέναν? Αυτή ακριβώς η νοοτροπία ότι 'για να μη θέλει κάποιος σεξ είναι προβληματικός' είναι που μου δημιούργησε τα προβλήματα. Δηλαδή πρέπει όλοι να κάνουν σεξ αλλιώς πρέπει να πάνε σε ψυχίατρο να δουν τι φταίει? Ακόμα και στα ζώα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό που δεν ενδιαφέρεται για ζευγάρωμα!
    Μόνος σου λες ότι είσαι μοναχικός και κλειστός τύπος κι ότι τα βρόντηξες όλα και γύρισες πίσω και μιλάς για καταστροφές, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. Εγώ δεν χαρακτήρισα προβληματικό κανένα, μόνος σου φαίνεσαι να προβληματίζεσαι με αυτό και σου έχει επηρεάσει τόσο τη ζωή. Άρα τι φταίει η κοινωνία; Αν ήσουν τόσο συνειδητοποιημένος πλέον με αυτό, δεν θα σε ένοιαζε η κοινωνία και δεν θα άνοιγες καν αυτό το θέμα στο φόρουμ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,158
    Δεν είπα ότι τα βρόντηξα και γύρισα, τις τέλειωσα τις σπουδές, απλά δε συνέχισα για διδακτορικό και δεν έψαξα για δουλειά στο εξωτερικό γιατί ήμουν χάλια ψυχολογικά. Οι ενοχλήσεις είναι κυρίως η αίσθηση ότι δεν έχω κάποιες φορές πλήρη έλεγχο του μυαλού μου και ότι νιώθω πως κάποιοι μυς μου πάνε να "στρίψουν" χωρίς να υπάρχει κάποιο πραγματικό πρόβλημα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δεν είπα ότι τα βρόντηξα και γύρισα, τις τέλειωσα τις σπουδές, απλά δε συνέχισα για διδακτορικό και δεν έψαξα για δουλειά στο εξωτερικό γιατί ήμουν χάλια ψυχολογικά.
    Φαντάζομαι ότι τότε δε σκεφτόσουν πώς είναι να σου χτυπάει την πόρτα το φάσμα της ανεργίας και της περιθωριοποίησης. Δε ζήτησες τη συμβουλή μου και συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά νομίζω ότι πρέπει να κινητοποιηθείς προς αυτή την κατεύθυνση χωρίς καθυστέρηση. Και αν βάλεις τη ζωή σου σε μια σειρά, σίγουρα θα βρεις το δρόμο σου και στο (μη) σεξουαλικό, μόνος σου, μακριά από ενοχλητικές μύτες και αδιάκριτα βλέμματα.

    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Οι ενοχλήσεις είναι κυρίως η αίσθηση ότι δεν έχω κάποιες φορές πλήρη έλεγχο του μυαλού μου και ότι νιώθω πως κάποιοι μυς μου πάνε να "στρίψουν" χωρίς να υπάρχει κάποιο πραγματικό πρόβλημα
    Μιλάς δηλαδή για μύες του σώματος, για φυσικό αίσθημα;

    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Έχω πάει και σε στριπτιζάδικα και σε οίκους ανοχής λίγες φορές και δεν ήθελα να κάνω σεξ, ούτε ένιωθα κάτι ιδιαίτερο στα αγγίγματα που μου έκαναν οι κοπέλες, αν και μου άρεσε λίγο να χουφτώνω εγώ.
    Αυτό δημιουργεί στο μυαλό μου κάποιες αμφιβολίες γύρω από το κατά πόσο είσαι ασεξουαλικός πραγματικά. Δύσκολα μπορώ να φανταστώ ασεξουαλικό άτομο να επισκέπτεται τέτοια ευαγή ιδρύματα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Εγώ πάντως δε θα πήγαινα ακόμα κι αν με πλήρωναν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,158
    Δεν είμαι άνεργος αυτή τη στιγμή, απλά δεν είμαι σε δουλειά που μου αρέσει και στο εξωτερικό που μου ταίριαζε πιο πολύ γιατί δεν είμαι πλέον πολύ λειτουργικός μακριά από τους γονείς μου. Οπότε, ενώ είχα πολλές δυνατότητες, τώρα απλά επιβιώνω δουλεύοντας χωρίς κέφι και τυπικά.
    Ναι Vox, μιλάω για μύες του σώματος και δεν παλεύεται να νιώθεις ότι πάνε να στρίψουν, έστω κι αν είναι ιδιεοψυχαναγκασμός και δεν υπάρχει κίνδυνος. Όσο για το αν είμαι ασεξουαλικός, δε σου είπα ότι χαιρόμουν που πήγαινα σε οίκους και στριπτιζάδικα, απλά άλλοι το πρότειναν και επειδή όλοι το θεωρούσαν αυτονόητο πήγα κι εγώ κάποιες φορές.
    Εν τω μεταξύ μου λέτε όλοι ότι είχα δώσει πολύ μεγάλη σημασία στο σεξ (και όντως έτσι είναι), αλλά και στα διάφορα ερωτικά-σεξουαλικά θέματα που θέτει ο καθένας δε λέτε ποτέ ότι 'δεν πειράζει, ας μην έχεις στύση, ας μην έχεις ερωτικό σύντροφο, η ζωή είναι πολύ ωραία αν έχεις απλά την υγεία σου". Λέτε "πρέπει να το κυνηγήσεις, πρέπει να την πέφτεις, πρέπει να πας σε γιατρό ή να πάρεις φάρμακα για να φτιάξεις τη στύση σου" κλπ. Δηλαδή εσείς δεν το έχετε θεοποιήσει? Με δουλεύετε?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δεν είμαι άνεργος αυτή τη στιγμή, απλά δεν είμαι σε δουλειά που μου αρέσει και στο εξωτερικό που μου ταίριαζε πιο πολύ γιατί δεν είμαι πλέον πολύ λειτουργικός μακριά από τους γονείς μου. Οπότε, ενώ είχα πολλές δυνατότητες, τώρα απλά επιβιώνω δουλεύοντας χωρίς κέφι και τυπικά.
    Επομένως η γνώμη μου συμβαδίζει με τα «θέλω» σου. Για κάποιο λόγο λοιπόν έχεις καταθέσει τα όπλα.

    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Ναι Vox, μιλάω για μύες του σώματος και δεν παλεύεται να νιώθεις ότι πάνε να στρίψουν, έστω κι αν είναι ιδιεοψυχαναγκασμός και δεν υπάρχει κίνδυνος.
    Πολύ περίεργο, δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο.

    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Όσο για το αν είμαι ασεξουαλικός, δε σου είπα ότι χαιρόμουν που πήγαινα σε οίκους και στριπτιζάδικα, απλά άλλοι το πρότειναν και επειδή όλοι το θεωρούσαν αυτονόητο πήγα κι εγώ κάποιες φορές.
    Σε παρόμοια θέση βρέθηκα προ αμνημονεύτων ετών, αλλά ήξερα πολύ καλά χωρίς να έχω επισκεφτεί τέτοιους χώρους ότι δεν ήθελα με τίποτα να πλησιάσω. Ούτε κι αν με πλήρωναν. Από μικρός έκανα αντάρτικο σ' αυτά. Εσύ μάλλον είσαι θύμα της εμφανούς και της αδιόρατης κοινωνικής πίεσης γύρω από το θέμα του σεξ. Είναι η μόνη λογική εξήγηση που έχω στο να πας και να ξαναπάς ενώ δεν ήθελες πραγματικά.

    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Λέτε "πρέπει να το κυνηγήσεις, πρέπει να την πέφτεις, πρέπει να πας σε γιατρό ή να πάρεις φάρμακα για να φτιάξεις τη στύση σου" κλπ. Δηλαδή εσείς δεν το έχετε θεοποιήσει? Με δουλεύετε?
    Πού είπα τέτοια πράγματα;

    Εγώ λέω ακριβώς αυτό που έγραψες πριν:

    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    'δεν πειράζει, ας μην έχεις στύση, ας μην έχεις ερωτικό σύντροφο, η ζωή είναι πολύ ωραία αν έχεις απλά την υγεία σου".
    Εδώ συμφωνώ, η ζωή είναι πολύ ωραία και άνευ. Επιπλέον η απουσία σεξουαλικής ζωής σου επιτρέπει να αναπτυχθείς παράλληλα και σε άλλους τομείς.

    Το θέμα της στύσης που θίγεις (τώρα το βλέπω, δεν ξέρω πού συζητήθηκε) μπορεί να υποκρύπτει προβλήματα υγείας, κυρίως καρδιαγγειακά και ενδοκρινολογικά. Αν το έχεις ψάξει και έχεις σιγουρευτεί ότι είσαι καλά σε όλα, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι άλλο μ' αυτό. Απλά είσαι έτσι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,158
    Vox όταν λέω για απαντήσεις που θεοποιούν το σεξ κλπ δεν εννοώ ότι εσύ έχεις δώσει τέτοιες απαντήσεις, εννοείται! Απλά και σε αυτό το σάιτ (και ακόμα περισσότερο σε άλλα) όλοι μιλάνε για τα ερωτικά και τα σεξουαλικά λες και είναι το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή, αυτό ήθελα να θίξω! Αλλά μια και συζητήσαμε για στύση, δεν έχω παντελή έλλειψη, μου συμβαίνει κάποιες φορές, απλά δε θέλω να κάνω κάτι για αυτό! Προφανώς (και έχοντας διαβάσει το σάιτ των ασέξουαλ και τους ορισμούς που δίνουν) δεν είμαι ξεκάθαρα ασέξουαλ, είμαι κάτι σαν υποσέξουαλ ή σεμισέξουαλ.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Πηγαινε κάνε εξετάσεις να δεις τις ορμόνες σου στο λέω γιατί το ζυπρεξα τις εππηρεαζει. Κάνε ένα πληρη ελεγχο στις ορμονες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Vox όταν λέω για απαντήσεις που θεοποιούν το σεξ κλπ δεν εννοώ ότι εσύ έχεις δώσει τέτοιες απαντήσεις, εννοείται! Απλά και σε αυτό το σάιτ (και ακόμα περισσότερο σε άλλα) όλοι μιλάνε για τα ερωτικά και τα σεξουαλικά λες και είναι το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή, αυτό ήθελα να θίξω! Αλλά μια και συζητήσαμε για στύση, δεν έχω παντελή έλλειψη, μου συμβαίνει κάποιες φορές, απλά δε θέλω να κάνω κάτι για αυτό! Προφανώς (και έχοντας διαβάσει το σάιτ των ασέξουαλ και τους ορισμούς που δίνουν) δεν είμαι ξεκάθαρα ασέξουαλ, είμαι κάτι σαν υποσέξουαλ ή σεμισέξουαλ.
    Εμένα με κάλυψες πλήρως με τις απαντήσεις σου. Σε παρότρυνα όμως να δεις το θέμα της στύσης ιατρικά για να αποκλειστεί πιθανή ορμονική διαταραχή ή κάποιο άλλο πρόβλημα, επειδή είναι ένα φαινόμενο που εκδηλώνεται καθημερινά ακόμα και στην ηλικία μου, πόσο μάλλον σε ένα νέο άντρα.

    Δεν είναι θέμα επιθυμίας για σεξ. Οι νυχτερινές/πρωινές στύσεις είναι ένα είδος γενικής δοκιμής του οργανισμού που εμπλέκει το παρασυμπαθητικό νευρικό σύστημα, το δίκτυο των αγγείων με την καρδιά και τις ορμόνες. Αν, για λόγους που εσύ γνωρίζεις, κρίνεις ότι όλα είναι εντάξει, τότε δεν έχω να πω κάτι άλλο πέρα από το να προσπαθήσεις να ζήσεις κι εσύ τη ζωούλα σου ήσυχα και ωραία.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ασεξουαλικότητα???
    By samuel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 11-05-2018, 17:31
  2. γλυκιά...καταστροφή
    By cAtTaC in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 07-05-2013, 22:05
  3. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
    By twoweeks in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2012, 00:58
  4. Χρήμα & ο Θεός από την έναρξη του πολιτισμού της ανθρωπότητας
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-12-2010, 14:34
  5. Ψυχική καταστροφή
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-2008, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •