Ψυχιατροι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608

    Ψυχιατροι

    Πιστευα απο παλια και πριν καν παω σε ψυχιατρο οτι θα ειχαν καποιο προβλημα οι ιδιοι ειτε ειναι ψυχολογοι ειτε ψυχιατροι και γι αυτο εγιναν γιατροι. Τι ηταν αυτο που τους ωθησε ωστε να γινουν γιατροι αραγε? Σε δυο που πηγα πεταξε και ενα κουλο ο καθενας τους. Ποια ειναι η αποψη σας για τους ψυχιατρους?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Και εγώ έχω αρνητική άποψη για τους ψυχίατρους. Υπάρχουν ελάχιστοι που έχουν τσίπα και ως επί το πλείστον δουλεύουν σε ΜΚΟ ή άλλες κοινωνικές δομές και δεν περιμένουν να πλουτίσουν εις βάρος των άλλων. Δεν μπαίνουν στο αλισβερίσι με τις φαρμακευτικές και ούτε κοιτάζουν να σε βιδώσουν "στο ντιβάνι του τρελού" για να έχουν σταθερό εισόδημα όπως off the record έχω ακούσει να λένε μερικοί απαράδεκτοι τύποι.

    Αρχικά, οι ψυχίατροι μπήκαν με πανελλήνιες σε σχολή Ιατρικής (υπάρχουν και εξαιρέσεις που μπήκαν στη Ρουμανία και ήρθαν με "μετεγγραφή" στην Ελλάδα). Αυτό κάνει πολλούς να νιώθουν ότι είναι κάτι ξεχωριστό και ανώτερο στην κοινωνία. Λένε: "εγώ που διάβαζα, ενώ εσείς τα ξύνατε"...

    Έπειτα, τέσσερα κίνητρα ωθούν τους φοιτητές Ιατρικής να πάρουν την ειδικότητα του ψυχίατρου: 1) Η προσφορα στον συνάνθρωπο (σπάνιο στις μέρες μας) 2) Τα ψυχολογικά θέματα που έχουν οι ίδιοι (πίστεψε με έχουν πολλά και ας βγάζουν το προσωπείο του Dr. Perfect) 3) Τα λεφτα που διακινούνται στο χώρο της ψυχιατρικής (είναι δισεκατομμύρια) 4) Η εξουσία που τους παρέχει ο νόμος να βγάζουν ανίκανο και τρελό τον καθένα μας.

    Τα κουλά που λες ειναι επειδή πολλοί από αυτούς δεν έχουν κοινωνική εμπειρία, ούτε τρόπους. Διαβάζουν παπαγαλία Φρόυντ, Λακαν, Γιούνγκ και το DSM και η κοσμοθεωρία τους βασίζεται αποκλειστικά και μόνο σε αυτά.

    Επιπλέον, κάποιοι προσπαθούν να σε βιδώσουν για τα καλά στην "πολυθρόνα του τρελού" γιατί αν το υπολογίσεις είσαι για αυτούς ένα σταθερό έσοδο 200+ ευρώ το μήνα (μίνιμουμ χρέωση 50 ευρώ ανά συνεδρία επί 4 εβδομάδες). Θέλουν να σε κάνουν να νιώσεις ότι δε ξέρεις τίποτα και ότι αυτοί τα ξέρουν όλα. Αμ τα χάπια που τα πας; Στα 300 κουτάκια φαρμάκων, δώρο διακοπες (συνέδριο) σε πεντάστερα ξενοδοχεία και άλλα δώρα... Κάθονται και λένε: "πόσα κεφάλια μου έρχονται την εβδομάδα; π.χ. 20 άτομα. Επί πόσες εβδομάδες; 4. Άρα 80 επισκέψεις. Αν σε κάθε επίσκεψη χρεώνω 50, τσακ 4000 ευρώ (όχι όλα δικά του, είπαμε). Μετά τι δοσολογία να τους δώσω για να πετύχω το στόχο που μου έβαλε ο ιατρικός επισκέπτης; 3 χαπάκια τη μέρα επί 20 άτομα επί 30 μέρες:1800 χαπάκια. 1800 δια 14 που έχει π.χ. το κουτί=129 κουτιά. Μήπως να αυξήσω τη δοσολογία για να πετύχω γρηγορότερα το στόχο μου;"

    Υπάρχουν και τέτοια κουμάσια. Δε λέω ότι όλοι σκέφτονται τόσο βρώμικα, αλλά κάποιοι σκέφτονται τόσο και ακόμα χειρότερα...
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Εχεις απολυτο δικαιο φιλε μου. Αν μιλησω για κατι που με απασχολει συζητα ναι μεν, αλλα αν δε, μιλησω για χαπια το καλυτερο της χαχα. Εδω της ειπα οτι εβαλα 20 κιλα απ'τα χαπια και μου ειπε δεν ισχυει ενω μεχρι και οι οδηγιες χρησης λενε οτι βαζεις κιλα οτι να'ναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Εχεις απολυτο δικαιο φιλε μου. Αν μιλησω για κατι που με απασχολει συζητα ναι μεν, αλλα αν δε, μιλησω για χαπια το καλυτερο της χαχα. Εδω της ειπα οτι εβαλα 20 κιλα απ'τα χαπια και μου ειπε δεν ισχυει ενω μεχρι και οι οδηγιες χρησης λενε οτι βαζεις κιλα οτι να'ναι.
    Μα αυτή είναι η δύναμή τους. Σε βγάζουν τρελό γιατί απλά μπορούν. 20 κιλά είναι πολλά και φαίνεται η διαφορά είτε είσαι γιατρός είτε είσαι νταλικιέρης το βλέπες. Αυτοί σκέφτονται που θα τους πάει ταξίδι την επόμενη φορά η φαρμακευτική και δε θα διστάσουν να πουν ψέματα σε όλους τους ασθενείς τους για να πετύχουν αυτά που θέλουν.

    Είμαι τυχερός που δεν έχω πάρει ποτέ φάρμακα στη ζωή μου.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Μπραβο σου που δεν πηρες ποτε φαρμακα εγω ειχα ξεφυγει τελειος. Τα χαπια ηταν μονοδρομος για μενα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    positivewave να σε ρωτησω και κατι αλλο η γιατρος μου ειναι ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτρια τι εχει τελειωσει για να γινει ψυχοθεραπευτρια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Είναι ψυχίατρος, άρα έχει τελειώσει Ιατρική.

    Τώρα για να σε κατατοπίσω για το τι παίζει με τον όρο ψυχοθεραπευτής. Σημαίνει ότι κάνει ψυχοθεραπεία και αυτή μπορεί να είναι CBT, ψυχοδυναμική, Gestalt, κλπ. Ότι με λίγα λόγια κάποια θέματα τα λύνει με διάλογο και χωρίς να απαιτείται φαρμακευτική αγωγή.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Roulaki1 View Post
    Πιστευα απο παλια και πριν καν παω σε ψυχιατρο οτι θα ειχαν καποιο προβλημα οι ιδιοι ειτε ειναι ψυχολογοι ειτε ψυχιατροι και γι αυτο εγιναν γιατροι. Τι ηταν αυτο που τους ωθησε ωστε να γινουν γιατροι αραγε? Σε δυο που πηγα πεταξε και ενα κουλο ο καθενας τους. Ποια ειναι η αποψη σας για τους ψυχιατρους?
    Ως μεγαλυτερος , και εχοντας ζησει τα 80s , με τις μεγαλες παρεες , 30-40 ατομων , τα δυο ατομα που ηθελαν να γινουν ψυχιατροι, ηταν οι πιο προβληματικα , αρα συμφωνω οτι καποιος γινεται ψυχιατρος για να λυσει τα δικα του αδιεξοδα .......... για τους ψυχολογους , ειναι διαφορετικα τα πραματα , διοτι υπαρχει σχολη που σε 10 μηνες μπορεις να παρεις πτυχιο ψυχοιλογου , αρα ευκολο κερδος ......οχι , δεν πιστευω σε ψυχοτετοιους ....... εκτος αν εισαι πιο βαρεμενος απο τον ψυχοτετοιο , οπως εχω εναν φιλο, που ομως αρνειται να παει σε ψυχιατρο, ενω τον χρειαζεται , γι αυτο εεκοψα και παρτιδες μαζι του , αν και παιδικος φιλος .......
    εχω τυχει και σε σοβαρο ψυχιατρο ομως , αλλα ημουν μικρος , και ειχε αυτοκτονησει ο κολλητος μου ..... καπως με βοηθησε ....αυτο το 83 , τοτε ηταν λιγοι οι ψυχιατροι, και ισως πιο σοβαροι ..... την σημερον ημερα , δεν εχω εμπιστοσυνη σεκανεναν ψυχιατρο , ξερω ψυχιατρο που δεν σε βλεπει σαν 50αρικο, αλλα δεν εχει ικανοτητες ....

    απο την αλλη , σκεψου εναν γιατρο που τον πρηζουν με παραλογισμους οι ασθενεις καθε μερα , δεν θαντεξει , και η θα γινει σκληροπετσος , η θα τα παιξει .....εδω ενας σε πρηζει , και αγανακτεις ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Ψυχολόγος δηλώνει μόνο όποιος έχει τελειώσει σε σχολή ψυχολογίας και έχει πτυχίο. Αν κάποιος έχει κάνει ένα σεμινάριο της πλάκας και πει "είμαι ψυχολόγος", πάει φυλακή για αντιποίηση επαγγέλματος και διασπορά ψευδών ειδήσεων. Αυτοί οι παπατζήδες στους οποίους αναφέρεσαι ΜακΓκάιβερ έχουν βρει κάτι ευφάνταστους τίτλους του στίλ "Συμβουλος Ψυχικής Υγείας, Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης, Ενεργειακός Θεραπευτής" και δε συμμαζεύεται.

    Πάντως είναι λαχείο να βρεις σωστό ψυχολόγο ή ψυχίατρο στη σήμερον ημέρα. Όπως και σωστό φίλο, σωστή γυναίκα ή σωστό άντρα αντίστοιχα...

    Είναι οι εποχές δύσκολες και πονηρές και ο καθένας κοιτάει να κάνει τη μπάζα του για σήμερα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Positive , εχεις δικιο.......

Similar Threads

  1. ψυχιατροι θεσσαλονικη
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 13-05-2015, 17:51
  2. Ψυχωση και ψυχιατροι
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-06-2012, 11:33
  3. Φάρμακα και Ψυχίατροι
    By Dimitriou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 24-09-2011, 23:05
  4. Ψυχολόγοι η ψυχίατροι;
    By carrot in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 23-11-2010, 12:40
  5. Ψυχιατροι
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 25-06-2008, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •