Ακατάλληλος ψυχολόγος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    133

    Ακατάλληλος ψυχολόγος;

    Γεια σας και πάλι!

    Θέλω την γνώμη σας σχετικά με τον ψυχολόγο τον οποίο επισκέπτομαι, καθότι είμαι άπειρη στο θέμα και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για να γνωρίζω ποιός είναι καλός και ποιός όχι, ωστόσο μπορώ να καταλάβω όταν κάτι δεν μου πάει καλά.

    Αμέσως μόλις έκανα την έκτρωση, η μητέρα μου με παρότρυνε να δω ψυχολόγο και έκλεισα ραντεβού σ έναν πολυ γνωστό ο οποίος βγαίνει στην τηλεόραση. Το κριτήριο δεν ήταν ότι είναι γνωστός, απλώς μας άρεσε ο τρόπος που μιλούσε, εν τω μεταξύ δεν γνωρίζαμε κάποιον άλλον και λόγω του επείγοντως της κατάστασης επισκέφθηκα αυτόν.

    Αρχικά ξεκινήσαμε με κατ ιδίαν συνεδρίες στις οποίες πραγματικά με βοηθούσε πολύ παρόλο που εξαρχής διέκρινα μια πως να το πω...επιθετικότητα και σκληρότητα στην αντιμετώπισή του (όχι ειδικά προς εμένα αλίμονο!) απλώς συμπέρανα πως αυτό ήταν το στυλ του. Να σημειωθεί πως για κάθε συνεδρία διάρκειας μιας ώρας έπαιρνε 140 ευρώ την πρώτη επίσκεψη και όλες τις άλλες 100 ευρώ.

    Στην συνέχεια-και μετά από μόλις 2 κατ ιδίαν συνεδρίες-με παρότρυνε να ενταχθώ στις ομαδικές συνεδρίες οι οποίες όπως μου είπε, θα με έβαζαν στο νόημα πολύ πιο γρήγορα. Εμπιστευόμενη την άποψή του δέχτηκα.

    Αρχίζω να πηγαίνω στις ομαδικές συνεδρίες διάρκειας τριών ωρών μια φορά κάθε εβδομάδα (κόστος 100 ευρώ την φορά!) όπου μας διάβαζε ιστορίες πάνω στις οποίες αναλύαμε την παιδική ηλικία, την προβολή, την αυτο-απόρριψη κλπ. Δεν συζητούσαμε προσωπικά πράγματα για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι απλώς ακούγαμε πράγματα. Μία εκ των συνεδριών -την οποία και πληρώσαμε κανονικά-αφορούσε την προβολή μιας ταινίας πάνω στην οποία αναλύαμε τους χαρακτήρες, την ψυχολογία του ήρωα κλπ. Εννοείται πως η διάρκεια της ταινίας κάλυπτε όλη την συνεδρία, οπότε κάναμε την ανάλυση στην επόμενη συνάντηση.

    Εμένα-ενώ πραγματικά ήμουν πιο ήρεμη και με οφελούσαν αυτά που άκουγα-άρχισε να μου ξενίζει το γεγονός ότι μας καλούσε να δώσουμε 100 ευρώ για να δούμε μια ταινία την στιγμή που μπορούσε να μας πει να την δούμε μόνοι μας και να έρθουμε αργότερα να την αναλύσουμε.

    Παρόλα αυτά συνέχιζα να πηγαίνω κανονικά, άκουγα διάφορα πράγματα ωστόσο από κάποιο σημείο και μετά δεν ήξερα που να "φορέσω" την κάθε πληροφορία. Μιλούσαμε για την προβολή, την αυτοαπόρριψη, την εμμονή αλλά στην δική μου περίπτωση (γιατί πήγα για μένα και όχι για να παρακολουθήσω σεμινάρια ψυχολογίας) δεν ήξερα που να ταιριάξω τί και ότι μου φαινόταν γνώριμο στο εαυτό μου δεν ήξερα αν έκανα καλά που το συνδύαζα με κάποια στοιχεία του χαρακτήρα και των εμπειριών μου. Να σημειωθεί ότι λίγες μέρες μετά ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ πέφτει στα χέρια μου το βιβλίο του Χόρχε Μπουκάι από το οποίο μας διάβαζε τις ιστορίες, ένα βιβλίο δηλαδή του εμπορίου.

    Σε μια ομαδική συνεδρία λοιπόν, δεν συμμετείχα διότι ήμουν άρρωστη με πυρετό. Εν τω μεταξύ προκύπτει και το θέμα με τον φίλο μου οπότε και μετακόμισα, όντας σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση δεν συμμετείχα ούτε στην επόμενη ομαδική συνεδρία ωστόσο έκλεισα ραντεβού να τον δω προσωπικά.

    Πηγαίνω να τον δω προσωπικά, του εξιστορώ τί συνέβη, καταρρέω κυριολεκτικά από τα κλάμματα μέσα στο γραφείο του, εκείνος ατάραχος με κοιτάζει και μου λέει διάφορα πράγματα μέσα στα οποία ήταν το πόσο λάθος έκανα που δεν ήρθα στις δύο τελευταίες ομαδικές συνεδρίες. Του εξηγώ το γιατί, εκείνος αρχίζει να μου λέει πως προφανώς δεν πήγα γιατί αυτά που άκουγα με πονούσαν και δεν με συνέφεραν (???), του εξηγώ και πάλι πως καμία σχέση-εξάλλου αν δεν με συνέφεραν αυτά που άκουγα δεν θα έκλεινα ραντεβού να τον δω προσωπικά-και γενικώς με είχε 10 λεπτά σχεδόν να απολογούμαι για την απουσία μου (τουλάχιστον εγώ έτσι ένιωσα) την στιγμή που είχα σοβαρότερο πρόβλημα να ασχοληθώ και για το οποίο ζήτησα να τον δω στην πολύ τελική.

    Μετά από αυτό γυρίζει και μου λέει πως ίσως θα ήταν καλύτερα να με βλέπει άλλη ψυχολόγος του ίδιου γραφείου, η οποία θα είναι πιο τρυφερή και μαλακή μαζί μου και με την οποία θα μπορώ να κλαίω και να εκφράζω τα συναισθήματά μου (!!!). Ήρεμα του απαντώ πως αν δεν θέλει ή δεν μπορεί να με αναλάβει, δεν υπάρχει πρόβλημα. Μου λέει ότι νομίζω πως κανείς δεν με θέλει οπότε κακώς συμπέρανα κάτι τέτοιο, είπαμε και κάποια άλλα πράγματα, τον πλήρωσα και έφυγα.

    Που θέλω να καταλήξω για να μην σας ζαλίζω;

    Τα παραπάνω ποσά που ανέφερα, δεν τα ανέφερα γιατί είμαι καμια τσιγκούνα. Ειδικά στο θέμα της υγείας, πουλάω και το σπίτι μου. Σε συνδυασμό όμως με το τελευταίο συμβάν κατά το οποίο πήγα ψυχολογικά διαλυμένη στο γραφείο του για να με βοηθήσει κι εκείνος μέσα σε όλα, άρχισε να με κρίνει που δεν παρακολούθησα δύο συνεδρίες και να μου προτείνει να με βλέπει άλλος, μου δίνει τελικώς την αίσθηση ότι ο κύριος το έχει κάνει εμπόριο και γι αυτόν τον λόγο δεν νομίζω ότι θέλω να συνεχίσω μαζί του. Επίσης να σημειωθεί ότι δεν έχω θυμώσει με κάτι που ανέφερε και που με πόνεσε-δεν με συνέφερε κλπ. διότι πήγα διατεθειμένη να ακούσω και το πιο σκληρό πράγμα, δεν πήγα για να μου χαιδέψουν τ αυτια.

    Δεν ξέρω αν βγάζω σωστά συμπεράσματα, αλλά όλη αυτή η στάση και διαχείριση μου φαίνεται αντι-επαγγελματική και δεν νομίζω ότι μπορεί να με βοηθήσει.

    Μήπως κάνω λάθος; Έτσι λειτουργούν οι ψυχολόγοι και όλο το σύστημα της ψυχοθεραπείας ή εγώ έπεσα σε ότι να ναι;

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Αιμιλία,
    άκουσε την εσωτερική σου αίσθηση και άλλαξε σε παρακαλώ ψυχολόγο.
    Δε θα ήθελα να κάνω περισσότερα σχόλια.

    Αν θέλεις, στείλε μου προσωπικό μήνυμα, πες μου σε ποια πόλη ζεις και αν γνωρίζω κάποιον που εμπιστεύομαι στην πόλη σου, μπορώ να σε παραπέμψω εκεί.

    Εύχομαι καλύτερη συνέχεια.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Φυσικά και δε συμπεριφέρονται έτσι! Εκμετάλλευση, εμπορευματοποίηση του επαγγέλματος και πλήρη αναισθησία! Αυτά τουλάχιστον τον χαρακτηρίζουν! Επειδή έχω μια ιδέα σε ποιόν αναφέρεσε θα σου έλεγα οτι οι πρώτοι ‘‘ψυχολόγοι‘‘ που θα πρέπει να αποφεύγεις είναι αυτοί που βγαίνουν στη τηλεόραση. Είναι περισσότερο τσιράκια δημοσιογράφων παρά οτιδήποτε άλλο. Το λιγότερο που του αξίζει είναι μια μήνυση ή τουλάχιστον μια δυσφήμηση. Υπάρχουν ψυχολόγοι που με 50 ευρώ την ώρα κάνουν πραγματική δουλειά και όχι ταινιούλες της πλάκας. Η μόνη επίδραση της τεχνικής του ήταν η placebo.
    Με συγχωρείς εαν η απάντηση μου ήταν περισσότερο οργισμένη απο όσο θα έπρεπε, αλλά, επειδή είμαι στο χώρο, κάτι τέτοιοι τύποι ξεφτιλίζουν το επάγγελμα, που είναι πρώτα απο όλα λειτούργημα. Μην απογοητεύεσαι όμως. Υπάρχουν παρα πολλοί ψυχολόγοι πραγματικά ευσυνείδητοι, που μπορούν να σε βοηθήσουν και φυσικά με πολύ λιγότερα χρήματα. Ο NikosD. θα σου πεί περισσότερα.
    Αν θες στείλε μου U2U για να μου πεις εαν είναι αυτός που υποψιάζομαι αν και πιστεύω πως όλοι εδώ θα έπρεπε να ξέρουν ποιος είναι για να τον αποφεύγουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    133
    Originally posted by evath
    Φυσικά και δε συμπεριφέρονται έτσι! Εκμετάλλευση, εμπορευματοποίηση του επαγγέλματος και πλήρη αναισθησία! Αυτά τουλάχιστον τον χαρακτηρίζουν! Επειδή έχω μια ιδέα σε ποιόν αναφέρεσε θα σου έλεγα οτι οι πρώτοι ‘‘ψυχολόγοι‘‘ που θα πρέπει να αποφεύγεις είναι αυτοί που βγαίνουν στη τηλεόραση. Είναι περισσότερο τσιράκια δημοσιογράφων παρά οτιδήποτε άλλο. Το λιγότερο που του αξίζει είναι μια μήνυση ή τουλάχιστον μια δυσφήμηση. Υπάρχουν ψυχολόγοι που με 50 ευρώ την ώρα κάνουν πραγματική δουλειά και όχι ταινιούλες της πλάκας. Η μόνη επίδραση της τεχνικής του ήταν η placebo.
    Με συγχωρείς εαν η απάντηση μου ήταν περισσότερο οργισμένη απο όσο θα έπρεπε, αλλά, επειδή είμαι στο χώρο, κάτι τέτοιοι τύποι ξεφτιλίζουν το επάγγελμα, που είναι πρώτα απο όλα λειτούργημα. Μην απογοητεύεσαι όμως. Υπάρχουν παρα πολλοί ψυχολόγοι πραγματικά ευσυνείδητοι, που μπορούν να σε βοηθήσουν και φυσικά με πολύ λιγότερα χρήματα. Ο NikosD. θα σου πεί περισσότερα.
    Αν θες στείλε μου U2U για να μου πεις εαν είναι αυτός που υποψιάζομαι αν και πιστεύω πως όλοι εδώ θα έπρεπε να ξέρουν ποιος είναι για να τον αποφεύγουν.

    Τα μάτια μου τα άνοιξε μια φίλη μου η οποία με έπιασε και μου είπε \"Ξέρεις κάτι; Οι ομαδικές συνεδρίες όπως σας τις κάνει δεν σε μαθαίνουν πράγματα για σένα αλλά πράγματα γενικότερα. Δεν σε παίρνει κάποιος από το χέρι να σου δειξει τα λάθη ή τις αδυναμίες σου παρά αυτός παριστάνει τον δάσκαλο κι εσείς τους μαθητές.\"

    Η αλήθεια είναι πως έμαθα πολλά πράγματα, έστω και σε γενικό επίπεδο, δεν θέλω να είμαι άδικη. Απλώς η εμμονή του με τις ομαδικές συνεδρίες-και ειδικά εκτός timing όπως στην τελευταία μου επίσκεψη-μου έδωσε την αίσθηση ότι το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να βγάζει μια χιλιάρα σε τρείς ωρίτσες αντί για μια χιλιάρα σε 10 ωρίτσες.

    Όπως την ίδια αισθηση μου έδωσε το γεγονός ότι το βιβλίο από το οποίο μας διάβαζε ιστορίες το είχε καλύψει με μαύρη επένδυση για να μην βλέπουμε ποιό είναι και τελικά επρόκειτο για ένα βιβλίο του εμπορίου το οποίο ο καθένας μας θα μπορούσε να αγοράσει με 10 ευρώ και να το φέρνει μαζί του να το συζητάμε, αντί να δίνει 100 ευρώ ανα ιστορία ενός βιβλίου που μας περάστηκε ως κάτι σπάνιο και δυσεύρετο!

    Ειλικρινά αν βοηθιόμουν πραγματικά δεν θα με ενδιέφερε ούτε το κόστος ούτε όλα αυτά και μπορώ να πω ότι μέχρι ένα σημείο όλες αυτές οι πληροφορίες με βοήθησαν.

    Αλλά να πηγαίνω στο γραφείο του σε κακό χάλι και εκείνος να μου κάνει κήρυγμα για τις συνεδρίες που δεν πήγα, να μου χρεώνει μια εντελώς άσχετη αιτία, μετά να θυμώνει (!) και να μου προτείνει να με βλέπει άλλος στον οποίο θα μπορώ να κλαίω(!!!);;;;

    Μάλιστα όταν εντελώς ήρεμα του εξήγησα πως όλες αυτές οι πληροφορίες των ομαδικών συνεδριών, μου ήταν πολύ βοηθητικές αλλά δεν ήξερα που να τις ταιριάξω, μου απάντησε ειρωνικά \"Ναι...όταν μιλούσαμε για την αυτοαπόρριψη που νιώθουν οι άνθρωποι όταν έχουν μικρότερα αδέρφια εσύ δεν ήξερες που να το ταιριάξεις οκ!!\" και σηκώθηκε θυμωμένος!!!!!

    Στάθηκε σε μια πληροφορία τη στιγμή που μας έστελνε εκατοντάδες κάθε φορά και στην τελική δεν ήμουν υποχρεωμένη να γνωρίζω τέτοιου είδους πράγματα για τον εαυτό μου, γι αυτό και πήγα εκεί για να μου δώσει εκείνος να καταλάβω ποιά είμαι, όχι να μου πετάει πληροφορίες και ότι κατάλαβες κατάλαβες!

    Και μόνο στην πιθανότητα να κάνω εγώ λάθος και ο άνθρωπος απλά να μην ταίριαζε σε μένα, δεν θα πω το όνομά του ούτε δημόσια ούτε με U2U.

    Επειδή όμως θα ήθελα ο κόσμος που τυχόν περάσει από το γραφείο του, να έχει τον νου του σας ενημερώνω ότι το επώνυμό του αρχίζει από Χ.

    Λέμε τον ίδιο τελικά; :D

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Αιμιλία όχι, δεν λειτουργούν έτσι οι ψυχολόγοι και αυτό δεν είναι ψυχοθεραπεία.

    Δυστυχώς η φήμη και το υψηλό κόστος δεν συνδέονται πάντα με εξίσου υψηλή ποιότητα. Επέλεξε κάποιον που θα έχει και τα τυπικά προσόντα και εμπειρία στα θέματα που σε απασχολούν. Και δες από την αρχή αν νιώθεις άνετα, αν νομίζεις ότι μπορεί να σε καταλάβει και αν έχει κάποιο νόημα για εσένα η προσέγγιση που σου προτείνει. Μη διστάσεις να ρωτήσεις για ότι δεν σου είναι ξεκάθαρο. Απέφυγε ανθρώπους που κριτικάρουν, ειρωνεύονται, κάνουν βαρυσήμαντες δηλώσεις και πλασάρουν ερμηνείες, αλλά και ανθρώπους που θα σου δημιουργήσουν αίσθηση ασάφειας και αβεβαιότητας. Αναζήτησε τεκμηριωμένες προτάσεις που εστιάζουν στους δικούς σου ιδιαίτερους προβληματισμούς.

    Για να είμαι ειλικρινής, νομίζω ότι ο συνάδελφος που περιγράφεις θα ταίριαζε μόνο σε ανθρώπους που γοητεύονται από την αυθεντία και τη χρήση \'ψυχολογικής\' ορολογίας.... :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    θυμαμαι καποτε στην εκπομπη της Δρουζα,οταν ασχολουταν με θεματα ψυχολογιας εφερνε διαφορους ψυχολογους.μου ειχε κανει εντυπωση ενας κυριος με μουσακι,που δεν μπορουσε να πει το ρ,και μια κυρια ξανθια μεσηλικα η οποια ηταν για αρκετο καιρο στο πλατο της.νομιζω μετα εκανε και δικη της εκπομπη.περασαν και αρκετοι αλλοι ψυχιατροι απο το πλατο της αλλα δεν στεριωσαν,με κορυφαιο παραδειγμα μια 32αρα περιπου που οταν την ακουγα σκεφτομουν πως ειναι δυνατον ενα τετοιο ανωριμο ατομο να ειναι ψυχιατρος.*η συγκεκριμενη μονο για 2 εκπομπες αντεξε,εφυγε με τα τσαρουχια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Εγω εχω αλλεργια στους ψυχολογους που συνηθίζουν να βγαινουν στην τηλεοραση. Ομως σιγουρα κάποιοι ειναι τουλαχιστον απαράδεκτοι. Ειδικα αυτοι που πρωτοι βγαινουν να κανουν διαγνωσεις εξ αποστάσεως κ ετσι επιφανειακα. Τραγικη ειναι μια που ειδα καποιες φορές σε μια εκπομπη (επισης τραγικη) στο Alter περυσι...Φωναζε κιολας...εκανε κ παρατηρήσεις...Καλά λέω....αν ήμουν ψυχολογος θα ντρεπομουν μ αυτα που εβλεπα κ ακουγα να λενε....Α! ειναι κ ενας ακομα για γελια κ κλαμματα, ψυχιατρος νομιζω με γυαλια που βγαινει καθε τρεις κ λιγο να φωναξει. Κ θα ταν οκ το κακο να σταματαει εκει...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Κάπως έτσι (και λόγο κόστους) εγκατέλειψα και εγώ τη πρώτη θεραπεία

    Μη σε ανησυχεί

    Originally posted by aimilia
    Γεια σας και πάλι!

    Θέλω την γνώμη σας σχετικά με τον ψυχολόγο τον οποίο επισκέπτομαι, καθότι είμαι άπειρη στο θέμα και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για να γνωρίζω ποιός είναι καλός και ποιός όχι, ωστόσο μπορώ να καταλάβω όταν κάτι δεν μου πάει καλά.

    Αμέσως μόλις έκανα την έκτρωση, η μητέρα μου με παρότρυνε να δω ψυχολόγο και έκλεισα ραντεβού σ έναν πολυ γνωστό ο οποίος βγαίνει στην τηλεόραση. Το κριτήριο δεν ήταν ότι είναι γνωστός, απλώς μας άρεσε ο τρόπος που μιλούσε, εν τω μεταξύ δεν γνωρίζαμε κάποιον άλλον και λόγω του επείγοντως της κατάστασης επισκέφθηκα αυτόν.

    Αρχικά ξεκινήσαμε με κατ ιδίαν συνεδρίες στις οποίες πραγματικά με βοηθούσε πολύ παρόλο που εξαρχής διέκρινα μια πως να το πω...επιθετικότητα και σκληρότητα στην αντιμετώπισή του (όχι ειδικά προς εμένα αλίμονο!) απλώς συμπέρανα πως αυτό ήταν το στυλ του. Να σημειωθεί πως για κάθε συνεδρία διάρκειας μιας ώρας έπαιρνε 140 ευρώ την πρώτη επίσκεψη και όλες τις άλλες 100 ευρώ.

    Στην συνέχεια-και μετά από μόλις 2 κατ ιδίαν συνεδρίες-με παρότρυνε να ενταχθώ στις ομαδικές συνεδρίες οι οποίες όπως μου είπε, θα με έβαζαν στο νόημα πολύ πιο γρήγορα. Εμπιστευόμενη την άποψή του δέχτηκα.

    Αρχίζω να πηγαίνω στις ομαδικές συνεδρίες διάρκειας τριών ωρών μια φορά κάθε εβδομάδα (κόστος 100 ευρώ την φορά!) όπου μας διάβαζε ιστορίες πάνω στις οποίες αναλύαμε την παιδική ηλικία, την προβολή, την αυτο-απόρριψη κλπ. Δεν συζητούσαμε προσωπικά πράγματα για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι απλώς ακούγαμε πράγματα. Μία εκ των συνεδριών -την οποία και πληρώσαμε κανονικά-αφορούσε την προβολή μιας ταινίας πάνω στην οποία αναλύαμε τους χαρακτήρες, την ψυχολογία του ήρωα κλπ. Εννοείται πως η διάρκεια της ταινίας κάλυπτε όλη την συνεδρία, οπότε κάναμε την ανάλυση στην επόμενη συνάντηση.

    Εμένα-ενώ πραγματικά ήμουν πιο ήρεμη και με οφελούσαν αυτά που άκουγα-άρχισε να μου ξενίζει το γεγονός ότι μας καλούσε να δώσουμε 100 ευρώ για να δούμε μια ταινία την στιγμή που μπορούσε να μας πει να την δούμε μόνοι μας και να έρθουμε αργότερα να την αναλύσουμε.

    Παρόλα αυτά συνέχιζα να πηγαίνω κανονικά, άκουγα διάφορα πράγματα ωστόσο από κάποιο σημείο και μετά δεν ήξερα που να \"φορέσω\" την κάθε πληροφορία. Μιλούσαμε για την προβολή, την αυτοαπόρριψη, την εμμονή αλλά στην δική μου περίπτωση (γιατί πήγα για μένα και όχι για να παρακολουθήσω σεμινάρια ψυχολογίας) δεν ήξερα που να ταιριάξω τί και ότι μου φαινόταν γνώριμο στο εαυτό μου δεν ήξερα αν έκανα καλά που το συνδύαζα με κάποια στοιχεία του χαρακτήρα και των εμπειριών μου. Να σημειωθεί ότι λίγες μέρες μετά ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ πέφτει στα χέρια μου το βιβλίο του Χόρχε Μπουκάι από το οποίο μας διάβαζε τις ιστορίες, ένα βιβλίο δηλαδή του εμπορίου.

    Σε μια ομαδική συνεδρία λοιπόν, δεν συμμετείχα διότι ήμουν άρρωστη με πυρετό. Εν τω μεταξύ προκύπτει και το θέμα με τον φίλο μου οπότε και μετακόμισα, όντας σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση δεν συμμετείχα ούτε στην επόμενη ομαδική συνεδρία ωστόσο έκλεισα ραντεβού να τον δω προσωπικά.

    Πηγαίνω να τον δω προσωπικά, του εξιστορώ τί συνέβη, καταρρέω κυριολεκτικά από τα κλάμματα μέσα στο γραφείο του, εκείνος ατάραχος με κοιτάζει και μου λέει διάφορα πράγματα μέσα στα οποία ήταν το πόσο λάθος έκανα που δεν ήρθα στις δύο τελευταίες ομαδικές συνεδρίες. Του εξηγώ το γιατί, εκείνος αρχίζει να μου λέει πως προφανώς δεν πήγα γιατί αυτά που άκουγα με πονούσαν και δεν με συνέφεραν (???), του εξηγώ και πάλι πως καμία σχέση-εξάλλου αν δεν με συνέφεραν αυτά που άκουγα δεν θα έκλεινα ραντεβού να τον δω προσωπικά-και γενικώς με είχε 10 λεπτά σχεδόν να απολογούμαι για την απουσία μου (τουλάχιστον εγώ έτσι ένιωσα) την στιγμή που είχα σοβαρότερο πρόβλημα να ασχοληθώ και για το οποίο ζήτησα να τον δω στην πολύ τελική.

    Μετά από αυτό γυρίζει και μου λέει πως ίσως θα ήταν καλύτερα να με βλέπει άλλη ψυχολόγος του ίδιου γραφείου, η οποία θα είναι πιο τρυφερή και μαλακή μαζί μου και με την οποία θα μπορώ να κλαίω και να εκφράζω τα συναισθήματά μου (!!!). Ήρεμα του απαντώ πως αν δεν θέλει ή δεν μπορεί να με αναλάβει, δεν υπάρχει πρόβλημα. Μου λέει ότι νομίζω πως κανείς δεν με θέλει οπότε κακώς συμπέρανα κάτι τέτοιο, είπαμε και κάποια άλλα πράγματα, τον πλήρωσα και έφυγα.

    Που θέλω να καταλήξω για να μην σας ζαλίζω;

    Τα παραπάνω ποσά που ανέφερα, δεν τα ανέφερα γιατί είμαι καμια τσιγκούνα. Ειδικά στο θέμα της υγείας, πουλάω και το σπίτι μου. Σε συνδυασμό όμως με το τελευταίο συμβάν κατά το οποίο πήγα ψυχολογικά διαλυμένη στο γραφείο του για να με βοηθήσει κι εκείνος μέσα σε όλα, άρχισε να με κρίνει που δεν παρακολούθησα δύο συνεδρίες και να μου προτείνει να με βλέπει άλλος, μου δίνει τελικώς την αίσθηση ότι ο κύριος το έχει κάνει εμπόριο και γι αυτόν τον λόγο δεν νομίζω ότι θέλω να συνεχίσω μαζί του. Επίσης να σημειωθεί ότι δεν έχω θυμώσει με κάτι που ανέφερε και που με πόνεσε-δεν με συνέφερε κλπ. διότι πήγα διατεθειμένη να ακούσω και το πιο σκληρό πράγμα, δεν πήγα για να μου χαιδέψουν τ αυτια.

    Δεν ξέρω αν βγάζω σωστά συμπεράσματα, αλλά όλη αυτή η στάση και διαχείριση μου φαίνεται αντι-επαγγελματική και δεν νομίζω ότι μπορεί να με βοηθήσει.

    Μήπως κάνω λάθος; Έτσι λειτουργούν οι ψυχολόγοι και όλο το σύστημα της ψυχοθεραπείας ή εγώ έπεσα σε ότι να ναι;

  9. #9
    Εγώ μπορώ να πάρω τον λόγο μιας και έχω παρόμοιο ζήτημα.

    Πριν κάμποσο καιρό εγκατέλειψα τη διαδικασία θεραπείας για λόγους και οικονομικούς.
    Βρήκα αργότερα κάποιον άλλο θεραπευτή ο οποίος με έχει βοηθήσει μεν αλλά πια νιώθω πως και από εκεί δεν έχω πλέον να πάρω βοήθει.
    Νιώθω πως φταίω εγώ, πως τα προβλήματά μου δεν έχουν λύση, πως δε προσπαθώ.

    Σας έχει τύχει να θέλετε να ΞΑΝΑαλλάξετε θεραπευτή?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Εγώ- το χω ξαναγράψει- έχω πέσει στον πιο ακατάλληλο. Και ψυχίατρος, παρακαλώ. Που μου ζητούσε να γδυθώ για να μ εξετάσει και άλλα τέτοια απίστευτα.. πιστεύω πως αν δεν τον είχα συναντήσει, θα είχα γίνει πολύ πιο γρήγορα καλά.
    Μου ζητούσε επιπλέον και ένα σκασμό λεφτά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Νομίζω είναι τουλάχιστον τραγικό άνθρωποι που θέλουν να λέγονται ψυχίατροι/ψυχολόγοι να βγαίνουν σε εκπομπές του κώλου για να ψαρέψουν πελατεία ή για να ικανοποιήσουν το όποιο βίτσιο τους. Αλλά τέτοιοι που είμαστε τέτοια μας αξίζουν...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •