Παλμοι στον υπνο sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Παλμοι στον υπνο sos

    Χθες όλη τη μέρα αισθανομουν πονους αριστερά, σουβλιες κλπ. Καποια στιγμή τα ξημερώματα ενώ κοιμομουν , ενιωσα να έχω αρρυθμια και να έχουν ανέβει οι παλμοι μου. Προσπαθησα να ξυπνησω τον εαυτό μου, καταφερα να βαλω το χέρι στο λαιμό μου και πρεπει να είχε γύρω στους ογδόντα παλμους ξαφνικά και αίσθημα παλμων και στο κεφάλι μου. Το έχει νιώσει κανείς; Μηπως είναι σημάδι ότι κάτι δεν παει καλά;

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Να σημειωσω πως παθαινω απνοιες στον υπνο αλλά αυτή τη φορά δεν ενιωσα να σταματαω να ανάπνεω, ενιωσα αρρυθμια και ταχυκαρδία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Να σημειωσω πως παθαινω απνοιες στον υπνο αλλά αυτή τη φορά δεν ενιωσα να σταματαω να ανάπνεω, ενιωσα αρρυθμια και ταχυκαρδία.
    Φιλε μου αν αισθάνεσαι ετσι πάρε τηλεφωνο τον καρδιολόγο σου. Εφόσον εχεις πει οτι εχεις παει πολλές φορές και δεν έχουν βρει τιποτα να απαιτήσεις να σου κανουν πιο εξειδικευμένες εξετάσεις μηπως και ετσι σου φύγει αυτο που εχεις στο μυαλό σου.. εμένα ήταν κούραση δεν κοιμόμουν και σημερα που κοιμήθηκα δόξα το θεό ειμαι καλύτερα. Χθες είχα και εγω σουβλιες και βάρος στην καρδιά και στο σαγονι μούδιασμα αριστερά και στο ποδι τσιμπήματα! Πάρε τηλ τον καρδιολόγο και εξήγησε του τι εχεις και αν δεν αντέχεις κάνε και άλλες εξετάσεις ειδικευμένες και αιματολογικές και καρδιολογικές. Και αν δεις παλι οτι δεν σταματάνε τοτε πάνε σε ψυχίατρο η σε ομοιοπαθητικο! Μη το αφήνεις συνέχεια.. και προσπάθησε να ξεκουράζεσαι!

  4. #4
    Παιδιά όταν λέτε μούδιασμα στο σαγόνι τι εννοείται ακριβώς; Πως είναι αυτό; Το έχω διαβάσει αρκετές φορές από πολλούς

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Παιδιά όταν λέτε μούδιασμα στο σαγόνι τι εννοείται ακριβώς; Πως είναι αυτό; Το έχω διαβάσει αρκετές φορές από πολλούς

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Θα μιλήσω για αυτο που βιώνω εγω γιατι μπορεί στον καθένα να ειναη διαφορετικό. Εγω μολις πάθω μια έκτακτη η γενικά κατι με την καρδιά, πολλές φορές μουδιαζει το σαγονι μου κάτω αριστερά. Αυτο με τρομάζει γιατι ειναι σοβαρό σύμπτωμα καρδιάς αλλα και παλι ο γιατρος δεν βρήκε τιποτα! Όταν εχω ενα βάρος στο στήθος αυτο το νιώθω να ανεβαίνει πάνω στο σαγονι παλι σαν να σε πιέζει κατι ακριβώς όπως μουδιαζεις. Μια ενόχληση δεν ξερω πως να το εξηγήσω αλλιώς. Ειναι πολυ ανυσιχητικο πάντως και τρομακτικό. Τουλάχιστον σε μενα που το παθαίνω όταν γίνεται κατι με την καρδιά. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο άγχος πάντως και οτι οφείλεται εκει. Βέβαια μπορεί να υπάρχουν άλλες ασθενείς η νευρολογικά προβλήματα αλλα δεν ξερω.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Θα μιλήσω για αυτο που βιώνω εγω γιατι μπορεί στον καθένα να ειναη διαφορετικό. Εγω μολις πάθω μια έκτακτη η γενικά κατι με την καρδιά, πολλές φορές μουδιαζει το σαγονι μου κάτω αριστερά. Αυτο με τρομάζει γιατι ειναι σοβαρό σύμπτωμα καρδιάς αλλα και παλι ο γιατρος δεν βρήκε τιποτα! Όταν εχω ενα βάρος στο στήθος αυτο το νιώθω να ανεβαίνει πάνω στο σαγονι παλι σαν να σε πιέζει κατι ακριβώς όπως μουδιαζεις. Μια ενόχληση δεν ξερω πως να το εξηγήσω αλλιώς. Ειναι πολυ ανυσιχητικο πάντως και τρομακτικό. Τουλάχιστον σε μενα που το παθαίνω όταν γίνεται κατι με την καρδιά. Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο άγχος πάντως και οτι οφείλεται εκει. Βέβαια μπορεί να υπάρχουν άλλες ασθενείς η νευρολογικά προβλήματα αλλα δεν ξερω.
    Εγώ νιώθω καμιά φορά πονακια στο σαγόνι δεξιά και στον μυ του λαιμού, δεν ξέρω αν θεωρείται μούδιασμα τα πονακια που νιώθω..

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Εγώ νιώθω καμιά φορά πονακια στο σαγόνι δεξιά και στον μυ του λαιμού, δεν ξέρω αν θεωρείται μούδιασμα τα πονακια που νιώθω..

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τώρα στα δεξιά δεν ξερω κατα ποσο ειναη ανυσιχητικο. Πάντως και πονάκια νιώθω πιο σπάνια αλλα πιο πολυ μούδιασμα.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Πηγα σε καινούργιο καρδιολογο. Μου έκανε υπερηχο, καρδιογραφημα και τεστ κοπωσεως,όλα άψογα. Μου είπε ότι αυτο που έχω δεν είναι έκτακτες,αλλά μικρή αρρυθμια κατά την ανάπνοη (οπως όταν παιρνεις βαθιά ανασα πχ),οτι είναι ακίνδυνο, ότι παιζει ρόλο ο τροπος που ανάπνεω και ότι είμαι μια χαρά, αλλά αν θέλω βαζω και σε αυτόν ένα χολτερ καποια στιγμή και απο κει περα ετησιο ελεγχο για τσεκ απ)

    Για τις έκτακτες που είχε πιασει το πρωτο χολτερ μου ειπε ότι είναι φυσιολογικό,όλοι έχουν. Μέχρι και χίλιες δεν χρειάζεται να σου χορηγηθεί φάρμακο και να τις αγνοω. Στρες,διατροφή, κούραση παιζουν μεγάλο ρόλο.

    Μου ειπε ακόμα ότι εφόσον το τεστ κοπωσεως βγαίνει καλό, σημαίνει ότι και οι αρτηρίες μου είναι καλές αρα δεν κάνω επικίνδυνες αρρυθμίες.

    Θα κάνω και τις ορμονικές εξετάσεις αυτή τη βδομάδα και θα πάω και για μελετη υπνου για την απνοια γιατί καλό είναι να το τσεκαρω αυτο το θέμα και να βαζω μασελακι στον υπνο αν χρειάζεται.


    Πονους εξακολουθω να νιώθω αριστερά,στην περιοχη της καρδιάς, θα κοιταξω και για μυοσκελετικο.

    Την Πεμπτη έχω ραντεβού και με τον νευρολογο για τις εμβοες και τα τσιμπήματα που νιωθω καποιες φορες στο κεφάλι.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πηγα σε καινούργιο καρδιολογο. Μου έκανε υπερηχο, καρδιογραφημα και τεστ κοπωσεως,όλα άψογα. Μου είπε ότι αυτο που έχω δεν είναι έκτακτες,αλλά μικρή αρρυθμια κατά την ανάπνοη (οπως όταν παιρνεις βαθιά ανασα πχ),οτι είναι ακίνδυνο, ότι παιζει ρόλο ο τροπος που ανάπνεω και ότι είμαι μια χαρά, αλλά αν θέλω βαζω και σε αυτόν ένα χολτερ καποια στιγμή και απο κει περα ετησιο ελεγχο για τσεκ απ)

    Για τις έκτακτες που είχε πιασει το πρωτο χολτερ μου ειπε ότι είναι φυσιολογικό,όλοι έχουν. Μέχρι και χίλιες δεν χρειάζεται να σου χορηγηθεί φάρμακο και να τις αγνοω. Στρες,διατροφή, κούραση παιζουν μεγάλο ρόλο.

    Μου ειπε ακόμα ότι εφόσον το τεστ κοπωσεως βγαίνει καλό, σημαίνει ότι και οι αρτηρίες μου είναι καλές αρα δεν κάνω επικίνδυνες αρρυθμίες.

    Θα κάνω και τις ορμονικές εξετάσεις αυτή τη βδομάδα και θα πάω και για μελετη υπνου για την απνοια γιατί καλό είναι να το τσεκαρω αυτο το θέμα και να βαζω μασελακι στον υπνο αν χρειάζεται.


    Πονους εξακολουθω να νιώθω αριστερά,στην περιοχη της καρδιάς, θα κοιταξω και για μυοσκελετικο.

    Την Πεμπτη έχω ραντεβού και με τον νευρολογο για τις εμβοες και τα τσιμπήματα που νιωθω καποιες φορες στο κεφάλι.
    Για τις εμβοες έχεις κάνει τυμπανογραμμα; Εγώ έκανα και μου βρήκε ο ΩΡΛ ότι έχω μέση ωτίτιδα δλδ υγρό πίσω από το τύμπανο στο δεξί αυτί πιο πολύ που έχω εμβοες, έκανα μια βδομάδα ενέσεις κορτιζόνη και αντιβίωση και θα κάνω άλλη μια βδομάδα

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Πολύ καλησπέρα φίλε μου.

    Πριν λίγο καιρό είχα γράψει το ίδιο και εγώ ανέβαζα παλμούς αλλά τα 80 δεν είναι τίποτα... Εγώ έφτανα 155 160...

    Πήγα στον γιατρο μ είπε όλα καλά και ότι μόνο η καρδιά μ χτυπάει 1 χτυπο παραπάνω από το νορμάλ τίποτα το ανησυχητικό είπε γενικά έκανα και χολτερ να δω τι γίνετε όλα καλά...

    Έχω πολλά χρόνια πρόβλημα με ζαλάδες ελάχιστες απνοιες αλλά νομίζω ότι το παθαίνω επειδή κοιμαμε κατά λάθος με το κεφάλι προς το ταβάνι.

    Μεγάλη πιθανότητα να έχεις και εσύ πολύ άγχος πέρα από απνοιες και να τρομάζεις.. Σημαντικός παράγοντας τα ονειρα φίλε μου.. 8 στις 10 φορές που είχα πολλούς παλμούς ήταν από εφιάλτες.

    Ένας πολυυυυυ σημαντικός παράγοντας είναι οι αναπνοες.. Χρόνια καπνιστής όλο ρουφα από το στόμα μου έμεινε και περνώ συνέχεια βαθιές αναπνοες με αποτέλεσμα το ένα να φέρνει το άλλο....

    Επίσης είμαι αρρωστοφοβικος και τα συνδέω όλα με την καρδιά και τον θάνατο... Αυτά τα λίγα από μένα μην γράφω κ άλλα και φανούν πολλά...

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Χθες όλη τη μέρα αισθανομουν πονους αριστερά, σουβλιες κλπ. Καποια στιγμή τα ξημερώματα ενώ κοιμομουν , ενιωσα να έχω αρρυθμια και να έχουν ανέβει οι παλμοι μου. Προσπαθησα να ξυπνησω τον εαυτό μου, καταφερα να βαλω το χέρι στο λαιμό μου και πρεπει να είχε γύρω στους ογδόντα παλμους ξαφνικά και αίσθημα παλμων και στο κεφάλι μου. Το έχει νιώσει κανείς; Μηπως είναι σημάδι ότι κάτι δεν παει καλά;
    Όταν λες ένιωσες να έχεις αρρυθμία τους παλμούς εννοείς;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Χθες όλη τη μέρα αισθανομουν πονους αριστερά, σουβλιες κλπ. Καποια στιγμή τα ξημερώματα ενώ κοιμομουν , ενιωσα να έχω αρρυθμια και να έχουν ανέβει οι παλμοι μου. Προσπαθησα να ξυπνησω τον εαυτό μου, καταφερα να βαλω το χέρι στο λαιμό μου και πρεπει να είχε γύρω στους ογδόντα παλμους ξαφνικά και αίσθημα παλμων και στο κεφάλι μου. Το έχει νιώσει κανείς; Μηπως είναι σημάδι ότι κάτι δεν παει καλά;

    και εγω τα νιωθω αυτα,αλλα δεν δινω σημασια και φευγουν,εξαφανιζονται για μηνες.

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Για τις εμβοες έχεις κάνει τυμπανογραμμα; Εγώ έκανα και μου βρήκε ο ΩΡΛ ότι έχω μέση ωτίτιδα δλδ υγρό πίσω από το τύμπανο στο δεξί αυτί πιο πολύ που έχω εμβοες, έκανα μια βδομάδα ενέσεις κορτιζόνη και αντιβίωση και θα κάνω άλλη μια βδομάδα

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App



    Όχι, πρέπει να κλείσω και σε ΩΡΛ αυτή τη βδομάδα. Είναι σοβαρό αυτό που που σου βρήκε; Η αντιβίωση σε βοήθησε; Από τι προκλήθηκε;

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Όταν λες ένιωσες να έχεις αρρυθμία τους παλμούς εννοείς;


    Εκείνη την ώρα κοιμόμουν ελαφρά και ένιωσα ξαφνικά να έχω ταχυκαρδία και κάπως σαν να χάνω χτύπους, αλλά αυτό μπορεί να φταίει και στο ότι ήμουν μέσα στον ύπνο και σκέφτηκα ότι έχω κολπική μαρμαρυγή. Έβαλα το χέρι στους παλμούς μου ενώ κοιμόμουν ακόμα ελαφρά, και συμπέρανα ότι είναι γύρω στους 80 (το ξέρω ότι δεν είναι πολλοί, αλλά για κατάσταση ύπνου που φτάνω τους 45 πχ, για μένα είναι πολλοί). Και όντως μετά που είδα μέτρηση από το smart watch που φοράω στον ύπνο και καταγράφει τους παλμούς, πήγαν γύρω τους 79 οι παλμοί μου. Το βράδυ χθες ξάπλωσα με το φόβο της καρδιάς και δεν κοιμήθηκα καθόλου καλά (πολλές διακοπές, ξύπνιος για μεγάλα διαστήματα κλπ) Εικάζω πως ίσως έπαθα άπνοια και πανικοβλήθηκα στον ύπνο μου για αυτό μου ανέβηκαν οι παλμοί. Αν είχα κολπική μαρμαρυγή θα το έβλεπε ο γιατρός στον υπέρηχο και το τεστ κοπώσεως;

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by VALERIAN View Post
    Πολύ καλησπέρα φίλε μου.

    Πριν λίγο καιρό είχα γράψει το ίδιο και εγώ ανέβαζα παλμούς αλλά τα 80 δεν είναι τίποτα... Εγώ έφτανα 155 160...

    Πήγα στον γιατρο μ είπε όλα καλά και ότι μόνο η καρδιά μ χτυπάει 1 χτυπο παραπάνω από το νορμάλ τίποτα το ανησυχητικό είπε γενικά έκανα και χολτερ να δω τι γίνετε όλα καλά...

    Έχω πολλά χρόνια πρόβλημα με ζαλάδες ελάχιστες απνοιες αλλά νομίζω ότι το παθαίνω επειδή κοιμαμε κατά λάθος με το κεφάλι προς το ταβάνι.

    Μεγάλη πιθανότητα να έχεις και εσύ πολύ άγχος πέρα από απνοιες και να τρομάζεις.. Σημαντικός παράγοντας τα ονειρα φίλε μου.. 8 στις 10 φορές που είχα πολλούς παλμούς ήταν από εφιάλτες.

    Ένας πολυυυυυ σημαντικός παράγοντας είναι οι αναπνοες.. Χρόνια καπνιστής όλο ρουφα από το στόμα μου έμεινε και περνώ συνέχεια βαθιές αναπνοες με αποτέλεσμα το ένα να φέρνει το άλλο....

    Επίσης είμαι αρρωστοφοβικος και τα συνδέω όλα με την καρδιά και τον θάνατο... Αυτά τα λίγα από μένα μην γράφω κ άλλα και φανούν πολλά...

    Εστάλη από EML-L29 στο E-Psychology.gr Mobile App

    Καλησπέρα. Εννοείται ότι έχω άγχος, με αυτό κοιμάμαι και ξυπνάω κάθε μέρα, ειδικά για καρδιά. Άπνοιες κάνω γύρω στα τρία χρόνια. Από βάρος κλπ είμαι φυσιολογικός, οπότε υποθέτω ότι είναι λόγω εγκεφάλου ή άγχους. Καπνιστής ήμουν κι εγώ παλιά, αλλά συνήθως αναπνέω από τη μύτη. Το βράδυ βέβαια επειδή έξι μήνες το χρόνο έχω αλλεργία και δεν αναπνέω πάντα καλά, ίσως ανόιγω το στόμα και δεν το αντιλαμβάνομαι. Και ναι, κοιμάμαι συνήθως ανάσκελα κάτι που δεν κάνει καλό.

    Μια φορά πριν μερικούς μήνες είχα ανεβάσει επίσης παλμούς στον ύπνο, αλλά τότε όντως είχα κακό όνειρο. Και τώρα βέβαια οκ, κοιμήθηκα με το χέρι στο λαιμό για να μετράω παλμούς, οπότε σίγουρα ήμουν μες στο άγχος, ειδικά για έμφραγμα ή κολπική μαρμαρυγή που μου έχει γίνει έμμονη ιδέα.


    Εσύ είχες κάνει μελέτη ύπνου; Φοράς μασελάκι στον ύπνο ; (λένε ότι βοηθάει) Επίσης, σου έχει τύχει να ξυπνάς από τον ύπνο και να νιώθεις μια ελαφρά ζάλη; Είναι λόγω της άπνοιας;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Στον υπνο μου!!! Απαντηστε!!!
    By Lupo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 02-10-2018, 20:31
  2. Φόβος στον ύπνο
    By Lenale in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2017, 14:01
  3. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 21:03
  4. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 05:24
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •