Προβλημα αλκοολισμου με τον ανδρα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    6

    Προβλημα αλκοολισμου με τον ανδρα μου

    Καλησπερα σας! Εχω ενα θεμα.με τον ανδρα μου.Το προβλημα ειναι το ποτο.Ειναι καλος,εργατικος πολυ κτλ αλλα οταν πινει αλλαζει.Κανει αλλοκοτα πραγματα και για εμενα επικινδυνα.Παλια επινε,αλλα.σε λογικο πλαισιο,οταν ειμαστε εξω κτλ.Τιποτα το ιδιαιτερο.Απλα 2 φορες τα ειχε βγαλει&δεν εδωσα σημασια μιας και ηταν κουρασμενος...Λιγο πριν ερθουμε στο εξωτερικο,ομως,αλλαξε,και αρχισε να πινει πολυ.Ειδιαιτερα στην δουλεια του στην Ελλαδα,οι συνεργατες του επιναν πολυ&στο τελος εβγαιναν ολοι μαζι.Οποτε καταλαβαινετε...Εδω αν δεν κατεβαζε μισο καφασι μπυρες(11/12) δεν ησυχαζε...Τοτε αρχιζα να του φωναζω&να τον απειλω οτι θα τον αφησω...Αλλα δυστυχως δεν επιασε.Τον μαλωνα συνεχεια.Του ελεγα οτι δεν μου αρεσει αυτο,ουτε η ζωη μου ετσι.Ματαια.Αρχιζε να τα βγαζει επειτα απο τοσες μπυρες.Ξαφνικα ηθελε να πηγαινει βολτα με η χωρις αυτοκινητο εξω,4 ωρα την νυχτα κτλ.Τσακονωμασταν.Του επερνα τα κλειδια βεβαια.Γινοταν του κουτρουλη ο γαμος.Την επομενη ηταν πουλακι.Εδω και 1.5 χρονο το ειχε κοψει καθως ο γιατρος του ειπε οτι ηταν στο οριο.Πλεον πινει μπυρες χωρις αλκοολ.Αλλα δυστυχως στην δουλεια του εδω,οι περισσοτεροι πινουν σαν νεροφιδες&σιγα σιγα ξαναρχισε που και που.Μονο που τωρα γινεται απροβλεπτος.Σημερα,τα νευρα μου,ηταν πολλα.Τον απειλησα οτι αυτη την φορα θα φυγω&οτι τα χαλασε ολα.Τον λυπαμαι αλλα νιωθω οτι χανω τον ευατο μου.Δεν παραδεχεται οτι εχει προβλημα.Μοναχα λεει οτι αφου δεν ειμαι βιαιος,γιατι με μαλωνεις..Καθε φορα που ειμαστε εξω,αγχονομαι&φοβαμαι μην παρεκτραπει.Νιωθω τοσο πιεσμενη.Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sylvia33 View Post
    Καλησπερα σας! Εχω ενα θεμα.με τον ανδρα μου.Το προβλημα ειναι το ποτο.Ειναι καλος,εργατικος πολυ κτλ αλλα οταν πινει αλλαζει.Κανει αλλοκοτα πραγματα και για εμενα επικινδυνα.Παλια επινε,αλλα.σε λογικο πλαισιο,οταν ειμαστε εξω κτλ.Τιποτα το ιδιαιτερο.Απλα 2 φορες τα ειχε βγαλει&δεν εδωσα σημασια μιας και ηταν κουρασμενος...Λιγο πριν ερθουμε στο εξωτερικο,ομως,αλλαξε,και αρχισε να πινει πολυ.Ειδιαιτερα στην δουλεια του στην Ελλαδα,οι συνεργατες του επιναν πολυ&στο τελος εβγαιναν ολοι μαζι.Οποτε καταλαβαινετε...Εδω αν δεν κατεβαζε μισο καφασι μπυρες(11/12) δεν ησυχαζε...Τοτε αρχιζα να του φωναζω&να τον απειλω οτι θα τον αφησω...Αλλα δυστυχως δεν επιασε.Τον μαλωνα συνεχεια.Του ελεγα οτι δεν μου αρεσει αυτο,ουτε η ζωη μου ετσι.Ματαια.Αρχιζε να τα βγαζει επειτα απο τοσες μπυρες.Ξαφνικα ηθελε να πηγαινει βολτα με η χωρις αυτοκινητο εξω,4 ωρα την νυχτα κτλ.Τσακονωμασταν.Του επερνα τα κλειδια βεβαια.Γινοταν του κουτρουλη ο γαμος.Την επομενη ηταν πουλακι.Εδω και 1.5 χρονο το ειχε κοψει καθως ο γιατρος του ειπε οτι ηταν στο οριο.Πλεον πινει μπυρες χωρις αλκοολ.Αλλα δυστυχως στην δουλεια του εδω,οι περισσοτεροι πινουν σαν νεροφιδες&σιγα σιγα ξαναρχισε που και που.Μονο που τωρα γινεται απροβλεπτος.Σημερα,τα νευρα μου,ηταν πολλα.Τον απειλησα οτι αυτη την φορα θα φυγω&οτι τα χαλασε ολα.Τον λυπαμαι αλλα νιωθω οτι χανω τον ευατο μου.Δεν παραδεχεται οτι εχει προβλημα.Μοναχα λεει οτι αφου δεν ειμαι βιαιος,γιατι με μαλωνεις..Καθε φορα που ειμαστε εξω,αγχονομαι&φοβαμαι μην παρεκτραπει.Νιωθω τοσο πιεσμενη.Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.
    Καλησπέρα..το λέω με κάθε επιφύλαξη..αλλά από προσωπικής εμπειρίας τα εξαρτημένα άτομα δεν μπορούν να απεξαρτηθούν στης πιο πολλές των περιπτώσεων...οι γιατροί είχαν πει στον πατέρα μου ότι αν πιει έστω και μια σταγόνα ούτε το ασθενοφόρο δεν θα προλάβει αν τον μαζέψει...ο θάνατος θα είναι ακαριαίος...και ο πατέρας μου απάντησε...αν είναι να πεθάνω ας είναι τουλάχιστον απτό αλκοόλ..και μην ξεχάσετε να με θαψετε με ένα μπουκάλι ούζο....
    Άντε βγάλε άκρη... υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις που κατάφεραν και απεξαρτηθηκαν αλλά είναι πολύ ελάχιστες...οι ξαδέρφη του κολλητού μου παντρεύτηκε έναν ΠΡΩΗΝ αλκοολικό...είχε απεξαρτηθη...μετά από ένα χρόνο γάμου ξανά κύλησε...χώρισαν κατά βρήκαν δύο φορές...στο τέλος αυτή του είπε διάλεξε η εμένα η το ποτό ..και αυτός απάντησε το ποτό και χώρισαν για τρίτη και οριστική φορά...
    Εδώ να σε πω ότι ήταν ένας τεράστιος έρωτας που κράτησε πολλά χρόνια...διότι γνωρίζω και τους δύο...αλλά το αλκοόλ πολλές φορές γίνεται αιτία διαζυγίου.γενικοτερα οι αλκοολικοί και πάσης φύσης εξαρτημένοι πρέπει πρώτα οι ίδιοι να θέλουν να απεξαρτηθούν..αν δεν θέλουν οι ίδιοι δεν γίνεται τίποτα.
    Από κει και πέρα τι να σου πω...περίμενε και της απαντήσεις των άλλων μελών μήπως μπορούν να βοηθήσουν παραπάνω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα δεν παραδεχτει οτι εχει προβλημα , δεν προκειται να το ξεπερασει , απο πριοσωπικη πειρα αυτο , το παρεδεχθην , και εληξε , αλλα δεν ακουγα κανεναν ......

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    6
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Ειλικρινα τον λυπαμαι&σφιγγεται η ψυχη μου οταν το βλεπω να μην περπαταει ισια,η να σταθει,τα ματια του ειναι "φευγατα"...Το "περιεργο" ειναι οτι δεν πινει καθε μερα,αρα μπορει να κρατηθει,υποθετω!Μπορει να κανει και 6 η 7 μερες..Τον τελευταιο 1.5 χρονο το εκοψε μαχαιρι.Ειχε καταλαβει απο μονος του οτι το σωμα του,του στελνει "μηνυματα".Οταν πηγαμε για εξαιτασεις αιματος δεν εξεπλαγη με τα αποτελεσματα.Ο γιατρος του ειπε οτι ειναι στο οριο το συκωτι του κτλ.Να προσεχει&ουτε σταγονα.Ομως στην νεα δουλεια οπως ειπα,οι συναδελφοι πινουν ασταματητα μετα την βαρδια(2 η 3 500αρες μπυρες).Ευτυχως δεν εχουμε παιδια.Αν ειμασταν Ελλαδα,θα τον πηγαινα με το ζορι στον γιατρο η σε καποιον ψυχολογο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sylvia33 View Post
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Ειλικρινα τον λυπαμαι&σφιγγεται η ψυχη μου οταν το βλεπω να μην περπαταει ισια,η να σταθει,τα ματια του ειναι "φευγατα"...Το "περιεργο" ειναι οτι δεν πινει καθε μερα,αρα μπορει να κρατηθει,υποθετω!Μπορει να κανει και 6 η 7 μερες..Τον τελευταιο 1.5 χρονο το εκοψε μαχαιρι.Ειχε καταλαβει απο μονος του οτι το σωμα του,του στελνει "μηνυματα".Οταν πηγαμε για εξαιτασεις αιματος δεν εξεπλαγη με τα αποτελεσματα.Ο γιατρος του ειπε οτι ειναι στο οριο το συκωτι του κτλ.Να προσεχει&ουτε σταγονα.Ομως στην νεα δουλεια οπως ειπα,οι συναδελφοι πινουν ασταματητα μετα την βαρδια(2 η 3 500αρες μπυρες).Ευτυχως δεν εχουμε παιδια.Αν ειμασταν Ελλαδα,θα τον πηγαινα με το ζορι στον γιατρο η σε καποιον ψυχολογο.
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα ο πατέρας μου ο συγχωρεμεμος έπινε ασταμάτητα...και εμείς τον λυπομασταν και πιο πολύ λυπομασταν για όλη την κατάσταση..ο πατέρας ήταν η περίπτωση που λέει η παροιμία είδε ο τρελός τον μεθυσμένο και έφυγε...είχε πολύ άσχημο μεθύση...όταν έπινε φανταζόταν πράγματα και τα πιστεύεις για αληθινά...παράδειγμα έβλεπε υποτιθέμενους εραστές της.μαμας μου...ο σύζυγός σου από αυτά που λες είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση ευτηχως...πες τον να κάνει ακόμα μια προσπάθεια..πες του ότι είναι για το καλό σας..και ότι το ποτό έχει διαλύσει πολλά σπίτια...και ότι από αυτό δεν έχετε να κερδίσετε τίποτα απολύτως του εναντίον το ποτό σας κάνει ζημεία σε όλα τα επίπεδα....
    Συγγνώμη κι όλας αν θέλεις απαντάς...ρωτάω κυρίως από εγκυκλοπαιδικης άποψης...ο σύζυγός σου έχει ικανοποιητική στύση...???θέλω να πω έχετε σεξουαλική ζωή????εάν ναι αυτό σημενη ότι δεν έχουν επιρεαστη ακόμα ζωτικά όργανα.οπως καρδιά ..προστάτης.πιεση..
    Κτλ κτλ....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    6
    Προσπαθω να καταλαβω την αιτια...Οταν γνωριστηκαμε πριν 7χρονια σχεδον,επινε φυσιολογικα οπως ολοι μας.Εξω με τις παρεες κτλ.Το πολυ πολυ στην επιστροφη να κοιμοταν στο αυτοκινητο(λουω κουρασης κιολας).Τιποτα το "τρελο" η ασχημη συμπεριφορα..Ομως πριν 2 χρονια εχασα το παιδι/εμβρυο&σε λιγους μηνες ηρθα εγω πρωτη στην Γαλλια&αργοτερα&εκεινος.Απ� � τοτε παρατηρησα οτι αρχισε να βγαινει με τους συναδελφους(Ελλαδα)&να πινουν παρα πολυ δυστυχως.Αλλαξε η συμπεριφορα του.Ειχε προσαρμοστει με την συμπεριφορα συγκεκριμενων συναδελφων.Στεναχωρεθηκε πολυ με το παιδι&σιγουρα δεν βοηθησε που εμεινε μονος πισω στην Ελλαδα.Οταν ηρθε στην Γαλλια,δυσκολευτηκαμε καθως ειχε αλλαξει.Περασε καιρος μεχρι να βρουμε τις ισορροπιες μας..Του επισημαινω πολλες φορες,οτι ουτε εκεινος θα ηθελε να με βλεπει ετσι ουτε πχ αν ο πατερας του ηταν ετσι..Ειναι κανονικος απο το θεμα της σεξουαλικοτητας..Μπορω να φανταστω πως ηταν η κατασταση σας, Giorgos35...Λυπαμαι,ειλικρινα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    6
    Υπαρχει καποια θεραπεια με φαρμακα οπως πχ για το καπνισμα;Πλησιαζει το καλοκαιρι&οι γιορτες και εγω "τρεμω" στην ιδεα οταν θα βρεθουνε με φιλους να μην παρεκτραπει.Περισυ πχ.τον ειχα χασει(απο την εκδρομη με μεγαλη παρεα)&τον βρηκα να καθεται σε ενα βραχακι&μπυρες βεβαια...Φοβηθηκα να μην πεσει στην θαλασσα&αργοτερα τον επιασα να καθεται πανω σε κατι περιεργο...Εναν αγκαθωτο μεγαλο θαμνο.Βεβαια,ουτε που καταλαβε...Οταν τον ρωτησα αν ξερει που καθεται,εκεινος ειπε απλα καθομαι,να ξεκουραστω...Ειναι για γελια&για κλαματα η κατασταση.Θελει να κανουμε&εναν θρησκευτικο γαμο αλλα σκεφτομαι μην γινει κουδουνι...Αυτα σκεφτομαι&αγχονομαι&δεν ξερω μηπως ηρθε η ωρα να φυγω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sylvia33 View Post
    Υπαρχει καποια θεραπεια με φαρμακα οπως πχ για το καπνισμα;Πλησιαζει το καλοκαιρι&οι γιορτες και εγω "τρεμω" στην ιδεα οταν θα βρεθουνε με φιλους να μην παρεκτραπει.Περισυ πχ.τον ειχα χασει(απο την εκδρομη με μεγαλη παρεα)&τον βρηκα να καθεται σε ενα βραχακι&μπυρες βεβαια...Φοβηθηκα να μην πεσει στην θαλασσα&αργοτερα τον επιασα να καθεται πανω σε κατι περιεργο...Εναν αγκαθωτο μεγαλο θαμνο.Βεβαια,ουτε που καταλαβε...Οταν τον ρωτησα αν ξερει που καθεται,εκεινος ειπε απλα καθομαι,να ξεκουραστω...Ειναι για γελια&για κλαματα η κατασταση.Θελει να κανουμε&εναν θρησκευτικο γαμο αλλα σκεφτομαι μην γινει κουδουνι...Αυτα σκεφτομαι&αγχονομαι&δεν ξερω μηπως ηρθε η ωρα να φυγω...
    Δεν ξέρω αν υπάρχει θεραπεία με χάπια μιας και ο δικός μου πατέρας ποτέ δεν δέχτηκε ούτε την αποτοξίνωση ούτε την επίσκεψη σε κάποιο γιατρο..
    Ξέρω όμως ότι υπάρχει θεραπεία..τώρα τι ακριβώς περιλαμβάνει μια τέτοια θεραπεία.δεν ξέρω..αλλά μπορεις πάρα πολύ εύκολα να μάθεις..στην εποχή μας μαθενεις ότι ακριβώς θέλεις πολύ εύκολα..όχι όπως στην δεκαετία του 90 ....πάτα γοογλε απεξάρτηση από αλκοόλ...η μπορείς να ρωτήσεις κάποιο ιατρείο ΙΚΑ μπορείς να το ρωτήσεις και το γιατρό σου ανεξάρτητου ειδικότητας η γιατροί τα ξέρουν αυτά μπορούν να σε πουν που να πας..και σε ένα φαρμακείο να ρωτήσεις θα σε πουν....
    Λυπαμε για το μωράκι σας...σίγουρα αυτό τον έκανε να λυπηθεί πολύ δεν αντιλέγω.ομως δεν είναι το κύριο αιτίο αυτό ..ένας άνθρωπος δεν γίνεται αλκοολικός μέσα σε μια μέρα...μόνη σου το λες ότι υπήρχε παρελθόν..σε πολύ πιο ήπιο βαθμό αλλά υπήρχε όμως..απλά σιγά σιγά αυξήθηκε...συνήθως έτσι γίνεται..
    Ένα ποτηράκι μετά δύο ποτηράκια μετά τρεις ποτηράκια και πάει λέγοντας..και στο τέλος καταληγης εάν δεν ξέρεις να ελέγχεις τον εαυτό σου αλκοολικό...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sylvia33 View Post
    Υπαρχει καποια θεραπεια με φαρμακα οπως πχ για το καπνισμα;Πλησιαζει το καλοκαιρι&οι γιορτες και εγω "τρεμω" στην ιδεα οταν θα βρεθουνε με φιλους να μην παρεκτραπει.Περισυ πχ.τον ειχα χασει(απο την εκδρομη με μεγαλη παρεα)&τον βρηκα να καθεται σε ενα βραχακι&μπυρες βεβαια...Φοβηθηκα να μην πεσει στην θαλασσα&αργοτερα τον επιασα να καθεται πανω σε κατι περιεργο...Εναν αγκαθωτο μεγαλο θαμνο.Βεβαια,ουτε που καταλαβε...Οταν τον ρωτησα αν ξερει που καθεται,εκεινος ειπε απλα καθομαι,να ξεκουραστω...Ειναι για γελια&για κλαματα η κατασταση.Θελει να κανουμε&εναν θρησκευτικο γαμο αλλα σκεφτομαι μην γινει κουδουνι...Αυτα σκεφτομαι&αγχονομαι&δεν ξερω μηπως ηρθε η ωρα να φυγω...
    Αυτες της ανυσηχιες της είχαμε και εμείς... ακριβώς της ίδιες...και δεν σου.κρυβω ότι τοτές ειμουν μικρό παιδάκι 13 και αισθανομουν ότι ο πατέρας μας επίσης πίνει παντού και πάντα μας ντροπιάζει μπροστά σε ξένο κόσμο ..διότι μεθάει και αρχίζει να παραπατάει..να πέφτει κάτω μέσα σε κόσμο και εμείς να προσπαθούμε να τον συνεφερουμε...όπως και να έχει είναι ντροπιαστικό...Θεός χωρέστον...
    Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση με τους αλκοολικούς είναι ότι διαψεύδουν πανηγυρικά τους γιατρούς που ισχυρίζονται ότι οι συχνή χρήση αλκοόλ καταστρέφει τη στύση...ένας ακόμα αλκοολικός που έχει μια χαρά ερωτική ζωή απο τι λες τουλάχιστον..το ίδιο ήταν και ο πάτερας μου...αλκοολικός και πολύ κυνηγός...με έντονη σεξουαλικότητα...και άνθρωποι που πίνουν ένα ποτηράκι ανά ένα μήνα η ανά δύο μήνες.και δεν έχουν στύση...τι να πω...
    Μην περιμένεις να σε πω ναι χώρισε τον η όχι .αυτό θα το κρίνεις εσύ...απλά εγώ σου λέω ότι απτής δέκα περίπτωσης με πρόβλημα αλκοόλ μόνο οι δύο άντε οι τρεις να καταφέρουν να απεξαρτηθούν...τώρα αν ένας εξ αυτών είναι ο σύζυγός σου τι να πω δεν ξέρω..μακάρι να γίνει καλά ο άνθρωπος και να είστε ευτηχησμενοι στο ευχόμενος ολόψυχα...
    Αλλά το όλο θέμα ξεκινάει απτή θέληση...πρέπει να τον κάνεις να ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΕΞΑΡΤΗΘΗ.χωρις θέληση δεν γίνεται..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Α και μην προσπαθείς να καταλάβεις την αιτία .απλά το αλκοόλ είναι εθιστικό όπως και το τσιγάρο άλλωστε..
    Απλά πράγματα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συλβια , δεν μπορεις να τον επηρεασεις , αμα κρινω απο μενα , που ολοι ειχαν πεσει πανω μου να μου το κοψουν , αλλα επινα κρασι , που δεν ειναι και τοσο ζημιογονο ...........αμα οι κακες εξετασεις δεν τον πτοησαν , δυσκολα τα πραματα ........σιγουρα χρειαζεται συμπαρασταση , την οποια εγω δεν ειχα , αλλα δεν ηθελα να πεθανω .....
    μαλλον ειναι σοβαρη περιπτωση , χρειαζεται απεξαρτηση αμα πινει 40αρια ποτα , αλλο το κρασι .....
    δεν θελω να σε θορυβησω , αλλα ολα διορθωνονται ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Α και μην προσπαθείς να καταλάβεις την αιτία .απλά το αλκοόλ είναι εθιστικό όπως και το τσιγάρο άλλωστε..
    Απλά πράγματα...
    Ειχα παει σε ειδικο να μου κοψει το αλκοολ, και μουπε οτι το αλκοολ, ειναι 3 φορες πιο εθιστικο απο το τσιγαρο , γι αυτο και απο τους 100 που πανε για απεξαρτηση , οι 85 ξανακυλανε , ατιμο πραμα το αλκοολ, εκει που νομισες οτι ξεμπλεξε , παλι τα ιδια ........εκανα καμμια 40αρια προσπαθειες να κοψω το κρασι , η 40η ας πουμε , πετυχε .....αλλα ειχα αποδεχτει οτι ειχα προβλημα ......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    ..ένας άνθρωπος δεν γίνεται αλκοολικός μέσα σε μια μέρα...μόνη σου το λες ότι υπήρχε παρελθόν..σε πολύ πιο ήπιο βαθμό αλλά υπήρχε όμως..απλά σιγά σιγά αυξήθηκε...συνήθως έτσι γίνεται..
    Ένα ποτηράκι μετά δύο ποτηράκια μετά τρεις ποτηράκια και πάει λέγοντας..και στο τέλος καταληγης εάν δεν ξέρεις να ελέγχεις τον εαυτό σου αλκοολικό...
    Πολυ σωστη κουβεντα , Γιωργο, υπαρχει ενα χαπι , το selincro , χωρις συνταγη , που αμα το παρεις , δεν σε πιανει το αλκοολ, για δυο μερουλες , εμενα με βοηθησε , υπο τον ορον οτι το παιρνεις , δεν το αποφευγεις ......για να μην μπορεις να πιεις .....και το nalorex ( με συνταγη ) κανειαυτην την δουλεια , πιο καλο το selincro .....allα φερνει δυσαρεστες παραισθησεις .....ειναι ισχυρο φαρμακο ......
    Last edited by Macgyver; 05-04-2019 at 16:43.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρε Σύλβια, εσύ η ίδια λες ότι έχει αλλάξει προς το χειρότερο τα τελευταία χρόνια γενικότερα. Το θέμα δεν είναι να κάνεις θρησκευτικό γάμο και να μην πέσει κάτω από το μεθύσι, το θέμα είναι πως εξελίσσεται η ζωή σας και η καθημερινότητα από εδώ και πέρα. Τονίζεις τα θετικά του και καλά κάνεις και προσπαθείς να τον δικαιολογήσεις ότι έχει περάσει κάποιες δύσκολες καταστάσεις που τον ρίξαν στο ποτό. ΟΚ, δεν λέω ότι γράφεις κάτι που δεν ισχύει, αλλά το αντεπιχείρημα είναι... και λοιπόν; Κι εσύ δύσκολα έχεις περάσει αλλά δεν το έριξες στο ποτό ας πούμε. Εμένα μου δείχνει άνθρωπο που πρώτον επηρεάζεται υπερβολικά από το περιβάλλον του και δεύτερον δεν μπορεί να διαχειριστεί και να κοιτάξει κατάματα δύσκολες καταστάσεις που μπορεί να περνάμε όλοι μας. Αν είναι τώρα πιεσμένος με την αλλαγή χώρας, τυχόν δυσκολίες στη δουλειά ή στα οικονομικά κτλ και το ρίχνει στο ποτό, μεθαύριο που μπορεί να τύχει και κάτι το πιο σοβαρό τι θα γίνει; Αν ο ίδιος δεν θέλει να αλλάξει και δεν το πάρει απόφαση, εσύ τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Αλλά πες ότι το κόβει το ποτό και για μεγάλο διάστημα... Ποιός σου λέει ότι δεν θα ξανακυλίσει με την πρώτη δυσκολία ή δεν θα το ρίξει σε κάτι άλλο ζημιογόνο; Ή δεν θα επηρεαστεί σε άλλα σημαντικά πράγματα από συναδέλφους κτλ; Εμένα για σταθερός άνθρωπος δεν μου φαίνεται πάντως. Πιο πολύ θα τον βοηθούσε ψυχοθεραπεία παρά φάρμακα κτλ πιστεύω, αλλά πρέπει να το θελήσει ο ίδιος. Κι αφού δεν το θέλει, τότε τι κάθεσαι και κάνεις μαζί του;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by Sylvia33 View Post
    Καλησπερα σας! Εχω ενα θεμα.με τον ανδρα μου.Το προβλημα ειναι το ποτο.Ειναι καλος,εργατικος πολυ κτλ αλλα οταν πινει αλλαζει.Κανει αλλοκοτα πραγματα και για εμενα επικινδυνα.Παλια επινε,αλλα.σε λογικο πλαισιο,οταν ειμαστε εξω κτλ.Τιποτα το ιδιαιτερο.Απλα 2 φορες τα ειχε βγαλει&δεν εδωσα σημασια μιας και ηταν κουρασμενος...Λιγο πριν ερθουμε στο εξωτερικο,ομως,αλλαξε,και αρχισε να πινει πολυ.Ειδιαιτερα στην δουλεια του στην Ελλαδα,οι συνεργατες του επιναν πολυ&στο τελος εβγαιναν ολοι μαζι.Οποτε καταλαβαινετε...Εδω αν δεν κατεβαζε μισο καφασι μπυρες(11/12) δεν ησυχαζε...Τοτε αρχιζα να του φωναζω&να τον απειλω οτι θα τον αφησω...Αλλα δυστυχως δεν επιασε.Τον μαλωνα συνεχεια.Του ελεγα οτι δεν μου αρεσει αυτο,ουτε η ζωη μου ετσι.Ματαια.Αρχιζε να τα βγαζει επειτα απο τοσες μπυρες.Ξαφνικα ηθελε να πηγαινει βολτα με η χωρις αυτοκινητο εξω,4 ωρα την νυχτα κτλ.Τσακονωμασταν.Του επερνα τα κλειδια βεβαια.Γινοταν του κουτρουλη ο γαμος.Την επομενη ηταν πουλακι.Εδω και 1.5 χρονο το ειχε κοψει καθως ο γιατρος του ειπε οτι ηταν στο οριο.Πλεον πινει μπυρες χωρις αλκοολ.Αλλα δυστυχως στην δουλεια του εδω,οι περισσοτεροι πινουν σαν νεροφιδες&σιγα σιγα ξαναρχισε που και που.Μονο που τωρα γινεται απροβλεπτος.Σημερα,τα νευρα μου,ηταν πολλα.Τον απειλησα οτι αυτη την φορα θα φυγω&οτι τα χαλασε ολα.Τον λυπαμαι αλλα νιωθω οτι χανω τον ευατο μου.Δεν παραδεχεται οτι εχει προβλημα.Μοναχα λεει οτι αφου δεν ειμαι βιαιος,γιατι με μαλωνεις..Καθε φορα που ειμαστε εξω,αγχονομαι&φοβαμαι μην παρεκτραπει.Νιωθω τοσο πιεσμενη.Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.
    Σκληρός δρόμος το αλκοόλ σε ένα ζευγάρι. Και για τον έναν και για τον άλλο. Εγώ με την κοπέλα μου πίναμε μαζί και κάπως ισοροπούσε η κατάσταση. Και το κόψαμε μαζί. Δεν έχω συμβουλή, δεν υπάρχουν συμβουλές.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. γνωστή φλερτάρει τον άνδρα μου
    By νοσταλγία in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 216
    Last Post: 04-07-2018, 17:09
  2. Ισοτητα ανδρα - γυναικας
    By iwannaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 18-04-2018, 12:25
  3. Πατέρας που βρίσκεται στα πρόθυρα του αλκοολισμού
    By pathousa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-09-2011, 23:37
  4. Φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας
    By elena_maria in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2011, 14:17
  5. Η πρωτη μου φορα με μια γυναικα η ενα ανδρα
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-08-2009, 13:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •