Συμπληρωμα μαγνησίου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    E, τοτε εχεις δικιο ,.......πολυ χαμηλη πιεση .....θα πρεπει να ζαλιζεσαι .....
    Ζαλιζομουν και πηρα το 166. Με ψιλοειρωνευτηκε η τηλεφωνητρια και μου ειπε οτι θα στειλει ασθενοφορο. Εγω δεν ηθελα σωνει και καλα ασθενοφορο. Μετα απο 5 ωρες ηρθε ενα πληρωμα του ΕΚΑΒ που επειδη τσαντιστηκε μαζι μου (μαλλον γιατι δεν τους φιλοδωρησα) μου εβαλε μεσα στο κουβουκλιο του ασθενοφορου εναν υψισυχνο ηχο σε ενταση ανω των 100 ντεσιμπελ. Ηταν σαν να καθομουν μπροστα απο ηχειο σε συναυλια χεβυ μεταλ. Σε ολη τη διαρκεια της διαδρομης με χλευαζαν και εκαναν βιαιες χειρονομιες. Αποτελεσμα σοβαρη και μονιμη επιδεινωση εμβοων απο τις οποιες επασχα. Καταστραφηκε η ζωη μου μεσα σε ενα βραδυ.

    Γι αυτο εχω γραψει και σε αλλα θρεντ. Το ραδιοταξι ερχεται σε 10 λεπτα το πολυ. Αν εχετε την ικανοτητα να παρετε καπου τηλεφωνο, μην παιρνετε το 166 ουτε καν για οδηγιες. ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ. Εχουν στησει παραμαγαζα στα νοσοκομεια, εκβιαζουν φιλοδωρηματα, και τα μοιραζονται μεταξυ τους.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τι ώρα την ειχες μετρησει; Εμενα το φυσιολογικό μου είναι 10 η μεγάλη και 6,5 η μικρή. Εχω υποταση, δεν θα ήθελα να πεσει κι άλλο.


    Προχθες είχα πάρει ένα συμπληρωμα απο power health με σκέτο μαγνήσιο, σήμερα αγορασα το syustenium που έχει μαγνήσιο, καλλιο και βιταμίνη c. Θα με πειραξει να αλλαξω το συμπληρωμα ;
    Εσείς ποιο παιρνετε;
    Αντωνη παρε μισο, με γεματο στομαχι και δες πως σε επηρεαζει. Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα σου ριξει την πιεση, αλλα και να στη ριξει, δεν θα τη ριξει επικινδυνα πολυ. Απλα μην υπερβαινεις τη δοσολογια.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Υπαρχει και το φαραμακευτικο mag 2 , σε αμπουλες , τα 20 κανουν καπου 8 ευρω , αλλα εινα εγγυημενο ....
    Πηρα την προηγούμενη εβδομάδα για τρία βραδιά από το συγκεκριμένο για δεσμιδωσεις κ δυσκολία ύπνου. Κοιμήθηκα σαν κούτσουρο κ ξύπνησα ζόμπι. Όλη τη μέρα νύσταζα κ είχα φοβερή κόπωση. Μιλάμε σερνομουν κανονικά. Το σταμάτησα γιατί θέλω να βγάλω δουλειά σεζόν. Δυστυχώς ενώ κοιμόμουν γρήγορα την άλλη μέρα δεν μπορούσα να συνελθω

  4. #19
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Kallie29 View Post
    Πηρα την προηγούμενη εβδομάδα για τρία βραδιά από το συγκεκριμένο για δεσμιδωσεις κ δυσκολία ύπνου. Κοιμήθηκα σαν κούτσουρο κ ξύπνησα ζόμπι. Όλη τη μέρα νύσταζα κ είχα φοβερή κόπωση. Μιλάμε σερνομουν κανονικά. Το σταμάτησα γιατί θέλω να βγάλω δουλειά σεζόν. Δυστυχώς ενώ κοιμόμουν γρήγορα την άλλη μέρα δεν μπορούσα να συνελθω
    εγω παιρνω μαγνησιο εδω και 10 μερες την δοση των 240 μγ την ημερα. το παιρνω πρωι αφου εχω φαει κατι...
    η αληθεια ειναι οτι κοιμαμε κατευθυαν. Ριχνει την πιεση ... νιωθω λιγο περιεργα μεσα στην μερα....

    αλλα αν μπεις στο ιντερνετ και διαβασεις τα οφελει του υπερτερουν.

    εγω δεν εχω ελειψη μαγνησιου αλλα το παιρνω σαν συμπληρωμα.
    λεει οι αντρες χρειαζοντε 400μγ την ημερα. εαν εχεις ελειψη μαγνησιου...
    τεσπα με εχει βοηθησει! η ειναι πλασιμπο η κατασταση.

    το μονο που βλεπω ειναι οτι κοιμαμε κατευθυαν!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Καποτε με παρακολουθουσε μια γιατρος που πιστευε πολυ στην προληψη με συμπληρωματα και βοτανα.
    Μου ειχε πει οτι κανονικα ολοι οι ανθρωποι πρεπει να παιρνουν σε ολη τους την ζωη καθημερινα μαγνησιο, βιταμινη c, προβιοτικα και κατα καιρους να τα εμπλουτιζουν με αλλα αναλογα τις αναγκες τους (πχ βιταμινη d, b complex, ω3 κλπ). Το ακολουθησα τοτε και επαιρνα για 3 χρονια περιπου καθημερινα. Στις εξετασεις μου οι τιμες του μαγνησιου ηταν παντα στην μεση. Δεν επαθα δλδ ποτε υπερβιταμινωση. Το σταματησα μονη μου κ αυτο κ ολα τα συμπληρωματα οταν διεκοψα με την γιατρο για ασχετους λογους.
    Τωρα λογω αυχενικου ο γιατρος μου ειπε να το ξεκινησω παλι και να το παιρνω για τουλαχιστον 2 μηνες. Κατα προτιμηση το βραδυ γιατι θεωρειται χαλαρωτικο. Γενικα τα μη συνταγογραφημενα συμπληρωματα θελουν χρονο, ισως μηνες για να δεις τα οφελη τους αλλα κακο δεν κανουν εαν δεν εχεις καποιο προβλημα υγειας

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Εσεις που παίρνετε καιρό μαγνήσιο τί έχετε παρατηρήσει; πώς σας έχει βοηθήσει;;

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    4
    Το μαγνήσιο δεν κάνει για όλους. Κι εμένα ο γιατρός μου είχε γράψει συμπλήρωμα σε κάποια φάση που οι τιμές μου ήταν πεσμενες και με τρέλλανε. Μου προκάλεσε άγχος και αϋπνίες. Μετά το έψαξα λίγο το θέμα και ανακάλυψα ότι το μαγνήσιο κυκλοφορεί, σε διάφορους τύπους πχ, oxide, malate, glysinate κλπ και ότι θέλει λίγο πειραματισμό μέχρι ν ανακαλύψεις τον τύπο και τη δόση που ταιριάζει στον οργανισμό σου. Αποφάσισα να μην το πάρω καθόλου και πλακωθηκα στα αμύγδαλα που κάναν τη δουλειά αποτελεσματικά και απλα. Σημείωση, οι τιμές μου ήταν λίγο κάτω του φυσιολογικού, δεν είχα σοβαρή έλλειψη.

  8. #23
    Εγώ όταν μου παρουσιάστηκαν οι αρρυθμίες είχα χαμηλό μαγνήσιο...όχι κάτω από τα όρια αλλά χρειάστηκε να πάρω χάπια μαγνησίου.. τα πήρα ένα μήνα και ίσα που ανέβηκε...σχεδόν καθόλου...δεν τα συνέχισα...μου είχε πει ο καρδιολόγος ότι μπορεί από χαμηλό μαγνήσιο να έχω τις αρρυθμίες άσχετα ότι τελικά δεν ήταν από εκεί.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Μολις ξεκινησα μαγνησιο και β6 μαζι λογω αγχους. Καψουλες απο την σουηδικη εταιρεια. Ειδα ´αμεσα αποτελεσμα!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ποια είναι η σουηδική εταιρεία; Στείλε προσωπικό μήνυμα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Πως στελνω προσωπικο;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Θα στο βαλω εδω: swiss energy.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Πατάς πάνω στο όνομα του προφίλ μου και μεταξύ άλλων σου βγάζει την επιλογή private message.

  14. #29
    hlias1988
    Guest
    εγω παιρνω 2 καψουλες μαγνησιου με β6. 266μγ μανησιου... σολγκαρ...
    λεει οτι η ημερισια δοση ειναι 400μγ αλλα το παιρνω και απο τα τροφιμα... οποτε οκ!
    θα το παιρνω για μια ζωη μιας και με βοηθαει!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν ξέρω αν το είδατε πριν μερικές μέρες βρήκαν καρκινογόνο ουσία σε συμπληρώματα διατροφής που κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Μεταξύ άλλων ήταν και μαγνησίου αλλά όχι αυτές οι εταιρείες που αναφέρετε.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 13-01-2020, 23:46
  2. Να πάρω συμπλήρωμα σιδήρου ?
    By Stavrosbmw in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 34
    Last Post: 20-07-2017, 00:13
  3. Συμπλήρωμα πρωτεϊνης
    By Άκης_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 02-06-2014, 14:57
  4. Replies: 13
    Last Post: 12-05-2011, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •