mia ap ta idia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: mia ap ta idia

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7

    mia ap ta idia

    kalimera paidia,
    omologw pleon oti antimetwpizw ki egw edw kai miso xrono to idio problhma me sas. Ola ksekinhsan to pasxa otan ena bradu ksafnika arxisa n agxwnomai toso pou nomiza pws tha trelathw. eimai foithtria sto teleytaio etos ypshlobathmis sxolis kai skeftomoun thn eksetastiki. Na shmeiwsw oti eixa xwrisei prosfata kai htan i prwti fora poy katebaina sthn poli mou xwris na ton synantisw. Genika eimai koinwniko atomo exw pollous gnwstous kai ligous filous kai i zwh mou mallon kalh tha mporouse na xaraktiristei.
    apo ekeino to bradu arxisa na skeftomai ti tha kanw an sumbei kati tetoio sto amfitheatro , opws kai sunebh fusika ( gia poia me perasate ). 1 mhna hmoun sa zobi eixa meinei mish kai ekana sunexeia arnhtikes skepseis kai peran twn mathimatwn. to tragiko einai oti den me piezei kaneis na teleiwsw sthn wra mou an kai kserw pws tha to ithelan polu.
    to kalokairi zousa me to fobo mias neas krisis. apefeuga na menw monh na phgainw kapou makria ap to spiti den mporousa kan na piw kafe giati mou prokalouse taxykardia h opoia parepempe se krisi !!!
    to septembris stin eksetastiki itan kapws kalutera afou ematha kapws na metriazw tis kriseis . kanw eidikes anapnoes pou exw diabasei prospathw panta na skeftomai thetika alla kai pali den eimai entelws kala
    thelw na rwthsw telika ti mou sunebh? itan kriseis panikou i mhpws eimai sta prothura katathlipsis? gnwrizw oti i katastasi mou den exei tin idia sobarothta me oses eksistorountai parapanw alla tha ithela pragmatika na kserw an einai idias fysis m autes.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by magic peaker
    kai i zwh mou mallon kalh tha mporouse na xaraktiristei.

    to tragiko einai oti den me piezei kaneis na teleiwsw sthn wra mou an kai kserw pws tha to ithelan polu.

    gnwrizw oti i katastasi mou den exei tin idia sobarothta me oses eksistorountai parapanw alla tha ithela pragmatika na kserw an einai idias fysis m autes.
    Aγαπητή φίλη magic...τόσο διαγνωστικά όσο και θεραπευτικά...μάλλον βρίσκεσαι σε κάποιον δρόμο...που σίγουρα ένα φόρουμ δεν επαρκεί για να στον υποκαταστήσει ή αντικαταστήσει με κάτι άλλο.Εφόσον νιώθεις οτι οι κρίσεις αυτές ξεπερνούν τα όρια της αντοχής σου...δεν έχεις παρα να ακολουθήσεις την θεραπευτική αγωγή κάποιου ειδικού στην καταπολέμηση των κρίσεων αυτών.ʼν πάλι διαβάζοντας κάποια σχετικά βιβλία..μπορείς να ελέγχεις την κατάσταση....πολύ καλά κάνεις και συνεχίζεις το διάβασμα.Ο βασικός σύμβουλος θεραπείας που θα αποφασίσει ποιός εξωτερικός συνεργάτης (γιατρός,ψυχολόγος,βιβλία κτλ) είναι ο καταλληλότερος...είναι το σώμα σου και αυτά που βιώνει και σίγουρα απ αυτό θα πάρεις τις πιο ακριβείς καθοδηγήσεις.

    Απ το μήνυμα σου...επέλεξα μερικές εκφράσεις που πιστεύω οτι ανακλούν κάτι απο εσένα ..και ταυτόχρονα θυμίζουν και κάτι (λιγάκι αστείο) που συνέβηκε στην ζωή μου.Οι φράσεις σου που επέλεξα (και φαίνονται στην αρχή του μηνύματος μου)...δείχνουν οτι στις αποφάσεις σου πολύ σπουδαίο ρόλο παίζει η γνώμη των άλλων ,δίνεις ιδιαίτερη βαρύτητα στο τι μπορεί να πιστεύουν οι άλλοι γι αυτά που κάνεις....και αυτό που μπορεί να πιστεύουν το προσεγγίζεις με ένα γενικό μοντέλο απόψεων που είναι απλώς ευρέως αποδεκτό.(πχ Η ζωή μου μάλλον καλή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί....απο ποιούς ? / ..δεν με πιέζει κανείς να τελιώσω στην ώρα μου άν και ξέρω πως θα το ήθελαν πολύ...πώς το ξέρεις ? ).Η αλήθεια είναι οτι πολλοί επιτυχημένοι ανθρώποι προσανατολίζονται απ την άποψη του κόσμου...και πολύ καλά κάνεις σε αυτό.Στο κάτω κάτω...όλοι οι εξερευνητές επιβεβαιώνουν την ορθότητα των ενδείξεων της πυξίδας τους ..με βάση τα αστέρια στον ουρανό και τον προσανατολισμό που εκείνα
    τους δίνουν.

    Η μόνη ένσταση σε αυτό είναι οτι οι άνθρωποι που μας περιβάλλουν ..μπορεί να προβάλλουν ένα σύστημα αξιών οτι τους αντιπροσωπεύει αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αυτό που πραγματικά τους ευχαριστεί είναι κάτι πολύ πιο χαλαρό.Με άλλα λόγια μπορεί να ακούς απο πολλούς οτι στοχεύουν στο τέλειο,θαυμάζουν το τέλειο...αυτό όμως που πραγματικά τους κάνει να αισθάνονται όμορφα και που βαθειά μέσα τους προτιμούν είναι κάτι πολύ πιο χαλαρό,πιο γήινο απ την αυστηρή τελειότητα (ακριβώς γιατί αυτό μπορούν και να πιάσουν ευκολότερα).ʼν θέλεις να κερδίσεις πραγματικά μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων....οι αδυναμίες σου ή τα γεγονότα που σε κάνουν λιγότερο τέλεια θα σε φέρνουν και πιο κοντά σε αυτούς.Χώρισες με τον φίλο σου...έμεινες μόνη...πολλοί θεωρούν ως ιδανικό να είναι κάποιος ζευγαρωμένος...αλλά ακόμα περισσότεροι είναι μόνοι ..και ο μόνος τον μόνο πλησιάζει πιο εύκολα.Φόβος μην κολήσω στις εξετάσεις.....αλλά εδώ που τα λέμε ακόμα και οι υπολογιστές κολλούνε...εγώ δεν είμαι μηχανή.Εφόσον λοιπόν κάτι τέτοιο συμβαίνει σε όλους τους ανθρώπους...κι εφόσον η παρουσία τους στις αποφάσεις μου και τη ζωή μου είναι σημαντική...φυσικά και θα επιτρέψω στον εαυτό μου να κολλήσει όσες φορές θέλει.

    Πάμε τώρα στο αστείο που συνέβη ή μάλλον προκάλεσα να συμβεί στη ζωή μου.Η μητέρα μου και η γιαγιά μου....είναι άριστες νοικοκυρές...μιας και ακολουθούν κατα γράμμα την κοινή αντίληψη περί του τέλειου νοικοκυριού.Όλα συμμαζεμένα,όλα τακτοποιημένα,όλα καλομαγειρεμένα γενικώς όλα στην εντέλεια.Όποτε είχαμε γιορτή στο σπίτι και περιμέναμε κόσμο...βαρούσε μια εβδομάδα πιο πρίν γενικός συναγερμός.Το αποτέλεσμα ήταν την ήμέρα που έρχονταν οι καλεσμένοι μας...μητέρα και γιαγιά να είναι εντελώς εξουθενωμένες απ την προετοιμασία και το ακόμα χειρότερο ...να καίνε και κανένα φαγητό.Οι άνθρωποι που έρχονταν στο σπιτι μας...είχαν παρόμοιες πεποιθήσεις περι της τάξης και του νοικοκυριού...αλλά τους παρατηρούσα οτι ήταν κάπως....σαν κάτι να τους μάγκωνε ...ξές αυτό που λέμε ναι μέν αλλά....σαν να μην ένιωθαν και τόσο άνετα.Κάποια πρωτοχρονιά λοιπόν....(έφηβος όντας) ήθελα να σπάσω όλο αυτό το κατεστημένο ..ίσως για να κάνω κι εγώ την επανάσταση μου.Οι νοικοκυρές στο σπίτι ετοίμαζαν τα φαγητά...κι εγώ πήγαινα και τα νόθευα (πιπέρι παραπάνω,αλάτι παραπάνω ...καυτερά κτλ).Στο σαλόνι..έβαλα κάτω απ τα μαξιλάρια ειδικά μαξιλαράκια που όταν κάθεσαι επάνω βγάζουν τον ήχο π..ρδής,ενώ στο μπουκάλι της ρετσίνας έβαλα τσάι βρασμένο....Φαντάζομαι οτι μπορείς να υποψιαστείς τι ακολούθησε (μια άλλη βερσιόν του Ντένη του τρομερού)....η γιαγιά μου και η μάνα μου...να είναι κατακόκκινες σαν παντζάρια.Έλα όμως που οι επισκέπτες το ευχαριστήθηκαν περισσότερο....γέλασαν με την καρδιά τους...πέταξαν αυτό το μαγκωμένο εαυτό τους....και τελικά η Πρωτοχρονιά εκείνη έγινε ορόσημο.Η γιαγιά μου και η μάνα μου κυνηγούσαν μέσω της τελειότητας τον παραλληλισμό με τους άλλους ...αλλά η χαλαρότητα έφερε την πλήρη ταύτιση μαζί τους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7
    euxaristw logopsuxe gia osa mou eipes einai polu boithitika . pisteuw ki egw pleon ap osa exw mathei ap auto to problima oti kriseis panikou den erxontai mones tous tis afhnoume na erthoun . otan xanoume thn empistosunh ston eauto mas niwthoume adunamoi ki eualwtoi . ki egw poso mallon ekeini thn periodo imoun xalia kai se sunduasmo me thn apotuxia na diathrisw mia makroxronia sxesi panikoblithika stin idea ths apotuxias kai sth sxoli mou . meta apo toso kairo arxisa kai pali na pisteuw stis dunameis mou kai na min kollaw sto pws me theloun oi alloi .
    i istorioula itan polu xaroumeni . makari na itan omws toso eukola ta pragmata an kai telika zoun kalutera osoi blepeoun th zwh san mia megali plka.
    prepei na sunexisw na deixnw sebasmo ston eauto mou kai na mhn ton upobibazw prospathwntas na ftasw idanika pou mono kako mou kanoun.
    kouragio se olous

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by magic peaker
    makari na itan omws toso eukola ta pragmata
    Aγαπητή Magic....πολλές φορές κι εγώ το έχω πεί αυτό...μακάρι να ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα...αλλά απ την άλλη τις μεγαλύτερες χαρές της ένιωσα όταν πέτυχα πράγματα που δεν τα θεωρούσα και τόσο εύκολα..(τις εύκολες επιτυχίες..τις έχω ξεχάσει..).Και τελικά..άν κάτσεις και αναλογιστείς ποιά είναι η διαφορά του εύκολου απ το δύσκολο....θα δείς οτι δεν διαφέρουν τόσο σε ποιότητα ..αλλά κυρίως σε ποσότητα,ποσότητα έργου που πρέπει να καταβάλουμε για να το πραγματοποιήσουμε.....κοινώ� � να εργαστούμε λίγο περισσότερο.Τώρα θα μου πείς...κι αν κάποιος προτιμάει την ξεκούραση απ την εργασία....?Θα σου απαντήσω...ότι αν αγαπάει την ξεκούραση μάλλον θα πρέπει να κυνηγήσει την εργασία....μιας και κατα την ώρα της εργασίας εξασκούμε τους μύες του σώματος και του μυαλού....και έτσι αποκτούμε την ικανότητα σε λίγο διάστημα να κάνουμε το ίδιο έργο με πολύ μικρότερο κόπο.Κυνηγώντας τα δύσκολα...ουσιαστικά αυξάνονται οι ευκολίες μας δηλαδή...Σου εύχομαι ολόψυχα καλή προπόνηση..με τα \"βαράκια\" που τώρα εξασκείσαι...κι αλήθεια έχεις αναλογιστεί πόσο πιο εύκολα θα είναι τα πράγματα ..και σε ποιούς τομείς....όταν τελιώσει η προπόνηση σου ?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7
    file alex,
    sumfwnw se osa les. gia tis kriseis panikou apo ena shmeio ki epeita eythunetai o fobos mipws pathw krisi kai oxi to idio to agxwdes gegonos. eutuxws ton teleutaio kairo pou brisketai bebaia se ufesh h krish mporw na skeftomai ekeini th stigmi oti de tha mou sumbei kati kako, to elegxw oso mporw dhladh. episis prospathw na mhn kanw kakes skepseis. auto pou arxisa shmera na skeftomai giati ksekinisa diabasma einai ti tha kanw ekeini ti stigmi an me piasei kati tetoio. den me noiazei an rezileutw apla de thelw na xasw to ptyxio tha einai krima apo to agxos mou na xathei yoso diabasma. an mporeis proteine mou kapoies taktikes i skepseis pou mporw na kanw wste na kseperasw to agxos kai na mporesw kai na apodosw
    na sai kala. filia

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42
    καλώς ήρθες magic peaker στην παρέα μας!!!
    να σου πω, είμαι κι εγώ φοιτήτρια, πρωτάκι στο ανοικτό πανεπιστήμιο, ναι ναι αποφάσισα στα γεράματα να σπουδάσω
    βέβαια την αίτηση την είχα κάνει πριν με πιάσουν οι κρίσεις πανικού, όταν έμαθα ότι κληρώθηκα χάρηκα πάρα πολύ, μετά τις κρίσεις όμως άρχισε κι αυτό να με αγχώνει. Το καλοκαίρι που ήμουν σε έξαρση και κυκλοφορούσα σαν ζόμπι στο σπίτι, ήρθαν και τα βιβλία του πανεπιστημίου... ούτε καν απο περιέργεια δεν τα άνοιξα!
    Τώρα όμως, αυτά τα βιβλία και οι εργασίες που πρέπει να κάνω, είναι μιά σανίδα σωτηρίας για μένα, απασχολούν το μυαλό μου, με κάνουν να νοιώθω ζωντανή και χρήσιμη. Κι όταν αρχίζω και αγχώνομαι, όταν δεν μπορώ να ξεκινήσω την εργασία μου - βλέπεις και τα χάπια που παίρνω φέρνουν μια αμνησιούλα - τα κλείνω όλα για μια μέρα, παίρνω ένα σταυρόλεξο και λύνω, παίζω sudoku στο πισί, μπαίνω στο blog μου και γράφω, μιλάω με φίλους στο τηλέφωνο...
    Την άλλη μέρα έχω καλύτερη διάθεση για διάβασμα...

    υ.γ. και μη σκεφτείς, ότι εγώ είμαι σπίτι και μπορώ να τα αντιμετωπίσω ευκολότερα όλα αυτά, την πρώτη φορά που είχαμε συμβουλευτική 4ωρη συνάντηση οι φοιτητές με τον σύμβουλο-καθηγητή μας, μου ήρθε σε μιά φάση ν\' ανοίξω την πόρτα και να φύγω, τα χέρια μου είχαν ιδρώσει... άνοιξα ένα μπλοκ κι έκανα ότι κρατούσα σημειώσεις έισπνέοντας και εκπνέοντας σταθερά μέχρι να συνέλθω... το ξεπέρασα μετά από λίγο, αλλά είχα αποφασίσει, κι αν ξανασυμβεί θα το κάνω, πως αν ένοιωθα άσχημα απλά θα έφευγα με κάποια δικαιολογία! Κι ας πούνε ό,τι θέλουνε! Εγώ να νοιώθω καλά και να κάνω κάτι επειδή μ\' ευχαριστεί κι όχι να με καταπιέζει!

    Καλό κουράγιο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7
    φίλε alex,
    ήταν πολύ βοηθητικά όσα μου γράφεις κι ακόμα περισσότερο βοηθητική είναι η θετική σου ενέργεια. πραγματικά πιστεύω ότι η αισιοδοξία είναι το βασικό στοιχείο που πρέπει να κατακτήσουμε για να ξεπεράσουμε τις κρίσεις. προσπαθώ να μη σκέφτομαι εκ των προτέρων τί θα συμβεί αν με πιάσει άγχος εκείνη τη στιγμή που γράφω αλλά το κάνω για να το προλάβω. να φτιάξω ένα σχέδιο διαφυγής για εκείνη τη στιγμή. να σε ρωτήσω κάτι? αν πάρω ένα χαναχ όπως λες πριν πάω να γράψω θα προκαταλάβει ίσως μια τέτοια κρίση?? έχει παρενέργειες , δηλαδη θα νυστάζω ενδεχομένως και δεν θα μπορώ νασκεφτώ???
    οι δικές μου κρίσεις πανικού πάντως άρχισαν τη στιγμή που ήμουν στο πτυχίο. και το πτυχίο απότι έχω καταλάβει λειτουργεί για μένα σαν σύμβολο: συμβολίζει την καριέρα τις υποχρεώσεις και το τέλος της φοιτητικής ζωής. δυστυχώς το επάγγελμα μου δεν είναι και απ τα πιο ήσυχα το αντιθετο θα έλεγα , πρέπει να μιλάω και μάλιστα σε πολύ κόσμο...΄:-))
    προσπαθω να χαλαρωνω κι εγω μ αυτες τις ασκησούλες... ειναι οντως πολυ βοηθητικές. θέλω να πάω να πατακολουθήσω μαθήματα γιογκα ισως βοηθήσει κι αυτο να μάθω να χαλαρώνω...
    να εισαι καλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Magic Peaker
    να \'μαι πάλι φιλοξενούμενη στο δικό σου post αυτή τη φορά
    Είπα να το τολμήσω και να πω και γω την ταπεινή μου γνώμη
    Αυτά που είπε ο alex30 είναι πάρα πολύ σωστά και πρακτικά. Εγώ βέβαια δεν πήρα κάποιο φάρμακο και ήταν επώδυνο πολύ να το ξεπεράσω, ίσως τώρα αν βρισκόμουν στην ίδια θέση να έπαιρνα. Τότε σκεφτόμουν διαφορετικά.
    Όχι πως τώρα το έχω ξεπεράσει εντελώς αλλά μπορώ να το ελέγχω σε πολύ μεγάλο βαθμό.Αυτά που λέει ο alex30 να κάνεις. Και δε χάνεις και τίποτα να ζητήσεις τη γνώμη ενός ειδικού.

    Δεν ξέρω αν είσαι προκατειλημμένη με τους γιατρούς ψυχικής υγείας. Εγώ παλιότερα ήμουν και γι\'αυτό δεν πήγα τότε που το χρειαζόμουν πραγματικά. Όμως, πριν από 2 μήνες που αποφάσισα να πάω για να μάθω πληροφορίες για τη φοβία του πατέρα μου και πήγα σε μία ψυχολόγο (για μένα δεν είπα τίποτα ) μου άρεσε πολύ η εμπειρία. Βέβαια, λύση στο πρόβλημα δε δόθηκε αφού δεν μπορούσε έτσι κι αλλιώς να γίνει τίποτα με τον πατέρα μου αφού αυτός δεν ήταν παρών, αλλά ήταν ωραία εμπειρία. Ένιωσα ότι καποιος εξειδικευμένος κατανοούσε βαθιά το πρόβλημα, συνέπασχε και προσπάθησε να βοηθήσει όσο μπορεί από τις γνώσεις του και τις εμπειρίες του. Ίσως εγώ να είμαι ευάλωτη τη συγκεκτιμένη περίοδο και να νιώθω έτσι. Ίσως άλλοι να έχουν άλλη άποψη...Δεν ξέρω.

    Όσο για αυτό που λες, ότι η δουλειά σου έχει να κάνει με κόσμο, guess what: μια από τα ίδια. Κάθε μέρα μιλάω σε ακροατήριο (εκπαιδευτικός) και τι ακροατήριο... Στη σχολή απέφυγα όπως ο διάολος το λιβάνι τα μαθήματα διδακτικής με μικροδιδασκαλίες στο αμφιθέατρο και σε σχολείο...Πιστεύοντας ότι ΠΟΤΕ δεν θα καταφέρω και ποτέ δε θα ακολουθήσω αυτόν τον κλάδο! Αλλά η ανεργία με ανάγκασε να το κάνω και τελικά να μου αρέσει κιόλας

    Αφού μπόρεσαν τόσοι άλλοι, μπορείς και συ καλή μου! Μου πήρε βέβαια αρκετό χρόνο. Απλά μην απελπίζεσαι αν δεν μπορείς να το καταπολεμήσεις αμέσως. Όπως είπε και ο alex30 χρειάζεται αρκετό χρόνο. Το θέμα είναι ότι ΜΠΟΡΕΙΣ. Και το να σκέφτεσαι θετικά είναι το σημαντικότερο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7
    παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δειχνετε,
    alex,
    η εικονα που μου δωσες είναι ακριβώς αυτή που φέρνω στο μυαλό και με αγχώνει. ένα γεμάτο αμφιθέατρο κι εγω στη μέση αγχωμένη να μην ξέρω τι να κάνω. Επιπλέον, μόλις πάρω το γραπτό λές και πατάω ένα κουμπί και μπαίνουν όλες οι δυσάρεστες σκέψεις στο μυαλό μου. ότι δε θα πάρω πτυχίο για ένα μάθημα , κρίμα τον κόπο που έκανα και διάβασα τόσο κλπ κάποιες φορές μπαίνουν και διάφορες άλλες σκέψεις άσχετες μ αυτό όπως κάτι σχετικό με τις φιλικές ή ερωτικές μου σχέσεις. πολυ μαζωχιστικό το παραδέχομαι. το δύσκολο είναι να καταφέρω να παραμείνω ήρεμη μόλις έρθουν τα θέματα. αφού καταφέρω να τα διαβάσω και ξεκινήσω να γράψω το πρώτο καταλαβαίνω ότι όλα πάνε καλά. το θέμα είναι ότι ακόμα κι αν φύγω μετά θα είμαι ακόμα χειρότερα αφού θα σκέφτομαι ότι ούτε καν προσπάθησα... είναι λίγο αστείο όπως ακούγεται. Ο κόσμος στο αμφιθέατρο δε με αγχώνει. Αντιθέτως νιώθω ότι είναι κι άλλοι στη θέση μου ενδεχομένως αγχωμένοι ( όχι τόσο βέβαια αν και ποτέ δεν ξέρεις ).
    Όταν έλεγα σχέδιο διαφυγής εννοούσα ένα τρόπο να αποσπάσω την προσοχή μου από τις κακές σκέψεις. κάποιες φορές προσπαθούσα ν απαρατηρώ τους άλλους κι έτσι χαλάρωνα λίγο. Όμως ο χρόνος δε φτάνει και πρέπει να σκεφτώ παράλληλα τί θα γράψω. είμαι στη νομική κι όπως καταλαβαίνεις ο χρόνος για να σκεφτείς είναι ελάχιστος. τις άλλες φορές είχα πάντα στο μυαλό μου ότι όποια στιγμή νιώσω ότι πιέζομαι πολύ μπορώ να φύγω. τωρα όμως???
    για τα χαναχ το σκέφτομαι. μόνο για 4 φορές όσα και τα μαθήματα. τον ιούνιο που είχα αντιμετωπίσει 1η φορά την κρίση στην εξεταστική πήρα βαλεριάνα απ το φαρμακείο. με χαλάρωνε αλλά ελάχιστα...έτσι κι αλλιώς εγώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα πχ σε κίνηση . απλά αγχώνομαι αλλά χωρίς ιδιαίτερες κρίσεις. το αντιμετωπίζω επιτυχώς σχεδόν πάντα δηλαδή.
    όσον αφορά τον ειδικό, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να πάω. δεν έχω καμία προκατάληψη απεναντίας. απλά δεν θέλω να το κάνω γιατι πιστεύω ότι δεν χρέιάζεται έστω ακόμα.
    την προηγούμενη εξεταστική πήγα τόσο καλά με τα μαθηματα κι είναι πραγματικά κρίμα να μην γίνει και τώρα που δίνω και πολύ λιγότερα...

    αγαπητή ανώνυμη,΄
    είπα και στο alex παραπάνω την άποψη μου για τους ψυχολόγους. α φανταστείς στο μηχανογραφικό ήμουν ανάμεσα σε ψυχολογία και νομική!!
    αν είχα επιλέξει το πρώτο τώρα ίσως να μην ήμουν σ\' αυτό το΄site... χαιρομαι πολύ που τα καταφέρνεις κι εκτίθεσαι σε κόσμο. μακάρι κι εγώ να γίνω τόσο άνετη κάποια στιγμή. δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι το πτυχίο μ \'εχει αγχώσει τόσο που αντιμετωπίζς αγχωμένη όλη μου τη ζωή...

    ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας. ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η κουβεντούλα. με βοηθάτε πολύ
    φιλιά

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Τι κάνεις magic peaker; πώς πάνε τα πράγματα;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •