Έκτακτες και φόβος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Αν τύχει και τις πιασει ναι. Αλλά με το χολτερ βλεπεις και πόσες κάνεις σε ενα 24ωρο, αλλά αν δεν στο ππρότεινε,ίσως δεν το,θεώρησε απαραιτητο.

    Μαγνήσιο παιρνω κι εγώ, με βοηθάει καπως στο θέμα της διαθεσης.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    3
    Καλησπέρα!! Εγώ παιδιά είμαι 36 χρόνων έχω έκτακτες 6 χρόνια στα 30 μου άρχισαν.. Οταν είμαι σε ύφεση έχω πολύ λίγες όταν όμως είμαι σε έξαρση κάνω πάνω από 1500 κοντά στις 2000 χιλιάδες κ τις νιώθω όλες μια προς μια αυτό είναι πιο άσχημο απ όλα ότι τις αισθάνομαι ενώ πολλοί που έχουν δν τις νιωθουν.. Οπότε αυτά που διαβάζω για 30 με 40 με κάνουν να γελάω.. Αλλά σαφως αν δν είσαι συνηθισμένος κ οι 30 με 40 σου φαίνονται βουνό..
    Εσύ Dream84 που έχεις όπως λες 10000χιλιαδες έκτακτες θα ήταν το ιδανικό να κάνεις μια καυτηριαση δεν είναι τόσο τρομερό όπως το έχεις στο μυαλό σου κ μπορείς να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα κ να ηρεμήσεις από τις τόσες πολλές... Ταπεινή μου άποψη πάντα!!! Κ να μην φοβάστε δν πεθαίνει κανένας από έκτακτες να το θυμάστε κ εφόσον οι εξετάσεις δείχνουν μια υγιή καρδιά δν κινδυνεύετε..
    Αλλά καταλαβαίνω πολύ καλά πόσο ψυχοφθόρο είναι έχω περάσει κ εγώ άσχημες στιγμές κ τα είχα βάψει πολλεεεες φορές μαύρα...
    Αλλά πλέον συνήθισα κ ζω με αυτές...
    Κ είμαι κ αθλητής παρεμπιπτόντως παίζω ποδόσφαιρο κ προπονουμαι 5 φορές την βδομάδα..
    Βοηθάει το τρέξιμο αρκετά κ η άσκηση εγώ τουλάχιστον αμέσως μετά νιώθω μια ευεξία..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εκτακτες κάνω πολλα χρονια, με το χολτερ μου έβγαλε 1000 κάτι. Τωρα με τα χαπια εχουν μειωθεί οι πολλοί έντονες που με ενοχλουσαν..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Χωρίς να είμαι γιατρός, μετά από διάβασμα και ερωτήσεις σε γιατρούς, η καρδιά επηρεάζεται από το συμπαθητικό νευρικό σύστημα το οποίο διεγείρεται όταν έχουμε άγχος οπότε είναι λογικό όταν είμαστε ήρεμοι να μην έχουμε πολλές έκτακτες η να μην είναι τόσο έντονες.
    Η άσκηση βοηθά μιας και ρίχνει τα επίπεδα του άγχους και κάνει την καρδιά να ανεβοκατεβαίνει ρυθμούς με φυσιολογικό τρόπο και όχι σαν αντίδραση άγχους.
    Τα φάρμακα που καταστέλλουν την δραστηριότητα του νευρικού συστήματος, σταματάνε την υπερδιέγερση της καρδιάς από αυτό και οι έκτακτες μειώνονται ή χάνονται.
    Γενικά με τις εκτακτες όταν είναι 1 ανά 10 χτύπους και πάνω ασχολούνται οι γιατροί δλδ 10000 τη μέρα περίπου, αν δεχτούμε ότι σε έναν φυσιολογικό άνθρωπο ο μέσος όρος είναι 75 σφίξεις το λεπτό.
    Και πάλι εξαρτάται από τον άνθρωπο και μετά με τον τύπο (κολπικές η κοιλιακές), τη συχνότητα (πολλές μαζί ή σκόρπιες μέσα στη μέρα), αν συμβαίνουν κατά την ξεκούραση ή την άσκηση κλπ κλπ.
    Το holter Ρυθμού είναι η εξέταση που δείχνει τι γίνεται με τις εκτακτες.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Χωρίς να είμαι γιατρός, μετά από διάβασμα και ερωτήσεις σε γιατρούς, η καρδιά επηρεάζεται από το συμπαθητικό νευρικό σύστημα το οποίο διεγείρεται όταν έχουμε άγχος οπότε είναι λογικό όταν είμαστε ήρεμοι να μην έχουμε πολλές έκτακτες η να μην είναι τόσο έντονες.
    Η άσκηση βοηθά μιας και ρίχνει τα επίπεδα του άγχους και κάνει την καρδιά να ανεβοκατεβαίνει ρυθμούς με φυσιολογικό τρόπο και όχι σαν αντίδραση άγχους.
    Τα φάρμακα που καταστέλλουν την δραστηριότητα του νευρικού συστήματος, σταματάνε την υπερδιέγερση της καρδιάς από αυτό και οι έκτακτες μειώνονται ή χάνονται.
    Γενικά με τις εκτακτες όταν είναι 1 ανά 10 χτύπους και πάνω ασχολούνται οι γιατροί δλδ 10000 τη μέρα περίπου, αν δεχτούμε ότι σε έναν φυσιολογικό άνθρωπο ο μέσος όρος είναι 75 σφίξεις το λεπτό.
    Και πάλι εξαρτάται από τον άνθρωπο και μετά με τον τύπο (κολπικές η κοιλιακές), τη συχνότητα (πολλές μαζί ή σκόρπιες μέσα στη μέρα), αν συμβαίνουν κατά την ξεκούραση ή την άσκηση κλπ κλπ.
    Το holter Ρυθμού είναι η εξέταση που δείχνει τι γίνεται με τις εκτακτες.
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες με το άγχος για αυτό που τώρα βρίσκομαι σε μια μόνιμη επήρεια αγχολυτικών οι έκτακτες έχουν εξαφανιστεί...Πολύ σπάνια να νιώσω κάτι.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #21
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες με το άγχος για αυτό που τώρα βρίσκομαι σε μια μόνιμη επήρεια αγχολυτικών οι έκτακτες έχουν εξαφανιστεί...Πολύ σπάνια να νιώσω κάτι.
    Καλησπερα. Τι εκανες με τις εκτακτες σου; Εγω εχω διαπιστωσει οτι το πρωτο που επηρεαζει ειναι η περιοδος.πχ στις γονιμες μερες κανω αρκετες και επισης ξανακανω ακριβως 7μερες πριν την περιοδο.αυτο αναλογως την ψυχολογια μπορει να κρατησει και 2και τρεις μερες. Πανω απο ολα ομως τεραστιο ρολο παιζει η ψυχολογια και το αγχος μου. Σε περιοδο φουλ κρισεων πανικου εβαλα χολτερ και ειχα 12000. Στην αρχη πανικοβληθηκα αλλα αν ειμαι ηρεμη και το διαχειριζομαι ψυχραιμα βλεπω οτι ειναι πολυ καλυτερα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 09:01
  2. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  3. Έκτακτες συστολές και φόβος
    By Vicky24 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 12-11-2020, 18:00
  4. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 01:01
  5. Έκτακτες και φόβος..τα ίδια και τα ίδια.
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 25-07-2018, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •