Έκτακτες και φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48

    Έκτακτες και φόβος

    Θα ήθελα και εγώ να πω το πρόβλημα μου , μήπως και με βοηθήσετε!τον Σεπτέμβριο σε νοσοκομείο ,σε καρδιογράφημα βρέθηκαν έκτακτες..πήγα σε καρδιολόγο και έκανα υπέρηχο καρδιάς και έδειξε ότι είναι μια χαρά ! Έβαλα όμως 2 φορές χολτερ και έδειξε 10.000 στο 24 Ώρο.Ο γιατρός με είπε ότι μεν είναι πολλές αλλά να μην ανησυχώ...μου έδωσε φάρμακο για την καρδιά να παίρνω το μισό.και ύστερα με έστειλε σε αρρυθμιολογο..ο αρρυθμιολογος μου είπε να κάνω καυτεριαση καρδιάς! Εκείνη την στιγμή άρχισα να κλαίω και του είπα ότι δεν θέλω να κάνω τέτοιο πράγμα!μου είπε εντάξει να μην κάνω ,αλλά να δοκιμάσω να αυξήσω το χάπι στο 1.τον ρώτησα αν κινδυνεύω από τις πολλές έκτακτες που κάνω και με είπε όχι αλλά θα είναι ενοχλητικό για εμενα.το πρόβλημα είναι τώρα ότι έχω πέσει σε κατάθλιψη...δεν κοιμάμαι δεν τρώω βλέπω εφιάλτες και φοβάμαι ότι ανά πάσα στιγμή θα σταματήσει η καρδιά μου.εψαξα και στο Google για τις έκτακτες και δεν γράφουν καλά πράγματα και αυτό με έκανε ακόμα χειρότερα.πραγματικα δεν ξέρω πως να ηρεμήσω.

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Πόσες νιωθεις εσύ την ημέρα; Και τι σου είπαν ότι της προκαλεί; Καυτεριαση γιατί δεν θέλεις να κάνεις; Καπνιζεις; Πινεις καφεδες;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πόσες νιωθεις εσύ την ημέρα; Και τι σου είπαν ότι της προκαλεί; Καυτεριαση γιατί δεν θέλεις να κάνεις; Καπνιζεις; Πινεις καφεδες;
    Καλημέρα.η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν τις νιώθω όπως περιγράφουν οι υπόλοιποι δεν νιώθω αυτό το κενό ούτε νιώθω άδειασμα .επίσης δεν τις νιώθω όλες τις εκτακτες.Απλα νιώθω αίσθημα παλμών και αυτό όχι συνέχεια.Επεμβαση δεν θέλω να κάνω γιατί μόνο στην σκέψη κλαίω...πάσχω και από νοσοφοβια χρόνια

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Ναι καπνίζω .καφέδες 2 την ημέρα

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Κοψε το καπνισμα και τους καφεδες μαχαιρι και κάνε πραγματα για να φτιάξεις τη διατροφή σου. Και αν δεν θες καυτηριασμο, ακολουθησε τις οδηγίες του γιατρού σου για αύξηση της δοσολογιας του χαπιου. Και ψυχολόγο για μείωση του αγχους. Καφεΐνη και τσιγάρο σίγουρα επηρεαζουν, κοψε τα άμεσα. Πόσα χολτερ εχεις βάλει; όλα δειξαν πολλες; εκτακτες; σου ειπαν τι τις προκαλει; οργανικά στην καρδιά έχεις καποιο θέμα; (πχ προπτωση?) Λαμβάνεις καποια άλλη αγωγή; τι ηλικία εχεις; στομαχικα προβλήματα έχεις;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Έχω κάνει 6 καρδιογράφηματα.1 υπέρηχο καρδιάς και έχω βάλει 2 χολτερ.Τα χολτερ κ τις 2 φορές έδειξαν 10/100 έκτακτες.δεν έχω κανένα πρόβλημα άλλο στην καρδιά.εχω όμως χοληστερίνη τριγλυκερίδια κ τσιμπημενο ζάχαρο για τα οποία παίρνω φάρμακα.επισης παίρνω χρόνια το αναφρανιλ (αντικαταθλιπτικό).στο πεπτικό έχω χρόνια ευερέθιστο έντερο σε πολύ μεγάλο βαθμό .γοπ .πολύ αέρα στο στομάχι και στην κοιλιά κ έχω κάνει κ αφαίρεση χολής

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    34 χρόνων είμαι.μου είπαν ότι ο μυς της καρδιάς δίνει παραπάνω ρεύμα..κάτι τέτοια..επίσης με είπε ο γιατρός ότι αν της αφήσω έτσι κάποια στιγμή θα μεγαλώσει η καρδιά.δλδ τόσοι άνθρωποι που ζουν με έκτακτες χρόνια..μεγάλωσε η καρδιά τους? Η εγώ σαν νοσοφοβικη πέφτω πάντα σε γιατρούς που με σκοτώνουν με αυτά που λένε?

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    10.000 και στα δύο χόλτερ εννοείς; Ή ως σύνολο; Για να καταλάβω.

    Όπως τα περιγράφεις, εννοείται κόβεις τσιγάρο, καφέ και φτιάχνεις τη διατροφή για να φτιάξουν οι εξετάσεις σου. Δεν σου φαίνεται το πιο λογικό βήμα;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    4
    Γεισ σας! Υποφέρω από εκτακτες εφω και περίπου 7 χρόνια αλλα ποτε δεν ηταν παρα πολυ ενοχλητικές. Η τελευταία μου επίσκεψη στον καρδιολόγο ηταν πριν δυο εβδομάδες που μου τα βρηκε ολα καλά. Εδω και 3 μερες ομως εχω συνέχεια έκτακτες ολη μερα αδιάκοπα... το πέρναει κανεις αλλος αυτό; να πω οτι ειμσι 38 χρονων δεν πινω δεν καπνίζω και δεν πινω κ καφε

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Penny Tokas View Post
    Γεισ σας! Υποφέρω από εκτακτες εφω και περίπου 7 χρόνια αλλα ποτε δεν ηταν παρα πολυ ενοχλητικές. Η τελευταία μου επίσκεψη στον καρδιολόγο ηταν πριν δυο εβδομάδες που μου τα βρηκε ολα καλά. Εδω και 3 μερες ομως εχω συνέχεια έκτακτες ολη μερα αδιάκοπα... το πέρναει κανεις αλλος αυτό; να πω οτι ειμσι 38 χρονων δεν πινω δεν καπνίζω και δεν πινω κ καφε


    holter έχει βάλει;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    10.000 έκτακτες? Είσαι η ηρωίδα μου ,τις αισθάνεσαι η όχι ξέρεις ότι υπάρχουν και σίγουρα αυτό σε αγχώνει παρά πολύ . Τότε υποθέτω εγώ που κάνω καμία 40αρια τη μέρα θα πρέπει να σιωπώ . Θεέ μου ποτέ θα μπορέσουμε να απολαύσουμε κάτι χωρίς το φόβο ? Πάντως εφόσον ο γιατρός ειπε να αυξήσεις τη δόση του φαρμάκου Καντο , μην μασάς και εγώ έχω τριγλυκερίδια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα , και εγώ το τελευταίο διάστημα κάνω γύρω στις 30-40 έκτακτες τη μέρα πάνω σε συγκεκριμένες καταστάσεις , ζω με αυτό μέχρι να απόφασισω να ακοαλουθησω την φαρμακευτική αγωγή που σύστησε ο γιατρός μου ώστε να χαλαρώσω . Εγώ υποφέρω και από κατάθλιψη και όπως πριν 2 μέρες μου είπε ο ψυχολόγος μου και από μεταιχμιακη διαταραχή προσωπικότητας ,ξεσπάει το κορμί μου με τις αρρυθμίες και όλη τη συσωρευμένη ένταση . Πήγαινε ξανά στο γιατρό σου ίσως σου συστήσει κάποιο φάρμακο

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    4
    Οχι δεν εχω βάλει ποτε holter... αυτο τι ακριβως δειχνει; πχ και που μπορει να οφείλονται; η μονο τη συχνότητα;

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Penny Tokas View Post
    Οχι δεν εχω βάλει ποτε holter... αυτο τι ακριβως δειχνει; πχ και που μπορει να οφείλονται; η μονο τη συχνότητα;
    Τη συχνότητα,το είδος και γενικά αν κάνεις αρρυθμίες και κατά πόσο είναι επικινδυνες.

    Γενικά λένε ότι έκτακτες έχουν όλοι, εγώ τις νιώθω όταν δεν έχω κοιμηθεί καλα. Εσύ πώς πας απο υπνο, διατροφή κλπ? Και πώς τις αισθανεσαι;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    4
    Δηλ η εξέταση στον καρδιολόγο δεν δειχνει κατι για τις εκτακτες; γιατι οσο μου εκανε τον υπερηχο ειχα αρκετες οποτε τις ειδε live. Οσο για τα υπόλοιπα απο υπνο οκ τη διατροφή τωρς προσπαθώ να τη φτιάξω. Μου έχει δωσει κ μαγνησιο αλλα προκοπη δεν ειδα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 09:01
  2. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  3. Έκτακτες συστολές και φόβος
    By Vicky24 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 12-11-2020, 18:00
  4. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 01:01
  5. Έκτακτες και φόβος..τα ίδια και τα ίδια.
    By gl08 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 25-07-2018, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •