Δυνατοί παλμοί στον ύπνο! Ειδικα κατα την αλλαγή θέσης.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811

    Δυνατοί παλμοί στον ύπνο! Ειδικα κατα την αλλαγή θέσης.

    Καλησπέρα παιδιά. Εχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια οτι όταν κοιμάμαι μερικές φορές όταν αλλάζω πλευρό η καρδιά μου χτυπάει παρά πολυ αργά και δυνατά. Συνιθως το παθαίνω και όταν σηκώνομαι απο τον καναπέ η όταν ξαπλώνω στο κρεβάτι. Σαν δισπνοια με πιάνει και νιώθω την καρδιά μου να χτυπάει πολυ δυνατά και αργά. Πηγα σε καρδιολόγο έκανα όλες τις εξετάσεις δεν βρέθηκε τιποτα μονο μια μικρή ανεπάρκεια σε μια βαλβίδα που αυτο μου ειπε το έχουν 7 στους 10 και δεν ειναι τιποτα. Να σημειώσω οτι αυτο δεν το ανέφερα στο γιατρο γιατι είχα καιρο να το πάθω αλλα τωρα ξανά άρχισε. Το εχει πάθει κανένας απο εσάς; Ειναι και αυτο απο άγχος;

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Οταν λες πάρα πολυ αργά και δυνατά τι εννοεις; το βράδυ οι παλμοι μας πεφτουν και για αυτό η καρδιά χτυπαει πιό δυνατά με την έννοια ότι με κάθε κτυπο στέλνει πιό πολυ αίμα. Τώρα δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοεις,αλλά δε νομίζω να είναι ούτε απο άγχος αυτό που περιγραφεις γιατί το να χτυπαει αργά και δυνατά είναι το φυσιολογικό κατά τη διαρκεια του υπνου.

    Την ανεπάρκεια στη βαλβίδα την έχω κι εγώ. Εκτακτες νιωθεις ακόμα; μουδιασματα στην πάνω μεριά του κεφαλιού έχεις νιώσει ποτε σε ασχετες στιγμές;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Οταν λες πάρα πολυ αργά και δυνατά τι εννοεις; το βράδυ οι παλμοι μας πεφτουν και για αυτό η καρδιά χτυπαει πιό δυνατά με την έννοια ότι με κάθε κτυπο στέλνει πιό πολυ αίμα. Τώρα δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοεις,αλλά δε νομίζω να είναι ούτε απο άγχος αυτό που περιγραφεις γιατί το να χτυπαει αργά και δυνατά είναι το φυσιολογικό κατά τη διαρκεια του υπνου.

    Την ανεπάρκεια στη βαλβίδα την έχω κι εγώ. Εκτακτες νιωθεις ακόμα; μουδιασματα στην πάνω μεριά του κεφαλιού έχεις νιώσει ποτε σε ασχετες στιγμές;
    Έκτακτες εχω μερικές μερες να νιώσω αλλα δεν τις παθαίνω καθημερινά.. εννοώ οτι απο την δεξιά πλευρά να πας στην αριστερή η το αντίθετο το νιώθεις παρά πολυ έντονα να χτυπάει πολυ δυνατά και σαν να εχεις δύσπνοια κάπως. Και καμια φορα όταν σηκώνομαι το νιώθω αυτο μαζι με ζάλη και καμια φορα όταν ξαπλώνω χτυπάει αργά και δυνατά μαζι με δύσπνοια! Μούδιασμα νιώθω συνιθως αριστερά στο κεφάλι και σχεδόν πάντα στο σαγονι αριστερά. Άλλες φορές παει στο μάγουλο στα μάτια διπλα κτλ αλλα Πάντα αριστερά!

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ ξυπνησα σήμερα κ βλέπω ότι ειναι περιεργοι οι παλμοι μου. Νομιζα ότι έχω ταχυπαλμια, τελικα ξυπνησα κ μετρησα πιεση (8.8 η μεγαλη, 4.9 η μικρη, παλμοι 58 και οξυγόνο καλό) Τους χτυπους τους ενιωθα κι εγώ δυνατούς. Να είναι αρρυθμια λες; κοιμηθηκα κ με γεμάτο στομάχι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ ξυπνησα σήμερα κ βλέπω ότι ειναι περιεργοι οι παλμοι μου. Νομιζα ότι έχω ταχυπαλμια, τελικα ξυπνησα κ μετρησα πιεση (8.8 η μεγαλη, 4.9 η μικρη, παλμοι 58 και οξυγόνο καλό) Τους χτυπους τους ενιωθα κι εγώ δυνατούς. Να είναι αρρυθμια λες; κοιμηθηκα κ με γεμάτο στομάχι
    Φιλε ειμαι στη δουλεια. Παίζω κλαρίνο στα μπουζούκια τωρα κανω διαλλειμα. Σε κάποια φάση μουδιασα στο σαγονι και στο στόμα κοντα αριστερά! Μετα σε κάποια φάση εκει που έπαιζα πόνεσε το στήθος μου στο στέρνο βασικά και δεν μπορούσα να φυσιξω είχα ενα βάρος.. αλλα το έβγαλα! Να δω το υπόλοιπο δίωρο πως θα το βγάλω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Φιλε ειμαι στη δουλεια. Παίζω κλαρίνο στα μπουζούκια τωρα κανω διαλλειμα. Σε κάποια φάση μουδιασα στο σαγονι και στο στόμα κοντα αριστερά! Μετα σε κάποια φάση εκει που έπαιζα πόνεσε το στήθος μου στο στέρνο βασικά και δεν μπορούσα να φυσιξω είχα ενα βάρος.. αλλα το έβγαλα! Να δω το υπόλοιπο δίωρο πως θα το βγάλω!
    Καλά είσαι στη δουλειά...βράδυ..και μπαίνεις στο forum? Καραμπομπατη αγχωδης διαταραχή.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Καλά είσαι στη δουλειά...βράδυ..και μπαίνεις στο forum? Καραμπομπατη αγχωδης διαταραχή.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Την ωρα που έκανα διαλλειμα στο καμαρίνι και αραζα επειδή πριν λιγο μου πονούσε το στέρνο όποτε φυσουσα και το στήθος γιαυτο μπήκα και έγραψα επειδή αγχώθηκα! Μετα βέβαια μου πέρασε απλά εκείνη την ωρα δεν ήμουν με κάποιον και μπήκα εδω επειδή βαριόμουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Απλά δε νομίζω στη φάση του άγχους να σε βοηθάει το forum καλύτερα να μιλάς με κάποιον άνθρωπο εκείνη τη στιγμή ή να κάνεις κάτι που σε χαλαρώνει.Εντάξει και στην εντέλει σε μπουζούκια είσαι ρίξε ένα χορό ρε αδελφέ να πάνε οι πίκρες κάτω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Απλά δε νομίζω στη φάση του άγχους να σε βοηθάει το forum καλύτερα να μιλάς με κάποιον άνθρωπο εκείνη τη στιγμή ή να κάνεις κάτι που σε χαλαρώνει.Εντάξει και στην εντέλει σε μπουζούκια είσαι ρίξε ένα χορό ρε αδελφέ να πάνε οι πίκρες κάτω.
    Χαχαχα μη νομίζεις το εχω συζητήσει με συναδέλφους μουσικούς και τραγουδιστές και πολλοί απο αυτούς το έχουν περάσει την ωρα που τραγουδάνε. Συγκεκριμένα εγω πάνω στο πατάρι οτι και να εχω δεν το δείχνω γιατι εκείνη την ωρα δουλεύουμε, μας βλέπει κόσμος εκτειθομαστε μπροστά σε πολυ κοσμο και γενικά σε αυτή τη δουλεια απαγορεύεται να αρρωστήσεις!! Μια φορα με έπιασε δυνατός πόνος στη κοιλιά και αναγκάστηκα να κατέβω για να παω τουαλέτα. Ξερεις ποσο δύσκολο ήταν; Ο μαέστρος με παρακαλούσε να αντέξω ακομα 2-3 κομματια και μετα να παω. Εχεις ενα προγραμμα που πρέπει να βγάλεις Ειδικα όταν κάποια κομματια βασίζονται πάνω σου δεν μπορεί να το αφήσεις ετσι. Απλά μερικές φορές όταν με πιάνουν αυτα πάνω στη δουλεια λιγο Κατσουφιαζω. Γενικά ειμαι πολυ στα πάνω μου όταν παίζω γιαυτο γελάω που είπες να ρίξω κανέναν χορό! Ολα γίνονται αλλα όταν σε πιάνουν αυτα τα άτιμα ειναι πολυ δύσκολο να μη το δείξεις!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Συγκεκριμένα εγω πάνω στο πατάρι οτι και να εχω δεν το δείχνω γιατι εκείνη την ωρα δουλεύουμε, μας βλέπει κόσμος εκτειθομαστε μπροστά σε πολυ κοσμο και γενικά σε αυτή τη δουλεια απαγορεύεται να αρρωστήσεις!! Μια φορα με έπιασε δυνατός πόνος στη κοιλιά και αναγκάστηκα να κατέβω για να παω τουαλέτα. Ξερεις ποσο δύσκολο ήταν; Ο μαέστρος με παρακαλούσε να αντέξω ακομα 2-3 κομματια και μετα να παω. Εχεις ενα προγραμμα που πρέπει να βγάλεις Ειδικα όταν κάποια κομματια βασίζονται πάνω σου δεν μπορεί να το αφήσεις ετσι.
    Πόσο σε καταλαβαίνω! Τουλάχιστον είστε πολλοί και κάπου χάνεστε στα μάτια του κόσμου. Εγώ να σου πω πώς είμαι την ώρα των εξετάσεων που όλοι με κοιτάζουν ενώ παίζω μόνος ... Άσ' τα να πάνε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Σε πολλά επαγγέλματα συμβαίνει να πρέπει να αντέξεις μέχρι να τελειώσεις την εργασία. Σίγουρα όταν είσαι και εκτεθειμένος σε κοινό ακόμα περισσότερο, να ένας λόγος που δε θα μπορούσα να γίνω ποτέ ηθοποιός γιατί πρέπει να κρύβεις αυτό που νιώθεις και να προσποιηθεί κάτι άλλο. Να ρίχνεις όμως και ένα χορό που και που ίσως σε βοηθήσει ένα ντάρι ντάρι [emoji3] Σήμερα πχ με έχει πιάσει πόνος στο στέρνο μια μεγάλη στενοχώρια που λένε αλλά τι να κάνω υπόμενω. Πήγα στον καρδιολόγο την Παρασκευή με βρήκε μια χαρά μάλιστα μου είπε από καρδιά δε θα πας (καλά λέμε τώρα). Μέσα στην εβδομάδα θα κάνω αιματολογικές για άλλη μια φορά σε δουλειά να βρισκόμαστε μη τυχόν και χαλαρώσουμε και δε τα σκάσουμε στους γιατρούς. Κρίμα και αυτοί.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Πόσο σε καταλαβαίνω! Τουλάχιστον είστε πολλοί και κάπου χάνεστε στα μάτια του κόσμου. Εγώ να σου πω πώς είμαι την ώρα των εξετάσεων που όλοι με κοιτάζουν ενώ παίζω μόνος ... Άσ' τα να πάνε.
    Φίλε και εγω σε νιώθω γιατι περασα και εγω κάποτε απο εξετάσεις. Απλά εκείνο ειναι το λογικό άγχος των εξετάσεων και όπως και να χει θα το εχεις! Εγω παίζω σολιστικο όργανο που παει να πει οτι παίρνω εισαγωγές πάνω μου κατα το 90% της βραδιάς. Μονο στα ζεϊμπέκικα δεν παίζω και εκει κανω ενα διαλλειμα. Ειδικα λαϊκή ωρα ειμαι φουλ στο παίξιμο και εκτός αυτού δεν ειμαι κρυμμένος όπως οι υπόλοιποι ειμαη τέρμα μπροστά εγω και τα μπουζούκια και ο κρουστος. Όποτε σκέψου να σε βλέπουν απο κάτω 800 και 1.000 άτομα και εσένα να σε πιάνει βάρος στο στήθος πόνος στο στέρνο μούδιασμα έκτακτες κτλ! Αστο φιλε ειναι παρά πολυ δύσκολο Ειδικα για εμένα που παίζω πνευστό. Φοβάμαι μη γινει καμια φορα τιποτα και δεν μπορώ να φυσιξω. Βέβαια εγω το εχω πει στον μαέστρο οτι αν δεν ειμαι καλα θα κατέβω, αλλα αυτο θα γινει στη χειρότερη περίπτωση! Όπως και να χει ειναι δύσκολο για την δουλεια μας αυτο. Εσυ τι όργανο παίζεις; Το ακολουθείς επαγγελματικά;

  13. #13
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Φίλε και εγω σε νιώθω γιατι περασα και εγω κάποτε απο εξετάσεις. Απλά εκείνο ειναι το λογικό άγχος των εξετάσεων και όπως και να χει θα το εχεις! Εγω παίζω σολιστικο όργανο που παει να πει οτι παίρνω εισαγωγές πάνω μου κατα το 90% της βραδιάς. Μονο στα ζεϊμπέκικα δεν παίζω και εκει κανω ενα διαλλειμα. Ειδικα λαϊκή ωρα ειμαι φουλ στο παίξιμο και εκτός αυτού δεν ειμαι κρυμμένος όπως οι υπόλοιποι ειμαη τέρμα μπροστά εγω και τα μπουζούκια και ο κρουστος. Όποτε σκέψου να σε βλέπουν απο κάτω 800 και 1.000 άτομα και εσένα να σε πιάνει βάρος στο στήθος πόνος στο στέρνο μούδιασμα έκτακτες κτλ! Αστο φιλε ειναι παρά πολυ δύσκολο Ειδικα για εμένα που παίζω πνευστό. Φοβάμαι μη γινει καμια φορα τιποτα και δεν μπορώ να φυσιξω. Βέβαια εγω το εχω πει στον μαέστρο οτι αν δεν ειμαι καλα θα κατέβω, αλλα αυτο θα γινει στη χειρότερη περίπτωση! Όπως και να χει ειναι δύσκολο για την δουλεια μας αυτο. Εσυ τι όργανο παίζεις; Το ακολουθείς επαγγελματικά;
    Φίλε γιατί τέτοιο άγχος με την καρδιά; Νέος άνθρωπος είσαι τόσες εξετάσεις έχεις κάνει και όλα καλά.. μήπως να σταματήσεις να το σκέφτεσαι να σε αφήσει και αυτό; Είναι καθαρά θέμα άγχους και επειδή το σκέφτεσαι συνέχεια κι εγώ αν σκέφτομαι κάτι έντονα και αγχώνομαι γίνεται πιο έντονο ή εμφανίζεται αν το ξεχάσω με ξεχνάει

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Φίλε γιατί τέτοιο άγχος με την καρδιά; Νέος άνθρωπος είσαι τόσες εξετάσεις έχεις κάνει και όλα καλά.. μήπως να σταματήσεις να το σκέφτεσαι να σε αφήσει και αυτό; Είναι καθαρά θέμα άγχους και επειδή το σκέφτεσαι συνέχεια κι εγώ αν σκέφτομαι κάτι έντονα και αγχώνομαι γίνεται πιο έντονο ή εμφανίζεται αν το ξεχάσω με ξεχνάει

    Εστάλη από Redmi Note 5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εχει γινει εμμονή γιατι όλο κατι νιώθω στο σημείο της καρδιάς η σε σημεία που επειρεαζονται απο την καρδιά. Γιαυτο και με ανυσιχει. Οι ταχυπαλμίες οι έκτακτες οι πόνοι τα μούδιασμα τα σε αγχώνουν και σε κανουν να νομίζεις πως εχεις κατι με την καρδιά. Το νεαρό της ηλικίας μπορεί να παιζει ρόλο αλλα πλέον αυτα δεν ισχύουν. Αν ειναι να εχεις κατι θα το εχεις και πολλές φορές ο γιατρος δεν μπορεί να το βρει γιατι εχω μιλησει με έλληνα καρδιολόγο στο εξωτερικό στο παρελθόν και μου ειπε οτι αν δεν δείχνει κατι η εξέταση δε σημαίνει πως ολα ειναι καλα. Απλά σε ενα ποσοστό μπορούν να καταλάβουν. Αυτο αφορά την στεφανιαία νόσο. Κάποιες άλλες παθήσεις της καρδιάς φαίνονται και με τις εξετάσεις στο ιατρείο κάποιες άλλες όχι.. εκτός αυτού όταν μου λένε μην εχεις άγχος πραγματικά αναρωτιέμαι ποσο εύκολο ειναι να μην εχεις άγχος με αυτή τη καθημερινότητα που ζούμε; Δουλεια υποχρεώσεις έξοδα κτλ. Ολα αυτα δεν σε αφήνουν να ηρεμησεις! Δυστυχώς αυτο το πράγμα μας τρώει όλους αλλα τι να κανουμε; Εγω ακομα δεν εχω τελειώσει με τις εξετάσεις μένουν οι αιματολογικές που θα γίνουν Τετάρτη. Αν δεν ειναι κατι αλλο τοτε θα κοιτάξω για ψυχολόγο/ψυχίατρο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Όπως και να χει ειναι δύσκολο για την δουλεια μας αυτο. Εσυ τι όργανο παίζεις; Το ακολουθείς επαγγελματικά;
    Ξέρω πολύ καλά και από πρώτο χέρι τι σημαίνει να είσαι μουσικός. Για μένα είναι χόμπι αλλά για να το μάθω καλά παρακολουθώ εδώ και πολλά χρόνια μαθήματα σε ακαδημία, που έχει φυσικά εξετάσεις. Πολύς φόρτος, αφού μαθαίνω συνέχεια καινούργια πράγματα, και στρες. Για το όργανο θα σου γράψω προσωπικά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παλμοι στον υπνο sos
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 04-04-2019, 14:54
  2. Replies: 2
    Last Post: 11-03-2017, 23:43
  3. Φόβος στον ύπνο
    By Lenale in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2017, 15:01
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •