Εφιάλτης! Στερητικό Σύνδρομο από βενζοδιαζεπίνες.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26

    Εφιάλτης! Στερητικό Σύνδρομο από βενζοδιαζεπίνες.

    Αν γνώριζα, αν έστω κι ένας γιατρός μού είχε μιλήσει για αυτά που βιώνω σήμερα λόγω των βενζοδιαζεπινών θα προτιμούσα να ζω μέσα στο άγχος και το στρες.
    Στην περίπτωσή μου, οι βενζο ήταν το Lexotanil για 15 χρόνια, το Xanax για 2 χρόνια και τελευταίο το clonotril για λίγους μήνες. Όταν πήρα τη μεγάλη απόφαση να τα κόψω εντελώς γιατί πια έβλεπα ότι δεν υφίστατο ο λόγος που τα έπαιρνα και την κατάθλιψή μου την αντιμετώπιζα με άλλο φάρμακο, άρχισαν και τα παρατράγουδα. Δηλαδή τα άπειρα συμπτώματα, εδώ θα σας αναφέρω μόνο αυτά που έχω σε καθημερινή βάση:

    Αϋπνία, ζαλάδα/ίλιγγος, νυχτερινοί ιδρώτες, εφιάλτες/έντονα όνειρα, μυϊκοί σπασμοί, τρέμουλο χεριών, αστάθεια, πονοκέφαλος, εμβοές στα αυτιά, κόπωση, απάθεια, ακμή, τριχόπτωση, εμμονές, μη ανοχή στο κρύο, ανατριχίλες, αίσθηση ότι σε διαπερνάει ηλεκτρικό ρεύμα, έντονοι καρδιακοί παλμοί, εξάψεις, δύσπνοια.

    Όλα αυτά τα βιώνω καθημερινά για έξι μήνες αφότου διέκοψα (σταδιακά) τα συγκεκριμένα φάρμακα, lexotanil και clonotril. Θα μου πείτε πώς κατάλαβα ότι όλα αυτά είναι συμπτώματα στέρησης κι όχι κάτι άλλο; Θα σας πω ότι επισκέφτηκα γιατρούς νομίζοντας πως έχω κάτι σοβαρό, πχ διαβήτη, λέμφωμα, καρκίνο... Φυσικά, όλες μου οι εξετάσεις ήταν καθαρές κι ανατρέχοντας στο χρονικό σημείο που άρχισαν τα συμπτώματα κατάλαβα ότι ήταν όταν διέκοψα τις βενζοδιαζεπίνες.
    Άρχισα να το ψάχνω στο ίντερνετ, με τον ψυχίατρο δεν ήθελα πλέον ούτε καλημέρα ν' ανταλλάξω. Πραγματικά, διάβασα πως υπάρχει στερητικό σύνδρομο και πως ό,τι υφίσταμαι οφείλεται στη φαρμακευτική αγωγή. Επειδή, δυστυχώς, δεν βρήκα πολλά πράγματα στα ελληνικά, μπήκα σε αγγλόφωνα φόρουμ όπου άνθρωποι σαν εμένα βιώνουν τον εφιάλτη της διακοπής για μήνες ή και χρόνια ακόμα.
    Ο λόγος που γράφω αυτό το ποστ είναι αφενός για να καταλάβουμε τι ζημιά (μετά το αρχικό καλό) μάς κάνουν αυτά τα φάρμακα κι αφετέρου ν' ανταλλάξουμε απόψεις ή να δημιουργηθεί ένα ξεχωριστό thread στο φόρουμ για εμάς που αντιμετωπίζουμε ή όσους στο μέλλον πάρουν την απόφαση της διακοπής των συγκεκριμένων φαρμάκων.
    Last edited by anhedonia; 05-04-2019 at 22:39.

  2. #2
    Δεν ξέρω αν προκαλουν εθισμό τα φαρμακα αυτά εκεινο που μου προκαλεί εντυπωση είναι γιατί 17 χρόνια επερνες ηρεμιστικα?δεν βρεθηκε κάνεις που να σου πει ότι το διαστημα αυτό ήταν τεραστιο για οποιαδήποτε χρήση φαρμάκων?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Ναι, τα φάρμακα αυτά προκαλούν εθισμό και δεν υπάρχει γιατρός που να το λεει ευθέως, και σίγουρα όχι οι δικοί μου, τρεις έχω αλλάξει σ' αυτό το διάστημα. Είναι πολλοί που παίρνουν μακροχρόνια αγωγή, για πολλούς λόγους.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by anhedonia View Post
    Ναι, τα φάρμακα αυτά προκαλούν εθισμό και δεν υπάρχει γιατρός που να το λεει ευθέως, και σίγουρα όχι οι δικοί μου, τρεις έχω αλλάξει σ' αυτό το διάστημα. Είναι πολλοί που παίρνουν μακροχρόνια αγωγή, για πολλούς λόγους.
    Οι βενζοδιαζεπίνες πέραν του 5μηνου προκαλούν εθισμό. Θα χρειαστείς βοήθεια, ίσως και νοσοκομειακή. Δεν ξέρω τι άλλο να πω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Shotheshit80' View Post
    Οι βενζοδιαζεπίνες πέραν του 5μηνου προκαλούν εθισμό. Θα χρειαστείς βοήθεια, ίσως και νοσοκομειακή. Δεν ξέρω τι άλλο να πω.
    Αν με είχε κάποιος ενημερώσει όταν άρχιζαν τα συμπτώματα στέρησης θα ζητούσα νοσοκομειακή βοήθεια, αν και απ' ό,τι καταλαβαίνω απλώς θα ήταν τροποποίηση των δόσεων. Τώρα, είμαι έξι μήνες εκτός και περιμένω να συνέλθω και να βγω από τον εφιάλτη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Πόσα ηρεμιστικά την ημέρα έπαιρνες ?

    Ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις να μην ακούμε τους βρωμογιατρους που χορηγούν ζαναξ με το καλημέρα σας...
    Εύχομαι να σταματήσουν τα στερητικά σύντομα. Να μας ενημερώσεις...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by teatree View Post
    Πόσα ηρεμιστικά την ημέρα έπαιρνες ?

    Ευχαριστούμε που μας ενημερώνεις να μην ακούμε τους βρωμογιατρους που χορηγούν ζαναξ με το καλημέρα σας...
    Εύχομαι να σταματήσουν τα στερητικά σύντομα. Να μας ενημερώσεις...
    Έπαιρνα ένα ηρεμιστικό (lexotanil / clonotril) κάθε βράδυ, εκτός από δυο χρόνια με κρίσεις πανικού όπου έπαιρνα 3 lexotanil, 1-3 xanax, συν αντικαταθλιπτικά.
    Οι γιατροί κάνουν καλά και τα δίνου όταν παρίσταται ανάγκη, ΑΦΟΥ όμως ενημερώσουν τον ασθενή για πόσο διάστημα θα τα παίρνει και να υπάρχει συνεχής ενημέρωση πάνω σ' αυτό όταν "τραβάει" η θεραπεία, επίσης να αναφέρουν και το στερητικό σύνδρομο όταν τα σταματήσεις είτε σταδιακά με τις οδηγίες του είτε απότομα. Ας μη γελιόμαστε, ναρκωτικά είναι...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by anhedonia View Post
    Έπαιρνα ένα ηρεμιστικό (lexotanil / clonotril) κάθε βράδυ, εκτός από δυο χρόνια με κρίσεις πανικού όπου έπαιρνα 3 lexotanil, 1-3 xanax, συν αντικαταθλιπτικά.
    Οι γιατροί κάνουν καλά και τα δίνου όταν παρίσταται ανάγκη, ΑΦΟΥ όμως ενημερώσουν τον ασθενή για πόσο διάστημα θα τα παίρνει και να υπάρχει συνεχής ενημέρωση πάνω σ' αυτό όταν "τραβάει" η θεραπεία, επίσης να αναφέρουν και το στερητικό σύνδρομο όταν τα σταματήσεις είτε σταδιακά με τις οδηγίες του είτε απότομα. Ας μη γελιόμαστε, ναρκωτικά είναι...
    Ό' τι έχει κόκκινη γραμμή σημαίνει ότι κόβεται δύσκολα. Εννοείται είναι ναρκωτικά.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Αν οι γιατροί είχαν συναίσθηση και διαίσθηση, θα έπρεπε να συστήνουν τις βενζο μόνο σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης. Σε μια βαριά κρίση πανικού πχ. Τότε ναι, να κουμπώσεις 2 xanax να συνέλθεις. Για εκείνη τη στιγμή και μόνο.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Προσωπικα λογο της ασθενειας μου απο πολυτοξικομανια ειχα εθηστει στις πιο βαριες εκδωσεις των βενζοδιαζεπηνων, στα βουμπλεκαν και στα υπνοστεντον! μαλιστα στις παλλιες εκδωσεις τους οπου ηταν πολλυ πιο βαρια απο τα συγχρονα φαρμακα!
    Περασα παρα πολυ δυσκολα για να αποτοξινωθω απο αυτα τα κολο χαπα! δεν θα ξεχασω τις παρενεργειες οπου ειχαν αδυναμια και λυποθημικα περιστατικα εως και παραισθησεις! επασχα απο αδυναμια και απο βαριες εμετικες τασεις! Δεν γινετε να κοπουν μαχαιρι ,προσωπικα επερνα γυρο στα 4-5 απια βουπλεκαν την ημερα και γυρο στα 5 υπνοστεντον ( γυρο στα 15 λεξοτανιλ των 1μλ) , το συνδρομο στερησης τους ειναι χειρωτερο απο της ηρωινης!!! οπου δυστυχως πολλες φορες ειχα την ευκερεια να τα σηγκρινω!
    Ευχομαι να μην πεσει κανεις στην καταραμενη αυτην συνηθεια, προτων διοτις τα συγκεκρημενα φαρμακα δεν συνηστουντε για παραπανω χρηση απο την μια εβδομαδα! εξαλου αυτος ειναι ο σκοπος τους, ειναι να προσφερουν μια αμεση χαλαρωση .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    @giorgos panou

    Δεν έχω προσωπική εμπειρία από άλλου τύπου ναρκωτικά, αλλά κάπως έτσι φαντάζομαι θα είναι η απεξάρτηση απ' αυτά.
    Πρέπει να ενημερωθεί ο κόσμος που τα χρησιμοποιεί σαν ασπιρίνες...

Similar Threads

  1. xanax στερητικό σύνδρομο
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 24-08-2013, 23:26
  2. Στερητικο συνδρομο
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 08-10-2012, 03:02
  3. Βενζοδιαζεπινες κ Μαστουρα...
    By Lacrymosa in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 46
    Last Post: 12-10-2011, 20:17
  4. στερητικό σύνδρομο;;
    By λίτσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-2010, 17:08
  5. στερητικο συνδρομο απο αγχολυτικα
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 16-08-2009, 02:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •