Τρεμωωω απ το φοβο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    18

    Τρεμωωω απ το φοβο

    Πάσχω από πολύ μικρή απο ιδψ.πριν ένα εξάμηνο άρχισα να φοβαμαι για την υγεια μου μετά μου κόλλησε η ιδέα ότι θα τρελαθω και δεν θα καταλαβαίνω και τώρα μου χει κολλήσει η χειρότερη όλων.οτι μπορεί ενώ δεν το θέλω να βλαψω τον εαυτο μου. Όταν είμαι σίγουρη ότι δεν θα το κάνω ξεπηδήσει και κατι στο κεφαλι μου και με κάνει να αμφιβάλω.χθες ενώ είχα πεισθεί ότι δεν πρόκειται να το κάνω λατρεύω τη ζωή και ήμουν χαρούμενη μου ρθε στο μυαλό ότι αν δεν κάνω κακο στον εαυτο μου θα πάθει κάτι το παιδι μου.τρελαθηκα.παει η ηρεμία.απο χτες με κόβει συνεχεια κρύος ιδρώτας και μου ρχεται ναυτια.προσπαθω να βρω κάτι να έρθει σε αντίθεση με αυτή τη σκέψη αλλά δεν βρίσκω.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    18
    Κάνεις ρε παιδια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Καλησπερα λιτσα..περνεις φαρμακα?πως κινισε?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    18
    Παιρνω quetiapine 100 και escitalopram 10. Πραγματικά αυτή η σκέψη με χει γονατισει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Litsa198523 View Post
    Παιρνω quetiapine 100 και escitalopram 10. Πραγματικά αυτή η σκέψη με χει γονατισει
    Προσπαθησε να εισαι ηρεμη..κανε την αγωγη.Κατι σου διαταραξε την ψυχικη σου υγεια και οπως και να εχει μπηκες στον "χωρο" .. θελει απεξαρτηση απο την στενοχωρια 1ον και 2ον δεν ππρεπει να την αφησεις αποτομα γιατι και αυτη θα σε αφησει αποτομα και θα ειναι δυσβασταχτο μιας που εχεις και παιδι ακομη παραπανω..ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙΣ..και θα σε γιατρεψει αυτη η σκεψη πιστευω..ασχολησου με το παιδι και ασε λιγο τον εαυτο σου στην ακρη κοπελια.Μακαρι να ειχα την λυση πως να ριχνεις φως στο σκοταδι γενικα που περνανε ολοι..μα δεν βρηκα ακομα την λαμπα:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Προσπαθησε να εισαι ηρεμη..κανε την αγωγη.Κατι σου διαταραξε την ψυχικη σου υγεια και οπως και να εχει μπηκες στον "χωρο" .. θελει απεξαρτηση απο την στενοχωρια 1ον και 2ον δεν ππρεπει να την αφησεις αποτομα γιατι και αυτη θα σε αφησει αποτομα και θα ειναι δυσβασταχτο μιας που εχεις και παιδι ακομη παραπανω..ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙΣ..και θα σε γιατρεψει αυτη η σκεψη πιστευω..ασχολησου με το παιδι και ασε λιγο τον εαυτο σου στην ακρη κοπελια.Μακαρι να ειχα την λυση πως να ριχνεις φως στο σκοταδι γενικα που περνανε ολοι..μα δεν βρηκα ακομα την λαμπα:)
    Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εισαι καλα και νσ περασεις ομορφες στιγμες...δεν ξερω τη ανθρωπος εισαι ..αλλα σιγουρα τις αξιζεις!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    18
    Σας ευχαριστώ πολύ. Δεν θέλω να πεθανω.μια ιδψ είναι που με κάνει να αμφιβάλω.και τώρα που βγήκε αυτό με το παιδι ότι αν δεν το κανω μπορεί να πάθει κάτι το παιδι.ψαχνω να βρω κάτι για να πάω κόντρα σε αυτό όπως οτι αυτές οι σκέψεις είναι σκέψεις του διαβόλου και Ότο ο Θεός δεν μπορεί να θέλει κάτι τέτοιο αλλά δεν πιάνει.μπορειτε να μου βρείτε κάτι να σκεφτομαι ώστε να πάω κόντρα στη σκεψη; μόνο έτσι θα ηρεμήσω.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατα ενα τροπο αυτο ισχυει για τις σκεψεις αλλα δε το βρισκω κακο κανεις να σκεφτεται απλα σκεφτεται και τελικα κανει το αντιθετο ειναι θεμα συνηθειας.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να κατανοησουμε τον ορο της ψυχικης ασθενειας ο ασθενης ειναι απολυτος ΑΚΑΜΠΤΟΣ στις αποψεις του αλλα αυτο που κανει το σκηνικο να φαινετε διαφορετικο ειναι οτι συχνα κανει το αντιθετο απ οτι σκεφτεται αν ειναι αρκετα εξυπνος εγω το βρισκω ως μονη λυση αυτο αυτο οστοσο ειναι ενας διαχωρισμος του μυαλου σου απ τους αλλους σα να λες αλλο αυτοι και αλλο εγω ομως αυτο ειναι κατι που ισχυει ΑΛΛΟ οι φυσιολογικοι ανθρωποι και ΑΛΛΟ οι ασθενεις.
    τα συναισθηματα ειναι με το μερος οσων ειναι σε καλη κατασταση αλλιως πιο πολυ δυστυχια θα φερουν παρα καλο αν πχ ενα πραγμα δε σε κανει να νιωθεις καλα καλυτερα να σαι αναισθητος.
    το προβλημα ολων των παραπανω ειναι οτι οπιος σκεφτετε ετσι η ζωη θα του φαινετε ανουσια αχρωμη και χωρις συναισθηματα μπορει ομως σε αυτο να φταιει οτι δεν ειναι φτιαγμενος για να ειναι σε αρμονια με τους αλλους και απλα τον κυβερνα το καθηκον

Similar Threads

  1. φοβο οτι θα πεθανω
    By evelinna in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 19-06-2023, 23:58
  2. Ζωντας με το φοβο...
    By Κατερινα82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 12-11-2017, 21:16
  3. Φοβο για μελανωμα
    By Alex89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 12-08-2015, 02:18
  4. Από φόβο σε φόβο-Ψυχοσωματικά
    By ren4itoy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-02-2015, 08:28
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΩ ΤΟΝ ΦΟΒΟ
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 03-04-2008, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •