το μελλον μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106

    το μελλον μας

    ολλοι με τον εναν η τον αλλον τροπο φτασαμε ως εδω... για πολλους ισως κ αυτη η περιοδος της ζωης τους ναναι ενα πολυ κομβικο σημειο της ζωης τους... οπου απο εδω κ επειτα θα καθορισουν πολλα για την μετεπειτα ζω ητους... ομως ειμαι πολυ περιεργος να σας ρωτισω... τι σκοπευετε να κανετε απο δω κ περα? δλδ οκ εγινε οτ ιεγινε στην ζωη σας φτασατε εδω περασατε καποιο (ισως κ αρκετο) χρονικο δηαστιμα της ζωης σας σε αυτην την κατασταση οκ το καταλαβαινω... αλλα τι σκοπευετε να κανετε απο δω κ περα???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    η ζωη ειναι αγωνας επιβιωσης...........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η ανθρωποτητ θα συνεχιζει να επιοβιωνει , οπως τα 4 εκ . χρονι , δεν ξερω με ποιον τροπο , που να ξερω ...................δεν πςθαινει η ανθρωποπτητα ,

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    οκ η ανθρωπότητα παντα προσωρουσε... απο το ιδιο το φυσικο περιβάλλον μεχρι κ τις συνχρονες κοινωνιες βασικο τους χαρακτιριστικο ειναι η συνεχης αλλαγη κ εξεληξη...

    αλλα εγω ρωταω για σας... στο περιπου... ασ πουμε πως φανταζεστε τον εαυτο σας στο κοντικο μελλον... τι φιλοδοξιες κ ονειρα εχετε... κ μηλαω για απλα πραγματα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    φιλοδοξώ να έχω περιορίσει στο άγχος και να μην επηρρέαζει τη ζωή μου όσο τώρα. Όταν γίνει αυτό , θα μπορώ να κάνω πιο εύκολα πράγματα που τώρα είναι διαδικασίες ολόκληρες...
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το μελον του κοσμου ειναι οι ανθρωποι να γινονται ολο και πιο απομακροι οσο περνανε τα χρονια αλλα εγω αντι να κατσω να σκασω θα ειμαι στο κοσμο μου και οταν αρχισουν τα ζορια και τα προβληματα τοτε θα ερθει η ωρα για να καταλαβουμε τι σημαινει αυτη η γνωστη φραση απ το τιποτα γενιεται ο παραδεισος και ετσι θα γινει η ζωη μας ιδανικη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    ολλοι με τον εναν η τον αλλον τροπο φτασαμε ως εδω... για πολλους ισως κ αυτη η περιοδος της ζωης τους ναναι ενα πολυ κομβικο σημειο της ζωης τους... οπου απο εδω κ επειτα θα καθορισουν πολλα για την μετεπειτα ζω ητους... ομως ειμαι πολυ περιεργος να σας ρωτισω... τι σκοπευετε να κανετε απο δω κ περα? δλδ οκ εγινε οτ ιεγινε στην ζωη σας φτασατε εδω περασατε καποιο (ισως κ αρκετο) χρονικο δηαστιμα της ζωης σας σε αυτην την κατασταση οκ το καταλαβαινω... αλλα τι σκοπευετε να κανετε απο δω κ περα???
    Ξερεις κατι νεροχυτες που εχουν σκουπιδαφαγο; Εγω ειμαι πλεον κατω απο την τρυπα του νεροχυτη και μεσα στο σκουπιδοφαγο. Εδω κομματιαζομαι μεχρι να μη μεινει τιποτα και να παω στην αποχετευση. Ετσι λειτουργει η φυση. Το ατομο που δε μπορει εξαφανιζεται και συνεχιζουν οι υπολοιποι. Η διαφορα ειναι οτι στη φυση η διαδικασια ειναι πιο γρηγορη. Στην ανθρωπινη κοινωνια ειναι πιο αργη.

    Ηταν μοιρα μας καποιων ανθρωπων μεσα στην οικογενεια που γεννηθηκαμε να παμε χαμενοι. Αν ενα ατυχημα μας ειχε στειλει απο νωρις μακρια, μπορει να γλιτωναμε κουτσουρεμενοι, αλλα δεν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    φιλοδοξώ να έχω περιορίσει στο άγχος και να μην επηρρέαζει τη ζωή μου όσο τώρα. Όταν γίνει αυτό , θα μπορώ να κάνω πιο εύκολα πράγματα που τώρα είναι διαδικασίες ολόκληρες...
    ωραια... να κ καποιος που σκευτεται θετικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ξερεις κατι νεροχυτες που εχουν σκουπιδαφαγο; Εγω ειμαι πλεον κατω απο την τρυπα του νεροχυτη και μεσα στο σκουπιδοφαγο. Εδω κομματιαζομαι μεχρι να μη μεινει τιποτα και να παω στην αποχετευση. Ετσι λειτουργει η φυση. Το ατομο που δε μπορει εξαφανιζεται και συνεχιζουν οι υπολοιποι. Η διαφορα ειναι οτι στη φυση η διαδικασια ειναι πιο γρηγορη. Στην ανθρωπινη κοινωνια ειναι πιο αργη.

    Ηταν μοιρα μας καποιων ανθρωπων μεσα στην οικογενεια που γεννηθηκαμε να παμε χαμενοι. Αν ενα ατυχημα μας ειχε στειλει απο νωρις μακρια, μπορει να γλιτωναμε κουτσουρεμενοι, αλλα δεν.
    ενωεις πως καποιοι ανθρωποι δεν μπορουν να ακολουθησουν τους ρυθμους της κοινονιας? σαυτο συμφωνω ναι.. ουτε εγω μπορεσα ποτε να τουες ακολουθησω... αλλα στην τελικη εμεις ειμαστε οι πιο τυχεροι... ξες γιατι? γιατι μπορουμε πλεον να αποδεσμευτουμε απο ολλες ις παγηδες της καθημερηνωτητας κ εν τελη να δουμξε τα πραγματα κ την ζωη με πιο αληθεινο ματι... ασε που κ η κοινονια κ οι ρυθμοι της μια παγηδα ειναι... μπαινεις στο τρυπακι να τα ακολουθας κ να κυνηγας στην καθημερινοτητ;α σο υολλα αυτα της κοινονιας κ οταν φτασεις στο τελος διαπιστωνεις πως εχασες απλα τα χρονια σ ου χωρις να κανεις ποτε αυτα που πρ;αγματικα αγαπας κ δεν κερδισες κ τιποτα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    σε ποσους απο σας εχει τυχει να νιωσατε καποια στηγμη της ζωης σας. να νιωσατε πως κατα την διαρκεια της ζωης σας σε καποια φαση... πεσατε πολυ χαμηλα σαν συνθηκες ζωης η αλλιος βουλιαξατε στα πολυ βαθεια νερα... κ αφου βρεθηκατε εκει για καποιο δηαστημα να νιωσατε οτι θελετε να ξανααναδυθειτε προς τα πανω... να νιωσατε πως θελετε να ξαναβελτιωσατε την ζωη σας.... κ τη κανατε ακρηβος... γτ κ γω αυτο θελησα να κανω αλλα καμια φορα μετανιωνα για καποια πραγματ κ καποιες επιλογες μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    για πειτε ρ μαγκες τι θα γινει με την ζωη κ το μελλον μας... τι μπορουμε επιτελουςνα κανουμε γτ θα σκασω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    εχετε αισθανθεοι ποτε πως οσο κ να προσπαθειτε για την ζωη σας ... πως οση προσπαθεια κ να κανετε πως ποτε δεν ειναι αρκετη?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Φιλοδοξώ για το υπόλοιπο της ζωής μου να είμαι καλά με τον εαυτό μου. Δεν σκοπεύω να ακολουθήσω κάποιο σχέδιο για να το πετύχω.
    Αυτό με την ανάδυση που περιγράφεις νομίζω συμβαίνει σε όλους κάποια στιγμή. Μάλλον είναι όταν καταλάβει ο καθένας ότι ζει μόνο μια φορά.
    Όλα αυτά που μας έχουν μάθει από παιδιά, περί του τι αξίζει, πως πρέπει να ζούμε, τι είναι ηθικό, σωστό, λάθος, τα χρήματα, τα υλικά αγαθά, οι σχέσεις, όλα αυτά που εκτιμούμε κι όλα αυτά που υποτιμούμε είναι υποκειμενικά.
    Πιστεύω πως μόνο ένας γονιός ο οποίος έχει κάνει την ανάδυση μπορεί να βοηθήσει το παιδί του να ξεκινήσει από τη σωστή αφετηρία. Για να μην είναι χαμένο όπως γράφει ο Ορέστης παραπάνω. Παρόλα αυτά ποτέ δεν είναι αργά για κανένα. Η ζωή αξίζει να τη ζεις, θα μπορούσες να μην έχεις γεννηθεί ποτέ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by believeInYourself View Post
    Φιλοδοξώ για το υπόλοιπο της ζωής μου να είμαι καλά με τον εαυτό μου. Δεν σκοπεύω να ακολουθήσω κάποιο σχέδιο για να το πετύχω.
    Αυτό με την ανάδυση που περιγράφεις νομίζω συμβαίνει σε όλους κάποια στιγμή. Μάλλον είναι όταν καταλάβει ο καθένας ότι ζει μόνο μια φορά.
    Όλα αυτά που μας έχουν μάθει από παιδιά, περί του τι αξίζει, πως πρέπει να ζούμε, τι είναι ηθικό, σωστό, λάθος, τα χρήματα, τα υλικά αγαθά, οι σχέσεις, όλα αυτά που εκτιμούμε κι όλα αυτά που υποτιμούμε είναι υποκειμενικά.
    Πιστεύω πως μόνο ένας γονιός ο οποίος έχει κάνει την ανάδυση μπορεί να βοηθήσει το παιδί του να ξεκινήσει από τη σωστή αφετηρία. Για να μην είναι χαμένο όπως γράφει ο Ορέστης παραπάνω. Παρόλα αυτά ποτέ δεν είναι αργά για κανένα. Η ζωή αξίζει να τη ζεις, θα μπορούσες να μην έχεις γεννηθεί ποτέ.
    smfvnv apolyta... κ γω δεν θελω να μπαινω στο τρυπακι του να περιοριζω το μελλον μου η να του βαζω απολυτες τιμες...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    μου πηρα χρονια ν αμαθω να ζω... αλλα τωρα πουαρχησα να βρισκω τα πατηματα μου δν με σταματα τιποτα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν εχω μελλον
    By Ορέστης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 51
    Last Post: 11-12-2018, 01:45
  2. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΛΛΟΝ!!!!!!!
    By δελφίνι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 25-02-2015, 21:10
  3. Που είναι το μέλλον μου
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2013, 03:28
  4. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΛΛΟΝ!!!!!!!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 12-12-2012, 16:11
  5. αγχος για το μελλον!!
    By Thal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-09-2012, 17:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •