Παθολογική ζήλεια η επαλήθευση διαίσθησης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    12

    Παθολογική ζήλεια η επαλήθευση διαίσθησης;

    Καλησπέρα σε όλους,
    Πριν 1 χρόνο στη δουλειά μου γνώρισα κάποιον. Έπαθα αυτό που λέμε "έρωτας με τη πρώτη ματιά", είναι ένας πολύ έξυπνος, πολύ εντυπωσιακός και πολύ χαρισματικός άνθρωπος. Εκείνος 45 ετών, χωρισμένος με ένα 1 παιδάκι 13 ετών. Εγώ 31, χωρισμένη με ένα παιδάκι 6 ετών επίσης. Αρχικά η γνωριμία κινήθηκε σε φιλικές διαθέσεις. Στις συζητήσεις μας πολύ συχνά αναφερόταν στο επίπονο διαζύγιο του, καθώς και στη μία και μοναδική σχέση που υπήρχε μετά το διαζύγιο του με μια κοπέλα η οποία δεν ήθελε να έχει καμία σχέση με το παιδί του, μην έχοντας και η ίδια παιδιά προφανώς δεν ήξερε πώς να διαχειριστεί την κατάσταση η δικά της θέματα κτητικότητας! Άρα επρόκειτο για μια πολυετή σχέση με πολλά πισωγυρισματα, τσακωμούς χωρισμούς και επανασυνδέσεις η οποία όμως σύμφωνα με τα αρχικά λεγόμενα του είχε τελειώσει προ τριετίας!
    Ερχόμαστε στο σήμερα...Από τον Σεπτέμβριο αποφασίζουμε πώς θέλουμε να είμαστε μαζι,. Αρχικά όλα ήταν πολύ όμορφα, στη συνέχεια ανακαλύπτω πως έχει πει κάποια ψέματα...1). Με την κοπέλα δεν είχαν χωρίσει, μάλιστα έμεναν μαζί και σύμφωνα με τα λεγόμενα του και του κύκλου του ενώ εκείνος την έδιωχνε, εκείνη δεν έφευγε από το σπίτι 2). Το καλοκαίρι και ενώ είχαμε κανονίσει να βρεθούμε στο προορισμό των διακοπών μας , εκείνος το απέφυγε λέγοντας ως δικαιολογία πως αρρώστησε το παιδί του και πως επιστρέφουν εσπευσμένα πίσω
    Δεν θέλω να περιγράψω πώς ενοιωσα όταν τα ανακάλυψα. Ισχυρίζεται πως είπε ψέματα για να μην με χάσει. Διότι δεν επρόκειτο να καταλάβω μια τόσο μπερδεμένη κατάσταση. Από εκείνη τη στιγμή έχω γίνει πολύ ζηλιάρα, καταλαβαίνω πως ο ίδιος για να επιβεβαιωθεί σαν άντρας μου αναφέρει για κοπέλες που τον προσεγγίζουν, ακόμα και για φίλες δικές του. Η όλη κατάσταση με ενοχλεί, και παρ'ολο που του έχω αναφέρει πως με ενοχλεί επαναλαμβάνονται οι ίδιες συζητήσεις . Έχω χάσει τον έλεγχο, ζηλεύω ακόμα και τη μύγα που θα περάσει δίπλα του και φυσικά γνωρίζω πως θα πρέπει να επισκεφτώ κάποιον ειδικό γιατί η κατάσταση είναι μη διαχειρησημη. Το θέμα όμως είναι άλλο, η διαίσθησή μου, μου λέει πως κάτι κρύβει, και ειλικρινά με τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε καθημερινά δεν ξέρω αν έχω τη διάθεση να ασχοληθώ. Παρακαλώ τη συμβουλή σας... πιστεύεται πως είμαι παράλογη απέναντι του;

  2. #2
    Συγνώμη είναι με την κοπέλα ακόμη και σου ελεγε ψέματα ότι ειναι ελευθερος η δεν κατάλαβα καλά?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    12
    Μου έλεγε πως είναι ελεύθερος, στην πραγματικότητα εκείνη δεν ήθελε να φύγει από το σπίτι του και έμεναν μαζι (σύμφωνα με τα λεγόμενα του), από τότε που είμαστε σε σχέση εκείνη μάζεψε τα πράγματά της και έφυγε!

  4. #4
    Αντί να επισκεφτείς εσύ κάποιον ειδικό αναρωτησου μήπως ο ανθρωπος που έχεις δίπλα σου είναι λαθος.σου είπε ένα ψέμα Οκ.αλλά όταν λες σου λέει τις κατακτήσεις του είναι σαν να σου βάζει λαδι στη φωτιά. Σε προκαλει.για μένα ασε τις ζηλειες προς το παρον.και να ζηλεψεις και να μη ζηλεψεις θα αλλαξει κάτι? Τον εαυτό σου χαλας με όλο αυτό.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    12
    [QUOTE=Αποστολια;1041060]Αντί να επισκεφτείς εσύ κάποιον ειδικό αναρωτησου μήπως ο ανθρωπος που έχεις δίπλα σου είναι λαθος.σου είπε ένα ψέμα Οκ.αλλά όταν λες σου λέει τις κατακτήσεις του είναι σαν να σου βάζει λαδι στη φωτιά. Σε προκαλει.για μένα ασε τις ζηλειες προς το παρον.και να ζηλεψεις και να μη ζηλεψεις θα αλλαξει κάτι? Τον εαυτό σου χαλας με όλο αυτό.[/QU



    Αποστολία μου, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Η αλήθεια είναι πως αισθάνομαι αρκετά ανασφαλής και δεν γνωρίζω γιατί το κάνει αυτό. Επίσης με ενοχλεί (χωρίς ποτέ να το έχω αναφέρει) το γεγονός πως οι συγγενείς του έχουν επαφές με παρελθοντικές του σχέσεις κυρίως στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης! Όταν το συζήτησα ωστόσο στα πλαίσια μιας φιλικής κουβέντας που είχα με μια ξαδέρφη του είπε πως είμαι υπερβολική. Και πως όσο σκαλίζω φαντάσματα θα τα συναντώ συνέχεια μπροστά μου! Ειλικρινά αισθάνομαι πάρα πολύ μπερδεμένη. Και όχι μόνο αυτό αλλά αυτή η αίσθηση ζήλειας με καταστρέφει. Ακόμα κι'αν δεν δώσει κάποιο δικαίωμα εγώ αισθάνομαι να έχω χάσει την εμπιστοσύνη ως προς το πρόσωπο του. Φτιάχνω σενάρια (ως επί το πλείστον) επιστημονικής φαντασιας. Ζηλεύω παθολογικά αυτό είναι σίγουρο. Με έχει κάνει να πιστεύω πως αν χωρίσω μαζί του θα είμαι καταδικασμένη να μείνω για πάντα μόνη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Δεν υπάρχει πιο ήρεμο πράγμα για σένα από το να νιώθεις εμπιστοσύνη για τον άνθρωπο σου. Και για εκείνον θα είναι η μεγαλύτερη ένδειξη της αγάπης και της εκτίμησης σου για αυτόν.

  7. #7
    Η ζήλια όντως προέρχεται από τις ανασφαλειες.καμία φορά όμως όπου υπάρχει καπνος υπαρχει φωτιά. Σου έχει δώσει κάποιο αλλο δικαίωμα?καταρχήν ποσο καιρο είστε μαζί?

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Σου είπε ψέματα όσο ήσασταν μαζί ότι ήταν ελεύθερος ενώ η αλλη γυναίκα έμενε σπίτι του μαζί του........και είχαν και σχέσεις παράλληλα με σενα;;; δεν φταις μόνο εσύ γι αυτή τη ζήλεια είναι λογικό να μην τον εμπιστεύεσαι εφόσον σου απέκρυψε κάτι πολύ σημαντικό για τη ζωή του....Τώρα πως είστε; η αλλη γυναίκα τι απεγινε;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Σου είπε ψέματα όσο ήσασταν μαζί ότι ήταν ελεύθερος ενώ η αλλη γυναίκα έμενε σπίτι του μαζί του........και είχαν και σχέσεις παράλληλα με σενα;;; δεν φταις μόνο εσύ γι αυτή τη ζήλεια είναι λογικό να μην τον εμπιστεύεσαι εφόσον σου απέκρυψε κάτι πολύ σημαντικό για τη ζωή του....Τώρα πως είστε; η αλλη γυναίκα τι απεγινε;

    Είμαστε μαζί επτά μήνες. Έχω γνωρίσει την οικογένεια του και εκείνος τη δική μου αντίστοιχα. Υποστηρίζει πως είμαι η γυναίκα της ζωής του. Μου είπε ψέματα όσο ήμασταν σε φιλικές επαφές. Χώρισαν μια εβδομάδα πριν μπούμε εμείς σε σχέση. Είμαστε σχετικά καλά, ωστόσο πολλές φορές αναφέρει παρελθοντικές εμπειρίες υποστηρίζοντας πως είχε πολλές γυναίκες στη ζωή του. Υπάρχουν φίλοι οι οποίοι έκαναν στις αρχές της σχέσης μας προσπάθειες επανασύνδεσης με την πρωην. Γεγονός το οποίο φυσιολογικά νομίζω, δεν μου ήταν ευχάριστο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by believeInYourself View Post
    Δεν υπάρχει πιο ήρεμο πράγμα για σένα από το να νιώθεις εμπιστοσύνη για τον άνθρωπο σου. Και για εκείνον θα είναι η μεγαλύτερη ένδειξη της αγάπης και της εκτίμησης σου για αυτόν.
    Δυστυχώς η εμπιστοσύνη μου έχει κλονιστεί, πόσο μάλλον όσο σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα ακούω "μεγάλες κουβέντες" τύπου "θα γεράσουμε μαζί", "είσαι η γυναίκα της ζωής μου"

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Η ζήλια όντως προέρχεται από τις ανασφαλειες.καμία φορά όμως όπου υπάρχει καπνος υπαρχει φωτιά. Σου έχει δώσει κάποιο αλλο δικαίωμα?καταρχήν ποσο καιρο είστε μαζί?
    Είμαστε μαζί περίπου επτά μήνες, δεν ξέρω αν θα τα προσδιόριζαν ως δικαιώματα τις συχνές πυκνές αναφορές του σε παρελθοντικές σχέσεις, σε τωρινές φιλικές υπαρξεις- η φίλη μου η τάδε που ενδιαφέρεται τόσο πολύ για εμένα (η άλλη εν τω μεταξύ του έστελνε μνμ 10 η ώρα το βράδυ γνωρίζοντας ότι είμαστε μαζί αν είναι καλά , αν χρειάζεται κάτι, αν πονάει το κεφαλάκι να του κάνει μασάζ). Νομίζω πως ο κάθε ένας ερωτευμένος άνθρωπος θα ζήλευε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Λογικό το βρίσκω να ζηλεύεις με αυτά.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Nineta_34 View Post
    Είμαστε μαζί περίπου επτά μήνες, δεν ξέρω αν θα τα προσδιόριζαν ως δικαιώματα τις συχνές πυκνές αναφορές του σε παρελθοντικές σχέσεις, σε τωρινές φιλικές υπαρξεις- η φίλη μου η τάδε που ενδιαφέρεται τόσο πολύ για εμένα (η άλλη εν τω μεταξύ του έστελνε μνμ 10 η ώρα το βράδυ γνωρίζοντας ότι είμαστε μαζί αν είναι καλά , αν χρειάζεται κάτι, αν πονάει το κεφαλάκι να του κάνει μασάζ). Νομίζω πως ο κάθε ένας ερωτευμένος άνθρωπος θα ζήλευε.
    Αυτό που σου είπα στην αρχή. Πριν πας σε ειδικο σκεψου με τι ανθρωπο συναναστρεφεσαι.καί εγώ στη θέση σου θα ζηλεύα και νομίζω η καθεμια.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by believeInYourself View Post
    Λογικό το βρίσκω να ζηλεύεις με αυτά.
    Η όλη κατάσταση όμως έχει αρχίσει και με εξαντλεί, και όλο λέω να κάνω υπομονή γιατί που θα πάει θα στρώσουν τα πράγματα. Αλλά βλέπω μια κάποια αλλαγή δύο ημερών και μετά τσουπ ξανά τα ίδια. Και δεν σου κρύβω πως με έχει απογοητεύσει αρκετά η συμπεριφορά των συγγενικών του προσώπων. Είμαι άψογη απέναντι τους και το να διατηρούν σχέσεις (έστω και φιλικές έστω και μέσα μέσων μαζικής δικτύωσης) με θίγει σαν γυναίκα. Σαν να μην σέβονται την ύπαρξη μου στη ζωή του, και σαν να με βλέπουν ως ένα ευχάριστο μουσικο διάλειμμα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Quote Originally Posted by Nineta_34 View Post
    Η όλη κατάσταση όμως έχει αρχίσει και με εξαντλεί, και όλο λέω να κάνω υπομονή γιατί που θα πάει θα στρώσουν τα πράγματα. Αλλά βλέπω μια κάποια αλλαγή δύο ημερών και μετά τσουπ ξανά τα ίδια. Και δεν σου κρύβω πως με έχει απογοητεύσει αρκετά η συμπεριφορά των συγγενικών του προσώπων. Είμαι άψογη απέναντι τους και το να διατηρούν σχέσεις (έστω και φιλικές έστω και μέσα μέσων μαζικής δικτύωσης) με θίγει σαν γυναίκα. Σαν να μην σέβονται την ύπαρξη μου στη ζωή του, και σαν να με βλέπουν ως ένα ευχάριστο μουσικο διάλειμμα
    Εντάξει δεν ξέρω τι επικοινωνία έχουν μέσω fb ας πούμε, πάντως η πρώην είναι η μάνα του εγγονιού τους, ας πούμε. Καλό είναι να υπάρχει μια τυπική σχέση.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παθολογικη ζηλια
    By deus in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 04-05-2015, 17:45
  2. επικοινωνια μεσω διαισθησης...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2013, 16:43
  3. παθολογική ζήλεια;
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 20-03-2013, 22:59
  4. Παθολογική ζήλεια (?) / Έλλειψη εμπιστοσύνης
    By kabelsalat in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2011, 23:26
  5. ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ!!!
    By panayiota1980 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 04-10-2006, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •