Φοβάμαι για το παιδί - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 32 of 32
  1. #31
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Σήμερα στο σχολείο που δουλεύω έλεγαν για ένα παιδάκι έκτης δημοτικού που μάλλον έχει θέμα ταυτοτητας φύλου,λεγανε ότι παίρνει π.χ.την τσάντα της δασκάλας και κάτι τέτοια. Εγώ επειδή τον έχω στην τάξη αλλά δεν τους βλέπω συχνά όπως οι άλλοι δάσκαλοι, δεν το είχα προσέξει. Δε μου φαινόταν. Σήμερα που τον παρατηρούσα είδα ότι έπαιρνε το λαστιχακι της συμμαθήτριας του κ το έβαζε μπροστά στα μαλλιά του. Μάλιστα μια άλλη πρέπει να τον κορόιδεψε κιόλας λέγοντας του πόσο πολύ σου πάει! Εκεί ξαναφρικαρα γιατί θυμήθηκα τον δικό μου που παίρνει κανένα κλαμερ για παιχνίδι ή παρατηρεί αυτά που φοράω στα χέρια. Εσύ Κασσάνδρα όταν είπες ότι τα ανηψια σου παίζανε με τα μπιχλιμπίδια και τα καλλυντικα σου πως το εννοούσες?
    Όταν έρχονταν στο σπίτι μου έπαιρναν τα πράγματά μου και τα περιεργάζονταν και καμιά φορά τα φορούσαν. Εγώ θυμάμαι και τον μικρό αδελφό μου να φοράει τα παπούτσια της μητέρας μου και να τριγυρνάει στο σπίτι, γύρω στην ηλικία των 5-6.
    Δοκίμασε να του πεις οτι αυτά τα πράγματα είναι για κορίτσια, χωρίς να τον μαλώσεις όμως. Του το έχετε αναφέρει καθόλου; Μην περιμένετε να το σκεφτεί μόνος του.
    Αυτά τα πράγματα έχουν βάση στις συνήθειες και στην μόδα κάθε εποχής και τόπου. Διότι υπάρχουν εποχές και τόποι που οι άντρες στολίζονται και βάφονται όπως οι γυναίκες. Για παράδειγμα, τον 17ο-18ο αιώνα, οι ευγενείς και μεγαλοαστοί άνδρες βάφονταν, φόραγαν και πούδρες και περούκες. Επίσης, στην αρχαία Αίγυπτο βάφονταν και οι άνδρες με μακιγιάζ και ιδίως στα μάτια. Υπάρχει και φυλές στην Νιγηρία, όπως οι Γουάνταμπι και οι Τουαρέγκ που κάνουν μακιγιάζ πολλών ωρών για να εντυπωσιάσουν τις γυναίκες. Και μάλιστα πολλές φορές δεν τους ξεχωρίζεις από κορίτσια.
    Θέλω να πω οτι οι ανδικές και γυναικείες συνήθειες στην εμφάνιση, μαθαίνονται.
    Εγώ σκέφτηκα και κάτι άλλο: Μήπως το παιδί είναι "κολλημένο" ψυχολογικά μαζί σου, νιώθει κάποια ανασφάλεια για τον εαυτό του ή για σένα, ή μήπως έχει ταυτιστεί με σένα. Πρέπει να περνάει κάποιο χρόνο με τον πατέρα του, να συζητάνε, να παίζουν, να το πηγαίνει βόλτες, εννοώ οι δυό τους.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Περνάει χρόνο κ με τον πατέρα του κ κάνουν πράγματα μαζί. Εμένα μου έχει πιο πολύ αδυναμία. Του έχω πει πως κάποια πράγματα είναι για κορίτσια. Δεν ξέρω, δε μπορώ να καταλάβω

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ''Καλό παιδί'' vs ''Κακό παιδί''
    By WhyAlwaysMe? in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 262
    Last Post: 27-07-2019, 17:40
  2. Απο παιδι
    By sofaki99 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 10-09-2018, 19:48
  3. το παιδι παιδι?
    By ellina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 06-08-2013, 20:45
  4. Ενα παιδί
    By saphira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 08-05-2011, 15:45
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •