Φοβάμαι για το παιδί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285

    Φοβάμαι για το παιδί

    Καλησπέρα. Ο γιος μου είναι 8,5 χρόνων. Έχω παρατηρήσει κατά καιρούς ότι έχει περιέργεια για γυναικεία πράγματα όπως π. χ. τα διάφορα που φοράω στο χέρι, ένα σκουλαρίκι με σταυρουδακι. Κάποτε με είδε που έβαζα ρουζ κ είπε μου βάζεις κι εμένα? Του εξήγησα ότι είναι για γυναίκες αυτά. Το καλοκαίρι πήρε ένα σκουλαρίκι της γιαγιάς του κ το έβαλε στο αυτί. Όταν ρώτησα μετά το καλοκαίρι παιδοψυχιατρο για αυτά είπε ότι δεν είναι λόγοι ανησυχίας.. Παρολαυτα όλο και κάτι με προβληματίζει κ με χαλάει. Είτε γιατί μπορεί να φορέσει κάτι μποτάκια που έχω να περπατήσει, είτε γιατί δεν του αρέσει η μπάλα γενικότερα... Σήμερα έγινε κάτι που με έκανε χάλια. Στο συρτάρι που βαζω τα εσώρουχα μου είδα ότι ένα σουτιέν είχε αλλάξει θέση, κ το ξέρω γιατί πριν καμιά ώρα το είχα δει αλλου, όταν άνοιξα το συρτάρι. Τωρα τι έγινε, το σκαλιξε, το φόρεσε, τι από όλα δεν ξέρω. Απλά το είδα από αριστερά δεξιά. Έχω γίνει χάλια. Να ενημερωσω ότι πάσχω από ιψδ κ σε όποιες φίλες το είπα μου λένε ότι υπερβάλλω. Πείτε μου ρε παιδιά τι γίνεται. Κ δε λέω είναι παιδί μου ο, τι κ να είναι, αλλά τζάμπα αγχώνομαι? Έχω σκοπό να μιλήσω ξανά με την παιδοψυχιατρο.. Πονάω πολύ. Όλη μέρα έκλαιγα κρυφά.

  2. #2
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Καλησπέρα. Ο γιος μου είναι 8,5 χρόνων. Έχω παρατηρήσει κατά καιρούς ότι έχει περιέργεια για γυναικεία πράγματα όπως π. χ. τα διάφορα που φοράω στο χέρι, ένα σκουλαρίκι με σταυρουδακι. Κάποτε με είδε που έβαζα ρουζ κ είπε μου βάζεις κι εμένα? Του εξήγησα ότι είναι για γυναίκες αυτά. Το καλοκαίρι πήρε ένα σκουλαρίκι της γιαγιάς του κ το έβαλε στο αυτί. Όταν ρώτησα μετά το καλοκαίρι παιδοψυχιατρο για αυτά είπε ότι δεν είναι λόγοι ανησυχίας.. Παρολαυτα όλο και κάτι με προβληματίζει κ με χαλάει. Είτε γιατί μπορεί να φορέσει κάτι μποτάκια που έχω να περπατήσει, είτε γιατί δεν του αρέσει η μπάλα γενικότερα... Σήμερα έγινε κάτι που με έκανε χάλια. Στο συρτάρι που βαζω τα εσώρουχα μου είδα ότι ένα σουτιέν είχε αλλάξει θέση, κ το ξέρω γιατί πριν καμιά ώρα το είχα δει αλλου, όταν άνοιξα το συρτάρι. Τωρα τι έγινε, το σκαλιξε, το φόρεσε, τι από όλα δεν ξέρω. Απλά το είδα από αριστερά δεξιά. Έχω γίνει χάλια. Να ενημερωσω ότι πάσχω από ιψδ κ σε όποιες φίλες το είπα μου λένε ότι υπερβάλλω. Πείτε μου ρε παιδιά τι γίνεται. Κ δε λέω είναι παιδί μου ο, τι κ να είναι, αλλά τζάμπα αγχώνομαι? Έχω σκοπό να μιλήσω ξανά με την παιδοψυχιατρο.. Πονάω πολύ. Όλη μέρα έκλαιγα κρυφά.
    Καταρχήν ότι και να είναι είναι παιδί σου όπως είπες. Δεν θέλω να σε ανησυχω αλλά είχα και εγώ έναν ανηψιο που έκανε ακριβως ότι περιγράφεις και εσύ. Δηλαδή έπερνε τα γυναικεία παπούτσια τα κοσμήματα και γενικά παρατηρούσε ότι καναμε εμείς οι γυναίκες από πολύ μικρή ηλικία όμως. Δηλαδή από τριων ετων έπερνε και φορούσε τα τακουνια μας.τώρα το παιδί είναι 18.μου έχει εκμυστηρευτει ότι του αρέσουν τα αγόρια. Ακόμη βέβαια πίστευω ότι δεν θα έχει κατασταλαξει μιας και είναι πολύ μικρός.πάντως συμβουλεψου παντως ένα ειδικό αν και δεν είναι σε όλα η λύση ο ειδικός για μένα αλλά τέλος πάντων. Και κυρίως αποδεξου το παιδί σου ότι είναι να γίνει θα γίνει θεωρω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Αχ πόσο άσχημα νιώθω κ πόσο πονάω... Κάνει με αγόρια βέβαια παρέα κ παίζει με αγοριστικα παιχνίδια. Δεν τα κάνει συχνά κάποιες φορές όμως. Είμαι πολύ χάλια...

  4. #4
    Καλησπέρα lloullou00! Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, ωστόσο νομίζω οτι ίσως και να είναι και κάπως υπερβολική. Όλα τα παιδάκια έχουν την περιέργεια και ασχολούνται με τα πράγματα της μαμάς, διότι η μαμά έχει πολλά ενδιαφέροντα πραγματάκια, οι μπαμπάδες συνήθως δεν έχουν.
    Ήθελα να σε ρωτήσω, (αν θέλεις να πεις), πώς είναι η σχέση σου με τον σύζυγο, πώς είναι η σχέση του παιδιού με τον μπαμπά του και
    τί "ατμόσφαιρα" επικρατεί γενικά στο σπίτι σας, το περιβάλλον που μεγαλώνει το παιδί.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Με τον μπαμπά έχει καλή σχέση, ασχολείται μαζί του. Πότε πότε κοντράρονται κ για πλάκα κ στα σοβαρά. Εμείς μαλώνουμε κάποιες φορές, ήμαστε λίγο ψυχραμενοι, αλλά συνήθως ήμαστε καλά. Κάνουμε πράγματα μαζί.

  6. #6
    Είναι πολύ ουσιώδες να έχει καλή σχέση με τον πατέρα γιατί ο πατέρας είναι για τα αγόρια πρότυπο. Καλό θα είναι να μην το "κοντράρει" το παιδί στα σοβαρά γιατί είναι μικρό και οποιουδήποτε είδους σοβαρή κόντρα μπορεί να εκληφθεί από το παιδί ως απόρριψη.
    Καλό θα ήταν να υπάρχει και καλή σχέση μεταξύ σας. Και να μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι γιατί το μεταδίδεις στο παιδί χωρίς να το αντιλαμβάνεσαι. Τα παιδιά έχουν "κεραίες".

  7. #7
    Εγώ δεν έχω παιδιά αλλά έχω 3 ανήψια, αγόρια και τα τρία και έχουμε πολύ στενή σχέση. Κατά καιρούς κι αυτά ενδιαφέρονταν για γυναικεία πράγματα και δεν τα απέτρεπα. Έπαιζαν με τα μπιχλιμπίδια και τα καλλυντικά μου, αλλά ποτέ δεν πήγε το μυαλό μου σε ομοφυλοφιλία. Τώρα τα δύο είναι 16 και 17 και έχουν και κορίτσια. Ο τρίτος είναι στην ηλικία του γιού σου.
    Ειλικρινά, νομίζω οτι στεναχωριέσαι άδικα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Προφανως το παιδακι εχει κλιση ,στην γυναικεια φυση του, αμα ηταν 5 χρονων δεν θα με παραξενευε,αλλα 9 χρονων κοντα μαλλον εκει το βλεπω.
    Εγω ειμαι αντιθετος με την ομοφυλοφιλια,ωστοσο εσυ σαν μανα του θα επρεπε οτι και να ειναι/γινει το παιδι να το δεχτεις.
    Τι θα πει δλδ, επειδη του αρεσουν τα κοριτσιστικα πραγματα, οτι δεν θα το αγαπας?.
    Να μην αγχωνεσαι καθολου οτι ειναι να γινει το παιδακι ,θα γινει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ο άντρας μου θεωρεί πως όλα πηγάζουν από τις φοβιες και τα άγχη μου κ τα μεταφράζω έτσι. Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένη μετα το σημερινό, σε σημείο να μην μπορω να ξεχωρίσω τι είναι αλήθεια κ τι υπερβολη. Κάνει αγοριστικες παρέες κ θέλει μόνο με τα αγόρια τους φίλους του παρέα. Παίζουν βέβαια όλα μαζί στο σχολείο. Μπερδεύομαι γιατί άλλες φορές λέει τα τυπικά που λένε τα αγόρια, κ μετά έχει κ την περιέργεια να επεξεργαστεί κ γυναικεία πράγματα...

  10. #10
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Ο άντρας μου θεωρεί πως όλα πηγάζουν από τις φοβιες και τα άγχη μου κ τα μεταφράζω έτσι. Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένη μετα το σημερινό, σε σημείο να μην μπορω να ξεχωρίσω τι είναι αλήθεια κ τι υπερβολη. Κάνει αγοριστικες παρέες κ θέλει μόνο με τα αγόρια τους φίλους του παρέα. Παίζουν βέβαια όλα μαζί στο σχολείο. Μπερδεύομαι γιατί άλλες φορές λέει τα τυπικά που λένε τα αγόρια, κ μετά έχει κ την περιέργεια να επεξεργαστεί κ γυναικεία πράγματα...
    Ίσως και να έχει δίκιο ο άντρας σου.εγώ σου έφερα ένα παράδειγμα αλλά δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις.παραδειγμα ο ανηψιος μου δεν έκανε παρέα με αγόρια και δεν του αρεσαν τα αγοριστικα παιχνιδια.θεωρώ πάντως σωστό να ξανά ρωτησεις έναν ειδικό περισσότερο για να σου φυγει το αγχος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ βλέπω ένα παιδί έξυπνο, που έχει φυσική περιέργεια να εξερευνά πράγματα και δεν έχει μπει ακόμα στο καλούπι που βάζει η κοινωνία "Αρσενικό κάνεις/είσαι αυτό" "Θυλικό κάνεις/είσαι αυτό". Το παιδί εξερευνά κάποια πράγματα όχι μέσα από την έννοια της σεξουαλικότητας/ταυτότητας φύλου που του δίνεις εσύ, αλλά σαν κάτι το διαφορετικό που του κινεί το ενδιαφέρον.Αν είσαι απόλυτα σίγουρη ότι έψαξε τα εσώρουχά σου, να του κάνεις μία συζήτηση ότι δεν είναι σωστό να ψάχνουμε τα συρτάρια της μαμάς χωρίς την άδειά της, χωρίς να αναφέρεις περί εσωρούχων, ότι αυτά είναι γυναικεία πράγματα και τέτοια. Να πεις στο παιδί ότι είναι έτοιμο να ακούσει κι όχι ότι πας εσύ ένα βήμα παραπέρα στο μυαλό σου. Κάθε παιδί έχει τον χαρακτήρα του και ωριμάζει με διαφορετικούς ρυθμούς, μην το μπερδεύεις χωρίς λόγο. Μπορεί κάποια πράγματα που το παιδί τα βλέπει από ένα αθώο πρίσμα, μακριά από σεξουαλικότητες και τέτοια να το πονηρέψεις άθελά σου εσύ και ακόμα κι από αντίδραση, ότι θεωρήσει μετά απαγορευμένο ή μυστηριακό να του γίνει εμμονή εκεί που δεν υπήρχε καμία πριν. Δηλαδή άθελά σου να πάθεις ότι απεύχεσαι. Από εκεί και πέρα, ακόμα και ομοφυλόφιλο να ήταν το παιδί -που εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο- , είναι λόγος αυτός να κλαις και να ωρύεσαι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Γιαυτό και δεν τον ρώτησα τίποτα και δεν θα ρωτήσω. Για να μη δημιουργήσω άθελά μου ενοχές. Δεν είμαι και 100% σίγουρη το έγινε, το σίγουρο είναι ότι το βρήκα δεξιά από αριστερά που το είδα το πρωί. Εκτός αν τόσο το έχω χάσει πια.. Στεναχωριέμαι γιατί ξέρω ότι αν τυχόν συμβαίνει κάτι τέτοιο, δε θα έχει εύκολη ζωή. Δεν είναι και λίγο..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Επίσης αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι ότι ο άντρας και οι γύρω μου επιμένουν ότι εγώ διω τέτοιες ερμηνείες εξαιτίας των δικών μου φοβιων. Λένε ότι τείνω να ερμηνεύω τα πράγματα όπως θέλω εγώ. Ώρες ώρες με κάνουν να αμφιβάλλω για τον ίδιο μου τον εαυτό. Να λέω μήπως έχω χάσει το μέτρο, να μην ξέρω που ξεκινάει η υπερβολή. Όλα αυτά εξαιτίας της ιψδ που μου έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στο παρελθόν με διάφορους φόβους. Σα να μη μου δίνουν πια τόση σημασία οι γύρω μου, λέγοντας πως διογκωνω τα πράγματα. Όμως δε μπορώ να καταλάβω, αφού οι ανησυχίες μου είναι πραγματικές, βασίζονται σε γεγονότα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μην στενοχωριέσαι άδικα και στο λεω απο προσωπικα βιώματα. Εγω λοιπον απο οταν μπηκα στην εφηβεία εβλεπα καμπύλη γυναικεια και μου κοβόταν η αναπνοή και μονο στην ιδεα να το ακουμπήσω. Μου αρεσαν και μου αρεσουν τρελα οι γυναικες και το σεξ μαζι τους. Για το αντιθετο φυλο ουτε κατα διάνοια δεν μου εχει ερθει ποτε ουτε σαν σκεψη.
    Ακου λοιπον τι θυμαμαι πως εκανα εγω μικρούλης: ειχα φορέσει κρυφα καλσόν της μανας μου, μ´αρεσε να ακουω γυναικείες συζητησεις, έπλενα τα πιατα μαζι με την ξαδέρφη μου στο χωριο και θυμαμαι κανα δυο φορες να μου λεει ο πατερας μου η ο θείος μου οτι αυτη η δουλεια ειναι για κορίτσια, οχι οτι ειναι περίεργοι αλλα πιθανως να προβληματίζονταν λιγο οπως εσυ. Επισης δεν γούσταρα ποτε να ασχοληθώ με ποδόσφαιρο, να παίξω ναι αλλα παντελης αδιαφορία να παρακολουθήσω τα αθλητικά. Α ειπες κατι για σουτιέν, το εχει βαλει και αυτο πανω μου και μου αρεσε να το μυρίζω! Οποτε αστο μη τη ψαχνεις, δε σημαίνουν τιποτε αυτα για τον σεξουαλικο προσανατολισμό, ή παιζει να σημαινει και το ακριβως αλλο άκρο απο αυτο που σε φοβίζει, να του αρεσουν οι γυναικες παραπανω απο το νορμαλ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    GeorgeGr1 σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. το θέμα είναι σε ποιά ηλικία τα έκανες αυτά, θυμάσαι? δλδ. νομίζω 5-6 είναι πιό νορμάλ απ' ότι στα 8-9... γιαυτό και προβληματίζομαι... γενικά είναι παρατηρητικός και προσέχει και λεπτομέρειες ακόμα. δλδ. χθες ας πούμε την καθηγήτρια του στο ιδιαίτερο τη ρώτησε αν ήταν μαύρη η τσάντα της (γιατί ήρθε με καφε χθες).. παρατηρεί ας πούμε τι φοράω στα χέρια μου, κάποτε ενώ του είχα πεί π.χ. ότι το ρουζ το βάζουν οι γυναίκες στα μάγουλα, με ρώτησε να βάλω κι εγω? δλδ. όλα αυτά δεν ξέρω κατα πόσο έχουν να κάνουν με περιέργεια ή όχι...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ''Καλό παιδί'' vs ''Κακό παιδί''
    By WhyAlwaysMe? in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 262
    Last Post: 27-07-2019, 17:40
  2. Απο παιδι
    By sofaki99 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 10-09-2018, 19:48
  3. το παιδι παιδι?
    By ellina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 06-08-2013, 20:45
  4. Ενα παιδί
    By saphira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 08-05-2011, 15:45
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •