Μόνο αντιψυχωσικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Μόνο αντιψυχωσικα

    Υπάρχουν περιπτώσεις που τα αντιψυχωσικα δίνονται μονα τους χωρίς δηλ και αντικαταθλιπτικά μαζί;
    Στις περισσότερες διαταραχές συνταγογραφούνται μαζί για να βοηθήσουν τον ασθενή.
    Παρατήρησα στη δική μου αγωγή ότι μόλις μπαίνει το αντικαταθλιπτικό οι σκέψεις και η ένταση που νιώθω φουντώνουν.
    Έχει κανεις ανάλογες εμπειρίες;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Υπάρχουν περιπτώσεις που τα αντιψυχωσικα δίνονται μονα τους χωρίς δηλ και αντικαταθλιπτικά μαζί;
    Στις περισσότερες διαταραχές συνταγογραφούνται μαζί για να βοηθήσουν τον ασθενή.
    Παρατήρησα στη δική μου αγωγή ότι μόλις μπαίνει το αντικαταθλιπτικό οι σκέψεις και η ένταση που νιώθω φουντώνουν.
    Έχει κανεις ανάλογες εμπειρίες;
    Τι αντικαταθλιπτικό παίρνεις?

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Το dumyrox παίρνω

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Το dumyrox παίρνω
    Δεν το ξέρω αλλά λογικά όπως όλα τα ssri, θα σε τσιτώνει. Βασικά εγώ μέχρι πριν κάποιο καιρό νόμιζα ότι το φυσιολογικό είναι να παίρνει κάποιος μόνο του το αντιψυχωσικό ή μόνο του το αντικαταθλιτπικό. Πρόσφατα μού πρόσθεσε seroquel (αντιψυχωσικό) το βράδυ και το μεσημέρι παίρνω εσιταλοπράμη (αντικαταθλιπτικό) και μπήκα σε αυτή την καινούρια ζώνη. Δηλαδή είναι ασφαλής συνδυασμός πιστεύεις αντικαταθλιπτικού με αντιψυχωσικό? Έχω ακούσει κάποιυς να λένε ότι πάνε κόντρα αυτά τα δύο κι άλλους να λένε ότι οκ.. είναι συνηθισμένο. Απ' ότι θυμάμαι παίρνεις και zyprexa 2,5 mg Σωστά?

  5. #5
    MikeStam 3
    Guest
    Παιδια τι λετε φυσικα και ειναι ασφαλες ο συνδυασμός αμα δεν εχουν αλληλεπιδρασεις μεταξυ τους εγω παιρνω αντυψυχωτικο το sycrest 10mg με cipralex 20mg αλλα απο τοτε που ξεκινησα το sycrest στα 10mg εχω μια απίστευτη υπερένταση αναστατωση πες το όπως θες όποιος μπορει να με βοηθησει το εχω μεγαλη αναγκη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    εγω παιρνω μονο σολιαν

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Παιδια τι λετε φυσικα και ειναι ασφαλες ο συνδυασμός αμα δεν εχουν αλληλεπιδρασεις μεταξυ τους εγω παιρνω αντυψυχωτικο το sycrest 10mg με cipralex 20mg αλλα απο τοτε που ξεκινησα το sycrest στα 10mg εχω μια απίστευτη υπερένταση αναστατωση πες το όπως θες όποιος μπορει να με βοηθησει το εχω μεγαλη αναγκη
    Εγώ είμαι 10 mg εσιταλοπράμη, 25 mg seroquel

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    Κι εγώ νιώθω μεγάλη ταραχή και ένταση με το αντικαταθλιπτικό. Δεν παλευεται αυτό το πράγμα γιατί μου φουντώνει αυτά που ήδη έχω. Οι εμμονές και οι σκέψεις είναι επι 100...

  9. #9
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Κι εγώ νιώθω μεγάλη ταραχή και ένταση με το αντικαταθλιπτικό. Δεν παλευεται αυτό το πράγμα γιατί μου φουντώνει αυτά που ήδη έχω. Οι εμμονές και οι σκέψεις είναι επι 100...
    Και με το dumyrox??

  10. #10
    Mrgilleas
    Guest
    και γω παιρνω μονο αντιψυχωτικο και συγκεγκριμενα τη ρισπεριδονη οταν ειχα προσθεσει αντικαταθλιπτικο περα οτι πηρα ανουσια 5 κιλα δεν μου εκανε καλο ειχα ποσες παρενεργειες οπως στυτικη δυσλειτουργια,αυξηση βαρους κτλ.βεβαια πασχω απο ψυχωση γι αυτο στη δικη μου περιπτωση ενδεικνειται μονο αντιψυχωτικα δεν πασχω απο καταθλιψη εχω καθαρη σχιζοφρενεια ,ουτε σχιζοσυναισθηματικη, ουτε διπολικη διαταραχη ουτε γενικα διαταραχη διαθεσης.και οταν επαιρνα το αντικαταθλιπτικο χειροτερευα και γω στις ιδεες και στο αγχος μονο η διαθεση βελτιωνοταν

  11. #11
    MikeStam 3
    Guest
    φιλε επειδη σκεφτομαστε με τον γιατρο μου τη ρισπεριδονη σε τι δοσολογια την παιρνεις??εκτος των αλλων σου φερε καμια υπνηλια η κοπωση ??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    απο αντυψυχωτικα παιρνω 60mg aloperidin και 12mg risperdal. το 2ο με εχει βοηθησει παρα πολυ.
    απο αντικαταθλιπτικα επαιρνα μεχρι πριν 1 μηνα εδω και 2 χρονια remeron 30mg και αυτα τα 2 χρονια ειχα μονο 1-2 φορες 7-10 μερες καταθλιπτικη διαθεση αλλα χωρις να μπαινω σε επεισοδιο.
    εδω και 1 μηνα το αλλαξαμε σε zoloft για να με ανεβασει λιγο γιατι με το remeron ημουν μονιμα σε ενα 4/10 απ διαθεση.αρχικα 100mg zoloft αλλαμου εφερε παρα πολυ ταχυπαλμια 110-130 παλμους με το καλημερα και πολυ αγχος..οποτε τωρα το μειωσαμε σε 50mg μεχρι να το σταματησουμε τελειως.η διαθεση μου με το zoloft ανεβηκε στο 6-7/10
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Similar Threads

  1. Αντιψυχωσικα
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2018, 00:38
  2. αντιψυχωσικα και υπνος
    By Αρης31 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 11
    Last Post: 13-01-2017, 22:48
  3. ζεστη και αντιψυχωσικα
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 02-08-2015, 13:10
  4. Αντιψυχωσικα και τσιπουρα!
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-2015, 19:39
  5. νεα αντιψυχωσικα
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 07-07-2014, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •