sos θελω συμβουλες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306

    sos θελω συμβουλες

    γεια σας εγω βασικα γραφω στο forum με το αγχος αλλα απαφασισα να ζητησω τη βοηθεια σας για καποιον φιλο μου.εχει ενα αδερφο που κατα καιρους κολλαει με καποια εμμονη.τωρα τεχει κανα χρονο κολησει να περιμενει ποτε θα πεταξουν διαφημηστικα φυλλαδια να τα παρει να τα πεταξει.εντω μεταξυ αυτο το φιλαρακι μου εχει σαλταρει γιατι οι γειτονες λενε οτι μπορει μαζι με τα διαφημηστικα να παρει και πολυτιμα τους εγγραφα.κανει θεραπεια με ρισπερνταλ και ντουμιροξ.τι αλλο να κανει μηπως βρει λυση?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    80
    αμα του βαλετε διαφημιστικα στην πορτα τι κανει;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    δεν ειναι λυση να υποκιπτεις στην εμμονη και να του βαζεις διαφημηστικα. πρεπει να γινει θεραπεια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    τι αλλη θεραπεια δηλαδη?τι αλλο να γινει μηως ξεκολησει?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5
    Η θεραπεία συμπεριφοράς βοηθάει κατά γενική ομολογία .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    παιδια πειτε μου εμμονες που εχετε να καταλαβω για την παθηση σας..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Συμφωνω πως θα ηταν καλο να ξεκινήσει θεραπεία αλλά όχι γνωσιακού τύπου. Στην καλύτερη περίπτωση θα ανακουφιστεί προσωρινά. Κι αυτό γιατί μέσα απο τα συστήματα ενίσυσης, ανταμοιβής τιμωρίας απλά θα αντιμετωπιστεί το σύμπτωμα (συμπεριφορά). Το ζουμί βρίσκετε σε αυτό που συμβολίζει η όποια συμπεριφορά. Τι ακριβώς θέλει να \"πετάξει\" μαζί με τα διαφιμιστικά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    σαν τι να θελει να πεταξει?και τις αφισες και τα κηδειοχαρτα ξεκολαει...αυτο του κολησε απο το θανατο του πατερα του παλιοτερα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Δεν ειμαι ειδικος, δεν γνωρίζω....αλλα υποθέτω ισως κακες, δυσάρεστες, δυσκολες αναμνησεις που του προκαλουν συναισθηματα ασφυκτικα ισως...επισης θα ελεγα πώς δεν υπάρχει ενος τύπου ψυχοθεραπεια κ πώς συνηθώς μια συντομη θεραπεια δεν ειναι κ τοσο αποτελεσματικη. το τελευταιο το γράφω απο προσωπικη αισθηση που έχω.....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Ακριβώς αυτό που λέει η Σοφία εννοώ.
    Ως προς τον θάνατο του πατέρα, αυτό που μας γράφεις με ανησυχεί. Φοβάμε μήπως δεν έχει επεξεργαστεί, αποχαιρετήσει τον πατέρα. Η ενέργεια δείχνει θυμό. Οργή μαζί με θλίψη ενδέχετε να προκαλέσουν το λεγόμενο επιπεπλεγμένο πένθος. Αναρωτιέμαι αν πήγε στην κηδεία του πατέρα και για πόσο παλιά μιλάμε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    οχι δεν πηγε....εχει8χρονια που πεθανε

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Αυτό φοβόμουν. Καθόλου καλό το ότι δεν πήγε. Θα πρέπει έστω και τώρα να μπεί σε μια διαδικασία συμβολικού αποχαιρετισμού. Οποσδήποτε να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Από έρευνες έχει αποδειχτεί οτι η πιο αποτελεσματική θεραπεία για ιδψ είναι η συμπεριφοριστική. (Ή ο συνδυασμός γνωσιακή-συμπεριφορική.) Επίσης έχει αποδειχτεί οτι η ψυχοδυναμική δεν κάνει για όλους και κάποιους μπορεί να τους χειροτερέψει. Ίσως κάνει για κάποιες πλευρές της διαταραχής.
    Ο συμπεριφορισμός γενικά είναι παρεξηγημένος ως προσεγγίση. Ως συμπεριφορά δεν εννοείται μόνο η έκδηλη αλλά και τα συναισθήματα και οι σκέψεις, τα οποία επίσης διαμορφώθηκαν μέσω της αλληλεπίδρασης με το περιβάλλον. Η ψυχανάλυση κάνει για αυτογνωσία και δεν είναι επιστήμη αλλά περισσότερο φιλοσοφία. Δε μπορείς να εντοπιζεις μια αιτία σε κάτι αόρατο και αναπόδεικτο. Ούτε να παρουσιάζεις ως αιτία κάτι με το οποίο υπάρχει απλή συνάφεια. Σίγουρα ο συμπεριφορισμός στερείται γοήτρου αλλά δε μπορούμε να αγνοήσουμε τις έρευνες που αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα του στη θεραπεία της ιδψ.
    Γενικά πιστεύω πως κάθε προσέγγιση έχει να προσφέρει τα δικά της. Π.χ η γνωσιακή έχει αποδειχτεί πιο αποτελεσματική στη κατάθλιψη. Δε μπορούμε να θεωρήσουμε μια προσέγγιση ως πανάκεια. Αλλά δε μπορούμε να αγνοήσουμε και τις έρευνες που δείχνουν μια μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα σε κάποιες προσεγγίσεις για κάποιες διαταραχές.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    ρε παιδια στη πραξη πανω...τωρα τι πρεπει να τον κανουν για να το σταματησει?τα ινστιτουτα ψυχικης υγειας κανουν τιποτα..?εδω στη περιοχη μου εχει ενα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Κανουν δουλεια τα κ.ψ.υ.,δεν εχει να χασει τιποτα να παει.Εχουν κ ψυχολογους κ ψυχιατρους,να κλεισει ενα ραντεβου να τον κατευθυνουν.Ενδεχεται βεβαια να χρειαστει να περιμενει,να του κλεισουν ραντεβου μετα απο λιγο καιρο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •