εσιταλοπραμη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    MikeStam 3
    Guest

    εσιταλοπραμη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη

    θελω της αποψεις οσων παιρνουν εσιταλοπραμη ειτε αυτο ειναι cipralex ειτε οποιο γεννοσημο για ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και ποσο αυτο σας βοηθησε??

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Καλημέρα Μαικ,

    Ξεκίνησα αγωγή με Escitalopram το Δεκέμβριο του 2015,έπειτα από 10 χρόνια με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.Ο γιατρός μου σύστησε την πρώτη μέρα να πάρω 5mg και αν δε με πείραζε να συνεχίσω στα 10.Δεν είχα κάποιο πρόβλημα,συνεπώς συνέχισα με 10 για 2 μήνες και στη συνέχεια μου αύξησε τη δόση στα 20,διότι ενώ είχα βοηθηθεί με τα συμπτώματα,δεν είχαν υποχωρήσει εντελώς.Σε βάθος χρόνου τα συμπτώματα υποχώρησαν ακόμα περισσότερο και βοηθήθηκα και σε άλλα πράγματα εκτός από την ΙΨΔ καθεαυτήν.

    Σε γενικές γραμμές δηλαδή είμαι ικανοποιημένος.Το θέμα είναι ότι πέρυσι το Μαιου έκανα μια προσπάθεια να ελαττώσω και σταδιακά να κόψω την αγωγή επειδη ένιωθα αρκετά καλά,αλλά δε μου βγήκε σε καλό.Συγκεκριμένα μείωσα με συμβουλή νευρολόγου τη δόση απο τα 20mg στα 10 και για 4 μήνες ήταν όλα καλά.Στη συνέχεια όμως άρχισαν όλα να καταρρέουν γύρω μου και εμφανίστηκαν συμπτώματα που δε τα είχα ποτέ στη ζωή μου όπως πχ κοινωνικό άγχος,αγοραφοβία,αυπνία,κα� �άθλιψη και ένα σωρό άλλα συμπτώματα.Προφανώς έπρεπε να ακολουθήσω ένα άλλο πλάνο για να ελαττώσω τη δόση,πιο σταδιακά και όχι απο 20 στα 10,αλλά τι να κάνω που εμπιστεύθηκα ''ειδικό'' υποτίθεται.

    Αυτά από μένα,αν έχεις κάποια άλλη απορία στείλε εδώ πέρα στη συζήτηση για να σου απαντήσω.

  3. #3
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by nymeriawolf63 View Post
    Καλημέρα Μαικ,

    Ξεκίνησα αγωγή με Escitalopram το Δεκέμβριο του 2015,έπειτα από 10 χρόνια με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.Ο γιατρός μου σύστησε την πρώτη μέρα να πάρω 5mg και αν δε με πείραζε να συνεχίσω στα 10.Δεν είχα κάποιο πρόβλημα,συνεπώς συνέχισα με 10 για 2 μήνες και στη συνέχεια μου αύξησε τη δόση στα 20,διότι ενώ είχα βοηθηθεί με τα συμπτώματα,δεν είχαν υποχωρήσει εντελώς.Σε βάθος χρόνου τα συμπτώματα υποχώρησαν ακόμα περισσότερο και βοηθήθηκα και σε άλλα πράγματα εκτός από την ΙΨΔ καθεαυτήν.

    Σε γενικές γραμμές δηλαδή είμαι ικανοποιημένος.Το θέμα είναι ότι πέρυσι το Μαιου έκανα μια προσπάθεια να ελαττώσω και σταδιακά να κόψω την αγωγή επειδη ένιωθα αρκετά καλά,αλλά δε μου βγήκε σε καλό.Συγκεκριμένα μείωσα με συμβουλή νευρολόγου τη δόση απο τα 20mg στα 10 και για 4 μήνες ήταν όλα καλά.Στη συνέχεια όμως άρχισαν όλα να καταρρέουν γύρω μου και εμφανίστηκαν συμπτώματα που δε τα είχα ποτέ στη ζωή μου όπως πχ κοινωνικό άγχος,αγοραφοβία,αυπνία,κα� �άθλιψη και ένα σωρό άλλα συμπτώματα.Προφανώς έπρεπε να ακολουθήσω ένα άλλο πλάνο για να ελαττώσω τη δόση,πιο σταδιακά και όχι απο 20 στα 10,αλλά τι να κάνω που εμπιστεύθηκα ''ειδικό'' υποτίθεται.

    Αυτά από μένα,αν έχεις κάποια άλλη απορία στείλε εδώ πέρα στη συζήτηση για να σου απαντήσω.
    Εκοψα αποτομα την εσιταλοπραμη(cipralex)ενω πηγαινα καλα και μετα την ξαναεβαλα και δεν με πιασε μπορει να φταίει που την εκοψα η οχι;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Γεια σου και πάλι Μαικ,

    Ναι υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να συμβεί κάτι τέτοιο,να μην αποδίδει το ίδιο η εσιταλοπραμη μετά απο διακοπή και επανέναρξη.Εγώ μείωσα την αγωγή στο μισό(από 20mg σε 10 δλδ)και μετά από περίπου 5 μήνες άρχισα να έχω πάλι πολύ έντονα τα συμπτώματα της ΙΨΔ και σε αυτά προστέθηκαν και πολλά άλλα όπως πχ αυπνία,κοινωνικό άγχος,δυσθυμία,κακή μνήμη κλπ.Πιθανολογώ ότι επρόκειτο για το λεγόμενο σύνδρομο απόσυρσης.Ξανά αύξησα τη δόση,αλλά παρ'ολα αυτά το φάρμακο δεν έχει πλεον την ίδια επίδραση επάνω μου.Η ΙΨΔ δηλαδή είναι και πάλι έντονη σε αρκετές περιπτώσεις.

    Θα κάνω υπομονή ακόμα μερικους μήνες διότι πολλές φορές τα αντικαταθλιπτικά παίρνουν τον καιρό τους για να δράσουν.Όταν τα πρωτοξεκίνησα πχ πέρασαν αρκετοί μήνες μέχρι να δω αισθητή βελτίωση στις ψυχαναγκαστικές σκέψεις.Συνεπώς θα σου συνιστούσα και συ να κάνεις υπομονή λίγο καιρό ακόμα.Πριν από πόσο καιρό ξανα άρχισες την εσιταλοπραμη??

    ΥΓ:Είναι πολύ επικίνδυνο να σταματάς απότομα τα αντικαταθλιπτικά.Θα σε συμβούλευα να μη το ξανα κάνεις.Για να τα κόψεις πιστεύω ότι θέλει ένα πολυ υποστηρικτικό περιβάλλον και βάθος χρόνου που ανέρχεται σε έτη.

  5. #5
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by nymeriawolf63 View Post
    Γεια σου και πάλι Μαικ,

    Ναι υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να συμβεί κάτι τέτοιο,να μην αποδίδει το ίδιο η εσιταλοπραμη μετά απο διακοπή και επανέναρξη.Εγώ μείωσα την αγωγή στο μισό(από 20mg σε 10 δλδ)και μετά από περίπου 5 μήνες άρχισα να έχω πάλι πολύ έντονα τα συμπτώματα της ΙΨΔ και σε αυτά προστέθηκαν και πολλά άλλα όπως πχ αυπνία,κοινωνικό άγχος,δυσθυμία,κακή μνήμη κλπ.Πιθανολογώ ότι επρόκειτο για το λεγόμενο σύνδρομο απόσυρσης.Ξανά αύξησα τη δόση,αλλά παρ'ολα αυτά το φάρμακο δεν έχει πλεον την ίδια επίδραση επάνω μου.Η ΙΨΔ δηλαδή είναι και πάλι έντονη σε αρκετές περιπτώσεις.

    Θα κάνω υπομονή ακόμα μερικους μήνες διότι πολλές φορές τα αντικαταθλιπτικά παίρνουν τον καιρό τους για να δράσουν.Όταν τα πρωτοξεκίνησα πχ πέρασαν αρκετοί μήνες μέχρι να δω αισθητή βελτίωση στις ψυχαναγκαστικές σκέψεις.Συνεπώς θα σου συνιστούσα και συ να κάνεις υπομονή λίγο καιρό ακόμα.Πριν από πόσο καιρό ξανα άρχισες την εσιταλοπραμη??

    ΥΓ:Είναι πολύ επικίνδυνο να σταματάς απότομα τα αντικαταθλιπτικά.Θα σε συμβούλευα να μη το ξανα κάνεις.Για να τα κόψεις πιστεύω ότι θέλει ένα πολυ υποστηρικτικό περιβάλλον και βάθος χρόνου που ανέρχεται σε έτη.
    Με ποιον μηχανισμό ομως να χάνει το φάρμακο την αποτελεσματικότητα του;; απλα επειδη το εκοψα αφου το ξαναξεκινησα

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by nymeriawolf63 View Post
    Γεια σου και πάλι Μαικ,

    Ναι υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να συμβεί κάτι τέτοιο,να μην αποδίδει το ίδιο η εσιταλοπραμη μετά απο διακοπή και επανέναρξη.Εγώ μείωσα την αγωγή στο μισό(από 20mg σε 10 δλδ)και μετά από περίπου 5 μήνες άρχισα να έχω πάλι πολύ έντονα τα συμπτώματα της ΙΨΔ και σε αυτά προστέθηκαν και πολλά άλλα όπως πχ αυπνία,κοινωνικό άγχος,δυσθυμία,κακή μνήμη κλπ.Πιθανολογώ ότι επρόκειτο για το λεγόμενο σύνδρομο απόσυρσης.Ξανά αύξησα τη δόση,αλλά παρ'ολα αυτά το φάρμακο δεν έχει πλεον την ίδια επίδραση επάνω μου.Η ΙΨΔ δηλαδή είναι και πάλι έντονη σε αρκετές περιπτώσεις.

    Θα κάνω υπομονή ακόμα μερικους μήνες διότι πολλές φορές τα αντικαταθλιπτικά παίρνουν τον καιρό τους για να δράσουν.Όταν τα πρωτοξεκίνησα πχ πέρασαν αρκετοί μήνες μέχρι να δω αισθητή βελτίωση στις ψυχαναγκαστικές σκέψεις.Συνεπώς θα σου συνιστούσα και συ να κάνεις υπομονή λίγο καιρό ακόμα.Πριν από πόσο καιρό ξανα άρχισες την εσιταλοπραμη??

    ΥΓ:Είναι πολύ επικίνδυνο να σταματάς απότομα τα αντικαταθλιπτικά.Θα σε συμβούλευα να μη το ξανα κάνεις.Για να τα κόψεις πιστεύω ότι θέλει ένα πολυ υποστηρικτικό περιβάλλον και βάθος χρόνου που ανέρχεται σε έτη.
    Γεια περνω και εγω εσιταλοπραμη..σε ποσο καιρο αρχισες να βλεπεις εστω και λιγο αποτελεσμα; εγω ειμαι στις 15 μερες αλλα τπτ ακομα χειροτερα ειμαι σε θεμα καταθλιψης και αγχους..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Γεια περνω και εγω εσιταλοπραμη..σε ποσο καιρο αρχισες να βλεπεις εστω και λιγο αποτελεσμα; εγω ειμαι στις 15 μερες αλλα τπτ ακομα χειροτερα ειμαι σε θεμα καταθλιψης και αγχους..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Θελει μηνα να μου πεις ομως αν δεις βελτιωση με ενδιαφερει γτ κ γω δεν πολυβλεπω σε τι δοσολογία το παίρνεις;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Στα 20 mg για ανχος και καταθλιψη

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    MikeStam 3
    Guest
    τι ειδους αγχος εχεις κοινωνικο,ιδεοψυχαναγκαστ� �κο??

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Με ποιον μηχανισμό ομως να χάνει το φάρμακο την αποτελεσματικότητα του;; απλα επειδη το εκοψα αφου το ξαναξεκινησα

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καλησπέρα Μαικ,

    Για αυτή την ερώτηση πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ειδικό,αν και είναι πολύ πιθανό να μην ξέρει ούτε αυτός.Η χημεία του εγκεφάλου και ο τρόπος λειτουργίας είναι ασύλληπτα περίπλοκος.Είναι ένα επιστημονικό πεδίο που ακόμα και σήμερα γίνονται έρευνες και ακόμα δεν γνωρίζουμε πολλά πράγματα.

    Αν σε ενδιαφέρει μπορείς και συ ο ίδιος να ψάξεις βιβλία νευρολογίας επάνω σε αντικαταθλιπτικά.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Γεια περνω και εγω εσιταλοπραμη..σε ποσο καιρο αρχισες να βλεπεις εστω και λιγο αποτελεσμα; εγω ειμαι στις 15 μερες αλλα τπτ ακομα χειροτερα ειμαι σε θεμα καταθλιψης και αγχους..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Γεια σου Χριστόφορε,

    Το πρόβλημα που είχα εγώ ήταν ψυχαναγκαστικές σκέψεις που μου προκαλούσαν θλίψη και άγχος.Το άγχος και η θλίψη περιορίστηκαν σε λιγότερο από ένα μήνα.Οι ψυχαναγκαστικές σκέψεις δεν έφυγαν ποτέ,απλά περιορίστηκαν και έμαθα να τις διαχειρίζομαι καλύτερα.Πάντοτε όμως είχα στην άκρη του μυαλού μου ότι θα κόψω τα χάπια κάποια στιγμή και θα πρέπει να μάθω να τις αντιμετωπίζω μόνος μου.Γι αυτό και επιμένω ότι όποιος λαμβάνει αγωγή,πρέπει ταυτόχρονα να κάνει και ψυχοθεραπεία.Για να είναι προετοιμασμένος καλύτερα όταν θα έρθει η ώρα που το χάπι θα πρέπει να σταματήσει.

    Λάβε υπόψιν σου φυσικά ότι το κάθε φάρμακο έχει διαφορετική επίδραση σε κάθε άνθρωπο.

    Μείνε δυνατός και σου εύχομαι τα καλύτερα!Καλή ανάρρωση!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ευχαριστω πολυ αν και δεν βλεπω να ρχεται ποτε αυτη η αναρωση...

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ευχαριστω πολυ αν και δεν βλεπω να ρχεται ποτε αυτη η αναρωση...

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Πως είσαι τώρα;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Καλησπερα..τα ιδια δν ειμαι καλα

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Καλησπερα..τα ιδια δν ειμαι καλα

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Είχες κάνει και κείνο το τεστ που βλέπεις τι φάρμακα πρέπει να πάρεις με βάση το προφίλ σου;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εσιταλοπραμη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 11-04-2019, 16:12
  2. Εσιταλοπραμη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 11-04-2019, 14:19
  3. εσιταλοπραμη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 10-04-2019, 13:42
  4. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •