Αντικαταθλιπτικα σε υπερηλικες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713

    Question Αντικαταθλιπτικα σε υπερηλικες

    Ποιο πιστευετε οτι ειναι ας πουμε το λιγοτερο επικινδυνο αντικαταθλιπτικο οταν συνυπαρχουν και αλλες σοβαρες ασθενειες σε εναν υπερηλικα?
    Η γιαγια μου ειναι 84 χρονων και εχει καρδιακη ανεπαρκεια και αρχη ανοιας. Παιρνει διαφορα φαρμακα για την καρδια, 1 για την ανοια και 0,25 ζαναξ πριν κοιμηθει.
    Παιρνει εδω και μηνες το αντικαταθλιπτικο enlift. Τα 10mg δεν εκαναν τιποτα, τα 20mg επισης τιποτα. Θελει να ειναι συνεχεια στο κρεβατι με κλειστα φωτα και παραθυρα, ουτε καν τηλεοραση δε θελει πια..... Ο νευρολογος μου εγραψε να της δινω εφεξορ.... Το εφεξορ ομως επηρεαζει την πιεση και θα ηθελα να το αποφυγω.

    Εσπασε το ισχιο της προσφατα και εγχειριστηκε και αυτο επηρεασε ακομα περισσοτερο την ψυχολογια της, ταλαιπωρηθηκε πολυ και η ανοια την κανει και χανεται καθε τοσο και ξεχναει και μπερδευεται και όποτε νιωθει ανημπορη, φορτιζεται ακομα περισσοτερο.
    Εγω ζητησα απο το νευρολογο να της αλλαξουμε αντικαταθλιπτικο, αλλα τωρα που διαβαζω οτι επηρεαζει την πιεση και καλο ειναι να αποφευγεται σε υπερηλικες, σκαλωσα..
    Εχει κανεις εμπειρια απο παρομοια περιπτωση?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δυσκολα δινουν ψυχοφαρμακα σε υπερηλικες ( ανω των 80 ) , το ξερω απ τον γιατρο μου , γιατι ολο και κατι αλλο θα παιρνουν .......πρωτα θελει φουλ ιστορικο και εξετασεις ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Κι ομως απο ο,τι διαβαζω σε ηλικιες απο 60 και ανω ειναι μεγαλο το ποσοστο υπερηλικων που παρουσιαζουν καταθλιψη. Το θεμα ειναι οτι πολλες φορες τους συνταγογραφουν ακαταλληλα αντικαταθλιπτικα(ειδικα σε οσους εχουν υπερταση) και οτι συχνα παρουσιαζουν ανοια (ή χειροτερευση της ανοιας) μετα απο χρονια ληψη ηρεμιστικων(πχ βενζοδιαζεπινης)
    Στην τριτη ηλικια υπαρχουν ασθενειες με χρόνιο πονο οπως η οστεοαρθριτιδα, απωλειες πολυ κοντινων προσωπων, κινητικα προβληματα και καπου εκει τρυπωνει η καταθλιψη.... Αν προσθεσεις και την αρχη της ανοιας, ολο αυτο το μπερδεμα και τη συνειδητοποιηση "Πώς εγινα ετσι", δυσκολα να αποφυγεις να δωσεις αντικαταθλιπτικα, αλλωστε μιλαμε για μεγαλους ανθρωπους που δεν προκειται να κανουν ψυχοθεραπεια.
    Ο νευρολογος ξερει ολο το ιστορικο της, του εχω παει ολες τις εξετασεις και τις διαγνωσεις και ακριβως τα φαρμακα που παιρνει με οσες αλλαγες εχουν γινει μεσα στο 2017. Παρολαυτα αισθανομαι οτι ειναι λαθος επιλογη το εφεξορ... Πρεπει να παρω 2η γνωμη, απο ψυχιατρο αυτη τη φορα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αλλο η κτθλψη της 3ης ηλικιας , ειναι μια φυσικη εξελιξη του ανθρωπου , ατυχως ......ο πατερας μου , 91 , χαιρει ακρας υγειας , φαινεται 75 , ταχει 400 , εχει το οικονομικο λυμενο, κι ολο λεει ποσο σκατα ειναι τα γεραματα , εχει συμπτωματα κτθλψης , φυσικο ειναι αμα συγκρινεις πως ησουν και πως εισαι ......οντως , οι μεγαλοι ανθρωποι δεν καταληγουν στον ψυχιατρο .............σωστο ειναι το οτι η χρονια χρηση βενζοδιαζεπινων επιδεινωνει μια κτθλψη ..... νομιζω οτι η παραταση της κτθλψης μου εκει οφειλεται , στην καταχρηση βενζο ...................πρεπει να βαλω τα δυνατα μου να τα διακοψω .....

    το εφεξορ εμενα μουκανε δουλιτσα , για το αγχος ομως οχι , εκει μουκανε δουλεια το σεροξατ .......αλλο αντικ/κο οχι , πλην του μπριντελιξ που παιρνω τωρα , αλλα ειναι νεο φαρμακο, και δεν εχει δοκιμαστει ......

    νομιζω οτι η κτθλψη της 3ης ηλικιας, χρηζει διαφορετικης αντιμετωπισης απο τη συνηθη κτθλψη ........ειναι μια σταδιακη πτωση , χωρις ups kai downs .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ο παππους μου παιρνει seropram. δε ξερω ποσα mg. χρονια τωρα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αλλο η κτθλψη της 3ης ηλικιας , ειναι μια φυσικη εξελιξη του ανθρωπου , ατυχως ......ο πατερας μου , 91 , χαιρει ακρας υγειας , φαινεται 75 , ταχει 400 , εχει το οικονομικο λυμενο, κι ολο λεει ποσο σκατα ειναι τα γεραματα , εχει συμπτωματα κτθλψης , φυσικο ειναι αμα συγκρινεις πως ησουν και πως εισαι ......οντως , οι μεγαλοι ανθρωποι δεν καταληγουν στον ψυχιατρο .............σωστο ειναι το οτι η χρονια χρηση βενζοδιαζεπινων επιδεινωνει μια κτθλψη ..... νομιζω οτι η παραταση της κτθλψης μου εκει οφειλεται , στην καταχρηση βενζο ...................πρεπει να βαλω τα δυνατα μου να τα διακοψω .....

    το εφεξορ εμενα μουκανε δουλιτσα , για το αγχος ομως οχι , εκει μουκανε δουλεια το σεροξατ .......αλλο αντικ/κο οχι , πλην του μπριντελιξ που παιρνω τωρα , αλλα ειναι νεο φαρμακο, και δεν εχει δοκιμαστει ......

    νομιζω οτι η κτθλψη της 3ης ηλικιας, χρηζει διαφορετικης αντιμετωπισης απο τη συνηθη κτθλψη ........ειναι μια σταδιακη πτωση , χωρις ups kai downs .....
    Η γιαγια μου εχασε τον αντρα της πριν 12 χρονια και 6 μηνες μετα πεθανε και η κορη της 39 χρονων απο καρκινο... Απο κει που ηταν σε ενα σπιτι γεματο ζωη και εκανε ενα σωρο πραγματα και καθε τοσα ειχε γιορτες, τραπεζωματα κλπ, εμεινε σαν τον κουκο, αποφασισε να μην ξαναβγει παρολες τις προσκλησεις και δεν ειχε σωστη παρακολουθηση απο γιατρους. Εγω ελειπα 10 χρονια, αλλα και να μην ελειπα, με τα προβληματα που ειχα σιγουρα δε θα ειχα μπορεσει να αναλαβω οπως τωρα..
    Τελοσπαντων, η καταθλιψη της εχει θεριεψει, ειδικα απο οταν εσπασε το ισχιο της, εχει βαρεσει κοκκινο.

    boo θυμασαι αν παρατηρησατε καποια βελτιωση συγκριτικα με πριν το παρει?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    του το δωσαμε οταν πεθανε η γυναικα του η γιαγια μου δηλαδη για να μην πεσει σε καταθλιψη.
    εχει πολυ ενεργεια, ορεξη να μιλησει και να κανει πραγματα παρολο που ειναι υπερηλικας.και σε συζητησεις που θυμομαστε τη γιαγια δεν αναστατωνεται.αυτα εχω δει εγω.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Η γιαγια μου εχασε τον αντρα της πριν 12 χρονια και 6 μηνες μετα πεθανε και η κορη της 39 χρονων απο καρκινο... Απο κει που ηταν σε ενα σπιτι γεματο ζωη και εκανε ενα σωρο πραγματα και καθε τοσα ειχε γιορτες, τραπεζωματα κλπ, εμεινε σαν τον κουκο, αποφασισε να μην ξαναβγει παρολες τις προσκλησεις και δεν ειχε σωστη παρακολουθηση απο γιατρους. Εγω ελειπα 10 χρονια, αλλα και να μην ελειπα, με τα προβληματα που ειχα σιγουρα δε θα ειχα μπορεσει να αναλαβω οπως τωρα..
    Τελοσπαντων, η καταθλιψη της εχει θεριεψει, ειδικα απο οταν εσπασε το ισχιο της, εχει βαρεσει κοκκινo
    Ο καθε ανθρωπος εχει το οριο του ( διαφερουν πολυ τα ορια απο ατομο σε ατομο ) , αν το ξεπερασει αρχιζουν τα προβληματα , λογικο ειναι ........αν πεσεις και σε λαθος γιατρο , αστα -βραστα ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εδω και 5 ημερες εχω μειωσει το enlift της γιαγιας μου απο 20mg σε 10mg μεχρι να κοπει εντελως. Τις τελευταιες 3-4 μερες της εχει κοπει η ορεξη. Τρωει με πολλη δυσκολια, ενω πριν παρολη την καταθλιψη, ηταν το μονο που εκανε ευχαριστα. Υπαρχει περιπτωση να εχει καποια σχεση αυτο με τη σταδιακη διακοπη του ενλιφτ?
    Αυριο εχω ραντεβου με ψυχιατρο να μου πει αυτος ποιο αντικαταθλιπτικο προτεινει, γιατι το εφεξορ που εγραψε ο νευρολογος, αποφασισα να μην της το δωσω επειδη μπορει να της ανεβασει την πιεση και επειδη εχει ηδη δυσκοιλιοτητα, αν της την αυξησει κι αλλο το εφεξορ, θα εχουμε πολυ μεγαλο προβλημα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Update...
    Ο νεος ψυχιατρος της εγραψε μισο ρεμερον καθε βραδυ και κοβουμε και το ζαναξ και το ενλιφτ πλεον.
    Μονο 2 βραδιες το εχει παρει οποτε ακομη δε βλεπω καποιο θετικο αποτελεσμα, μονο πολλη νυστα, το κλασικο που κανει το ρεμερον δηλαδη.... Ελπιζω να της ανοιξει την ορεξη τουλαχιστον.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    2
    Savatage, τελικα τη γιαγια σου τη βοηθησε το αντικαταθλιπτικο?ψαχνω και εγω για τη μαμα μου

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 35
    Last Post: 10-02-2019, 04:42
  2. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 18:18
  3. Αντικαταθλιπτικα...?????????ΤΙ??
    By katrinakat in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 14-05-2017, 04:23
  4. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 01:54
  5. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 14:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •