ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ XANAX! ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗΝ ΓΗ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Λάρισα
    Posts
    24

    ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ XANAX! ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗΝ ΓΗ!

    Πεμπτη 11 Απριλιου 2019 και ωρα 4:00. Η γιατρος μου εχει συνταγογραφησει xanax και ladose. Κανονικα ειναι να αρχισω ladose το Σαββατο 13 Απριλιου. Τα xanax μου ειπε απλα να παιρνω οποτε νιωθω πολυ αγχος η παθαινω κρισεις πανικου (εχω τα 0.5 μου ειπε να παιρνω μισο)...Ετσι ηθελα να δοκιμασω αυτα τα περιβοητα xanax και να δω την επιδραση τους πριν ξεκινησω ladose ωστε να ειμαι σιγουρος οτι και να εχει καποιες παρενεργειες αγχους το ladose οτι τα xanax θα μου τις μειωναν. Το παιρνω λοιπον μετα απο πολυ αγχος και σκεψη οτι μπορει να παθω κατι, να παιθανω, να χασω τον ελεγχο της σκεψης μου με αποτελεσμα να κανω κατι που δεν θελω (πχ να αυτοκτονησω, να μαλωσω με τον πατερα μου που ημουν νευριασμενος), να τον σκοτωσω κλπ. Γενικα πολυ περιεργες σκεψεις πολυ φοβος και πολυ αγχος. Οπου λεω τερμα το παιρνω και οτι γινει κανεις δεν εχει πεθανει απο xanax. Το παιρνω λοιπον 4:05 αφου το σκεφτομουν ειδη κανα 10 λεπτο με φοβερο αχγος και φοβο. Με το που το καταπινω αρχιζει το μαρτυριο. (Να σημειωσω οτι το πηρα απλα να δοκιμασω την δραση του δεν ειχα παθει κριση πανικου). Παιδια με το που το καταπινω οπως ειπα εκει αρχιζουν ολα...Ταχυκαρδια,εντονος πονος στο στηθος (σαν να με ποναει η ψυχη), ενιωθα οτι θα πεθανω η οτι κατι θα παθω και ημουν σε πολυ υπερανταση ο οργανισμος μου αδυνατουσε να χαλαρωσει.

    Ωρα 5:13: Ακομα ενιωθα αυτα επι ΜΙΑ ΩΡΑ ενιωθα ολα ΑΥΤΑΑ! ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ! (δεν εχω ξανα παθει κατι τοσο εντονο!). Το xanax δεν με επιασε καν.

    Δεν μπορω να κατηγορησω το χαπο γιαυτο. Αλλα υποτιθεται οτι το xanax ειναι Γ@ΜΗΜΕΝΟ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ!...

    Ισως για ολα φταιει ο φοβος μου οτι κατι θα παθαινα η οτι θα πεθαινα η οτι θα εχανα τον ελεγχο του εαυτου μου...Τελος παντων...

    Ωρα 5:14: Σκεφτηκα να πεσω για υπνο η τουλαχιστον να ξαπλωσω να κλεισω τα ματια μου για να χαλαρωσω.

    Ωρα 5:54: Σηκωθηκα απο το κρεβατι προφανως και δεν κοιμηθηκα...

    Ωρα 6:40 : Ακομα δεν ειμαι τελειος χαλαρος ποναει λιγο η ψυχη μου καπως ετσι νιωθω...

    Αυτην ηταν η εμπειρια μου. Δεν εχω ξανα ακουμπησει χαπια το πιο ισχυρο ηταν το depon. Μετα απο αυτο οτι και να μου λεει η ψυχιατρος μαλλον δεν προκειται να ξανα ακουμπησω ουτε καν xanax ποσο μαλλον να ξεκινησω ladose...

    Ρε παιδια εχει παθει κανεις κατι παρομοιο; Ειχε κανεις τοσο πολυ φοβο; Νιωθω οτι ειμαι μονος...Δεν υποτιθεται οτι θα με επιαναν τα xanax; Τι σκ@τα να παρω 3,4 μπας και με πιασουν; Χαχαχ δεν ξερω ρε παιδια...ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΧΑΠΙΑ! (για εμενα τουλαχιστον)

  2. #2
    Καταρχην θεωρώ ότι πρέπει να ακολουθήσεις την αγωγή που σου έγραψε ο γιατρός σου.εγώ όταν πήρα ζαναξ για ένα μικρό διάστημα ένιωθα όπως λες και εσύ πολύ παρα πάνω αγχος.άλλο όχι ότι εφταιγε το χαπι.θεωρώ ότι αγχωθηκαμε πιο πολύ για την χρήση του χάπιου.ότι καναμε κάτι κακο στον εαυτο μας.έτσι και ενιωθα και εγώ αλλά μάλλον είναι στο μυαλό μας.ευτυχως εγώ δεν χρειαστηκε να το πάρω πάνω από ένα μηνα βασικά μόνη μου το σταματησα αλλά επερνα το αντικαταθλιπτικο μου.διαφορετικα αν σταματήσεις και αυτό πως θα νιωσεις καλυτερα?τα ζαναξ στα έδωσε για μικρό διάστημα δεν θα τα περνεις πολύ. Αλλά την άλλη αγωγη σου καλό είναι να την συνεχισεις.

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Πήρα ζαναξ και ladose και ο συνδυασμός των δυο με διέλυσε. Ενώ υποτίθεται ότι θα καλμαρα ειδικά με τα ζαναξ τα οποία έπαιρνα για 1η φορά στη ζωή μου, εγώ έγινα χειρότερα. Περισσότερο άγχος, ταχυκαρδίες, αϋπνία και αυτοκτονικές σκέψεις χειρότερα από πριν.
    Η ψυχίατρος μου τα έκοψε όλα και έδωσε καινουρια αγωγή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Μερικές φορές, δεν είναι όλα στο μυαλό μας.

    Για κάποιους, είναι δυνατόν ο οργανισμός τους να παρουσιάσει την λεγόμενη παράδοξη αντίδραση ( adverse reaction) στο ψυχοφαρμακο, και να έχουν αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που κάποιος περιμένει.

    Υπάρχουν πολλές τέτοιες μαρτυρίες ατόμων σε σχετικά sites.

    Σε αυτή την περίπτωση , θα πρέπει να υπάρχει άμεση ενημέρωση του θεραποντος ιατρού, ο οποίος αν είναι έμπειρος και διαβασμένος, θα πρέπει να γνωρίζει τι οδηγίες να δώσει.

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Αυτό ακριβώς μου είπε κ η ψυχίατρος και μου άλλαξε την αγωγή αμέσως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by FEARFUL AND ANXIOUS 4EVER View Post
    Πεμπτη 11 Απριλιου 2019 και ωρα 4:00. Η γιατρος μου εχει συνταγογραφησει xanax και ladose. Κανονικα ειναι να αρχισω ladose το Σαββατο 13 Απριλιου. Τα xanax μου ειπε απλα να παιρνω οποτε νιωθω πολυ αγχος η παθαινω κρισεις πανικου (εχω τα 0.5 μου ειπε να παιρνω μισο)...Ετσι ηθελα να δοκιμασω αυτα τα περιβοητα xanax και να δω την επιδραση τους πριν ξεκινησω ladose ωστε να ειμαι σιγουρος οτι και να εχει καποιες παρενεργειες αγχους το ladose οτι τα xanax θα μου τις μειωναν. Το παιρνω λοιπον μετα απο πολυ αγχος και σκεψη οτι μπορει να παθω κατι, να παιθανω, να χασω τον ελεγχο της σκεψης μου με αποτελεσμα να κανω κατι που δεν θελω (πχ να αυτοκτονησω, να μαλωσω με τον πατερα μου που ημουν νευριασμενος), να τον σκοτωσω κλπ. Γενικα πολυ περιεργες σκεψεις πολυ φοβος και πολυ αγχος. Οπου λεω τερμα το παιρνω και οτι γινει κανεις δεν εχει πεθανει απο xanax. Το παιρνω λοιπον 4:05 αφου το σκεφτομουν ειδη κανα 10 λεπτο με φοβερο αχγος και φοβο. Με το που το καταπινω αρχιζει το μαρτυριο. (Να σημειωσω οτι το πηρα απλα να δοκιμασω την δραση του δεν ειχα παθει κριση πανικου). Παιδια με το που το καταπινω οπως ειπα εκει αρχιζουν ολα...Ταχυκαρδια,εντονος πονος στο στηθος (σαν να με ποναει η ψυχη), ενιωθα οτι θα πεθανω η οτι κατι θα παθω και ημουν σε πολυ υπερανταση ο οργανισμος μου αδυνατουσε να χαλαρωσει.

    Ωρα 5:13: Ακομα ενιωθα αυτα επι ΜΙΑ ΩΡΑ ενιωθα ολα ΑΥΤΑΑ! ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ! (δεν εχω ξανα παθει κατι τοσο εντονο!). Το xanax δεν με επιασε καν.

    Δεν μπορω να κατηγορησω το χαπο γιαυτο. Αλλα υποτιθεται οτι το xanax ειναι Γ@ΜΗΜΕΝΟ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ!...

    Ισως για ολα φταιει ο φοβος μου οτι κατι θα παθαινα η οτι θα πεθαινα η οτι θα εχανα τον ελεγχο του εαυτου μου...Τελος παντων...

    Ωρα 5:14: Σκεφτηκα να πεσω για υπνο η τουλαχιστον να ξαπλωσω να κλεισω τα ματια μου για να χαλαρωσω.

    Ωρα 5:54: Σηκωθηκα απο το κρεβατι προφανως και δεν κοιμηθηκα...

    Ωρα 6:40 : Ακομα δεν ειμαι τελειος χαλαρος ποναει λιγο η ψυχη μου καπως ετσι νιωθω...

    Αυτην ηταν η εμπειρια μου. Δεν εχω ξανα ακουμπησει χαπια το πιο ισχυρο ηταν το depon. Μετα απο αυτο οτι και να μου λεει η ψυχιατρος μαλλον δεν προκειται να ξανα ακουμπησω ουτε καν xanax ποσο μαλλον να ξεκινησω ladose...

    Ρε παιδια εχει παθει κανεις κατι παρομοιο; Ειχε κανεις τοσο πολυ φοβο; Νιωθω οτι ειμαι μονος...Δεν υποτιθεται οτι θα με επιαναν τα xanax; Τι σκ@τα να παρω 3,4 μπας και με πιασουν; Χαχαχ δεν ξερω ρε παιδια...ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΧΑΠΙΑ! (για εμενα τουλαχιστον)
    Πρέπει να μιλήσεις άμεσα με τον γιατρό τον αν πάρεις παραπάνω η αλλάξεις μόνο αυτός ξέρει κανένας άλλος εδω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by FEARFUL AND ANXIOUS 4EVER View Post
    Πεμπτη 11 Απριλιου 2019 και ωρα 4:00. Η γιατρος μου εχει συνταγογραφησει xanax και ladose. Κανονικα ειναι να αρχισω ladose το Σαββατο 13 Απριλιου. Τα xanax μου ειπε απλα να παιρνω οποτε νιωθω πολυ αγχος η παθαινω κρισεις πανικου (εχω τα 0.5 μου ειπε να παιρνω μισο)...Ετσι ηθελα να δοκιμασω αυτα τα περιβοητα xanax και να δω την επιδραση τους πριν ξεκινησω ladose ωστε να ειμαι σιγουρος οτι και να εχει καποιες παρενεργειες αγχους το ladose οτι τα xanax θα μου τις μειωναν. Το παιρνω λοιπον μετα απο πολυ αγχος και σκεψη οτι μπορει να παθω κατι, να παιθανω, να χασω τον ελεγχο της σκεψης μου με αποτελεσμα να κανω κατι που δεν θελω (πχ να αυτοκτονησω, να μαλωσω με τον πατερα μου που ημουν νευριασμενος), να τον σκοτωσω κλπ. Γενικα πολυ περιεργες σκεψεις πολυ φοβος και πολυ αγχος. Οπου λεω τερμα το παιρνω και οτι γινει κανεις δεν εχει πεθανει απο xanax. Το παιρνω λοιπον 4:05 αφου το σκεφτομουν ειδη κανα 10 λεπτο με φοβερο αχγος και φοβο. Με το που το καταπινω αρχιζει το μαρτυριο. (Να σημειωσω οτι το πηρα απλα να δοκιμασω την δραση του δεν ειχα παθει κριση πανικου). Παιδια με το που το καταπινω οπως ειπα εκει αρχιζουν ολα...Ταχυκαρδια,εντονος πονος στο στηθος (σαν να με ποναει η ψυχη), ενιωθα οτι θα πεθανω η οτι κατι θα παθω και ημουν σε πολυ υπερανταση ο οργανισμος μου αδυνατουσε να χαλαρωσει.

    Ωρα 5:13: Ακομα ενιωθα αυτα επι ΜΙΑ ΩΡΑ ενιωθα ολα ΑΥΤΑΑ! ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΡΙΣΗΣ ΠΑΝΙΚΟΥ! (δεν εχω ξανα παθει κατι τοσο εντονο!). Το xanax δεν με επιασε καν.

    Δεν μπορω να κατηγορησω το χαπο γιαυτο. Αλλα υποτιθεται οτι το xanax ειναι Γ@ΜΗΜΕΝΟ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ!...

    Ισως για ολα φταιει ο φοβος μου οτι κατι θα παθαινα η οτι θα πεθαινα η οτι θα εχανα τον ελεγχο του εαυτου μου...Τελος παντων...

    Ωρα 5:14: Σκεφτηκα να πεσω για υπνο η τουλαχιστον να ξαπλωσω να κλεισω τα ματια μου για να χαλαρωσω.

    Ωρα 5:54: Σηκωθηκα απο το κρεβατι προφανως και δεν κοιμηθηκα...

    Ωρα 6:40 : Ακομα δεν ειμαι τελειος χαλαρος ποναει λιγο η ψυχη μου καπως ετσι νιωθω...

    Αυτην ηταν η εμπειρια μου. Δεν εχω ξανα ακουμπησει χαπια το πιο ισχυρο ηταν το depon. Μετα απο αυτο οτι και να μου λεει η ψυχιατρος μαλλον δεν προκειται να ξανα ακουμπησω ουτε καν xanax ποσο μαλλον να ξεκινησω ladose...

    Ρε παιδια εχει παθει κανεις κατι παρομοιο; Ειχε κανεις τοσο πολυ φοβο; Νιωθω οτι ειμαι μονος...Δεν υποτιθεται οτι θα με επιαναν τα xanax; Τι σκ@τα να παρω 3,4 μπας και με πιασουν; Χαχαχ δεν ξερω ρε παιδια...ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΧΑΠΙΑ! (για εμενα τουλαχιστον)
    Αχ πόσο μα πόσο σε κατάλαβαινω!!! Μια αντιβίωση έχω να πάρω και είμαι ακόμα στην 1η μετά κ υποφέρω δεν κοιμάμαι καθόλου μην τυχόν και με πειράξει κ δεν το καταλάβω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Θα έλεγα ότι ήταν το πρώτο χάπι γι' αυτό και δεν έδρασε στη κρίση πανικού που είχες.
    Άσε που από ότι λες δεν πρόλαβε να πάει καν στο στομάχι το χάπι άρα δεν έδρασε, άρα όλα ήταν στην ιδέα σου. Μια κρίση πανικού για κάτι υποθετικό. Αυτό πρέπει να το ξεπεράσεις λίγο λίγο με διάφορους τρόπους (δεν μιλάω μόνο με χάπια. Μπορείς να κάνεις πχ πράγματα που σε ευχαριστούν), δεν θα στα πω γνωρίζεις το τι πρέπει να κάνεις! Με αγάπη ένας συμπάσχων..
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κριση πανικου με ζαναξ ? πολυ περιεργο , εχω παρει χιλιαδες ζαναξ , αλλα ποτε δεν επαθα τετοια κριση .......μαλλον το λαντοζ φταιει .. δεν ειμαι και γιατρος ....

    η αυτο που γραφε ο venom .......

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    19
    Πιστεύω ότι όλα ήταν στο μυαλό σου , έχω πάρει πολλές φορές ζαναξ απλά εμένα τώρα δεν με πιάνουν όσα και σας πάρω . απλά ήταν ο φόβος σου για το χάπι που πήρες .το ζαναξ το δίνουν οι γιατροί όταν ξεκινάς θεραπεία με ψυχοφαρμακα για να μην έχεις πολλές παρενέργειες και στο διακόπτουν σε 10με 15 μέρες σταδιακά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by kz1975 View Post
    Πιστεύω ότι όλα ήταν στο μυαλό σου , έχω πάρει πολλές φορές ζαναξ απλά εμένα τώρα δεν με πιάνουν όσα και σας πάρω . απλά ήταν ο φόβος σου για το χάπι που πήρες .το ζαναξ το δίνουν οι γιατροί όταν ξεκινάς θεραπεία με ψυχοφαρμακα για να μην έχεις πολλές παρενέργειες και στο διακόπτουν σε 10με 15 μέρες σταδιακά
    εμενα δεν μου το διεκοψε κανενας και πλεον ειμαι εθισμενος στο xanax.......

    ασφαλες μου ελεγαν ειναι... μπορεις να το περνεις καθε μερα....... μου ειπαν ψεματα......!!!!

    και φτασαμε να μου λενε να παρω αντιψυχοσικα για να κοψω το xanax.....

    να σου πω οτι το περνω 1.5 χρονο περιπου καθε μερα.....! 0.5 μισο πρωι-βραδυ... αλλα πλεον περνω μονο 0.25 μια φορα...!

Similar Threads

  1. Ζω στην Κόλαση
    By τυροκαυτερής in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 39
    Last Post: 19-09-2016, 17:09
  2. Αρθούρος Ρεμπώ – Μια εποχή στην κόλαση
    By kutchunie in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 21-02-2016, 17:31
  3. Μια κατάσταση κόλαση στην κυριολεξία
    By STORM LORD in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 16-05-2012, 21:20
  4. πιστευετε στην κολαση, η τον παραδεισο?
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 23-12-2010, 12:45
  5. στην κολαση
    By lamegirl in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 24-05-2009, 21:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •