Χρονια ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1

    Χρονια ΙΨΔ

    Γεια χαρα, θελω να πω στα ατομα του φορουμ τη δικη μου περιπτωση με πολυ λιγα λογια. Ειμαι 31 και εχω ΙΔΨ απο τα 18. Στην αρχη εμφανιστηκε με τη μορφη καποιας λεξης που την επαναλαμβανα συνεχως. Για να το καταπολεμησω αυτο μετα απο καποια χρονια προσπαθησα να κοντρολαρω τον εαυτο μου ανα πασα στιγμη, και ετσι η ΙΨΔ μεταβληθηκε σε ενα συνεχες control του εαυτου μου. Σκεφτομαι παντα μια παραλληλη σκεψη σε οτι κανω, οτι τωρα κανω αυτο το πραγμα. Το μεγαλο λαθος ειναι οτι δε πηγαινα σε ειδικο επειδη ειχα λαθος αντιληψη για τους ψυχιατρους και ψυχολογους. Πηγα μετα απο 5 χρονια περιπου, οταν το πραγμα πραγματικα δε πηγαινε αλλο. Αυτο που με ωθησε να γραψω στο forum αυτο ειναι να συναντησω και αλλους που εχουν παρομοιο προβλημα. Θελω να ειμαι αισιοδοξος, ειμαι σε μια διαρκη μαχη με τον εαυτο μου χρονια τωρα. Ειχα παρει το Ladose καποιες περιοδους με καλα αποτελεσματα, μετα σταματησα και φετος ξεκινησα ομαδικη ψυχοθεραπεια. Αυτη την περιοδο περναω μια ενταση του φαινομενου και γι αυτο πιστευω οτι με το να στειλω αυτο το μηνυμα ειναι ενα ειδος εκτονωσης. Στην αρχη νομιζα οτι μονο εγω στον κοσμο ειχα κατι τετοιο, αλλα τελικα ειμαστε παρα πολλοι απο οτι φαινεται...Παντως παιδια μη τα παρατατε, εχω ερθει σε στιγμες που πραγματικα δε πηγαινε αλλο, αλλα πιστευω οτι καποια στιγμη θα καταπολεμηθει η ασθενεια αυτη..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5
    Τρομερή ασθένεια πράγματι . Γύρω στο 2,5% του Ελληνικού Πληθυσμού υποφέρει από ΙΨΔ .
    Το κακό είναι ότι όσο μεγαλώνεις με την ασθένεια αυτή , δεν σε πιάνουν τα φάρμακα γιατί ο
    οργανισμός τα έχει συνηθίσει .

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    ειμαστε πολλοι παιδια. και να ξερετε ολοι οτι αυτο που επιδυνωνει τις εμμονες μας και τις ιδεοληψιες μας ειναι το λαθος που δεν πηγαινουμε απτην αρχη σε ψυχιατρο.

  4. #4
    Quote Originally Posted by AWE View Post
    ειμαστε πολλοι παιδια. και να ξερετε ολοι οτι αυτο που επιδυνωνει τις εμμονες μας και τις ιδεοληψιες μας ειναι το λαθος που δεν πηγαινουμε απτην αρχη σε ψυχιατρο.
    δυστυχως,οπως μου ειπε και ο ψυχιατρος ολοι ζητανε βοηθεια με καθυστερηση,,,στην αρχη νομιζουμε οτι προκειται για ενα απλο παιχνιδισμα του μυαλου,αλλοι ντρεπομαστε να το πουμε και πληρωνουμε τις συνεπειες αφου εχει χρονισει η διαταραχη μεσα μας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    ετσι ακριβως philosopher ντρεπομαστε να ζητησουμε βοηθεια.αλλα ποτε δεν ειναι αργα..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •