ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΧΩΡΙς ΑΥΤΟΝ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    8

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΧΩΡΙς ΑΥΤΟΝ...

    η ιστορία μου είναι μεγάλη...ειιμασταν μαζί με το Χ εδώ και 2 μιση χρόνια το καλοκαίρι θα παντρευόμασταν.. 27 εγώ 35 αυτός ήμουν η πρώτη σοβαρή σχέση που θα πήγαινε για γάμο να τονίσω...όλα σχεδόν πήγαιναν τέλεια...είχαμε ένα πρόβλημα έμενε μαζί με τη μητέρα του τον αδερφό του και τη γυναίκα του αδερφού του και τα παιδιά του...αυτοί υποτίθεται θα έφευγαν από το σπίτι 2 μήνες πριν το γάμο μας για να μείνουμε εμείς στο σπίτι μαζί με την μάνα του και θα έφευγε ο αδερφός του με την οικογένεια του.. Ο αδερφος του έδειχνε να μην με συμπαθεί πολύ αλλά εντάξει. Ενώ η μητέρα του έδειχνε να συμπαθεί εμένα και όχι την άλλη της νύφη. Τέλος πάντων είχαμε συχνά πυκνά καβγάδες αλλά τα βρίσκαμε στο τέλος έλεγε ότι γκρινιαζα και ναι γκρινιαζα γιατί έβλεπα ότι δεν έκανε κάτι να μείνουμε μαζί ενώ δεν είχε οικονομικό πρόβλημα...αφού είχαμε ξεκινήσει τις προετοιμασίες για το γάμο και για ένα μιση μηνα ειμασταν μια χαρά ξαφνικά ένα βράδυ αλλαξαν όλα.. έχει καφετέρια και έκανε πάρτυ το βράδυ εκεί στην αρχή δεν ήθελα να πάω έξω και αυτος ήθελε να πάω έξω...πήγα όμως τσαντισμενος που πήγα ενώ του έλεγα ότι δεν θα πάω και ότι πήγα με μια ξαδέρφη μου που δεν συμπαθούσε...έγινε κάποια γκρίνια αλλά ειμασταν καλά τα βρήκαμε χόρευαμε όλο τ βράδυ ειμασταν τέλεια...κάποια στιγμή χτύπησε το τηλ του ήταν ο αδερφός του γενναγε η γυναίκα του αλλά εμένα δεν ήθελαν να μου το πουν γιατί το πιεσα για να μου το πει...αφού το προσπέρασα έβαλα ένα ποτό να πιω μαζί με δύο σφινακια και θύμωσε και πέταξε το ποτήρι κάτω... γιατί είπε ότι ενώ μου είπε να μην πιω εγώ δεν τον άκουσα...τσακώθηκαμε μέσα στην κουζίνα της καφετέριας άσχημα φώναζε ότι δεν μπορεί άλλο ότι τον έσκασα και δεν αντέχει άλλο μαζί μου ..έγινε ένας πανικός στο μαγαζί μας άκουσαν όλοι ο αδερφός μου τον χτύπησε γιατί βγήκε έξω και έβριζε εμένα και όλους να πω ότι είχε ψιλό πιει ο ίδιος και ίσως όλα τα έκανε τ ποτό..κατέβηκε η μάνα του από το σπίτι στο μαγαζί και φώναζε να με χωρίσει ενώ μου είχε δείξει άλλο πρόσωπο...ενώ σκοτωθηκαμε και οι δύο οικογένειες μεταξύ μας φύγαμε...

    ΤΗΝ άλλη μέρα πήγα και βρήκα την μάνα του της είπα ότι είχε γίνει μου είπε ότι δεν έπρεπε ν του γκρινιζω αλλά δεν συνεμπανει και να κάνει ότι νομίζει ο Χ. Ο αδερφός του δε έλεγε ότι καλά έκανε ότι μου είχε δώσει αέρα πολύ από την αρχή ...φεύγω και πάω να βρω τον Χ ήταν χαμένος δεν ήξερε τι να πει το μόνο που έλεγε θέλω χρόνο να τον αφήσω 10 μέρες.. μετά από 3 μέρες πάω και τον βρίσκω του δίνω το δαχτυλίδι της πρότασης γάμου και του είπα να τα ξεχάσουμε όλα και να κάνουμε μια αρχή καινούργια και να τα ξεχάσουμε όλα και να μου τ δώσει όταν θα είναι έτοιμος αυτός...μου είπε θέλει χρόνο πάλι να σκεφτεί και ότι δεν μπορεί να πάρει καμιά απόφαση..έφυγα ενώ του έστελνα μνμ συνέχεια..την Παρασκευή πήγα να τον βρω και άρχισε ν φώναζε ότι τελείωσε μεταξύ μας λες και ήταν άλλος άνθρωπος και ότι τον πιεζω και δεν τον αφήνω ν ηρεμήσει...αφού έγιναν όλα αυτά εγώ τρακαρα με το αυτοκίνητο το χειρότερο που έγινε...ο πατέρας πήγε τον βρήκε και τον έβρισε χωρίς να το ξέρω ενώ ήμουν στο νοσοκομείο μέσα...αλλά μου είπα ότι ο Χ ρωτάτε πως είμαι και ότι είχε πάει να προσευχηθεί για μένα να είμαι καλά...και ότι η μητέρα του μου είπαν ότι είχε πει αν μαγαπαει να πάρει και να φύγουμε και να είναι μαζί μου...εγώ μετά από 5 μέρες βγήκα από το νοσοκομείο του έστελνα μνμ ακόμα αλλά τίποτα τα είχε κλείσει όλα.δεν δεχόταν τίποτα ούτε ήθελε ν μιλάει.'κι όλοι μου έλεγαν ότι φαινόταν ψυχολογικά χάλια...εγώ όμως έστελνα συνέχεια...αφού είχαν περάσει 20 μέρες από εκείνο το βράδυ που τσακώθηκαμε άσχημα και το τρακάρισμα πριν 3 μέρες πήγα και τον βρήκα να δω για εκείνο το βράδυ έγιναν όλα αυτά...ήταν χαμένος δεν ήξερε τι να πει ούτε ο ίδιος ήξερε να δώσει απάντηση για εκείνο το βράδυ του είπα ότι εγώ αν θελήσει τα παρατάω όλα να φύγω μαζί του και ότι τους ξεγραφω όλους...μου είπε να φύγω να πάω να βρω δουλειά (γιατί δούλευα στην καφετέρια του και ξέμεινα και από δουλειά μετά το τσακωμό) και αν είναι γραφτό κάποτε να είμαστε μαζί θα είμαστε..ότι αυτη τη στιγμή δεν μπορεί ν πάρει απόφαση τη θέλει ν κάνει και είναι μπερδεμένος και πραγματικά ήταν σαν χαμένος...μου είπε ότι οι δικοί μου φταίνε για όλα ο πατέρας μου που συνέχεια συνεμπαινε σε όλα και είχε δίκιο τώρα τ είδα όλα κι ότι έπρεπε ν ακούω μόνο αυτόν και να τον εμπιστευτώ για μαγαπουσε και ήθελε ν με κάνει ευτυχισμένη και ούτε δεν μου χαλαγε ποτέ χατηρι ότι ήθελα το είχα και έτσι ήταν.οτι ήθελα τ είχα μιλήσαμε μου ειοε ότι κάποτε μπορεί ν ξανά είμαστε μαζί και θα δείξει και έφυγα μετά από 2 μέρες έστειλα πάλι μνμ αλλά τίποτα πάλι καμία απάντηση τι να κάνω τον θέλω πάλι πίσω..ξέρω ότι μαγαπαει το ένιωσα αλλά κάτι τον κρατάει να μην κάνει το βήμα... γιατί όλοι και οι φίλοι του του είπαν να τα βρούμε 25 μερες μετα και ακομα δεν ξερει δεν μου λεει τι θελει ακριβως αφηνει και μια πιθανοτητα ότι μπορει καποια στιγμη να ξανα γινει τι ακριβως θελει ? οσες φορες προσπαθησα να μηλησουμε εγω εκανα τ βημα παντα ολο αυτό το καιρο και δεν μπορω να μην σταματήσω να του στελνω μνμ...δεν ηταν καλα ηταν σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση μου ειιπε ο φιλος μας.. καμια σχεση οπως ηταν πριν 15 μερες τωρα εχει χειροτερεψει πολυ πιο αδυνατισμενος και εχει γινει νευρικος με ολα ενω εσβηνε τα τσιγαρα τ ενα μετα το αλλο.. μου ειπε οτι εδειχνε σαν εναν ανθρωπο πνιγμενο που δεν ξερει να κανει μιας και ειμαι σιγουρη πως η οικογενεια του θα λεει να μην ειναι μαζι μου,και αυτος πνιγεται γιατι μετραει πολυ τη γνωμη τους...δειχνει οτι ακομα δεν το εχει παρει αποφαση αν θελει να ειμαστε χωρισμενοι ειναι σε μια φαση πολυ χαλια..ισως και εγω που σταματησα να του στελνω μυνηματα να του κακοφανηκε και ας μην απανταγε...τι να κανω για να καταλαβει οτι μετανιωσα αλλα χωρις να παω να τον βρω να βαλω καποιον να του μιλησει αλλα δν ανοιγεται ευκολα ειναι κλειστος χαρακτηρας...και αφου εγινε αυτο εγω εστειλα μυνημα δεν ξερω τ να κανω πως να τον ξεκλειδωσω και να μιλησει να μαθω τι σκευτεται...αν του πω οτι θα φυγω και οτι απλα θελω να τον αποχαιρετησω θα δεχτει να πει κατι..


    Πήγα και τον βρήκα πήγα να δώσω εγώ το τέλος μαζί του και να μην με γεμίζει με αμφιβολίες δεν πρόκειται να ήταν ποτέ ξανά μαζί μου... Μιλήσαμε μια ώρα... Του μιλούσα πάρα πολύ ήρεμα μέχρι που παραξενευτηκε και μου το είπε ότι απορεί πως είμαι τοσο ήρεμη... Με γέμισε με ενοχές ότι κοίτα πως έγινα έχω αδυνατίσει ότι δε βγαίνει έξω δεν πάει πουθενά και ότι αν δεν είχε τη καφετέρια του θα προτιμούσε να είναι κλεισμένος στο σπίτι του ενώ μου έλεγε εγώ να προχωρήσω τη ζωή μου και αν είναι να είμαστε μαζί κάποτε θα είμαστε του είπα αν δεν γίνει βήμα από εμάς δεν πρόκειται ν γίνει τίποτα... Του είπα ότι θα φύγω και θα προχωρήσω και μου είπε να φυγω και μπορεί ν έρθει αυτός αν είναι καλά να με βρει αν ηρεμήσει... Με φίλησε και με αγκάλιασε σαν να ειμασταν μαζί.. Όταν φιληθηκαμε άλλαξε για λίγο του είπα εκείνη τ στιγμή γιατί δεν βρισκόμαστε ένα βράδυ μόνοι μας να τα πούμε και μετά ας τελειώσουν όλα στην αρχή το σκευτηκε μετά μου λέει δεν γίνεται θα μας δουν λες και τι έγινε του είπα κρυφά όλα αφού δεν θέλει ν δώσει δικαίωμα για εμάς μου είπε δεν γίνεται αν φύγω και πάω μακριά μπορεί ν έρθει να με δει... Και εδώ δεν γίνεται να είμαστε μαζί... Τον ρώτησα αν μαγαπαει μου είπε δεν θέλω να απαντήσω σε αυτό.. Μου είπε ότι αν είχα εγωισμό πάνω μου μπορει ν ειμασταν μαζί γιατί με το να θέλω να του λέω τα αισθήματα μου είναι χειρότερο δεν τ πίστεψα απλά ήθελε να πει κάτι και να τον έγραφα θα έλεγε με έγραψες δεν θέλω ν είμαι μαζί σου... Μου είπε ότι μπορεί τώρα να είμαι ήρεμη αλλά δεν ξέρει αν θα είμαστε έτσι και μετά και δεν θέλει να ρισκάρει και να και να πληγωθουμε πάλι.. Και οτι επίσης πως θα γίνει να ξανα είμαστε μαζί με όλα αυτά γιατί οιι οικογένειες θ δημιουργούν πρόβλημα και θα βάλουν στη μέση πάλι του είπα εμείς θα βάλουμε τα όρια μας... Δεν ήθελε μου είπε θέλει ν ηρεμήσει θέλει να μείνει μόνος του και ότι μακάρι να μην δούλευε να έμενε σπίτι του... Του είπα κάτι που στο τσακωμό εκείνες τις μέρες στα νεύρα του που μου είπε δεν τ ήθελε να το ρίξω ... Είχα μείνει έγκυος αλλά από όλο αυτό που είχε γίνει έπαθα αιμορραγία και το έχασα και του το είπα τώρα ότι πραγματικά ήμουν έγκυος και το 3χασα πάνω στην αναστάτωση όλη αυτή μου είπε νόμιζα οτι έλεγες ψέματα.... Δεν θέλει μου είπε τελείωσε δεν ρισκάρει ξανά για τίποτα να κάνω τη ζωή μου... Και ας είναι αυτός χάλια ήθελε να μου βάλει και τύψεις γι αυτόν. Του είπα μήπως οι δικοί σου σε επηρεάζουν και δεν με θέλουν και μου είπε όχι ότι θέλω εγώ κάνω... Αλλά δεν του είχαν πει ότι εγώ είχα πάρει τη μάνα του τηλεφώνο και στον αδερφό του είχα στείλει μνμ... Μου είπε επίσης έχει προβλήματα πολλά δεν μπορεί να είναι μαζί μου και τα προβλήματα όχι σε σχέση με μένα.. Δεν έχει δύναμη ν κάνει τίποτα ειπε.. Πήγα σε ψυχολογο να παρω μια γνώμη και μου είπε ότι αυτός ίσως φοβάται τον εαυτό του πιο πολύ από μένα μν ξανά φτάσει τ πράγματα εκεί που έφτασαν... Και ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί τίποτα...ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ ΤΟ ΕΝΙΩΣΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟς ΜΑΓΑΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΕΙ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    μετα αναρωτιουνται πως τα παιδια βγαινουν με ψυχολογικα προβληματα σε τετοιες οικογενειες.Σκεψου αμα κανεις παιδια ,τι θα αντιμετωπισουν.
    Κοπελα μου τι γνωμη θες? ο τυπος ειναι χειριστικος μεχρι αηδιας.Σε εκμεταλευται και σε εχει σταντ μπαι.Επισης ποιος σοβαρος ανθρωπος θα ειχε και την μητερα του μαζι , σε δημιουργια οικογενειας?.
    Ποιος θα ηταν εναντια στην κοπελα του? και θα επαιρνε το μερος των αλλων και θα επηρεαζοταν?.
    Αμα θες αυτον τον αντρα πισω να ξερεις θα καταληξεις χωρισμενη , με παιδια κατα πασα πιθανοτητα, και θα χωρισεις στα 40 σου.
    πρεπει να σηκωσεις αναστημα καποια στιγμη στην ζωη , γιατι εισαι παιχνιδακι και θα σε πατανε.
    Το μονο καλο απο το κειμενο , ειναι τον βαρεσε ο αδερφος σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    8
    μηπως εφταιγα και εγω που νευριαζα μαζι του αλλα δεν μπορουσα αλλο ετσι εβλεπα οτι δεν εκανε τιποτα πραξεις απο οτι ελεγε εδειχνε ανχωμενος με ολα πως γινεται να θελει να κανει γαμο αλλα να μην τα πραγματα στη θεση τους... ναι του γκρινιαζα συνεχεια αλλα ειχαν σπασει τα νευρα μου πια με ολα αυτα..ηθελα χωρο μαζι του και δεν μου τον εδινε εβαζε τους δικους του πανω απο ολα...μαγαπουσε αλλα με διαφορετικο τροπο...ειχε πει στη μητερα μηνες πριν απο μονους του...οτι ξερει οτι εχω δικιο και εχουν σπασει τα νευρα μου αλλα δεν μπου το λεει για να μην το παρω πανω μου....ενω οταν το ειπα τωρα οτι ελεγες οτι ειχα δικιο μου λεει λαθος εγω δεν το ειχα πει ποτε αυτο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    αμα νομιζεις οτι αξιζεις τετοια αντιμετωπισει. Ε τοτε περιμενε τον οποτε του ηρθε θα σε προσσεγγισει παλι.

  5. #5
    Εγώ ξέρω ότι ο ανθρώπος που θέλει να είναι μαζί σου κάνεις τα πάντα για να είναι μαζί σου.εγιναν πολλά όπως μας είπες αλλά όταν υπάρχει αγαπη δεν υπάρχει κανενα εμποδιο.εσύ τώρα φαινεται να τον παρακαλας κι αυτός να μη θέλει με τίποτα. Τι θα πει φυγε εσύ μακριά και ίσως ερθω να σε βρω.για μένα προχωρησε την ζωή σου.κι αν κάποτε σε προσεγγίσεις το ξανά συζητας.τώρα να παρακαλας και να σε διωχνουν είναι πολύ ασχημο για σένα ασχετα με τον εφταιγες η οχι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν δεν τρολλάρεις... Από που να το πιάσω το θέμα...
    Δεν έχω καταλάβει νέα κορίτσια τι μυαλά κουβαλάτε και πάτε και μπλέκετε σε τέτοιες καταστάσεις. Δηλαδή δεν πας να παντρευτείς τον καλό σου, πας να παντρευτείς και να συζήσεις με όλο του το σόι και όλη την οικογένεια Ντάλτον. Και αφήνεις και τους δικούς σου και τους δικούς του να μπλέκονται και να γίνονται Βροντάκηδες και Φουρτουνάκηδες και να τα κάνουν όλα σκατά. Κατ΄αρχήν γάμος χωρίς να έχεις συζήσει έστω και λίγο με τον άλλον να δεις πως τα πας, είναι μέγα φάουλ. Που ξέρεις αν θα ταιριάζεις; Μετά λες περιμένεις να φύγει ο αδερφός για να μείνεις εσύ εκεί και μάλιστα μαζί με την μάνα του! Σοβαρά τώρα; Ειλικρινά, τα θεωρείς σοβαρά πράγματα αυτά;;;; Ύστερα, αν είχε δουλειά καθαρά μόνος του κι ήταν οικονομικά ανεξάρτητος και έβγαζε πολλά και ήσουν σίγουρη για την πάρτη του, πάει στο καλό, ας πούμε ότι δούλευες κι εσύ εκεί. Αλλά να εξαρτάσαι οικονομικά/εργασιακά από έναν άνθρωπο που μπλέκει παντού τα σόγια του κι ούτε ένα σπίτι δεν μπορεί να σου προσφέρει; Τι είδους ασφάλεια σου προσφέρει αυτό; Κι από πάνω συμπεριφέρεται σαν γάιδαρος, σε προσβάλλει, είναι ανώριμος και ανεύθυνος, δεν μπορεί να απογαλακτιστεί από τη μαμά, σε πατρονάρει και δεν ξέρει τι θέλει και προσπαθεί να σου δημιουργήσει κι ενοχές από επάνω... Να λες πάλι καλά που έγιναν αυτά τα σκηνικά πριν το γάμο και γλίτωσες μεγάλη ταλαιπωρία και να ρίξεις ένα Χ από εδώ μέχρι το Αφγανιστάν απ΄ όπου μάλλον μας γράφεις! Να σοβαρευτείς κι εσύ και να μη μπλέκεις σε τέτοιες καταστάσεις. Νέα κοπέλα είσαι, δεν σε πήρανε τα χρόνια. Βρες μία δουλειά, αν μπορείς μακριά κι από τη δική σου οικογένεια, ζήσε λιγάκι τη ζωή σου, γνώρισε ανθρώπους και μάθε να κρίνεις πιο σωστά τις καταστάσεις. Και κάθισε να ηρεμήσεις και να βρεις κανέναν άνθρωπο της προκοπής να ανοίξεις σπιτικό κάποια στιγμή αν θες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μηπως δεν είναι εύκολο να φύγουν ο αδερφός απ' το σπίτι; Aλλη περίπτωση είναι να πιέζεται απο την προοπτική του γάμου, ξέρεις οτι οι άνδρες έχουν γενικά μια φοβία της σοβαρής δέσμευσης και πρεσάρονται. Τώρα μιλάτε;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    8
    οχι εκοψα καθε επικοινωνια γιατι με κουρασε και μενα ολο αυτο...θα αλλαξω γιατι αυτος με ηξερε σαν ανθρωπο που δεν ειχε εγωισμο πανω του...θα δει την αλλη πλευρα μου και θα κοιταξω εμενα αν γυρισει που δεν νομιζω θα πρεπει να υπαρξουν ορια σε αυτη τη σχεση....και ουτε να μπαινουν αναμεσα μας οικογενειες....πιστυετε οτι ενας αντρας θα γυριζε αν εβλεπε και ακουγε οτι η πρωην του κανει τη ζωη της και προχωραει....χωρις βεβαια να δινω δικαιωμα οτι κανω σχεσεις και τετοια απλα οτι προχοραω τη ζωη μου σε θεμα δουλειας και οτι αρχιζω να βγαινω εξω και να κανω τη ζωη που εκανα πριν...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το ζήτημα δεν είναι αν θα γύριζε, αλλά αν θα γύριζε για τους σωστούς λόγους. Μάλλον από εγωισμό παρά από ενσυναίσθηση θα γύριζε και χλωμό να είχε αλλάξει. Αν 2μιση χρόνια λειτουργείτε ήδη με λάθος τρόπο σαν ζευγάρι κι αν 35 χρόνια λειτουργεί σαν γιός της μάνας του κι αδερφός του αδερφού του, λίγο δύσκολο να δεις ολική αλλαγή προσωπικότητας. Ξέρω ότι συχνά εδώ στο φόρουμ ακούγομαι αρνητική και προτείνω συχνά χωρισμούς κτλ, αλλά πραγματικά, μόνο με το συναίσθημα δεν πας πουθενά. Πρέπει να υπάρχουν και κάποιες υγιείς βάσεις σε μία σχέση και οι πραγματικές, πρακτικές συνθήκες να είναι σωστές για να πας για γάμους κτλ. Ηρεμία, αλληλεκτίμηση, αλληλοσεβασμός, συνεννόηση, κοινά θέλω, κάποιες ελάχιστες έστω αυτονόητες υλικές προϋποθέσεις... Τα μελλοντικά παιδιά σας δεν σας φταίνε σε τίποτα να μεγαλώνουν σε αρρωστημένες καταστάσεις!
    Τι ακριβώς καλό βλέπεις πάνω σε αυτόν τον άνθρωπο που δεν θα μπορείς να το βρεις αλλού χωρίς όλα τα βαρίδια που κουβαλάει; Δεν σας ξέρω, τροφή για σκέψη σου δίνω. Δες το λίγο σαν κάποιος απέξω...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    8
    προσπαθω...αλλα τον αγαπαω και δεν ξερω πως να το δει καπως διαφορετικα ολο αυτο που εχει γινει...ειναι ξεροκεφαλος και εγωιστης...τα 2 μιση χρονια δεν λειτουργουσε ετσι αλλιως δεν θα ειμασταν μαζι το τελευταιο 9 μηνες ειναι αρχιζε να μου λεει να κανω υπομονη...εγω πιστευω του δημιουργουσαν προβλητατα στο σπιτι του και ξεσπασε....γιατι στο τελος η εγω η αυτος θα ξεσπαγε....θελω να τον ξανα φερω κοντα μηπως τα αλλαξουμε ολα αυτα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    δλδ θες μονο και μονο να προχωρησεις για να επιστρεψει ο αλλος?.
    ρε στελιτσα μυαλο δεν βαζεις μου φαινεται.
    Προχωρα την ζωη σου γιατι γουσταρεις και για να νιωσεις καλυτερα, να μην περιμενεις κανεναν αλλο, γινε πιο ανεξαρτητη, και μπορει να ειναι καποιος αλλος ο ερωτας της ζωης σου.
    Υπαρχει μια παριμοι που λεει you cant leanr to an old dog new tricks.που σημαινει οτι ο φιλος σου δεν θα αλλαξει συμπεριφορα. η θα αλλαξει παρωδικα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    δλδ θες μονο και μονο να προχωρησεις για να επιστρεψει ο αλλος?.
    ρε στελιτσα μυαλο δεν βαζεις μου φαινεται.
    Προχωρα την ζωη σου γιατι γουσταρεις και για να νιωσεις καλυτερα, να μην περιμενεις κανεναν αλλο, γινε πιο ανεξαρτητη, και μπορει να ειναι καποιος αλλος ο ερωτας της ζωης σου.
    Υπαρχει μια παριμοι που λεει you cant leanr to an old dog new tricks.που σημαινει οτι ο φιλος σου δεν θα αλλαξει συμπεριφορα. η θα αλλαξει παρωδικα.
    δηλαδη δεν εχετε καποια ιδεα στο να τον ξανα φερω κοντα ου σιγα σιγα...και να ξεκινησουμε κατι καινουργιο ισως αν το διαχειριστουμε αλλιως να ξεπερασουμε εμποδια...εδω αλλοι χωριζουν και τα ξανα βρισκουν και ειναι πολυ στη σχεση τους απο οτι ηταν πριν το χωρισμο....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Quote Originally Posted by ΣΤΕΛΛΑ92 View Post
    οχι εκοψα καθε επικοινωνια γιατι με κουρασε και μενα ολο αυτο...θα αλλαξω γιατι αυτος με ηξερε σαν ανθρωπο που δεν ειχε εγωισμο πανω του...θα δει την αλλη πλευρα μου και θα κοιταξω εμενα αν γυρισει που δεν νομιζω θα πρεπει να υπαρξουν ορια σε αυτη τη σχεση....και ουτε να μπαινουν αναμεσα μας οικογενειες....πιστυετε οτι ενας αντρας θα γυριζε αν εβλεπε και ακουγε οτι η πρωην του κανει τη ζωη της και προχωραει....χωρις βεβαια να δινω δικαιωμα οτι κανω σχεσεις και τετοια απλα οτι προχοραω τη ζωη μου σε θεμα δουλειας και οτι αρχιζω να βγαινω εξω και να κανω τη ζωη που εκανα πριν...
    Σωστά είναι αυτα που λες, ασε ένα διάστημα να ηρεμήσει, να βρει τον εαυτό του, να χαλαρώσει και απο τη δική σου γκρίνια και απο τα αλλα θέματα. Εσυ που μένεις τωρα; Εννοώ είσαστε κοντα;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Σωστά είναι αυτα που λες, ασε ένα διάστημα να ηρεμήσει, να βρει τον εαυτό του, να χαλαρώσει και απο τη δική σου γκρίνια και απο τα αλλα θέματα. Εσυ που μένεις τωρα; Εννοώ είσαστε κοντα;
    πιο κοντα δεν γινεται τα σπιτια μας μας χωριζουν ενα τετραγωνο....ειναι δυσκολο να μην βλεπει ο ενας τον αλλον αν και εγω δεν βγαινω καθολου στο χωριο για να μην με βλεπει καθολου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στέλλα, καταλαβαίνω ότι υπάρχουν αισθήματα για τον άνθρωπο, αλλά εσύ ήσουν πρόθυμη να σηκωθείτε να φύγετε και να κάνετε μια νέα αρχή μακριά από όλους και από όλα. Αυτός είναι κολλημένος στη μαμά του, στη δουλειά του και στο χωριό του . Και προφανώς δεν έχει σκοπό να αποκοπεί από όλα αυτά. Προσπάθησε να σκεφτείς την ζωή σου μετά από κάποια χρόνια αν μείνεις εκεί στο χωριό, έχεις όλα τα σόγια πάνω από το κεφάλι σου και το δικό του να τον επηρεάζουν και ακόμα και μόνοι σας να ζείτε, να έρχεται η πεθερά ή η μάνα ή ο αδερφός του ή ο αδερφός σου και να έχουν λόγο για το πως θα ζείτε, πως θα μεγαλώνετε τα παιδιά σας, να μετράει η γνώμη της πεθεράς σου ίσως περισσότερο κι από τη δική σου όταν θα πρέπει να πάρετε αποφάσεις με τον άντρα σου... Δεν θα την παλέψεις, η σχέση θα φθαρεί και θα είσαι δυστυχισμένη.
    Αλλά ακόμα κι αν εσύ έχεις την κάβλα σου και την βρίσκεις με μια τέτοια ζωή, για σκέψου σε τι περιβάλλον θα μεγαλώσουν τα παιδιά; Τι μηνύματα θα πάρουν; Θα λες εσύ στο παιδί Αυτό απαγορεύεται, θα χώνεται η πεθερά να λέει άσε το παιδί να το κάνει αυτό, θα έρχεται ο άντρας σου να λέει, δεν έγινε και κάτι... Θα θες εσύ να το ταΐζεις έτσι, θα λένε τα σόγια γιουβέτσι. Θα έχεις τα νεύρα σου με όλα τα σόγια, ο μπαμπάς θα λέει πήγαινε στην καλή σου τη γιαγιά και στον καλό σου το θείο, άτομα που εσύ μπορεί να μη θες να δεις και να θα βράζεις από θυμό. Ακόμα κι αν δεν λέτε με τα λόγια κάποια πράγματα, τα παιδιά τα συναισθάνονται και τα καταλαβαίνουν και τα βλέπουν και στην πράξη. Ο ένας θα δείχνει των παιδιών τη δύση, ο άλλος την ανατολή. Ο ένας θα λέει αυτό είναι μαύρο, ο άλλος αυτό είναι άσπρο.. Ποιόν να ακούσει το παιδί και τι να καταλάβει για το ποιά ρότα πρέπει να ακολουθήσει; Τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα να πληρώνουν τα λάθη των γονιών, ιδίως όταν αντικειμενικά κάνει από την αρχή μπαμ ότι κάτι είναι λάθος και η ζω.η σου έχει χτυπήσει πολλά καμπανάκια πριν έρθουν τα παιδιά.

    Κάτσε και σκέψου ώριμα και μην βάζεις μόνο το συναίσθημα μπροστά. Θέλω να πιστεύω ότι έχεις κάποιους πιο ανοιχτούς ορίζοντες από αυτό που παρουσιάζεις.

Similar Threads

  1. Βοήθεια δεν μπορώ να ζήσω έτσι.
    By I.s in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2018, 12:37
  2. Δεν μπορώ να ζήσω....- Το έχετε νιώσει;
    By Anny85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 12-09-2014, 18:03
  3. Δεν μπορώ χωρίς.......
    By κοπέλα93 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 67
    Last Post: 29-04-2014, 16:10
  4. Δεν μπορώ να ζήσω με περιττά κιλά ΤΕΛΟΣ...
    By AbraKatabra in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 20-05-2011, 18:23
  5. Δν μπορω να ζησω χωρις αυτον
    By iuby in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 70
    Last Post: 13-10-2010, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •