ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΕΙΔΕΙΝΩΣΗ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    MikeStam 3
    Guest

    ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΕΙΔΕΙΝΩΣΗ ΑΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΑΣ

    Θα ηθελα να ρωτησω αν αμα κοβεις σταδιακα τις βενζο αλλα τις μειωνεις σταδιακα αν μπορει να πάθεις φοβικη κριση

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Ναι, μπορείς να πάθεις. Είναι το στερητικό σύνδρομο που περιέχει πολλά συμπτώματα.

  3. #3
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by anhedonia View Post
    Ναι, μπορείς να πάθεις. Είναι το στερητικό σύνδρομο που περιέχει πολλά συμπτώματα.
    Ακομα και αν τις μειωνεις σταδιακα;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Αν γνωρίζεις αγγλικά θα ήταν καλό να επισκεφθείς ένα site σχετικό με το θέμα. Υπάρχει και forum όπου μέλη απ' όλο τον κόσμο συζητούν τις εμπειρίες τους για τη διακοπή των βενζο. Επειδή το έχω ψάξει πολύ, προσωπικά με βοήθησε σε πολλά, με ηρέμησε.

    http://www.benzobuddies.org/
    http://www.benzobuddies.org/forum/index.php

  5. #5
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by anhedonia View Post
    Αν γνωρίζεις αγγλικά θα ήταν καλό να επισκεφθείς ένα site σχετικό με το θέμα. Υπάρχει και forum όπου μέλη απ' όλο τον κόσμο συζητούν τις εμπειρίες τους για τη διακοπή των βενζο. Επειδή το έχω ψάξει πολύ, προσωπικά με βοήθησε σε πολλά, με ηρέμησε.

    http://www.benzobuddies.org/
    http://www.benzobuddies.org/forum/index.php
    το φορουμ αυτο ειναι γενικα για εμπειριες για ολα τα φαρμακα η μονο για την διακοπη των βενζο?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Κυρίως ασχολείται με τη διακοπή των βενζο, αλλά υπάρχουν κι υποενότητες, κάνε μια βόλτα

  7. #7
    MikeStam 3
    Guest
    προσπαθησα να κανω εγραφη μπελας ομως υπαρχει κανενα στα ελληνικα??

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Εδώ που είμαστε, αλλά... για διακοπή δεν θα βρεις πολλά... ό,τι πόσταρα πήγε άπατο

  9. #9
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by anhedonia View Post
    Εδώ που είμαστε, αλλά... για διακοπή δεν θα βρεις πολλά... ό,τι πόσταρα πήγε άπατο
    Τι εννοείς;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Εννοώ ότι οι περισσότεροι είναι αντίθετοι στη διακοπή αυτών των ουσιών -χωρίς καν να γνωρίζουν το πώς και το γιατί. Περισσότερο ενδιαφέρει να παίρνουμε φάρμακα όχι να διακόπτουμε.
    Επίσης, αν μιλήσεις για σύνδρομο στέρησης απλώς παίρνεις την απάντηση "είναι όλα στο μυαλό σου".

  11. #11
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by anhedonia View Post
    Εννοώ ότι οι περισσότεροι είναι αντίθετοι στη διακοπή αυτών των ουσιών -χωρίς καν να γνωρίζουν το πώς και το γιατί. Περισσότερο ενδιαφέρει να παίρνουμε φάρμακα όχι να διακόπτουμε.
    Επίσης, αν μιλήσεις για σύνδρομο στέρησης απλώς παίρνεις την απάντηση "είναι όλα στο μυαλό σου".
    Εγω υποπτεύομαι οτι εχω επιδεινωθεί επειδη παιρνω ενα αντυψυχωτικο το sycrest βέβαια ο γιατρός μου το αποκλείει δεν μπορει να κανει λαθος;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Καλύτερα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλον ψυχίατρο, θα σου έλεγα. Κι εμένα μού έλεγε κάποιος ότι το zoloft δεν προκαλεί διάρροια, κι όμως εγώ δεν μπορούσα ούτε από το σπίτι να βγω για ένα μήνα, μέχρι που το άλλαξα κι ηρέμησα. Καμιά φορά το σώμα μας μιλάει και καλά θα κάνουμε να το ακούμε, ειδικά αν δεν είχαμε κάποιο σύμπτωμα πριν και ξεκίνησε μόλις πήραμε κάποιο καινούργιο φάρμακο.

  13. #13
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by anhedonia View Post
    Καλύτερα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλον ψυχίατρο, θα σου έλεγα. Κι εμένα μού έλεγε κάποιος ότι το zoloft δεν προκαλεί διάρροια, κι όμως εγώ δεν μπορούσα ούτε από το σπίτι να βγω για ένα μήνα, μέχρι που το άλλαξα κι ηρέμησα. Καμιά φορά το σώμα μας μιλάει και καλά θα κάνουμε να το ακούμε, ειδικά αν δεν είχαμε κάποιο σύμπτωμα πριν και ξεκίνησε μόλις πήραμε κάποιο καινούργιο φάρμακο.
    Εχω αλλαξει 3ψυχιατρους να παω και αλλου;;

    Εστάλη από ALE-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. καταθλιψη και επειδεινωση αγχους
    By MikeStam 3 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-2019, 08:15
  2. ΚΡΙΣΕΙΣ ΑΓΧΟΥΣ?ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΖ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-01-2014, 04:15
  3. Βοηθεια Παρακαλω
    By Μαρία1234 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 20-06-2013, 13:13
  4. Βοήθεια για αντιμετώπιση άγχους
    By Jim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-07-2012, 20:05
  5. Βοήθεια παρακαλώ!
    By illumina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 03-03-2012, 11:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •