Έντονη κούραση μετα τον ύπνο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811

    Έντονη κούραση μετα τον ύπνο.

    Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση μονο θέλω να κανω γιατι εχω καταντήσει κουραστικός πιστεύω. Σας εχει τύχει ποτε να ξυπνάτε και να ειστε κουρασμενος; Σαν να σας έχουν χτυπήσει τα πόδια όλο το βραδυ η σαν να παίζατε μπάλα την προηγούμενη μερα αλλα χωρίς να κάνατε κατι ιδιεταιρο. Σημερα μολις ξύπνησα ένιωσα αυτο το πράγμα πολυ έντονα όχι μονο στα πόδια αλλα γενικά. Έπειτα ενα βάρος στο στήθος και μια αίσθηση οτι θα ερθει έντονη ταχυπαλμία. Ενα περίεργο συναίσθημα που δεν μπορώ να το περιγράψω αλλα το καταλαβαίνεις οτι θα ερθει. Πηγα γιατρο ολα καλα και καρδιολογικές εξετάσεις και αιματολογικές. Τωρα όμως ξύπνησα ετσι και δεν ειναι πρώτη φορα. Θέλω να μου πείτε αν εχετε παρόμοια εμπειρία και αν ξέρετε κατι να μου πείτε τι μπορεί να φταίει. Η στάση σώματος στον ύπνο; Άγχος; Κατι αλλο; Πραγματικά αυτο που με ανυσιχει ειναι οτι ξερω οτι θα με πιασει η κακή ταχυπαλμία Ειδικα αν σηκωθώ και τοτε δεν θα ξερω παλι τι να κανω. Ο γιατρος μου ειπε πως αν με ξαναπιάσει να παω έκτακτα για καρδιογράφημα μηπως και πιασει κατι την ωρα της ταχυπαλμιας αλλιώς δεν ξερω.. να κάτσω να ηρεμήσω; Αλλα πως όταν σε πιάνει κατι τέτοιο; Ειναι πολυ δύσκολο παιδιά Ειδικα όταν εχεις αυτή την αίσθηση και το ξερεις γιατι δεν ειναι πρώτη φορα που θα το πάθω. Τωρα δεν εχω σηκωθεί απο το κρεβάτι μονο όταν πηγα να πλυθώ κτλ. Αυτο το αίσθημα ειναι περίεργο και σε τρομάζει αλλα προσπαθώ να το παρω χαλαρά! Ευχαριστω εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aγχος θαλεγα ........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aγχος θαλεγα ........
    Τώρα που ήμουν στην κουζίνα με έπιασε ταχυπαλμία ετσι χωρίς άγχος. Αλλα όποτε το παθαίνω εχει τέτοιο καιρο. Μηπως να με επειρεαζει ο καιρός; Δεν ξερω αλλα συνιθως τοτε το παθαίνω. Όταν ειναι μουντός με ψιλόβροχο τοτε δεν ειμαι στα καλα μου με πειράζει στην καρδιά. Αλλα το εχω πάθει και με καλο καιρο τοτε είχα παει και νοσοκομείο. Τωρα Καθησα να ηρεμήσω ούτε να φάω δεν θέλω. Μου την χάλασε παλι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Όπως το περιγράφεις είναι άγχος. Το άγχος δε σημαίνει πως θα σε βρει μόνο όταν έχεις ένταση κυρίως στην ηρεμία "χτυπάει". Όσο για τον καιρό μπορεί να είναι ρευματολογικο το θέμα σου γιατί αυτός ο καιρός επηρεάζει πολύ κόσμο. Είναι απαίσιο συναίσθημα αλλά μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Όπως το περιγράφεις είναι άγχος. Το άγχος δε σημαίνει πως θα σε βρει μόνο όταν έχεις ένταση κυρίως στην ηρεμία "χτυπάει". Όσο για τον καιρό μπορεί να είναι ρευματολογικο το θέμα σου γιατί αυτός ο καιρός επηρεάζει πολύ κόσμο. Είναι απαίσιο συναίσθημα αλλά μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Φίλε μου περίμενα μετα απο εξετάσεις και γιατρούς να μου φύγει όλο αυτο εφόσον δεν εχω κατι αλλα πραγματικά χτυπάει το άτιμο όποτε ναναι. Σημερα ξύπνησα χαλια πραγματικά σαν να έκανα χθες γυμναστική και σημερα ειμαι πιασμένος! Μετα ολη μερα ήταν κάπως δεν ήμουν και πολυ καλα περίμενα οτι θα ερθει η ταχυπαλμια με αυτο το περίεργο συναίσθημα και όντως όταν ήμουν στη κουζίνα και ετοίμαζα κατι μαζι με την κοπέλα μου ξαφνικά άρχισε η ταχυπαλμία. Σταδιακά και όλο ανέβαινε και απλώς Καθησα και ηρέμησα αλλα πιστεύω θα ξαναέρθει γιατι ειναι η μερα τέτοια. Εννοείται δεν μπορώ να παω πουθενά ετσι πως ειμαι. Θα κλείσω ραντεβού για ομοιοπαθητική μπας και βοηθήσει. Εχει βοηθήσει πολλούς κοντινούς μου με θέματα κρίσεων πανικού και άγχους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Όπως το περιγράφεις είναι άγχος. Το άγχος δε σημαίνει πως θα σε βρει μόνο όταν έχεις ένταση κυρίως στην ηρεμία "χτυπάει". Όσο για τον καιρό μπορεί να είναι ρευματολογικο το θέμα σου γιατί αυτός ο καιρός επηρεάζει πολύ κόσμο. Είναι απαίσιο συναίσθημα αλλά μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου.

    Εστάλη από Moto G (5) Plus στο E-Psychology.gr Mobile App
    Συμφωνω απολυτως μαζι σου .............. ατιμο πραμα το αγχος ............... και υπαρχει και το υποσυνειδητο αγχος ........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμφωνω απολυτως μαζι σου .............. ατιμο πραμα το αγχος ............... και υπαρχει και το υποσυνειδητο αγχος ........
    Αυτο ακριβώς ειναι το χειρότερο. Οτι δεν το καταλαβαίνεις ούτε το νιώθεις. Μπορεί να ειδες κάποιο όνειρο η κατι που να σε τάραξε και να σου βγαίνει μετα το άγχος. Πάντως αυτο με την ταχυπαλμία στο άκυρο ειναι πολυ κακό. Ειδικα όταν ειναι ετσι ο καιρός σχεδόν κάθε φορα το παθαίνω. Δεν ξερω τι μπορεί να ειναι αλλα θα παω σε ομοιοπαθητικο μηπως βοηθήσει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Αυτο ακριβώς ειναι το χειρότερο. Οτι δεν το καταλαβαίνεις ούτε το νιώθεις. Μπορεί να ειδες κάποιο όνειρο η κατι που να σε τάραξε και να σου βγαίνει μετα το άγχος. Πάντως αυτο με την ταχυπαλμία στο άκυρο ειναι πολυ κακό. Ειδικα όταν ειναι ετσι ο καιρός σχεδόν κάθε φορα το παθαίνω. Δεν ξερω τι μπορεί να ειναι αλλα θα παω σε ομοιοπαθητικο μηπως βοηθήσει!
    Τώρα γύρισα απο μια δουλεια που είχα και Ψοφισα μεχρι να ανέβω τα σκαλιά του σπιτιού (64). Θα μου πεις πολλα ειναι αλλα και παλι μετα απο 5 λεπτά ηρέμησα όχι κατευθειαν. Ο καιρός και η κούραση επειρεαζουν μαλλον. Και το οτι έφαγα αρκετά πριν ερθω. Σχεδόν ολόκληρη κρέπα αλμυρή με πολλα πραγματα μεσα. Ίσως να φταίει και αυτο σε συνδιασμο με τα αλλα. Πάντως ειμαι πολυ χαλια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Αυτο ακριβώς ειναι το χειρότερο. Οτι δεν το καταλαβαίνεις ούτε το νιώθεις. Μπορεί να ειδες κάποιο όνειρο η κατι που να σε τάραξε και να σου βγαίνει μετα το άγχος. Πάντως αυτο με την ταχυπαλμία στο άκυρο ειναι πολυ κακό. Ειδικα όταν ειναι ετσι ο καιρός σχεδόν κάθε φορα το παθαίνω. !
    Οχι μονο , ειναι αγχος που δεν γινεται αντιληπτο απο το συνειδητο , ειτε απο εσωτερικες συγκρουσεις , ειτε απο διαφορες με αντιληπτες αιτιες , και εκδηλουται με την μορφη καθαρου αγχους .....

    διολου ασυνηθιστο ........μου τοχε εξηγησει ενας γιατρος προ 25 ετων ......καλα μου φανηκε οτι ταλεγε , εκαναν sense .....

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Τώρα γύρισα απο μια δουλεια που είχα και Ψοφισα μεχρι να ανέβω τα σκαλιά του σπιτιού (64). Θα μου πεις πολλα ειναι αλλα και παλι μετα απο 5 λεπτά ηρέμησα όχι κατευθειαν. Ο καιρός και η κούραση επειρεαζουν μαλλον. Και το οτι έφαγα αρκετά πριν ερθω. Σχεδόν ολόκληρη κρέπα αλμυρή με πολλα πραγματα μεσα. Ίσως να φταίει και αυτο σε συνδιασμο με τα αλλα. Πάντως ειμαι πολυ χαλια.
    Είσαι αγυμναστος +δεν κάνεις καλή διατροφη, για αυτό κουραζεσαι εύκολα.

    Ξεκινά ηπιο περπατημα κάθε μέρα μηπως σε βοηθήσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είσαι αγυμναστος +δεν κάνεις καλή διατροφη, για αυτό κουραζεσαι εύκολα.

    Ξεκινά ηπιο περπατημα κάθε μέρα μηπως σε βοηθήσει.
    Κι εδω θα συμφωνησω .......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Κρέπα και νηστεία δεν πάνε μαζί (χαχα ετσι για να ευθυμήσουμε), πάντως βλέπω από τα post σου πως παρακολουθείς πάρα πολύ την υγεία σου και δε σε αφήνεις σε χλωρό κλαρί, μια το ένα μια το άλλο. Γιατί δε χαλαρώνεις? μήπως κάτι σε ζορίζει στη ζωή σου και το έχεις ρίξει στο παθολογικό?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Κρέπα και νηστεία δεν πάνε μαζί (χαχα ετσι για να ευθυμήσουμε), πάντως βλέπω από τα post σου πως παρακολουθείς πάρα πολύ την υγεία σου και δε σε αφήνεις σε χλωρό κλαρί, μια το ένα μια το άλλο. Γιατί δε χαλαρώνεις? μήπως κάτι σε ζορίζει στη ζωή σου και το έχεις ρίξει στο παθολογικό?
    Χαχα φιλε δεν μπορώ να νηστεψω 40 μερες δυστυχώς μονο την μεγάλη εβδομάδα νηστευω. Κατι ειναι κ αυτο. Την υγεία μου δεν την παρακολουθώ φιλε ποτε δεν πήγαινα σε γιατρούς παρά πόνο τωρα τελευταία που με πιάνουν αυτα και πηγα καρδιολόγο και έκανα τις εξετάσεις που μου ειπε. Πολλα με ζορίζουν φιλε όπως όλους μας. Οικονομικά προβλήματα κυρίως λογαριασμοί κτλ. Αλλα αυτές τις 2 μερες εχει παει αλλου η κατάσταση. Στον ύπνο μου όταν γυρνούσα πλευρό είχα ταχυπαλμίες, ξυπνάω πάντα πιασμένος και κουρασμενος σε όλο μου το σώμα. Δεν ξερω τι γίνεται τωρα τελευταία!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είσαι αγυμναστος +δεν κάνεις καλή διατροφη, για αυτό κουραζεσαι εύκολα.

    Ξεκινά ηπιο περπατημα κάθε μέρα μηπως σε βοηθήσει.
    Το οτι ειμαι αγύμναστος το ξερω εχω χρόνια να τρέξω να παίξω μπάλα να κανω κατι Τελος παντων. Όσο για τη διατροφή ειναι μια χαρά δεν τρωω χαζομάρες απλώς χθες έτυχε να ειμαι για δουλειές εξω ολη μερα και έφαγα την νύχτα μια κρέπα και αυτήν όχι ολη γιατι ήταν μεγάλη. Όποτε εχω χρόνο φιλε Αντώνη περπατάω, παίρνω το σκυλι και ξεκινάω παραλιακά μεχρι τέλους και ξανά πίσω. Κάποιες μερες δεν εχω χρόνο λόγω δουλειάς κτλ. Και να στο πω αλλιώς όταν τρέχεις ολη μερα με δουλειές και υποχρεώσεις δεν σου μένει χρόνος και όρεξη πχ το βραδάκι να πας να περπατήσεις. Εγω χωρίς να περπατάω ξυπνάω κουρασμένος και τα πόδια μου ειναι χαλια και όποτε γυρναω πλευρό στον ύπνο εχω ταχυπαλμίες η δυνατούς παλμούς αλλα ξαναλέω αυτο δεν ειναι πάντα. Ειναι πολυ άσχημο να ξεκινάει ετσι η μερα σου. Ειναι σαν να έπαιζα χθες μπάλα η έκανα προετοιμασία όλο τον Αύγουστο για το πρωτάθλημα και μου βγαίνει η κούραση τωρα στο σώμα ενώ δεν εχω κανει κατι. Απο διατροφή πάντως προσπαθώ να προσέχω και οι εξετάσεις μου το δείχνουν αυτο. Δεν υπάρχει χοληστερίνη ούτε σάκχαρα. Γενικά ειναι πολυ καλές. Άρα τι σκατα ειναι αυτο;

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ δεν έχω χοληστερίνη και οι εξετασεις μου ειναι καλες απο αποψη βιταμινων, αλλά η διατροφή μου δεν είναι παντα ιδανική, ενώ προσπαθω να μαγειρευω κιόλας για να μην τρωω απέξω. Θέλω να πω πως επηρεαζει και το τι τρωμε. Σοκολάτα πχ μπορει άνετα να προκαλέσει ελαφρα ταχυκαρδία. Απο κει και περα όσα περιγραφεις τα εχουμε βιώσει όλοι και στον υπνο και στον ξυπνιο. Υπηρξε περιοδος που φοβομουν να παω απο το σαλόνι στο μπανιο γιατί ενιωθα αίσθημα παλμων. Προσωπικα γυμναζομουν και περπαταω καθημερινά τουλάχιστον πεντε χιλιόμετρα, αλλά και παλι φοβαμαι εννοείται και υπαρχουν μερες που νιώθω παλι παλμους.

    Το ότι είσαι κουρασμενος μετά τον υπνο μπορει να σημαίνει πολλα πραγματα. Καποιες φορες πορωνομαστε με την καρδιά και ξεχνάμε ότι έχουμε και αλλα μέρη στο σώμα που μπορει να νοσησουν απο κάτι. Ποσες ώρες κοιμασαι ;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συμπτώματα με την κουραση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 10-04-2019, 00:10
  2. Ξυπνησα μεσα στον υπνο μου με έντονη αδιαθεσία στο στομάχι
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-07-2016, 01:11
  3. Cipralex-Κούραση
    By Antouan89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-03-2012, 09:20
  4. Κούραση συνέχεια
    By eve in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 23:04
  5. ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ
    By jim33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-10-2006, 04:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •