Πως να πισω καποιον με ψυχωτικη διαταραχη να μου μιλησει για το τι του συμβαινει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    4

    Πως να πεισω καποιον με ψυχωτικη διαταραχη να μου μιλησει για το τι του συμβαινει

    Καλημερα σας
    Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας. Ο αδερφος μου εχει διαγνωστει με ψυχικη διαταραχη .εχει παραισθησεις ακουει φωνες χανετε για πολυ χρονικο διαστημα και δυσκολευεται να συγκεντρωθει. Περνει ρισπεριδονη .ειχε νοσηλευτει ενα μηνα και ενω φαινοταν καλα μολις πειρε αδεια απο το νοσοκομειο αφεθηκε και παλι . Ειναι το πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο που εχει παθει και δεν εχουμε ακομη καταλαβει τι μας συμβαινει. Πως να το αντιμετωπισουμε. Ειμαστε ολοι διπλα του . Δεν θελω να νιωθει ασχημα .ειναι καλυτερα γι αυτο να μας λεει τι σκεφτεται.; πριν απο την νοσηλεια μας ειχε πει τα παντα για τις ψευδαισθησεις του.τωρα ομως δεν λεει κατι.
    Last edited by Chmst; 15-04-2019 at 09:44.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    κοβει μονος του τα φαρμακα; εγω δεν τα εκοψα ποτε και μετα απο 6 χρονια δεν εχω συμπτωματα, αλλα φαρμακα μονιμα...παιρνω αμισουλπριδη.... μετα απο 6 χρονια , δουλευω κανονικα, ασχολουμε με τριαθλο, και κανω μεταπτυχιακο, δηλαδη φως στο τουνελ της ψυχωσεις υπαρχει.... γενικος καταφερα να ζω κανονικη ζωη....

    κανονιστε να βλεπει και ψυχολογο αν κοβει τα φαρμακα πρεπει να πειστη οτι ειναι η μονη λυση, ασχετα με το ρατσισμο και το στιγμα της κοινωνιας, εγω εχω ακουσει ενα καρο βλακειες για τα φαρμακα που παιρνω, π.χ. οτι παιρνω λιγμενα, να τα κοψω τα φαρμακα αυτα με αρρωσταινουν και ενα σορο μπουρδες..... το ψυχωτικο συνδρομο μονο με φαρμακα θεραπευεται...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Υπαρχουν καποια συμπτωματα στην ψυχωση οπως αποσυρση, αλογια, δυσκολια εκφρασης συναισθηματων κ.α
    Η αλογια π.χ κανει τον πασχοντα να μη μιλαει ή να απαντα μονολεκτικα.
    Δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να τον πεισεις.
    Μπορει να του ειναι δυσκολο να εκφραστει ή να φοβαται για το πως θα ακουστουν αυτα που θα πει.

    Σε καθε περιπτωση αυτο που προτεινω ειναι η επισκεψη σε εναν καλο γιατρο που θα ειναι προθυμος να βρει σωστο φαρμακο κ να μειωσει την δοση σε συντηρησης οταν δει να βελτιωνεται.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    4
    Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση. Καθε σας συμβουλη ειναι πολυτιμη. Ειμαστε ακομη στα πρωτα σταδια και τωρα μαθαινουμε πως να το αντιμετωπισουμε. Προσπαθουμε να ειμαστε ηρεμοι .δεν ξερουμε πως να τον αντιμετωπιζουμε ομως. Χανεται για αρκετο χρονο και κανει μαχες στο μυαλο του. Μπορουμε να κανουμε κατι για να του αποσπουμε το μυαλο ή την ωρα της κρισης δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Ποσο χρονο περνουν συνηθως αυτα τα επεισοδια?. Προσπαθω να τον πεισω να παμε σε καποιο αλλο γιατρο που θα μπορει οποτε θελει να επικοινωνα μαζι του και να εχει στηριξη αλλα ακομη δεν καταφερα κατι. Εχουμε προς το παρον μονο την θεραπεια απο την νοσηλεια του το risperdal. Ειναι καλο φαρμακο? .ποσο χρονο κανει να δρασει συνηθως?. Οταν ειναι μπροστα στο γιατρο ειναι πολυ φυσιολογικος οταν ομως ειμαστε μονοι μας αφηνετε? Μπορει να το ελεγχει αρα αυτο ειναι καλο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα αν ειναι σε έξαρση η πάθηση.
    Ακουσε τον αλλά μη επιχειρηματολογείς προσπαθώντας να του αλλάξεις τις πεποιθήσεις. Ισως του φέρει περισσότερο θυμό και σύγχηση.

    Δεν υπάρχουν καλά και κακά αντιψυχωσικά. Ένα αντιψυχωσικό είναι καλό όταν ταιριάζει στον ασθενή και με αυτό έχει λίγες παρενέργειες και μείωση των συμπτωμάτων του κάνοντας τον πιο λειτουργικό.
    Το ρισπερντάλ σε πολλούς δρα αποτελεσματικά. Δρα σε διάστημα 2 εβδομάδων και τα πρώτα αποτελέσματα μπορούν να φανούν από τον 1ο μήνα με εξάμηνο. Σ'αυτό το διάστημα ο γιατρός θα αποφασίσει αν το κρατήσει ή κάνει δοκιμή με άλλα φάρμακα. Οι δοκιμές είναι try and error. Δηλ ο γιατρός δεν ξέρει από πριν πιο θα του ταιριάξει και συνεχίζει να κάνει δοκιμές μέχρι να βρει το κατάλληλο ζυγίζοντας παρενέργειες και δραστικότητα.

    Να ενημερώσετε το παλικάρι να μη τα σταματήσει ποτέ μόνος του ακόμα και αν αισθάνεται καλά. Δυστυχώς σ'αυτές τις παθήσεις δεν υπάρχει θεραπεία όπως και σε άλλες παθήσεις όπως καρδιά ή διαβήτης και συνήθως λαμβάνεται αγωγή σε δόση συντήρησης για όλη την ζωή του πάσχοντος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Το risperdal καλο φαρμακο το επαιρνα για 1 χρονο ομως εβαλα πολλα κιλα και το σταματησα απο μονη μου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    κοβει μονος του τα φαρμακα; εγω δεν τα εκοψα ποτε και μετα απο 6 χρονια δεν εχω συμπτωματα, αλλα φαρμακα μονιμα...παιρνω αμισουλπριδη.... μετα απο 6 χρονια , δουλευω κανονικα, ασχολουμε με τριαθλο, και κανω μεταπτυχιακο, δηλαδη φως στο τουνελ της ψυχωσεις υπαρχει.... γενικος καταφερα να ζω κανονικη ζωη....

    κανονιστε να βλεπει και ψυχολογο αν κοβει τα φαρμακα πρεπει να πειστη οτι ειναι η μονη λυση, ασχετα με το ρατσισμο και το στιγμα της κοινωνιας, εγω εχω ακουσει ενα καρο βλακειες για τα φαρμακα που παιρνω, π.χ. οτι παιρνω λιγμενα, να τα κοψω τα φαρμακα αυτα με αρρωσταινουν και ενα σορο μπουρδες..... το ψυχωτικο συνδρομο μονο με φαρμακα θεραπευεται...
    Το ψυχωτικο συνδρομο θεραπευεται με τη γνωση του εαυτου σου...Και αν σου ερθει δωρο η ψυχωση και δεν το δεις σαν ευκαιρια να παρεις φωτια και να ξαναγεννηθεις τοτε δε σου αξιζε η ψυχωση

Similar Threads

  1. Άτυπη ψυχωτική διαταραχή.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 15-11-2017, 17:55
  2. Άτυπη ψυχωτική διαταραχή.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 45
    Last Post: 04-07-2017, 18:48
  3. Πώς μπορείς να βοηθήσεις κάποιον με ψυχαναγκαστική διαταραχή??
    By anisixo pneuma in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 26-06-2012, 16:49
  4. Replies: 76
    Last Post: 10-01-2009, 00:39
  5. Replies: 32
    Last Post: 10-04-2008, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •