Ciprlalex και βάρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6

    Ciprlalex και βάρος

    Καλησπέρα σε όλους

    Πριν μπω στην ερώτηση , θα κάνω μια σύντομη εισαγωγή μιας και είναι το πρώτο ποστ μου.

    Είμαι 33, πριν 8 μήνες με έπιασε ενας τρομερός πονοκέφαλος που κράτησε μέρες.Μετά από εξετάσεις δεν βρέθηκε κάτι παθολογικό , πήγα σε ψυχίατρο ο οποίος διέγνωσε αγχωτική διαταραχη και ίσως κατάθλιψη. Παίρνω cipralex 10mg είμαι στον 8ο μήνα και από τον άλλον θα το πάω στα 5mg με σκοπό την διακοπή του.

    Το θέμα είναι πως όλο αυτό το διάστημα έχω χάσει 5-6 κιλά, ο γιατρός λέει ότι μάλλον έχει να κανει με το χάπι αλλά δεν είναι συνηθισμένο..
    Έχει συμβεί σε κανέναν σας?

    Ευχαρισρτώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα promi21, παίρνω 10mg 41 μέρες, επειδή έκανα δίαιτα πριν παρατήρησα ότι έχει τάση να προσθέτει βάρος, και γενικά όλα τα αντικαταθλιπτικά, είχα και εγώ άγχος και πονοκέφαλο, αν θες πες μου και πως πήγες με την αγωγή, πόσες μέρες έκανε να σε πιάσει 100%;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Εκπλήσσομαι που για τον πονοκέφαλο διαγνώστηκες με αγχωτικη διαταραχή και κατάληψη, και αμέσως πήρες αντικαθληπτικα!
    Ελπίζω να πηγαίνεις καλά τουλάχιστον.
    Τώρα, πολύ προσοχή στην διακοπή του, πολύ πολύ σταδιακά.
    Όσο για τις μεταβολές στο βάρος, αυτά τα φάρμακα επιδρούν σε πολλά ορμονικα συστήματα του οργανισμού, συμπεριλαμβανομένου και του μεταβολισμου.
    Εξ ου και οι διακυμάνσεις στο βάρος.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Καλησπέρα promi21, παίρνω 10mg 41 μέρες, επειδή έκανα δίαιτα πριν παρατήρησα ότι έχει τάση να προσθέτει βάρος, και γενικά όλα τα αντικαταθλιπτικά, είχα και εγώ άγχος και πονοκέφαλο, αν θες πες μου και πως πήγες με την αγωγή, πόσες μέρες έκανε να σε πιάσει 100%;
    Ξεκίνησα με 5 mg για περίπου 25 μέρες, μετά πήγα στα 10mg για 4,5 μήνες , ανέβηκα στα 15mg για 1,5 μήνα, μιας και θεωρήσαμε με τον γιατρό ότι έχουμε περιθώρια βελτίωσης, τώρα είμαι πάλι στα 10mg και θα κατέβω.
    Γενικά τα αποτελέσματα που είδα ήταν από μέτρια προς καλά. υπήρχε μεγάλη διαφορά στο θέμα άγχους από του 2+ μήνες μετά, και σταθεροποιήθηκε στους 4+ μήνες .
    Η διάθεση βελτιώθηκε αλλά όχι κατί ιδιαίτερο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6
    Κωστα καλησπέρα, γιατί σε εκπλήσσει, και γιατί θεωρείς ότι δεν τα πήρα πολύ γρήγορα?

    Όσο αφορά την διακοπή του μου έχει πει ο γιατρός ότι θέλει σταδιακά. Το συνολικό πλάνο της θεραπείας πήγε/ θα παει έτσι :
    25 μερές 5mg
    4,5 μήνες 10mg
    1,5 μήνας 15mg
    1 μήνας 10mg ( σε αυτό το στάδιο είμαι σήμερα)
    1 μήνας 5mg
    1 μήνας μέρα παρα μέρα 5mg

    Αν θες πες μου την αποψη σου.

    Ευχαριστώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα promi21, ευχαριστώ για την απάντηση, εκτός από το πονοκέφαλο είχες άλλα συμπτώματα; (ίσως αυτό σχολιάζει ο kostas62). Τώρα που το μείωσες στα 10mg είδες κάποια διαφορά ψυχολογικά;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Καλησπέρα promi21, ευχαριστώ για την απάντηση, εκτός από το πονοκέφαλο είχες άλλα συμπτώματα; (ίσως αυτό σχολιάζει ο kostas62). Τώρα που το μείωσες στα 10mg είδες κάποια διαφορά ψυχολογικά;
    Όχι δεν είχα άλλα συμπτώματα , εκτός του ότι ένιωθα για μεγάλα χρονικά διαστήματα αυτό τον κόμπο στο στομάχι χωρίς να συντρέχει σοβαρός λόγος.

    Κοίτα όταν ανέβηκα από τα 10mg στα 15mg είχα πάλι μεγάλη μείωση της λίμπιντο ενώ όσο ήμουν στα 10mg το είχα ξεπεράσει μετα το 2μηνο-3μηνο και μετά όταν κατέβηκα από τα 15mg στα 10mg πέρασα περίπου 1 βδομάδα με αυξημένο άγχος, το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν έφταιγε η μείωση της δόσης γιατί συνέπεσε με κάποια έντονα γεγονότα που συνέβησαν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by promi21 View Post
    Κωστα καλησπέρα, γιατί σε εκπλήσσει, και γιατί θεωρείς ότι δεν τα πήρα πολύ γρήγορα?

    Όσο αφορά την διακοπή του μου έχει πει ο γιατρός ότι θέλει σταδιακά. Το συνολικό πλάνο της θεραπείας πήγε/ θα παει έτσι :
    25 μερές 5mg
    4,5 μήνες 10mg
    1,5 μήνας 15mg
    1 μήνας 10mg ( σε αυτό το στάδιο είμαι σήμερα)
    1 μήνας 5mg
    1 μήνας μέρα παρα μέρα 5mg

    Αν θες πες μου την αποψη σου.

    Ευχαριστώ
    Γειά σου,
    Το πλάνο διακοπή σου φαίνεται λογικό. Μπράβο στον γιατρό σου.

    Η συμπληρωματική συμβουλή μου θα ήταν, να προχωρεις στην επόμενη ελάττωση, μόνον όταν δεν έχεις κάποια ενοχλητικά συμπτώματα.

    Επίσης μπορεί να έχεις κάποιες διακυμάνσεις στην όλη διαδικασία (πότε να αισθάνεσαι καλά και πότε άσχημα) αλλά μην σε αποθαρρύνει αυτό, και κάποια στιγμή όλα θα ομαλοποιηθουν.

    Αυτό που με εξέπληξε ήταν ότι μπορεί ο γιατρός σου να σου έδωσε αντικαταθληπτικα με μόνο σύμπτωμα τον έντονο πονοκέφαλο, και χωρις πρώτα να δοκιμάσετε πιο ήπιους η άλλους μη φαρμακευτικους τρόπους, εάν αυτός δεν είχε άλλο σωματικό αιτιο.

    Εάν πάντως σου έκανε καλό το αντικαταθληπτικο πολύ ωραία , αλλά προσπάθησε τώρα όσο είσαι καλά, να βρεις το ψυχολογικό υπόβαθρο που σου τον προκάλεσε, και να το αντιμετωπίσει με την βοήθεια κάποιου ειδικού.

    Όπως καταλαβαίνεις, το φάρμακο σου δίνει την ευκαιρία να σταθεροποιηθεις και να δεις τι θα κάνεις, αλλά δεν σε θεραπεύει και απλά κουκουλωνει το πρόβλημα.

    Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου,
    Το πλάνο διακοπή σου φαίνεται λογικό. Μπράβο στον γιατρό σου.

    Η συμπληρωματική συμβουλή μου θα ήταν, να προχωρεις στην επόμενη ελάττωση, μόνον όταν δεν έχεις κάποια ενοχλητικά συμπτώματα.

    Επίσης μπορεί να έχεις κάποιες διακυμάνσεις στην όλη διαδικασία (πότε να αισθάνεσαι καλά και πότε άσχημα) αλλά μην σε αποθαρρύνει αυτό, και κάποια στιγμή όλα θα ομαλοποιηθουν.

    Αυτό που με εξέπληξε ήταν ότι μπορεί ο γιατρός σου να σου έδωσε αντικαταθληπτικα με μόνο σύμπτωμα τον έντονο πονοκέφαλο, και χωρις πρώτα να δοκιμάσετε πιο ήπιους η άλλους μη φαρμακευτικους τρόπους, εάν αυτός δεν είχε άλλο σωματικό αιτιο.

    Εάν πάντως σου έκανε καλό το αντικαταθληπτικο πολύ ωραία , αλλά προσπάθησε τώρα όσο είσαι καλά, να βρεις το ψυχολογικό υπόβαθρο που σου τον προκάλεσε, και να το αντιμετωπίσει με την βοήθεια κάποιου ειδικού.

    Όπως καταλαβαίνεις, το φάρμακο σου δίνει την ευκαιρία να σταθεροποιηθεις και να δεις τι θα κάνεις, αλλά δεν σε θεραπεύει και απλά κουκουλωνει το πρόβλημα.

    Σου εύχομαι ότι καλύτερο.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα. Πάντως και Εγώ είχα βαλει κιλά με το cipralex και ζήτησα αλλαγή μου άλλαξε την θεραπεία και όλα καλά αλλά ήταν η μόνη παρενέργεια που είχα τα κιλά

Similar Threads

  1. Βάρος
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 29
    Last Post: 18-02-2016, 21:20
  2. Πηρα βαρος....
    By ntinoula_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2010, 20:25
  3. Η ζωή δεν έχει βάρος . .
    By hopa in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 25-11-2010, 23:30
  4. βαρος και σεξουαλικη ζωη
    By qwert_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 25
    Last Post: 04-09-2010, 21:50
  5. ενα βαρος ...
    By dimitrios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 27-03-2010, 10:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •