νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686

    νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο

    Ρώτησα μια παλιά συνάδελφο πώς είμαι στην δουλειά και μου είπε ότι σαφώς και ότι έχω βελτίωση από την ώρα που ήρθα αλλά δεν παίρνω πρωτοβουλίες να πούμε δηλαδή είναι η ώρα νοσηλείας και να ξεκινήσω εγώ πρώτη. Δηλαδή μου είπε ότι λίγο υστερώ? Εγώ δεν νομίζω ότι δεν παίρνω πρωτοβουλίες αλλά τελοσπάντων. Λέτε να με διώξουνε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Ρώτησα μια παλιά συνάδελφο πώς είμαι στην δουλειά και μου είπε ότι σαφώς και ότι έχω βελτίωση από την ώρα που ήρθα αλλά δεν παίρνω πρωτοβουλίες να πούμε δηλαδή είναι η ώρα νοσηλείας και να ξεκινήσω εγώ πρώτη. Δηλαδή μου είπε ότι λίγο υστερώ? Εγώ δεν νομίζω ότι δεν παίρνω πρωτοβουλίες αλλά τελοσπάντων. Λέτε να με διώξουνε?
    δελφινι απ το δημοσιο για να σε διωξουνε, πρεπει να σκοτωσεις μερικους (οχι εναν). το "δεν παιρνεις πρωτοβουλιες" δεν λεει τπτ απολυτως για να σε διωξουνε... πταισμα..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    ναι αλλά οι γιατροί δεν με εμπιστεύονται και πάντα στις αλλαγές τραυμάτων και στις μικροεπεμβάσεις φωνάζουνε τις άλλες

    Μήπως είμαι λίγο στο περιθώριο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι στις περισσότερες δουλειές, πόσο μάλλον στη δική σου, είναι σημαντικό να έχει κανείς αυτοπεποίθηση και να παίρνει γρήγορες αποφάσεις και φυσικά να μεταδίδει τη σιγουριά ότι κάνει το σωστό και στον πελάτη/ασθενή. Αυτοπεποίθηση χωρίς πραγματική γνώση σημαίνει ανευθυνότητα και τσαρλατανισμός φυσικά, αλλά αν όντως έχεις την γνώση και την εμπειρία και δεν το δείχνεις, τι να το κάνεις; Αν έχεις ανασφάλειες είναι λογικό ο γιατρός να προτιμήσει την τάδε που ξέρει ότι τώρα δίνουμε το τάδε εργαλείο στον γιατρό ή κάνουμε την τάδε αλλαγή και απλά το κάνει γρήγορα και με επιδεξιότητα από εσένα που μπορεί να ρωτάς "Τώρα γιατρέ να κάνω αυτό"; Ή διστάζεις να κάνεις κάτι που ξέρεις ότι πρέπει να γίνει ή το κάνεις πολύ πιο αργά από τις άλλες από φόβο μη κάνεις λάθος.

    Άρα πρέπει να αποκτήσεις μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση πάνω στη δουλειά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Νομίζω ότι στις περισσότερες δουλειές, πόσο μάλλον στη δική σου, είναι σημαντικό να έχει κανείς αυτοπεποίθηση και να παίρνει γρήγορες αποφάσεις και φυσικά να μεταδίδει τη σιγουριά ότι κάνει το σωστό και στον πελάτη/ασθενή. Αυτοπεποίθηση χωρίς πραγματική γνώση σημαίνει ανευθυνότητα και τσαρλατανισμός φυσικά, αλλά αν όντως έχεις την γνώση και την εμπειρία και δεν το δείχνεις, τι να το κάνεις; Αν έχεις ανασφάλειες είναι λογικό ο γιατρός να προτιμήσει την τάδε που ξέρει ότι τώρα δίνουμε το τάδε εργαλείο στον γιατρό ή κάνουμε την τάδε αλλαγή και απλά το κάνει γρήγορα και με επιδεξιότητα από εσένα που μπορεί να ρωτάς "Τώρα γιατρέ να κάνω αυτό"; Ή διστάζεις να κάνεις κάτι που ξέρεις ότι πρέπει να γίνει ή το κάνεις πολύ πιο αργά από τις άλλες από φόβο μη κάνεις λάθος.

    Άρα πρέπει να αποκτήσεις μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση πάνω στη δουλειά.

    Αυτό θέλει το χρόνο του όμως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δε διαφωνώ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    κ γω μια απ τα ιδια κανω την πρακτικη μου ασκηση σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχω σηχαθει πια εκει μεσα... για το πουτσο ειναι ολλοι... ειδοικα κτ ανωτεροι που νομιζουν οτι μπορουν να σε γαμησουν κιολας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by giannis000 View Post
    κ γω μια απ τα ιδια κανω την πρακτικη μου ασκηση σε δημοσιο νοσοκομειο κ εχω σηχαθει πια εκει μεσα... για το πουτσο ειναι ολλοι... ειδοικα κτ ανωτεροι που νομιζουν οτι μπορουν να σε γαμησουν κιολας
    Είσαι νοσηλευτής από τει?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Είσαι νοσηλευτής από τει?
    οχι ειμαι απο ιεκ... θελεις να σου στειλω σε μνμ να μπορεσουμε να πουμε 2-3 πραγματα παραπανω?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Πάντως σήμερα μου είπανε τα κορίτσια ότι είμαι είμαι βαριά και ανεύθυνη εν ολίγοις λέτε να με διώξουνε. Ο χαζός δεν τα καταφέρνει σε καμία δουλειά λέτε να είμαι χαζή???

  11. #11
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Πάντως σήμερα μου είπανε τα κορίτσια ότι είμαι είμαι βαριά και ανεύθυνη εν ολίγοις λέτε να με διώξουνε. Ο χαζός δεν τα καταφέρνει σε καμία δουλειά λέτε να είμαι χαζή???
    Όχι, δεν είσαι χαζή αλλά φρόντισε να προσέχεις να κάνεις ό,τι σου λένε. Δεν κάνεις αυτά που σου ζητάνε; Σου είναι δύσκολο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Όχι, δεν είσαι χαζή αλλά φρόντισε να προσέχεις να κάνεις ό,τι σου λένε. Δεν κάνεις αυτά που σου ζητάνε; Σου είναι δύσκολο;
    Μερικά μου είναι δύσκολα....

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Ότι μπορείς κάνε από προσωπική εμπειρία στα νοσοκομεία βρίσκεις τυχάρπαστους να δουλεύουν εκεί οπότε εσύ προσπάθησε να κάνεις όσο πιο απλά πράγματα και μην ανησυχείς καθόλου. Έτσι κι αλλιώς ο μισθός είτε είσαι καλή είτε δουλεύεις πολύ είτε όχι είναι ο ίδιος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Τελικά ύστερα από 2 σχεδόν χρόνια δουλειάς βαθμολογήθηκα με 7 στην αξιολόγησή μου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κανα κοσαευρω σας αφηνουν οι ασθενεις;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 29-10-2018, 17:48
  2. νοσηλευτής σε δημόσιο νοσοκομείο
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 21-09-2018, 23:08
  3. 15% ΑΜΕΑ στο δημοσιο
    By deleted-member09062017 in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 7
    Last Post: 29-03-2017, 23:36
  4. Replies: 154
    Last Post: 26-10-2012, 13:36
  5. Ι4 ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ
    By dinosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-07-2005, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •