ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΠΟΤΕ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Καλησπέρα!
    Πράγματι, δίνεις έκταση σε πράγματα ουισιαστικά ανύπαρκτα. Εγώ είμαι 50 χρονών και πήρα πέρσι το δίπλωμα οδήγησης και μάλιστα με την πρώτη φορά και τα σήματα. Έκανα αρκετά επιπλέον μαθήματα αλλά άξιζε τον κόπο.
    Επίσης, να σου πω οτι πήγα και σε μαθήματα υπολογιστών και πήρα το ECDL και επιπλέον ετοιμάζομαι να πάρω το πτυχίο μου ως οικονομολόγος από το Πανεπιστήμιο φέτος το καλοκαίρι. (Το είχα παρατημένο 25 χρόνια λόγω δουλειάς).
    Το να κάνεις μάθημα με πιτσιρίκια δεν είναι καθόλου ντροπιαστικό, αντιθέτως είναι πολύ ωραίο και ευχάριστο. Τα παιδιά σου μεταφέρουν μια πολύ όμορφη αύρα ξεγνοιασιάς και αισιοδοξίας.. Επιπλέον, εγώ έχω βρει συμφοιτητές (καμιά δεκαριά) της ηλικίας μου που κάνουμε παρέα, πάμε για καφέ, κάνουμε εργασίες μαζί και ανταλλάσουμε σημειώσεις.
    Οι δε μικροί συμφοιτητές μου είναι πολύ ευγενικοί και πάντα πρόθυμοι να με εξυπηρετήσουν σε ό,τι χρειαστώ.
    Κάνεις μεγάλο λάθος να σκέφτεσαι τόσο οπισθοδρομικά και μίζερα.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Καλησπέρα!
    Πράγματι, δίνεις έκταση σε πράγματα ουισιαστικά ανύπαρκτα. Εγώ είμαι 50 χρονών και πήρα πέρσι το δίπλωμα οδήγησης και μάλιστα με την πρώτη φορά και τα σήματα. Έκανα αρκετά επιπλέον μαθήματα αλλά άξιζε τον κόπο.
    Επίσης, να σου πω οτι πήγα και σε μαθήματα υπολογιστών και πήρα το ECDL και επιπλέον ετοιμάζομαι να πάρω το πτυχίο μου ως οικονομολόγος από το Πανεπιστήμιο φέτος το καλοκαίρι. (Το είχα παρατημένο 25 χρόνια λόγω δουλειάς).
    Το να κάνεις μάθημα με πιτσιρίκια δεν είναι καθόλου ντροπιαστικό, αντιθέτως είναι πολύ ωραίο και ευχάριστο. Τα παιδιά σου μεταφέρουν μια πολύ όμορφη αύρα ξεγνοιασιάς και αισιοδοξίας.. Επιπλέον, εγώ έχω βρει συμφοιτητές (καμιά δεκαριά) της ηλικίας μου που κάνουμε παρέα, πάμε για καφέ, κάνουμε εργασίες μαζί και ανταλλάσουμε σημειώσεις.
    Οι δε μικροί συμφοιτητές μου είναι πολύ ευγενικοί και πάντα πρόθυμοι να με εξυπηρετήσουν σε ό,τι χρειαστώ.
    Κάνεις μεγάλο λάθος να σκέφτεσαι τόσο οπισθοδρομικά και μίζερα.
    καλά κάνεις και μου τα λες μπας κ συνέλθω.....νομίζω είναι αποτέλεσμα μιας τεράστιας κοινωνικής φοβίας που έχω γενικώς. Οπότε ντρέπομαι για ό,τι "μη φυσιολογικό". πρέπει να το ξεπεράσω....Να σε ρωτήσω, οδηγάς πλέον?? Γτ κ η μάνα μου το πήρε στα 45 της περίπου αλλά δν οδήγησε ποτέ....Εγώ θέλω κ να οδηγώ....τέλος πάντων πρέ΄πει να με πιέσω και να το βάλω μπροστά-ίσως ετσι ανέβει κ η αυτοπεποίθησή μου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    οτι θελεις να κανεις να το κανεις πριν ειναι αργα. εχε λιγη εμπιστοσυνη στον εαυτο σου. ολα γινονται αν το θελουμε πραγματικα.

  4. #19
    Quote Originally Posted by ANTHOS View Post
    καλά κάνεις και μου τα λες μπας κ συνέλθω.....νομίζω είναι αποτέλεσμα μιας τεράστιας κοινωνικής φοβίας που έχω γενικώς. Οπότε ντρέπομαι για ό,τι "μη φυσιολογικό". πρέπει να το ξεπεράσω....Να σε ρωτήσω, οδηγάς πλέον?? Γτ κ η μάνα μου το πήρε στα 45 της περίπου αλλά δν οδήγησε ποτέ....Εγώ θέλω κ να οδηγώ....τέλος πάντων πρέ΄πει να με πιέσω και να το βάλω μπροστά-ίσως ετσι ανέβει κ η αυτοπεποίθησή μου.
    Ναι, οδηγώ. Η μητέρα σου δεν οδήγησε ίσως επειδή δεν χρειάστηκε. Πολλές φορές και οι άντρες σύζυγοι φοβούνται υπερβολικά οτι θα τους τρακάρουν το αυτοκίνητο οι γυναίκες τους και με τον τρόπο τους τις αποθαρρύνουν. Η μητέρα μου π.χ. είχε πάρει το δίπλωμα αλλά ο πατέρας μου κάθε φορά που το έπαιρνε την φόβιζε οτι θα τρακάρει και τελικά το άφησε ενώ ήταν καλή οδηγός. Κι εκείνη στα 55 το πήρε το δίπλωμα.
    Έχει λίγο άγχος και πίεση , ιδιαίτερα στην αρχή. Ε, και θα σε βρίσουν και κάποιοι,...ε, τί να κάνουμε....κι εμένα με έχουνε βρίσει και το έχω χτυπήσει το αυτοκίνητο στο παρκάρισμα πάνω σε ένα κολωνάκι μεταλλικό
    Εμένα ο άντρας μου έχει πρόβλημα με την όρασή του τη νύχτα και οδηγώ εγώ από το σούρουπο και μετά.
    Και να σου πω οτι την περίοδο που μάθαινα οδήγηση, μάθαινε και μία γνωστή γειτόνισσά μου κι εκείνη στην ίδια ηλικία και οδηγεί κι εκείνη (επειδή χώρισε και έχει παιδί που πρέπει να το πηγαίνει σε δραστηριότητες.)

  5. #20
    Η γνώμη μου είναι, πάρε το δίπλωμα και ας μην οδηγήσεις. Διότι αν σου χρειαστεί κάποια στιγμή δεν θα έχεις όλες αυτές τις διαδικασίες, τα σήματα, τις εξετάσεις, και τα έξοδα. Θα κάνεις μερικά μαθήματα μόνο και θα είσαι Ο.Κ.
    Πάρτο, γιατί δεν ξέρεις αν σου χρειαστεί κάποια στιγμή που θα το έχεις επειγόντως ανάγκη.
    Και επιπλέον, μπορείς να κανονίσεις τα μαθήματα και τις εξετάσεις όταν θα διευκολύνεσαι οικονομικά και θα έχεις χρόνο. Αν όμως το χρειαστείς επειγόντως, δεν ξέρεις αν θα έχεις τότε την οικονομική ευχέρεια και τον χρόνο που απαιτείται. .

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by ANTHOS View Post
    Αλήθεια τώρα???Πές μου παραπάνω, πώς το πήρες απόφαση?Γτ δεν το είχες πάρει έως τότε?Οδηγάς πλέον?
    οδηγώ μηχανή χρόνια και έλεγα δεν μου χρειάζεται το αμάξι. Στην πραγματικότητα πέρασαν ο καιρός και αντί να πάρω το δίπλωμα το είχα μεγαλοποιήσει στο μυαλό μου. Ε τελικά το πήρα και οδήγησα! Στην αρχή να βγαίνεις με 2ο άτομο μέσα και θα δεις μέρα με τη μέρα θα το μάθεις και θα τα κάνεις όλα αυτόματα :)
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι γενικότερα πρέπει να ξεπεράσεις αυτόν τον φόβο "Ζω σε μικρό μέρος, υπολογίζω τι θα πει ο κόσμος", αλλιώς θα βάζεις συνεχώς εμπόδια στον εαυτό σου και στην καθημερινότητά σου. Παντού υπάρχει ο κάθε βλάκας που θα πει την κακία του ή την κοτσάνα του και θα βρει κάτι να σχολιάσει αρνητικά επειδή δεν έχει τι να κάνει στη ζωή του. Απλά στα μικρά μέρη γίνεται πιο αισθητό διότι είναι όλοι γνωστοί λίγο-πολύ και οι άνθρωποι έχουν πιο πολύ ελεύθερο χρόνο. Ε, και λοιπόν; Γιατί να δώσεις αξία στον κάθε τριμάλακα που ζει εκατό χρόνια πίσω από τα γομάρια και θα βρει να κοροϊδέψει κάτι που σε κάθε φυσιολογικό άνθρωπο θα ήταν από αδιάφορο έως κάτι που αξίζει επιβράβευση;

    Μαθημένος δεν γεννήθηκε κανείς. Θα πας, θα κάνεις τα μαθήματά σου, θα δώσεις τις εξετάσεις σου όσες φορές χρειαστεί, θα οδηγείς και θα βελτιώνεσαι. Κανένας λόγος για άγχος ή ντροπή.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by thlimenamatia View Post
    οτι θελεις να κανεις να το κανεις πριν ειναι αργα. εχε λιγη εμπιστοσυνη στον εαυτο σου. ολα γινονται αν το θελουμε πραγματικα.
    έχεις δίκιο θα το προσπαθήσω....Δυστυχώς η έλειψη εμπιστοσύνης έγκειται κ στον τρόπο μεγαλώματος...Καλή ανάσταση!

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Η γνώμη μου είναι, πάρε το δίπλωμα και ας μην οδηγήσεις. Διότι αν σου χρειαστεί κάποια στιγμή δεν θα έχεις όλες αυτές τις διαδικασίες, τα σήματα, τις εξετάσεις, και τα έξοδα. Θα κάνεις μερικά μαθήματα μόνο και θα είσαι Ο.Κ.
    Πάρτο, γιατί δεν ξέρεις αν σου χρειαστεί κάποια στιγμή που θα το έχεις επειγόντως ανάγκη.
    Και επιπλέον, μπορείς να κανονίσεις τα μαθήματα και τις εξετάσεις όταν θα διευκολύνεσαι οικονομικά και θα έχεις χρόνο. Αν όμως το χρειαστείς επειγόντως, δεν ξέρεις αν θα έχεις τότε την οικονομική ευχέρεια και τον χρόνο που απαιτείται. .
    Κασσανδρα σε ευχαριστώ με βοηθάς πάρα πολύ. Δυστυχώς ή ευτυχώς, έφτασε η ώρα που πρέπει να το πάρω, είμαι μόνη με ένα μωρό πλέον......Πιστεύω θα είναι κίνητρο για να το πάρω απόφαση...ίσως κ να μου φανεί πολύ πιο εύκολο από όσο το φαντάζομαι στο τέλος πού ξέρεις....Ευχαριστώ πολύ και Καλή Ανάσταση με ΥΓΕΙΑ!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    οδηγώ μηχανή χρόνια και έλεγα δεν μου χρειάζεται το αμάξι. Στην πραγματικότητα πέρασαν ο καιρός και αντί να πάρω το δίπλωμα το είχα μεγαλοποιήσει στο μυαλό μου. Ε τελικά το πήρα και οδήγησα! Στην αρχή να βγαίνεις με 2ο άτομο μέσα και θα δεις μέρα με τη μέρα θα το μάθεις και θα τα κάνεις όλα αυτόματα :)
    τουλάχιστον ήξερες να κινείσαι στους δρόμους...!!!!Εγώ σίγουρα δεν θα βλέπω πινακίδες και θα με βρίζουν αλλά ας κάνω την αρχή και βλέπουμε...Είναι "αναπηρία" όμως δυστυχώς και το κατάλαβα λίγο μεγάλη.....όπως και να έχει Καλή ανάσταση και σε εσένα και θα ενημερώσω για τα νεότερα...Υγεία και αγάπη.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Χαλκιδική
    Posts
    49
    στην επαρχία βρίσκομαι εγώ και εδώ πήρα το δίπλωμα.... ασε που στην επαρχία είναι και πιο εύκολα να περάσεις

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. lexotanil _συμπτώματα αποσυρσης.θα καταφέρω ποτέ να τα σταματήσω αραγε;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 01-06-2017, 18:06
  2. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 19:29
  3. Θα τα καταφερω?
    By kritsini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-01-2012, 20:44
  4. Θα τα καταφερω.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 151
    Last Post: 14-05-2010, 16:57
  5. Θα τα καταφέρω;
    By Λίνα_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 94
    Last Post: 03-11-2007, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •