Φοβάμαι ότι θα μείνω μόνη μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264

    Φοβάμαι ότι θα μείνω μόνη μου.

    Καλησπέρα σας,
    Είμαι 29 χρόνων και θα ήθελα να παραθέσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τις φιλίες μου. Αφορά λοιπόν δύο παιδικές μου φίλες που ήμασταν αχωριστη τριάδα από το δημοτικό. Τα προβλήματα ξεκίνησαν απ όταν εγώ έφυγα από τον τόπο διαμονής μου για να σπούδασω σε άλλη πόλη. Από τότε λοιπόν η σχέση μου μαζί τους άλλαξε καθώς από την μία εκείνες ήρθαν πιο κοντα μεταξυ τους κι εγώ έκανα καινούργιες φιλίες στην σχολή. Να σημειώσω δε ότι όλο τον καιρό που σπούδαζα είχαμε επικοινωνία και επαφές ανά τακτά χρονικά διαστήματα εγώ ερχόμουν Αθήνα όταν κάποια είχε γιορτή η γενέθλια εκείνες δεν είχαν έρθει ποτέ στα αντίστοιχα δικά μου.νΝα προσθέσω επίσης ότι όταν ερχόμουν στην στην πόλη μου μου έκαναν σκηνές για τις φίλες που είχα στην πόλη που σπούδαζα. Να σημειώσω δε ότι πολλές φορές με πίκαραν όσον αφορά το γεγονός ότι εγώ δεν είχα κάποια μόνιμη σχέση ενώ εκείνες είχαν και οι δύο και μου έκαναν σχόλια του τύπου κοίτα εγώ είμαι με την σχέση μου κλπ χωριά που δεν μπορούσα να βγάλω άκρη σε συζητήσεις και τσακωμούς που είχαμε καθώς είχαν γίνει πλέον σαν ένα άτομο και μ έκαναν να νιώθω άδικη και ηλιθια όταν προσπαθούσα να υποστηρίξω την γνώμη μου.Το Αποκορύφωμα ήταν ότι δεν ήρθε καμία από τις δύο στην όρκομωσια μου με την δικαιολογία ότι δούλευαν ενώ έβλεπα ότι μπορούσαν άνετα να πάρουν άδεια για μια ημέρα. Άρχισα λοιπόν σταδιακά να απομακρυνομαι και να προσπαθώ να κάνω παρέα με άλλα άτομα χωρίς να ξεκοψω τελείως. Έτσι λοιπόν αραίωσαν οι επαφές βρισκόμασταν μια φορά στο τοσο.το σκηνικό άλλαξε όταν χώρισε η μία από την μακροχρόνια σχέση που είχε και άρχισε να με προσεγγίζει πάλι για να βγαίνουμε τηλέφωνα κάθε μέρα κλπ και ξαναγινομαστε πάλι όπως ήμασταν παλιά. Και οι τρεις μαζί μέχρι που εκείνη ξανακάνει σχέση και κολλάει πάλι με την άλλη αρχίζοντας τον ίδιο τρόπο συμπεριφοράς απέναντι μου ότι και καλά εγώ είμαι που χάνομαι και ότι δεν παίρνω τηλέφωνο για να βγούμε κλπ. Να σημειώσω δε ότι εγώ εκείνο το διάστημα πέρναγα κατάθλιψη πράγμα που το γνώριζαν και γι αυτό είχα αποστασιοποιηθει.ΑΛλα όταν ήταν μόνη της μ έπαιρνε κάθε μερα τηλέφωνο με κατανοούσε σ όλα κλπ. Αλλά όταν βρηκε σχέση άλλαξε στάση και ξαφνικά άρχισε να την ενοχλεί η συμπεριφορά μου. Με τα πολλά μην τα πολυλογώ τα τελευταία δύο χρόνια οι επαφές είχαν αραιώσει πάρα πολύ σε φάση μια φορά το δίμηνο το τρίμηνο κλπ όπου βγαίναμε πάντα οι 3 μας πότε εγώ μόνη μου με κάποια από τις δύο. Το ζήτημα κορυφώθηκε όταν η μία πάντρεψε τον αδερφό της και συζητούσε με την άλλη μπροστά μου χωρίς να με καλέσει. Και το πιο ακραίο έγινε φέτος. Ενώ οι επαφές μας εχουβ περιοριστεί πλέον πάρα πολύ η τελευταία φορά που βρεθήκαμε ήταν τον Οκτώβρη. Μετά τον καφέ τους λέω να τα πούμε ε μην χαθούμε και μου απαντάει η μία ναι μετά από έξι μήνες τώρα. Τεσπα μετά από κάποιο διάστημα στέλνω μήνυμα στην μια τι κάνει κλπ και να πάμε για καφέ μου λέει ναι θα κανονίσουμε αλλά τπτ. Μου εύχεται στην γιορτή μου χωρίς να μου προτείνει κάτι και επαναφέρω το θέμα στο να βρεθούμε και μου λέει ναι θα κανονίσουμε και τπτ μετά. Της στέλνω μήνυμα πριν από λίγες μέρες έχοντας να μιλήσουμε από τα Χριστούγεννα και της εύχομαι για τα γενέθλια της και μου ανακοινώνει ότι η τρίτη της παρέας παντρεύεται τον άλλο μήνα και ότι εκείνη ετοιμάζεται για γάμο του χρόνου. Τους εύχομαι τα καλύτερα και τους λέω να βρεθουμε για καφέ να τα πούμε αν και στην πραγματικοτηρα δεν θέλω. Μα να μην με καλέσει στον γάμο της η άλλη από παιδιά νμαζι και οικογενειακοι φίλοι; Να βγω να κάθομαι σαν μάλακας στην καρέκλα να συζητάνε για τον γάμο της και να μην με καλέσει; έχω απογοητευτεί γτ σκέφτομαι ότι αν βγω και δεν μου πει κάτι είσαι καλεσμένη κλπ θα στενοχωρήθω και θα φανεί πράγμα που δεν θέλω εσάς ποια η γνώμη σας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι 29 χρόνων και θα ήθελα να παραθέσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τις φιλίες μου. Αφορά λοιπόν δύο παιδικές μου φίλες που ήμασταν αχωριστη τριάδα από το δημοτικό. Τα προβλήματα ξεκίνησαν απ όταν εγώ έφυγα από τον τόπο διαμονής μου για να σπούδασω σε άλλη πόλη. Από τότε λοιπόν η σχέση μου μαζί τους άλλαξε καθώς από την μία εκείνες ήρθαν πιο κοντα μεταξυ τους κι εγώ έκανα καινούργιες φιλίες στην σχολή. Να σημειώσω δε ότι όλο τον καιρό που σπούδαζα είχαμε επικοινωνία και επαφές ανά τακτά χρονικά διαστήματα εγώ ερχόμουν Αθήνα όταν κάποια είχε γιορτή η γενέθλια εκείνες δεν είχαν έρθει ποτέ στα αντίστοιχα δικά μου.νΝα προσθέσω επίσης ότι όταν ερχόμουν στην στην πόλη μου μου έκαναν σκηνές για τις φίλες που είχα στην πόλη που σπούδαζα. Να σημειώσω δε ότι πολλές φορές με πίκαραν όσον αφορά το γεγονός ότι εγώ δεν είχα κάποια μόνιμη σχέση ενώ εκείνες είχαν και οι δύο και μου έκαναν σχόλια του τύπου κοίτα εγώ είμαι με την σχέση μου κλπ χωριά που δεν μπορούσα να βγάλω άκρη σε συζητήσεις και τσακωμούς που είχαμε καθώς είχαν γίνει πλέον σαν ένα άτομο και μ έκαναν να νιώθω άδικη και ηλιθια όταν προσπαθούσα να υποστηρίξω την γνώμη μου.Το Αποκορύφωμα ήταν ότι δεν ήρθε καμία από τις δύο στην όρκομωσια μου με την δικαιολογία ότι δούλευαν ενώ έβλεπα ότι μπορούσαν άνετα να πάρουν άδεια για μια ημέρα. Άρχισα λοιπόν σταδιακά να απομακρυνομαι και να προσπαθώ να κάνω παρέα με άλλα άτομα χωρίς να ξεκοψω τελείως. Έτσι λοιπόν αραίωσαν οι επαφές βρισκόμασταν μια φορά στο τοσο.το σκηνικό άλλαξε όταν χώρισε η μία από την μακροχρόνια σχέση που είχε και άρχισε να με προσεγγίζει πάλι για να βγαίνουμε τηλέφωνα κάθε μέρα κλπ και ξαναγινομαστε πάλι όπως ήμασταν παλιά. Και οι τρεις μαζί μέχρι που εκείνη ξανακάνει σχέση και κολλάει πάλι με την άλλη αρχίζοντας τον ίδιο τρόπο συμπεριφοράς απέναντι μου ότι και καλά εγώ είμαι που χάνομαι και ότι δεν παίρνω τηλέφωνο για να βγούμε κλπ. Να σημειώσω δε ότι εγώ εκείνο το διάστημα πέρναγα κατάθλιψη πράγμα που το γνώριζαν και γι αυτό είχα αποστασιοποιηθει.ΑΛλα όταν ήταν μόνη της μ έπαιρνε κάθε μερα τηλέφωνο με κατανοούσε σ όλα κλπ. Αλλά όταν βρηκε σχέση άλλαξε στάση και ξαφνικά άρχισε να την ενοχλεί η συμπεριφορά μου. Με τα πολλά μην τα πολυλογώ τα τελευταία δύο χρόνια οι επαφές είχαν αραιώσει πάρα πολύ σε φάση μια φορά το δίμηνο το τρίμηνο κλπ όπου βγαίναμε πάντα οι 3 μας πότε εγώ μόνη μου με κάποια από τις δύο. Το ζήτημα κορυφώθηκε όταν η μία πάντρεψε τον αδερφό της και συζητούσε με την άλλη μπροστά μου χωρίς να με καλέσει. Και το πιο ακραίο έγινε φέτος. Ενώ οι επαφές μας εχουβ περιοριστεί πλέον πάρα πολύ η τελευταία φορά που βρεθήκαμε ήταν τον Οκτώβρη. Μετά τον καφέ τους λέω να τα πούμε ε μην χαθούμε και μου απαντάει η μία ναι μετά από έξι μήνες τώρα. Τεσπα μετά από κάποιο διάστημα στέλνω μήνυμα στην μια τι κάνει κλπ και να πάμε για καφέ μου λέει ναι θα κανονίσουμε αλλά τπτ. Μου εύχεται στην γιορτή μου χωρίς να μου προτείνει κάτι και επαναφέρω το θέμα στο να βρεθούμε και μου λέει ναι θα κανονίσουμε και τπτ μετά. Της στέλνω μήνυμα πριν από λίγες μέρες έχοντας να μιλήσουμε από τα Χριστούγεννα και της εύχομαι για τα γενέθλια της και μου ανακοινώνει ότι η τρίτη της παρέας παντρεύεται τον άλλο μήνα και ότι εκείνη ετοιμάζεται για γάμο του χρόνου. Τους εύχομαι τα καλύτερα και τους λέω να βρεθουμε για καφέ να τα πούμε αν και στην πραγματικοτηρα δεν θέλω. Μα να μην με καλέσει στον γάμο της η άλλη από παιδιά νμαζι και οικογενειακοι φίλοι; Να βγω να κάθομαι σαν μάλακας στην καρέκλα να συζητάνε για τον γάμο της και να μην με καλέσει; έχω απογοητευτεί γτ σκέφτομαι ότι αν βγω και δεν μου πει κάτι είσαι καλεσμένη κλπ θα στενοχωρήθω και θα φανεί πράγμα που δεν θέλω εσάς ποια η γνώμη σας;
    Μου φενετε ότι πρέπει να κάνεις νέες παρέες και να της ξεχάσεις...οι αληθινές φίλες δεν κατακρίνουν τη φίλη της επειδή δεν εχει σχέση...τι σόι φιλία είναι αυτή??
    Και όταν η μια βρέθηκε να είναι χωρισμένη όλα ανάμεσα σας ήταν όπως πριν..δηλαδή μέλι γάλα.αλλα όταν ξανά έκανε σχέση σε είχε χεσμένη κανονικά συγγνώμη κι όλας..άρα τη σόι φίλες είναι αυτές...το χειρότερο δε είναι ότι είσαστε απτό δημοτικό μαζί όπως αναφέρεις η μια πήρε απόφαση να παντρευτεί και εσύ δεν ξέρεις τίποτα ούτε καν σε κάλεσε και το έμαθες απτην άλλη φίλη σου...δηλαδή αν η άλλη δεν σου έλεγε τίποτα δεν θα ήξερες τίποτα...μάλιστα πολύ ωραίες φίλες...
    Όχι κοπελιά..πλέον δεν είναι φίλες σου..μάλλον κοροϊδεύεις τον εαυτό σου λέγοντας του ότι είναι φίλες σου...μην πτοεισε συμβαίνει σε όλους ..και εγώ και πολύ άλλοι έχουμε απομακρυνθεί από παιδικές φιλίες..δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου .θα κανεις νέες γνωριμίες και φιλίες...έτσι πάνε αυτά...
    Και μην φοβάσαι καθόλου ότι θα μείνεις χωρίς φίλες..ουδείς αναντικατάστατος./η/οι ..
    Πάντα υπάρχουν οι άνθρωποι που είναι πρόθυμοι για παρέες...όπως βρήκα και εγώ όπως βρήκαν και πολλοι άλλοι..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Καλώς ή κακώς έτσι είναι όλες οι ανθρώπινες σχέσεις. Η φίλη σου σε έψαξε όταν χώρισε από τη σχέση της. Είχε την ανάγκη να βρίσκεται και να επικοινωνεί με έναν άνθρωπο και η άλλη φίλη σας δεν μπορούσε να της το προσφέρει αυτό, αφού είχε τη δική της σχέση. Όταν προχώρησε στην επόμενη σχέση της ξαναήρθε κοντά με την άλλη επειδή ήταν πάλι σε όμοιες καταστάσεις και αναζητούσαν τα ίδια πράγματα.
    Το ότι εσύ θέλεις να έχεις πιο σημαντικό ρόλο στη ζωή τους συμβαίνει επειδή αυτό σου λείπει. Μπορεί να βρεθείς κι εσύ σε μια μόνιμη σχέση και να βρίσκεστε και οι τρεις μαζί με πολύ διαφορετικό τρόπο από ότι τώρα. Δεν ξέρω τι χαρακτήρες είναι οι φίλες σου αλλά προσπάθησε να μην τις κατηγορείς για τη συμπεριφορά τους. Εστίασε στο τι συμβαίνει σ' εσένα και στο τι έχεις εσύ ανάγκη και αναζήτησε το σε ανθρώπους που μπορούν να σου το δώσουν.
    Πολλές φορές υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι μας προσφέρουν πολύ περισσότερα από αυτά που μας προσφέρουν όσοι θεωρούμε σημαντικούς στη ζωή μας. Κάποιες φορές οι σχέσεις μας με τους άλλους τελειώνουν και απομένουμε με την απογοήτευση και το θυμό. Δεν έχουμε υπογράψει όμως συμβόλαιο εφ όρου ζωής με κανέναν άνθρωπο. Οφείλουμε λοιπόν να φροντίζουμε τον εαυτό μας προσπαθώντας να του εξασφαλισουμε ότι του λείπει γιατί μόνο αυτός θα μας συντροφεύει μέχρι το τέλος.

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Καλησπέρα
    Νομίζω ότι τους δινεις περισσότερη αξία από όσο πρέπει....καταλαβαίνω ότι είσαστε φίλες από το δημοτικό.....Όμως μάλλον τις έχεις εξιδανικευσει.......καμία φιλία δεν είναι ρόδινη και δεν μένει στάσιμη......Εσύ αλλαζεις και οι φιλες σου το ίδιο....Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να κάνατε πολύ καλή παρέα μέχρι το Λύκειο αλλα μόνη σου λες ότι μετά κάθε μια πήρε το δρόμο της....αυτές ήρθαν πιο κοντά εσυ έφυγες και σπουδασες έκανες άλλες παρέες...Από εκείνο το διάστημα από κολλητές γίνατε πλέον γνωστές.....Και το βλέπεις και από τη συμπεριφορά τους.........

    Καταλαβαίνεις τι έχει συμβεί μεταξύ σας......Η φιλία που σας ένωνε η δυνατή έχει τελειώσει χρόνια τώρα....έχετε προχωρήσει τις ζωές σας και είναι φανερό ότι εκείνες "εκμεταλλεύονται" το γεγονός ότι μιλάτε ακόμα και σε βλέπουν ως καβάτζα......ως τη γνωστή που θα βγείτε καμία φορά για καφέ οπότε τις βολεύει............Δεν σε βλέπουν πλέον ως φίλη......Αλλά ξεκάθαρα ως μια απλη γνωστή......οπότε ή το δέχεσαι και τις αξιολογεις το ίδιο.....Και δεν ασχολείσαι μαζί τους στα σοβαρά και τις εχεις για να βγαίνεις που και που ......ή σταματάς να τους μιλάς...ξενερώνεις από τη συμπεριφορά τους και προχωράς τη ζωή σου με νέες φιλίες και άλλες παρέες...

    Σε κάθε περίπτωση πάντως πρέπει να κάνεις νέους φίλους είτε σταματήσεις να τους μιλάς είτε βγαίνετε για έναν καφέ χαλαρά...

    Δεν αξίζουν σαν φίλες....Δεν φερονται σωστά και είναι αδιάφορες πλέον για τη φιλία που είχατε κάποτε και για σένα....
    Γιατί τους τελείωσε.......
    Όλα κάνουν τον κύκλο τους...δε βαριεσαι....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Kαλησπερα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κρίνω την συμπεριφορα τους γιατί κι εκείνες έχουν μπει στην θέση να κρίνουν την δική μου. Επίσης έχω άλλες φιλίες συγκεκριμένα μια φίλη και έναν φίλο και έχω κρατήσει επαφές με τις κοπέλες που σπουδαζα μαζί. Απλά θεωρώ ότι όσο μεγαλώνεις είναι πολύ πιο δύσκολο να δημιουργηθούν αληθινές φιλίες καθώς μικρότερος βλέπεις πιο ρομαντικά το θέμα της φιλίας. Και αυτό που με πείραξε και δεν το δικαιολογώ σε καμία των περιπτώσεων είναι ότι η μία παντρευται τον άλλο μήνα και δεν με κάλεσε. Δεν είπα να κάνω συμβόλαιο φιλίας ζωής αλλά τουλάχιστον σεβομενη τα χρόνια της φιλίας μας και χωρίς να της έχω κάνει κάτι θεωρώ ότι άξιζα να με καλέσει..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι 29 χρόνων και θα ήθελα να παραθέσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τις φιλίες μου. Αφορά λοιπόν δύο παιδικές μου φίλες που ήμασταν αχωριστη τριάδα από το δημοτικό. Τα προβλήματα ξεκίνησαν απ όταν εγώ έφυγα από τον τόπο διαμονής μου για να σπούδασω σε άλλη πόλη. Από τότε λοιπόν η σχέση μου μαζί τους άλλαξε καθώς από την μία εκείνες ήρθαν πιο κοντα μεταξυ τους κι εγώ έκανα καινούργιες φιλίες στην σχολή. Να σημειώσω δε ότι όλο τον καιρό που σπούδαζα είχαμε επικοινωνία και επαφές ανά τακτά χρονικά διαστήματα εγώ ερχόμουν Αθήνα όταν κάποια είχε γιορτή η γενέθλια εκείνες δεν είχαν έρθει ποτέ στα αντίστοιχα δικά μου.νΝα προσθέσω επίσης ότι όταν ερχόμουν στην στην πόλη μου μου έκαναν σκηνές για τις φίλες που είχα στην πόλη που σπούδαζα. Να σημειώσω δε ότι πολλές φορές με πίκαραν όσον αφορά το γεγονός ότι εγώ δεν είχα κάποια μόνιμη σχέση ενώ εκείνες είχαν και οι δύο και μου έκαναν σχόλια του τύπου κοίτα εγώ είμαι με την σχέση μου κλπ χωριά που δεν μπορούσα να βγάλω άκρη σε συζητήσεις και τσακωμούς που είχαμε καθώς είχαν γίνει πλέον σαν ένα άτομο και μ έκαναν να νιώθω άδικη και ηλιθια όταν προσπαθούσα να υποστηρίξω την γνώμη μου.Το Αποκορύφωμα ήταν ότι δεν ήρθε καμία από τις δύο στην όρκομωσια μου με την δικαιολογία ότι δούλευαν ενώ έβλεπα ότι μπορούσαν άνετα να πάρουν άδεια για μια ημέρα. Άρχισα λοιπόν σταδιακά να απομακρυνομαι και να προσπαθώ να κάνω παρέα με άλλα άτομα χωρίς να ξεκοψω τελείως. Έτσι λοιπόν αραίωσαν οι επαφές βρισκόμασταν μια φορά στο τοσο.το σκηνικό άλλαξε όταν χώρισε η μία από την μακροχρόνια σχέση που είχε και άρχισε να με προσεγγίζει πάλι για να βγαίνουμε τηλέφωνα κάθε μέρα κλπ και ξαναγινομαστε πάλι όπως ήμασταν παλιά. Και οι τρεις μαζί μέχρι που εκείνη ξανακάνει σχέση και κολλάει πάλι με την άλλη αρχίζοντας τον ίδιο τρόπο συμπεριφοράς απέναντι μου ότι και καλά εγώ είμαι που χάνομαι και ότι δεν παίρνω τηλέφωνο για να βγούμε κλπ. Να σημειώσω δε ότι εγώ εκείνο το διάστημα πέρναγα κατάθλιψη πράγμα που το γνώριζαν και γι αυτό είχα αποστασιοποιηθει.ΑΛλα όταν ήταν μόνη της μ έπαιρνε κάθε μερα τηλέφωνο με κατανοούσε σ όλα κλπ. Αλλά όταν βρηκε σχέση άλλαξε στάση και ξαφνικά άρχισε να την ενοχλεί η συμπεριφορά μου. Με τα πολλά μην τα πολυλογώ τα τελευταία δύο χρόνια οι επαφές είχαν αραιώσει πάρα πολύ σε φάση μια φορά το δίμηνο το τρίμηνο κλπ όπου βγαίναμε πάντα οι 3 μας πότε εγώ μόνη μου με κάποια από τις δύο. Το ζήτημα κορυφώθηκε όταν η μία πάντρεψε τον αδερφό της και συζητούσε με την άλλη μπροστά μου χωρίς να με καλέσει. Και το πιο ακραίο έγινε φέτος. Ενώ οι επαφές μας εχουβ περιοριστεί πλέον πάρα πολύ η τελευταία φορά που βρεθήκαμε ήταν τον Οκτώβρη. Μετά τον καφέ τους λέω να τα πούμε ε μην χαθούμε και μου απαντάει η μία ναι μετά από έξι μήνες τώρα. Τεσπα μετά από κάποιο διάστημα στέλνω μήνυμα στην μια τι κάνει κλπ και να πάμε για καφέ μου λέει ναι θα κανονίσουμε αλλά τπτ. Μου εύχεται στην γιορτή μου χωρίς να μου προτείνει κάτι και επαναφέρω το θέμα στο να βρεθούμε και μου λέει ναι θα κανονίσουμε και τπτ μετά. Της στέλνω μήνυμα πριν από λίγες μέρες έχοντας να μιλήσουμε από τα Χριστούγεννα και της εύχομαι για τα γενέθλια της και μου ανακοινώνει ότι η τρίτη της παρέας παντρεύεται τον άλλο μήνα και ότι εκείνη ετοιμάζεται για γάμο του χρόνου. Τους εύχομαι τα καλύτερα και τους λέω να βρεθουμε για καφέ να τα πούμε αν και στην πραγματικοτηρα δεν θέλω. Μα να μην με καλέσει στον γάμο της η άλλη από παιδιά νμαζι και οικογενειακοι φίλοι; Να βγω να κάθομαι σαν μάλακας στην καρέκλα να συζητάνε για τον γάμο της και να μην με καλέσει; έχω απογοητευτεί γτ σκέφτομαι ότι αν βγω και δεν μου πει κάτι είσαι καλεσμένη κλπ θα στενοχωρήθω και θα φανεί πράγμα που δεν θέλω εσάς ποια η γνώμη σας;
    Γεια σου Μελίνα.

    Δυστυχώς έτσι είναι η ζωή και οι ανθρώπινες σχέσεις. Μην νομίζεις ότι είσαι η μόνη που βιώνεις παρόμοιες εμπειρίες. Οι άνθρωποι αλλάζουν και μαζί αλλάζουν και οι ανάγκες τους καθώς και οι προτεραιότητες τους. Μην ασχολείσαι άλλο. Κράτα τυπικές σχέσεις αν και εφόσον τύχει να τις συναντήσεις - μην τις αφήσεις να καταλάβουν ότι έχεις πρόβλημα εξαιτίας της συμπεριφοράς τους. Ασχολήσου με την ποιότητα της δικής σου ζωής και κοίταξε πως θα εξελιχθείς εσύ η ίδια από εδώ και στο εξής.

    Να σου πω και μια ιστορία από την δική μου ζωή.

    Οι φίλοι μου δεν έχουν σπουδάσει κάτι. Όταν λοιπόν πήρα το πτυχίο μου, κανένας δεν μου ευχήθηκε τίποτα. Ούτε έτσι για τους τύπους ρε παιδί μου.

    Ξέρεις ποια είναι η ειρωνεία;

    Ότι την ίδια περίοδο που πήρα εγώ το πτυχίο μου, ο τότε καλύτερος μου φίλος διοργάνωσε μια μεγάλη γιορτή. Στη συγκεκριμένη γιορτή πήγαμε όλοι οι φίλοι της παρέας. Ξέρεις τι γιόρταζε ο φίλος μου; Ότι ξαναπήρε το δίπλωμα οδήγησης που του είχε αφαιρεθεί πριν έξι μήνες, αφού τον συνέλαβε η αστυνομία να οδηγεί μεθυσμένος (πάρα πολύ πάνω από το όριο - πήγε αυτόφωρο και δικάστηκε).

    Όλοι οι άνθρωποι που δεν μου είπαν έστω ένα τυπικό "Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία", βρέθηκαν να συγχαίρουν τον φίλο μου και να του εύχονται "Άλλο κακό να μην σε βρει" και "Μπράβο, τώρα θα μπορείς να οδηγείς και πάλι νόμιμα".

    Δεν φαντάζεσαι πως ένοιωσα τότε....

    Πλέον ξέρω ότι στη ζωή συμβαίνουν και αυτά. Τι να κάνουμε τώρα; Μην κολλάς και προχώρα. Στη ζωή υπάρχουν και αυτά.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    μικρότερος βλέπεις πιο ρομαντικά το θέμα της φιλίας. Και αυτό που με πείραξε και δεν το δικαιολογώ σε καμία των περιπτώσεων είναι ότι η μία παντρευται τον άλλο μήνα και δεν με κάλεσε. Δεν είπα να κάνω συμβόλαιο φιλίας ζωής αλλά τουλάχιστον σεβομενη τα χρόνια της φιλίας μας και χωρίς να της έχω κάνει κάτι θεωρώ ότι άξιζα να με καλέσει..
    Μικρότερος βλέπεις πιο ρομαντικά πολλά πράγματα.
    Δεν ξέρεις πως το σκέφτηκε και δεν σε κάλεσε στο γάμο της. Αν το έκανε επειδή ήθελε να σου δείξει ότι δεν σε υπολογίζει, τότε πραγματικά δεν αξίζει να ασχολείσαι μαζί της. Αν από την άλλη δε σε κάλεσε επειδή μπορεί να έχει αποφασίσει να καλέσει συγκεκριμένο αριθμό ατόμων και σε αυτό τον αριθμό δε χωράς, νομίζω ότι είναι σωστό να το σεβαστείς. Αφού σε ενοχλεί μπορείς να τη ρωτήσεις με όμορφο τρόπο, προκειμένου να μην κάνεις λάθος σκέψεις αλλά και για να προσδιορίσεις τη θέση που κατέχεις στη ζωή της.
    Πάντως το να σε καλούσε τυπικά δε νομίζω ότι έχει κάποια αξία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι 29 χρόνων και θα ήθελα να παραθέσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τις φιλίες μου. Αφορά λοιπόν δύο παιδικές μου φίλες που ήμασταν αχωριστη τριάδα από το δημοτικό. Τα προβλήματα ξεκίνησαν απ όταν εγώ έφυγα από τον τόπο διαμονής μου για να σπούδασω σε άλλη πόλη. Από τότε λοιπόν η σχέση μου μαζί τους άλλαξε καθώς από την μία εκείνες ήρθαν πιο κοντα μεταξυ τους κι εγώ έκανα καινούργιες φιλίες στην σχολή. Να σημειώσω δε ότι όλο τον καιρό που σπούδαζα είχαμε επικοινωνία και επαφές ανά τακτά χρονικά διαστήματα εγώ ερχόμουν Αθήνα όταν κάποια είχε γιορτή η γενέθλια εκείνες δεν είχαν έρθει ποτέ στα αντίστοιχα δικά μου.νΝα προσθέσω επίσης ότι όταν ερχόμουν στην στην πόλη μου μου έκαναν σκηνές για τις φίλες που είχα στην πόλη που σπούδαζα. Να σημειώσω δε ότι πολλές φορές με πίκαραν όσον αφορά το γεγονός ότι εγώ δεν είχα κάποια μόνιμη σχέση ενώ εκείνες είχαν και οι δύο και μου έκαναν σχόλια του τύπου κοίτα εγώ είμαι με την σχέση μου κλπ χωριά που δεν μπορούσα να βγάλω άκρη σε συζητήσεις και τσακωμούς που είχαμε καθώς είχαν γίνει πλέον σαν ένα άτομο και μ έκαναν να νιώθω άδικη και ηλιθια όταν προσπαθούσα να υποστηρίξω την γνώμη μου.Το Αποκορύφωμα ήταν ότι δεν ήρθε καμία από τις δύο στην όρκομωσια μου με την δικαιολογία ότι δούλευαν ενώ έβλεπα ότι μπορούσαν άνετα να πάρουν άδεια για μια ημέρα. Άρχισα λοιπόν σταδιακά να απομακρυνομαι και να προσπαθώ να κάνω παρέα με άλλα άτομα χωρίς να ξεκοψω τελείως. Έτσι λοιπόν αραίωσαν οι επαφές βρισκόμασταν μια φορά στο τοσο.το σκηνικό άλλαξε όταν χώρισε η μία από την μακροχρόνια σχέση που είχε και άρχισε να με προσεγγίζει πάλι για να βγαίνουμε τηλέφωνα κάθε μέρα κλπ και ξαναγινομαστε πάλι όπως ήμασταν παλιά. Και οι τρεις μαζί μέχρι που εκείνη ξανακάνει σχέση και κολλάει πάλι με την άλλη αρχίζοντας τον ίδιο τρόπο συμπεριφοράς απέναντι μου ότι και καλά εγώ είμαι που χάνομαι και ότι δεν παίρνω τηλέφωνο για να βγούμε κλπ. Να σημειώσω δε ότι εγώ εκείνο το διάστημα πέρναγα κατάθλιψη πράγμα που το γνώριζαν και γι αυτό είχα αποστασιοποιηθει.ΑΛλα όταν ήταν μόνη της μ έπαιρνε κάθε μερα τηλέφωνο με κατανοούσε σ όλα κλπ. Αλλά όταν βρηκε σχέση άλλαξε στάση και ξαφνικά άρχισε να την ενοχλεί η συμπεριφορά μου. Με τα πολλά μην τα πολυλογώ τα τελευταία δύο χρόνια οι επαφές είχαν αραιώσει πάρα πολύ σε φάση μια φορά το δίμηνο το τρίμηνο κλπ όπου βγαίναμε πάντα οι 3 μας πότε εγώ μόνη μου με κάποια από τις δύο. Το ζήτημα κορυφώθηκε όταν η μία πάντρεψε τον αδερφό της και συζητούσε με την άλλη μπροστά μου χωρίς να με καλέσει. Και το πιο ακραίο έγινε φέτος. Ενώ οι επαφές μας εχουβ περιοριστεί πλέον πάρα πολύ η τελευταία φορά που βρεθήκαμε ήταν τον Οκτώβρη. Μετά τον καφέ τους λέω να τα πούμε ε μην χαθούμε και μου απαντάει η μία ναι μετά από έξι μήνες τώρα. Τεσπα μετά από κάποιο διάστημα στέλνω μήνυμα στην μια τι κάνει κλπ και να πάμε για καφέ μου λέει ναι θα κανονίσουμε αλλά τπτ. Μου εύχεται στην γιορτή μου χωρίς να μου προτείνει κάτι και επαναφέρω το θέμα στο να βρεθούμε και μου λέει ναι θα κανονίσουμε και τπτ μετά. Της στέλνω μήνυμα πριν από λίγες μέρες έχοντας να μιλήσουμε από τα Χριστούγεννα και της εύχομαι για τα γενέθλια της και μου ανακοινώνει ότι η τρίτη της παρέας παντρεύεται τον άλλο μήνα και ότι εκείνη ετοιμάζεται για γάμο του χρόνου. Τους εύχομαι τα καλύτερα και τους λέω να βρεθουμε για καφέ να τα πούμε αν και στην πραγματικοτηρα δεν θέλω. Μα να μην με καλέσει στον γάμο της η άλλη από παιδιά νμαζι και οικογενειακοι φίλοι; Να βγω να κάθομαι σαν μάλακας στην καρέκλα να συζητάνε για τον γάμο της και να μην με καλέσει; έχω απογοητευτεί γτ σκέφτομαι ότι αν βγω και δεν μου πει κάτι είσαι καλεσμένη κλπ θα στενοχωρήθω και θα φανεί πράγμα που δεν θέλω εσάς ποια η γνώμη σας;
    δεν σου φερθηκαν καλα , αυτο ει9ναι σιγουρο.
    Τωρα οσον αφορα το γαμο μπορει να μην νιωθουν οτι εισαι τοσο κοντα, και γι αυτο να μην σε εχουν καλεσει.
    Ισως σε καλεσουν και στον καφε.
    Μηπως με τον τροπο σου απομακρυνθηκες απο κοντα τους?
    Εσυ να πας για καφε, δεν χρειαζεται να μην δεν πας, και προσπαθησε να εισαι χαλαρα αμα σε καλεσει σε καλεσε αμα δεν σε καλεσει, προπσπαθησε να μην το παρεις κατακαρδα.Φιλιες ερχονται και φευγουν .Προσπαθησε να δημιουργησεις νεες φιλιες, ξερω ειναι δυσκολο οσο μεγαλωνεις ,αλλα οχι ακατορθωτο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Και να απομακρυνθηκα διατηρούσα την επαφή και πότε δεν προσέβαλα καμία τους ενώ θα μπορούσα να το είχα κάνει.εγω ας πούμε παρόλο που η σχέση μας δεν Ήταν ίδια δεν μπορούσα να διανοηθώ να μην τις καλέσω. το θεωρώ αδικαοπλογητο για την σχέση που είχα και με βάση αυτά που έλεγαν. Ο μόνος λόγος που θέλω να βγω είναι για να δωσω μια τελευταία ευκαιρία αν δεν μου πουν κι εκεί έχουν τελειώσει αλλά φοβάμαι ότι απλά θέλουν να βγούμε για να μου κάνουν επίδειξη και για κανέναν άλλον λόγο γεγονός που θα με στενοχώρησει και θα φανώ μλκαε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    ολοι στο τελος μονοι μας μενουμε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by melina20 View Post
    Και να απομακρυνθηκα διατηρούσα την επαφή και πότε δεν προσέβαλα καμία τους ενώ θα μπορούσα να το είχα κάνει.εγω ας πούμε παρόλο που η σχέση μας δεν Ήταν ίδια δεν μπορούσα να διανοηθώ να μην τις καλέσω. το θεωρώ αδικαοπλογητο για την σχέση που είχα και με βάση αυτά που έλεγαν. Ο μόνος λόγος που θέλω να βγω είναι για να δωσω μια τελευταία ευκαιρία αν δεν μου πουν κι εκεί έχουν τελειώσει αλλά φοβάμαι ότι απλά θέλουν να βγούμε για να μου κάνουν επίδειξη και για κανέναν άλλον λόγο γεγονός που θα με στενοχώρησει και θα φανώ μλκαε
    κοιτα, αμα ειναι τοσο ηλιθιες που θελουν σου κανουν απλα επίδειξη , ε τοτε δεν αξιζουν την φιλια σου.
    Αμα νομιζεις οτι θα σε ριξει ψυχολογικα το να βγεις μαζι τους καλυτερα να μην βγεις, αν και εγω πιστευω πρεπει να βγεις και να δειξεις οτι εισια καλα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αυτη η ηλιθια πρακτικη να απομακρινετε φιλες και φιλους οταν βρησκεστε σε σοβαρη σχεση με καποιον οπου δυστυχως μας την μεταφερετε και σε εμας τους ανδρες! ειναι η αιτεια για ολα αυτα που γραφεις! η ζηλια μην τυχον και σας φαει το αγορι καποια φιλη σας, η μην τυχον τον κοροιδευει εαν ειναι κανενας βλακας αυτη η λογικη λοιπον εναι που κανει φιλιες πολλων χρονων να σπανε! Εμεις οι ανδρες ευτηχως καπως -εαν μας αφησετε να εχουμε προτοβουλιες, η εαν ειμαστε πραγματηκοι ανδρες και σας γραφουμε εκει που σας αρμοζει σε τετοια θεματα - μονον τωτες σαν ανδρες κραταμε τους φιλους μας!
    Εσυ, φιλτατη συμφορμητισσα υπεπεσες στο σφαλμα οπου προαναφερα! με αποτελλεσμα το μετεπειταμελον σου με τις κοπελες που αναφερεις να ειναι ανευφ ουσιας! αφου εχει ξεφτιληστει η φιλια σας δεν υπαρχει πλεον παρα μονο σχεση φυγουρας και σχεση επιδηξεις αναμεσα σας! δεν υπαρχει φιλια οταν κυριευει η υποκρισια και τα λογια πισω απο την πλατη! υπαρχει μια φραση οπου λεει "πες μου τους φιλους σου να σου πω ποιος εισαι!" μαλον δεν σε συμφερρει αυτη η φραση και πολυ! οπως και το οτι ανθρωπος χωρις ερωτικο δεσμο υπαρχει αφου θα βρει καπωτες! αλλα ανθρωπος χωρις φιλους ,,,,,, τωτες υπαρχει θεμα !! διοτις δεν φταινε οι αλλοι αλλα εσυ οτα δεν εχεις φιλους!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα Μελίνα.
    Το πιο τραγικό από αυτά που περιγράφεις είναι ο τίτλος του μηνύματος. Γιατί φοβάσαι μη μείνεις μόνη; Είσαι 29 ετών και μου φαίνεται ότι προσπαθείς να επαναφέρεις μία φιλία που υπήρχε στα παιδικά σου χρόνια υπό άλλες συνθήκες και δεδομένα στο τώρα, ενώ πλέον τα πράγματα είναι διαφορετικά. Η φιλία δεν είναι κάτι στατικό, αλλάζει με το πέρασμα του χρόνου, κάποιες φορές χάνεται, άλλες αποδυναμώνεται κι άλλες ξαναφουντώνει. Εσύ δηλαδή εκτός από τα δύο άτομα που περιγράφεις, άλλες φίλες ή παρέες δεν έχεις; Κι αν όχι, αφού πλέον βλέπεστε αραιά και οι φίλες αυτές δεν σε καλύπτουν, μόνη δεν είσαι έτσι κι αλλιώς;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Πανε αυτες και μεις ειχαμε παιδικους φιλους και τωρα κανουμε παρεα με αλλους , Το οτι κανατε παρεα καποτε δε σημαινει θα κανετε και μια ζωη. Σε ποια πολη μενεις ? Ισως ειμαστε κοντα να τα πουμε απο κατ ιδιαν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    264
    Απλά εντάξει ρε παιδιά είναι και ότι έχω περάσει και επεισόδιο κατάθλιψης γεγονός που με έκλεισε αρκετά στον εαυτό μου και μου δημιούργησε τρελές ανασφαλειες σε συνδυασμό με κάποια οικογενειακά δεν με λες και τον πιο ευδιάθετο άνθρωπο για να μπορέσω να προσέλκυσω νέα άτομα. Έχω και άλλα δύο άτομα παρέα και την σχέση μου με τον οποίο περνάμε αρκετό χρόνο μαζί και αν δεν υπήρχε στην ζωή μου ούτε κι εγώ ξέρω πως Θα ήμουν.αλλα όσον αφορά τις συγκεκριμένες κοπέλες σεχω στενοχωρηθεο γτ όσο να ναι 20 χρόνια ήταν αυτά δεν ήταν Ενα δύο να πω εντάξει clain mind. Κι αυτό με τον γαμο με ενόχλησε πάρα πολύ γτ μου έδειξε ότι δεν με υπολογίζει. Όσο χάσμα επικοινωνίας και να υπήρχε τα τελευταία χρόνια το θεωρώ αδικαιολογητο γτ δεν ήταν να πεις ότι είχαμε χαθεί τελείως τον τελευταίο χρόνο συνέβη αυτό περισσότερο. Μέχρι και πριν το καλοκαίρι βρισκόμασταν Αρκετά τακτικα

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος να μείνω μόνη μου
    By maya1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2015, 10:58
  2. Φοβαμαι να μεινω μονη μου
    By katerina18 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 13-09-2014, 00:45
  3. Φοβάμαι να μείνω μόνη μου!
    By Freya in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2014, 20:51
  4. φοβαμαι οτι θα μεινω για παντα μονη μου?
    By sonia_21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 05-09-2013, 15:42
  5. Κι αν μείνω μόνη?
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 14-04-2010, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •