Εφιαλτική εμπειρία από διακοπή αγχολυτικών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26

    Εφιαλτική εμπειρία από διακοπή αγχολυτικών

    Αν γνώριζα, αν έστω κι ένας γιατρός μού είχε μιλήσει για αυτά που βιώνω σήμερα λόγω των βενζοδιαζεπινών θα προτιμούσα να ζω μέσα στο άγχος και το στρες.
    Στην περίπτωσή μου, οι βενζο ήταν το Lexotanil για 15 χρόνια, το Xanax για 2 χρόνια και τελευταίο το clonotril για λίγους μήνες. Όταν πήρα τη μεγάλη απόφαση να τα κόψω εντελώς γιατί πια έβλεπα ότι δεν υφίστατο ο λόγος που τα έπαιρνα και την κατάθλιψή μου την αντιμετώπιζα με άλλο φάρμακο, άρχισαν και τα παρατράγουδα. Δηλαδή τα άπειρα συμπτώματα, εδώ θα σας αναφέρω μόνο αυτά που έχω σε καθημερινή βάση:

    Αϋπνία, ζαλάδα/ίλιγγος, νυχτερινοί ιδρώτες, εφιάλτες/έντονα όνειρα, μυϊκοί σπασμοί, τρέμουλο χεριών, αστάθεια, πονοκέφαλος, εμβοές στα αυτιά, κόπωση, απάθεια, ακμή, τριχόπτωση, εμμονές, μη ανοχή στο κρύο, ανατριχίλες, αίσθηση ότι σε διαπερνάει ηλεκτρικό ρεύμα, έντονοι καρδιακοί παλμοί, εξάψεις, δύσπνοια.

    Όλα αυτά τα βιώνω καθημερινά για έξι μήνες αφότου διέκοψα (σταδιακά) τα συγκεκριμένα φάρμακα, lexotanil και clonotril. Θα μου πείτε πώς κατάλαβα ότι όλα αυτά είναι συμπτώματα στέρησης κι όχι κάτι άλλο; Θα σας πω ότι επισκέφτηκα γιατρούς νομίζοντας πως έχω κάτι σοβαρό, πχ διαβήτη, λέμφωμα, καρκίνο... Φυσικά, όλες μου οι εξετάσεις ήταν καθαρές κι ανατρέχοντας στο χρονικό σημείο που άρχισαν τα συμπτώματα κατάλαβα ότι ήταν όταν διέκοψα τις βενζοδιαζεπίνες.
    Άρχισα να το ψάχνω στο ίντερνετ, με τον ψυχίατρο δεν ήθελα πλέον ούτε καλημέρα ν' ανταλλάξω. Πραγματικά, διάβασα πως υπάρχει στερητικό σύνδρομο και πως ό,τι υφίσταμαι οφείλεται στη φαρμακευτική αγωγή. Επειδή, δυστυχώς, δεν βρήκα πολλά πράγματα στα ελληνικά, μπήκα σε αγγλόφωνα φόρουμ όπου άνθρωποι σαν εμένα βιώνουν τον εφιάλτη της διακοπής για μήνες ή και χρόνια ακόμα.
    Ο λόγος που γράφω αυτό το ποστ είναι αφενός για να καταλάβουμε τι ζημιά (μετά το αρχικό καλό) μάς κάνουν αυτά τα φάρμακα κι αφετέρου ν' ανταλλάξουμε απόψεις ή να δημιουργηθεί ένα ξεχωριστό thread στο φόρουμ για εμάς που αντιμετωπίζουμε ή όσους στο μέλλον πάρουν την απόφαση της διακοπής των συγκεκριμένων φαρμάκων.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    39
    Καλη μερα!Έπαιρνες δηλαδή για 17 χρόνια βενζοδιαζεπινες ασταμάτητα?Ποιος στο συνέστησε αυτό?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Ψυχίατροι, φυσικά, μού το συνέστησαν. Στην αρχή, διαγνώστηκα με μείζονα καταθλιπτική διαταραχή και άγχος, μετά βίωσα και κρίσεις πανικού, στο τέλος μού έμεινε μόνο η κατάθλιψη.
    Υπ' όψη ότι άλλαξα τρεις γιατρούς όλο αυτό το διάστημα. Κανείς δεν με ενημέρωσε τι θα γίνει αν και όταν σταματήσω την αγωγή.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    39
    17 χρόνια συνεχόμενα είναι πάρα πολλά να παίρνεις αυτού του είδους τα φάρμακα.Δεν διάβασες κάπου ότι δεν υπερβαίνουν τις 60 μέρες αυτές οι αγωγές?Μακροπρόθεσμη χρήση έχουν μόνο τα αντικαταθλιπτικά και αυτά τα νέας γενιάς.Δεν ξέρω πλέον κάποιοι ψυχίατροι για χάριν του χρήματος παίζουν με τις αγωγές και τα φάρμακα.Πρεπει να συμβουλευτείτε κάποιον για όλο αυτό.Αντιμετωπιζεται σίγουρα απλά θέλει δουλειά και επιμονή.
    Έχει γίνει το ζαναξ σαν Ντεπόν και αυτό είναι πολύ κακο να διαδίδεται..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Εθελοτυφλούσα, μάλλον. Όταν πρέπει να μείνεις όρθιος, να δουλέψεις και να ανταποκριθείς σε πολλά πράγματα δεν σκέφτεσαι τις συνέπειες. Ωστόσο, δεν είχα φανταστεί ούτε οι γιατροί με προειδοποίησαν για το στερητικό σύνδρομο και πόσο δυνατό θα ήταν...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Προσοχή, στερητικό παρουσιάζεται και στην διακοπή των αντικαταθληπτικων, το οποίο μάλιστα μπορεί να εμφανισθεί σε πολλές περιπτώσεις, και πολλούς μήνες μετά την πλήρη διακοπή τους, ενώ στο μεσοδιάστημα μπορεί να αισθανόμαστε απολύτως καλά!
    Πολύ πολύ σταδιακά η διακοπή τους, εάν αποφασίσετε να τα σταματήσετε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    @kostas62, ναι, το διαπίστωσα όταν μείωσα τη δόση και των cymbalta από 120mg σε 60mg, κάτι που δυστυχώς συνέπεσε με τη διακοπή των αγχολυτικών

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    17 χρόνια γιατί ποσότητα μιλάμε καθημερινής χρήση;+. Γνώμη μου το πιάνεις λάθος το θέμα.
    1.δεν τα σταματάς μαχαίρι .2.Αν και πληγώθηκες από ψυχίατρο πρέπει να βρεις τον σωστό και να ακολουθήσεις αγωγή διακοπή Βενζοδιπινων. Μην κοιτάς το παρελθόν κοιτά το τώρα ότι έγινε πριν δεν αλλάζει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    17 χρόνια γιατί ποσότητα μιλάμε καθημερινής χρήση;+. Γνώμη μου το πιάνεις λάθος το θέμα.
    1.δεν τα σταματάς μαχαίρι .2.Αν και πληγώθηκες από ψυχίατρο πρέπει να βρεις τον σωστό και να ακολουθήσεις αγωγή διακοπή Βενζοδιπινων. Μην κοιτάς το παρελθόν κοιτά το τώρα ότι έγινε πριν δεν αλλάζει.
    Έτσι κι αλλιώς τώρα τα έχω σταματήσει οπότε δεν γίνεται να μπω σε αγωγή.
    Δεν έγινε μαχαίρι η διακοπή αλλά σε μικρό χρονικό διάστημα, χωρίς ενημέρωση για το στερητικό σύνδρομο.
    Εννοείται πως δεν κοιτάζω το παρελθόν, αλλιώς δεν θα έπαιρνα και τη δύσκολη απόφαση της απεξάρτησης!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    και εγω ετσι θα το παω... δεν θα κοψω ποτε ενα xanax 0.5 την μερα.... χρονια τωρα το περνω.... δεν εχω παθει τιποτα..... ειναι το μοναδικο φαρμακο που μου θεραπευσε το ανχος και με εκανε να σκευτομε θετικα.... με μονη παρενεργεια την αμνησια... αυτα που λες εσυ θα ειναι απο μεγαλες δοσεις.... δεν ειναι δυνατων να παθει καποιος κατι με ενα xanax την ημερα ακομα και αν το περνει χρονια......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    και εγω ετσι θα το παω... δεν θα κοψω ποτε ενα xanax 0.5 την μερα.... χρονια τωρα το περνω.... δεν εχω παθει τιποτα..... ειναι το μοναδικο φαρμακο που μου θεραπευσε το ανχος και με εκανε να σκευτομε θετικα.... με μονη παρενεργεια την αμνησια... αυτα που λες εσυ θα ειναι απο μεγαλες δοσεις.... δεν ειναι δυνατων να παθει καποιος κατι με ενα xanax την ημερα ακομα και αν το περνει χρονια......
    Θα σε συμβούλευα να είσαι πολύ προσεκτικός με αυτο, εάν είσαι ακόμη νέος.

    Ο οργανισμός σου λειτουργει με μια αφύσικη χημική ουσία με άγνωστες μακροπροθεσμες συνέπειες, και
    ποτέ δεν ξέρεις πότε και πως θα αντιδράσει!

    Γιατί κακά τα ψέματα, κάποτε θα το κάνει, και εύχομαι να είσαι σε μια καλή κατάσταση για να μπορέσεις να το αντιμετωπησεις.

    Φιλικα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    και εγω ετσι θα το παω... δεν θα κοψω ποτε ενα xanax 0.5 την μερα.... χρονια τωρα το περνω.... δεν εχω παθει τιποτα..... ειναι το μοναδικο φαρμακο που μου θεραπευσε το ανχος και με εκανε να σκευτομε θετικα.... με μονη παρενεργεια την αμνησια... αυτα που λες εσυ θα ειναι απο μεγαλες δοσεις.... δεν ειναι δυνατων να παθει καποιος κατι με ενα xanax την ημερα ακομα και αν το περνει χρονια......
    Είναι δυνατόν να πάθεις και κάτι και πολλά, στάθμισε καλύτερα τα υπέρ με τα κατά και αποφάσισε, εκτός αν νομίζεις ότι η αμνησία που ήδη εντόπισες δεν είναι από μόνη της αρκετή για να σε προβληματίσει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by anhedonia View Post
    Είναι δυνατόν να πάθεις και κάτι και πολλά, στάθμισε καλύτερα τα υπέρ με τα κατά και αποφάσισε, εκτός αν νομίζεις ότι η αμνησία που ήδη εντόπισες δεν είναι από μόνη της αρκετή για να σε προβληματίσει...
    Τι ακριβώς λεμε; για κάτι που ο ίδιος κατασκευαστής λέει απαγόρευεται η μακροχρόνια χρήση στις οδηγίες του μέσα στο κουτί. Με ποια απλή αναζήτηση βλέπεις τις συνέπειες. Ο κάθε γιατρός μπορεί και το γράφει αυτό είναι το πρόβλημα εδώ παθολόγος καρδιολόγοι πνευμονολογοι.(Πάρτο και θα ηρεμήσεις) Δυστυχώς έχει άμεσα αποτελέσματα μέσα σε 20 λεπτά είσαι χωρίς άγχος αυτό από μόνο του το κάνει εθιστικό. Προσοχή μεγάλη η καθημερινή χρήση κάνει μεγάλο κακο. 1 κουτί το 6 μήνο των 0.25 μου είχε πει ο Γιατρός σε περίπτωση άμεσης ανάγκης και μόνο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Τι ακριβώς λεμε; για κάτι που ο ίδιος κατασκευαστής λέει απαγόρευεται η μακροχρόνια χρήση στις οδηγίες του μέσα στο κουτί. Με ποια απλή αναζήτηση βλέπεις τις συνέπειες. Ο κάθε γιατρός μπορεί και το γράφει αυτό είναι το πρόβλημα εδώ παθολόγος καρδιολόγοι πνευμονολογοι.(Πάρτο και θα ηρεμήσεις) Δυστυχώς έχει άμεσα αποτελέσματα μέσα σε 20 λεπτά είσαι χωρίς άγχος αυτό από μόνο του το κάνει εθιστικό. Προσοχή μεγάλη η καθημερινή χρήση κάνει μεγάλο κακο. 1 κουτί το 6 μήνο των 0.25 μου είχε πει ο Γιατρός σε περίπτωση άμεσης ανάγκης και μόνο.
    Φαρμακολογία σπουδασα... ειμαι μολις 27 θα σου πω τι συμβενει... το χαρτακι μεσα γραφει οτι η θεραπεια μπορει να διαρκέσει έως και 6 μήνες με ιατρική παρακολούθηση το πρόβλημα με της βενζοδιαζεπίνες είναι ότι μετά από ένα διάστημα το χαπάκι σταματάει να έχει επίδραση και έτσι θέλεις να αύξησης την δοσολογία για να νιώσεις την ίδια ανακούφιση... έτσι φτάνεις στην κατάχρηση και στον εθισμό... αν κάποιος παίρνει 0.5 την ημερα ακόμα και για 10 χρονια χωρίς να κάνει κατάχρηση δεν θα συμβεί κάτι.... πέρα από κάποιες παρενέργειες όπως η μυϊκή αδυναμία,αίσθημα κρύου, παρανοια,κεφαλαλγία,ζαλάδα ,αμνησία κλπ... γενικά η παρενέργειες είναι σχετικά ανεκτές... στα στερητικα της διακοπης ομως απο μεγαλες δοσεις ειναι τα χειροτερα.....

    γενικα οπως ειπα η κατάχρηση είναι πολύ επικίνδυνη και αναφέρομαι σε δοσολογίες από 2mg + πάνω ημερησίως... γνωρίζω πολλά άτομα που τους έχει δοθεί xanax για να μπορούν να κοιμηθούν το βραδυ και εννοείτε πάντα με συμβουλή του γιατρού τους.... γενικά αυτό που θα έπρεπε μας ανησυχεί είναι η μακροχρόνια χρήση αντιψυχωσικών.. και αναφέρομαι σε άτομα που έχουνε άγχος όταν τους γραφουν αντιψυχωσικά σαν καραμέλες... επίσης και το xanax einai λαθος που κάποιοι γιατροί το γραφουν... αλλα αν κάποιους μπορεί να ελένξει τον ευατό του και δεν θα κάνει κατάχρηση είναι πολύ καλύτερο να πάρει xanax σιγουρα οταν καταφερω και νιοσω καλα θα το σταματησω... στο χερι μου ειναι ολα...!

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Δεν είναι μονο ο εθισμός ή η υπερβολικη δόση το πρόβλημα. Υπαρχουν μελέτες που δείχνουν προβλήματα σε μακροχρονιους χρήστες.

    Δες και τους θανάτους ετησίως απο zanax.


    Εχω παρει δυο φορές ως τώρα, σίγουρα βοηθάει πάρα πολυ σε άμεση καταστολη των συμπτωματων του άγχους,αλλά δε νομίζω ότι μπορεις να το παιρνεις για όλη σου τη ζωή. Υπαρχουν μακροχρονιοι χρήστες αλλά υπο ιατρική παρακολουθηση. Μόνος σου να αποφασιζεις να κάνεις κάτι τέτοιο, δεν νομιζω να σου βγει σε καλό. Φυσικά εσύ ξέρεις καλύτερα, και παλι ομως , δε νομίζω να ακούγονται άδικα όσα ακούγονται.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. H εμπειρία μου
    By mindcrime in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 25-03-2016, 18:28
  2. Η εμπειρία μου από την ΙΔΨ
    By Sunny! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-2015, 01:13
  3. Replies: 2
    Last Post: 07-09-2012, 15:24
  4. H ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ
    By GER in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-10-2010, 16:00
  5. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ
    By nikh1 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 31-05-2007, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •