Έκτακτες συστολές!!! S.O.S - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Σήμερα πήρα τις απαντήσεις από τις εξετάσεις αίματος που έκανα για την καρδιά.Ακομα μια φορά όλα βγήκαν φυσιολογικα(Τροπονίνη και D-Dimers),το τριπλεξ και το καρδιογραφημα καθώς και η πίεση επίσης ήταν φυσιολογικά όταν είχα πάει τις προάλλες στον καρδιολόγο.Οι έκτακτες συστολές παραμένουν όμως και με προβληματιζουν αρκετά.Μιλησα και με τον παθολόγο μου και μου είπε να μην ανησυχώ εφόσον οι εξετάσεις ήταν φυσιολογικές και είμαι μικρός σε ηλικία ακόμα.Τώρα το μόνο που μένει είναι να κάνω και τις εξετάσεις για τον θυροειδή που μου συνέστησε ο παθολόγος,καθώς ένα από τα συμπτώματα είναι οι έκτακτες συστολές,η έντονη εφίδρωση και η πρόσληψη βάρους που έχω εγώ.Αν και αυτές βγουν καθαρές τότε θα ηρεμήσω αρκετά!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλησπερα στα μέλη και εύχομαι καλό Πάσχα με υγεία,σωματική και ψυχική σε όλους!!!Εδώ και 4 μέρες έχω έκτακτες συστολές,σε όλη την διάρκεια της ημέρας,νιώθω αυτό το χαρακτηριστικό γκντούπ στο στήθος και κάτι μικροπονακια.Νομίζω ότι σταματάει η καρδιά μου να χτυπά και μετά ξανά αρχίζει.Εχω τρομοκρατηθει και φοβάμαι μήπως έχω κάποιο καρδιακό πρόβλημα.Επειδή μια ζωή ήμουν με πολύ άγχος και κρίσεις πανικού,έχω κάνει άπειρες εξετάσεις για την καρδιά,τριπλεξ,καρφιογραφη ματα και αιματολογικες.Εχω χάσει το μέτρημα πόσες φορές έχω πάει στα επείγοντα νοσοκομείων και επισκέψεις σε ιδιώτες γιατρούς.Οι εξετάσεις πάντα έβγαιναν καθαρές και όλοι μου έλεγαν από το άγχος!Επίσης φοράω αθλητικό ρολόι επειδή γυμνάζομαι και μου μετράει τους παλμούς ολο το 24ωρο καθώς και τον ύπνο.Σε κατάσταση ηρεμίας και ύπνου δεν έχω ξεπεράσει τους 100 παλμούς με χαμηλότερο το 46.Στην άθληση μπορεί να φτάσω και κοντά 200.Πρόβλημα με την πίεση μου δεν έχω και δεν πίνω ούτε καπνίζω.Ειμαι χωρίς κρίση πανικού κοντά 4 χρόνια αλλά το άγχος παραμένει και η κατάθλιψη μια πάει μια έρχεται,μερικές μέρες έχω όρεξη και ενέργεια και άλλες δε μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι.Γιαυτο και συνεχίζω αγωγή με seroxat και zanax.Υπαρχει άλλο μελος/η που να είχαν η να έχουν το ίδιο πρόβλημα με την καρδιά?Ειλικρινά δεν μπορώ να ηρεμήσω και φοβάμαι μην πάθω ανακοπή την ώρα που κοιμάμαι και δεν ξέρω πως θα κοιμηθώ απόψε!
    Καλησπέρα μια από τα ίδια είχα και εγώ μη πέθανω στο ύπνο μου κτλ μεχρι καιβστον καναπε κοιμόμουν. Λοιπόν πετάς το ρολόι μην ξανά μετρήσεις παλμούς χειροτέρευει την κατάσταση. Να θυμάσαι όσο μετράς παλμούς τόσο συντηρείς το ανχος. Είναι μεγάλο κατόρθωμα που δεν έχεις καθόλου κρίσεις πανικού.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    5
    Λαθος έγραψα καρδιογράφημα..Τriplex έκανα.νομίζω είναι ψυχολογικό γιατι είμαι πολύ φοβιτσιάρα με το καθε τι.και πολύ ανχώδεις.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλησπέρα και καλό μήνα!Έχουν περάσει τόσες μέρες και εξακολουθω να έχω έκτακτες συστολές,είναι ενοχλητικό και παράλληλα με φοβίζει κιόλας.Περιμενω να βγουν και οι εξετάσεις του θυροειδή,φοβάμαι να γυμναστώ επίσης.Νομιζω ότι θα παθω ανακοπή η κάτι παρόμοιο!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    3
    Παιδιά καλησπέρα είχα ξαναμπει στο φόρουμ εδώ το 2014 πριν 5 χρόνια..
    Τις έκτακτες τις έχω από το 2013 εδώ κ 6 χρόνια αισίως...
    Σαν λίγο πιο παλιός στο πρόβλημα αυτό πλέον θέλω να σας πω μην ανησυχείτε δν θα πάθετε τπτ κακό..
    Είναι απολύτως λογικό όσοι είστε στην αρχή να νιώθετε πελαγωμένοι κ φοβισμένοι...
    Είναι όντως μια κατάσταση πολύ ψυχοφθόρα κ άβολη κ μονάχα όσοι είμαστε ομοιοπαθείς καταλαβαίνουμε τι περνάμε κανένας άλλος..
    Θα δείτε ότι θα έχετε ύφεση κάποιες φορές για κάποιους μήνες κ κάποιες άλλες φορές έξαρση των έκτακτων,στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον έτσι λειτουργεί αλλά κ με αρκετά άτομα που έχω μιλήσει το ίδιο αντιμετωπίζουν..
    Να μην φοβάστε να παρακολουθείτε την καρδιά 1 φορά τον χρόνο με ένα τσεκάπ κ με ένα χολτερ ρυθμού κ όλα θα είναι μια χαρά παιδιά..
    Θα πω κ κάτι τελευταίο που είχα πει κ τότε πάλι στο forum αυτό: ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ Κ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ ΑΡΡΥΘΜΙΑΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΡΩΕΣ Κ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΙ...
    ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ Κ ΠΟΛΕΜΑΕΙ Κ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΓΟΛΓΟΘΑ.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 10:09
  2. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 19:29
  3. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 20:44
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 18:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 18:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •