Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Έκτακτες συστολές!!! S.O.S

    Καλησπερα στα μέλη και εύχομαι καλό Πάσχα με υγεία,σωματική και ψυχική σε όλους!!!Εδώ και 4 μέρες έχω έκτακτες συστολές,σε όλη την διάρκεια της ημέρας,νιώθω αυτό το χαρακτηριστικό γκντούπ στο στήθος και κάτι μικροπονακια.Νομίζω ότι σταματάει η καρδιά μου να χτυπά και μετά ξανά αρχίζει.Εχω τρομοκρατηθει και φοβάμαι μήπως έχω κάποιο καρδιακό πρόβλημα.Επειδή μια ζωή ήμουν με πολύ άγχος και κρίσεις πανικού,έχω κάνει άπειρες εξετάσεις για την καρδιά,τριπλεξ,καρφιογραφη ματα και αιματολογικες.Εχω χάσει το μέτρημα πόσες φορές έχω πάει στα επείγοντα νοσοκομείων και επισκέψεις σε ιδιώτες γιατρούς.Οι εξετάσεις πάντα έβγαιναν καθαρές και όλοι μου έλεγαν από το άγχος!Επίσης φοράω αθλητικό ρολόι επειδή γυμνάζομαι και μου μετράει τους παλμούς ολο το 24ωρο καθώς και τον ύπνο.Σε κατάσταση ηρεμίας και ύπνου δεν έχω ξεπεράσει τους 100 παλμούς με χαμηλότερο το 46.Στην άθληση μπορεί να φτάσω και κοντά 200.Πρόβλημα με την πίεση μου δεν έχω και δεν πίνω ούτε καπνίζω.Ειμαι χωρίς κρίση πανικού κοντά 4 χρόνια αλλά το άγχος παραμένει και η κατάθλιψη μια πάει μια έρχεται,μερικές μέρες έχω όρεξη και ενέργεια και άλλες δε μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι.Γιαυτο και συνεχίζω αγωγή με seroxat και zanax.Υπαρχει άλλο μελος/η που να είχαν η να έχουν το ίδιο πρόβλημα με την καρδιά?Ειλικρινά δεν μπορώ να ηρεμήσω και φοβάμαι μην πάθω ανακοπή την ώρα που κοιμάμαι και δεν ξέρω πως θα κοιμηθώ απόψε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλησπέρα,
    είμαστε πολλοί όπως μπορείς να δεις εδώ στο φόρουμ δε θα πάθεις τίποτα, έχεις κάνεις όλες τις εξετάσεις και έχουν βγει καθαρές, το ξέρεις πως είναι ψυχολογικό το θέμα. Οι έκτακτες συστολές είναι ένα από τα κλασσικά συμπτώματα του άγχους και οι πόνοι στο στήθος επίσης. Ξέρω πως είναι δύσκολο να βγεις από αυτές τις σκέψεις όταν έρχονται, και αυτό γιατί όντως νιώθεις τις έκτακτες και τους πόνους, δεν είναι της φαντασίας σου. Απασχολήσου όμως με κάτι, σκέψου άσχετα πράγματα, άκου μουσική, οτιδήποτε να σε βγάλει από τη φάση που βρίσκεσαι.
    Το να πάθεις κάτι ενώ κοιμάσαι το έχεις σαν φόβο γιατί έχεις κι εσύ φόβο απώλειας ελέγχου.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Σήμερα νιώθω και βάρος στο στήθος,μαζί με έντονη τάση για εμετό,έκτακτες συστολές και λίγο πόνο.Πήρα τηλέφωνο τον καρδιολόγο μου και θα πάω το βράδυ να με δει.Με καθησυχασε λέγοντας μου ότι περισσότερο με το άγχος μου έχει να κάνει,παρά κάτι παθολογικό.Ισως σε 10 με 15 χρόνια να υπήρχε κάποιο θέμα μου τόνισε,είμαι 32 χρονών(ξέχασα να αναφέρω).Μου είπε να τσεκάρω τον θυροειδή μου γιατί κάνει τέτοια συμπτώματα και θα πάω για έναν αιματολογικο έλεγχο μες τη βδομάδα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δεν πας για κανέναν περίπατο μισή ωρίτσα να ξελαμπικάρει λίγο το μυαλό? Θα δεις κιόλας πως δε θα πάθεις και τίποτα. Έχεις μπει και εσύ στη λούμπα να ψάχνεις συμπτώματα στο google?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ναι ψάχνω για συμπτώματα και γενικά τρέχω στους γιατρούς με το παραμικρό!Έχω το μικρόβιο της νοσοφοβιας από μικρό παιδί δυστυχώς.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Είναι δύσκολο το ξέρω...σου έχει μείνει κάποια συγκεκριμένη αρρωστοφοβια ή γενικώς πάνε και έρχονται διαφορετικά συμπτώματα και διαφορετικές ανησυχίες?

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Εγω δεν τις αισθάνομαι τόσο πολυ πια, ίσως με βοήθησε το μαγνήσιο. Παραμενει βέβαια ο φόβος ότι θα τις αισθανθω ή θα παθω κατι άλλο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Πάντα είχα φοβία με την καρδιά και τον καρκίνο.Συνήθως αυτα τα 2 με απασχολούν και απασχολούσαν.Πριν λίγο γύρισα από τον καρδιολόγο μου,με εξέτασε.Καρδιογραφημα και τριπλεξ λίγων λεπτών,μη τα πολυλογώ όλα ήταν φυσιολογικά.Δεν μου βρήκε έκτακτες συστολές και αυτό το γκντούπ που νιώθω και η παύση στην αναπνοή,είναι ψυχωσωματικο λόγω άγχους.Μου έγραψε να κάνω τεστ κοπώσεως και 2 εξετάσεις αίματος D-Dimers και τροπονίνη(δείκτες που όταν είναι ανεβασμένοι δείχνουν ότι πας για έμφραγμα η ότι έχεις ήδη υποστεί)επειδή του είπα ότι πονάω στο στερνό μου.Τωρα εννοείται ότι μεχρι να βγουν οι απαντήσεις των εξετάσεων,κάθομαι ήδη σε αναμμένα κάρβουνα.Φοβάμαι ήδη να κοιμηθώ μην πάθω έμφραγμα και λόγω ότι ο πατέρας μου είχε πάθει πριν 3 χρόνια,φοβάμαι περισσότερο λόγω κληρονομικοτητας.Βεβαια εκείνος κάπνιζε από τα 13 του(στην ηλικία μου 2 πακέτα τη μέρα camel σταθερά) και ήταν αγχώδης πολύ σαν εμένα.Το μόνο κοινό που έχουμε γιατί είναι 54 χρονών.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    τα ξέρω, τα έχω περάσει κι εγώ αυτά, καρδιογράφημα-τρίπλεξ-τροπονίνη-Dimer , ποτέ δεν έδειξαν κάτι. Μάλιστα υπήρχε φάση που ήμουν σίγουρος πως έχω πάθει κάτι , είχα ότι σύμπτωμα μπορείς να φανταστείς, και τελικά ήταν αέρας κοπανιστός.
    Και εγώ αυτές τις 2 φοβίες έχω, και δεν είναι τυχαίο: η καρδία είναι η άμεση και συγκεκριμένη απειλή και ο καρκίνος είναι η γενικευμένη και αόριστη. Ψυχολογία γαρ..
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    7
    kalisperaa sto forum..paidia afto pou eniosa simera den to ksana eniosia kathos odigousa na pao stin doulia me epiase entoni apotomi zalada,anisixia,esoteriki nebrikotita,dispnia,stomaxopono, leo sbino tora afto itan kratise gia kamia ora peripou ti lete na itan???

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    5
    Καλημέρα παιδιά..εγώ ειμαι 24 χρονών και ζω Γερμανία. Με έχουν πιάσει εδώ και 2 μήνες οι έκτακτες συστολές.Στην αρχη δεν έδωσα σημασία και δεν πήγα στον γιατρό για τον λόγο οτι πριν 4 μήνες είχα κάνει καρδιογράφημα απλά για chek up και είχε βγεί εντάξει. Αλλά σιγά σιγά με ποιάσαν οι φοβίες..εντωμεταξύ πριν κανα 2 μήνες ειχα με την κοιλιά προβλήματα αλλα τπτ σοβαρο,έκανα ολες τις εξετάσεις και βγήκαν ολα καλα και αιματολογικές.Νομιζω απο τοτε με εποιασε φοβος ειμαι πολύ ανχοτικό άτομο και μάζεμενο το στρες ειχα να κάνω ταξίδι κουραζόμουν στην δουλειά και εχω χάσει και λιγα κιλα.
    Πήγα στον παθολόγο μου τις προάλλες και του είπα το θέμα μου.Ο γιατρος μου είπε οτι εισαι 26 χρονών δεν γινετε να ζεις με τον φόβο εχεις κάνει τοσες εξετάσεις και είσαι υγιείς.Το καρδιογράφημα σου ειναι νορμάλ.Με είδε απλα με το στηθωσκόποιο και μου μετρισε την πίεση ολα καλα μου ειπε.
    Γενικα δεν μου χάιδεψε καθολου τα αυτιά.Μου ειπε εγω μπορω να σου κλείσω ραντεβού με καρδιολόγο αλλα θα χάσεις την ώρα σου.Μου έδωσε απλα ενα tromcardin ειναι μαγνισιο και κάλιο.Ας ξέρω οτι δεν ειναι κάτι παρολα αυτά σκέφτομαι ποτε θα φύγει.

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ada92 View Post
    Καλημέρα παιδιά..εγώ ειμαι 24 χρονών και ζω Γερμανία. Με έχουν πιάσει εδώ και 2 μήνες οι έκτακτες συστολές.Στην αρχη δεν έδωσα σημασία και δεν πήγα στον γιατρό για τον λόγο οτι πριν 4 μήνες είχα κάνει καρδιογράφημα απλά για chek up και είχε βγεί εντάξει. Αλλά σιγά σιγά με ποιάσαν οι φοβίες..εντωμεταξύ πριν κανα 2 μήνες ειχα με την κοιλιά προβλήματα αλλα τπτ σοβαρο,έκανα ολες τις εξετάσεις και βγήκαν ολα καλα και αιματολογικές.Νομιζω απο τοτε με εποιασε φοβος ειμαι πολύ ανχοτικό άτομο και μάζεμενο το στρες ειχα να κάνω ταξίδι κουραζόμουν στην δουλειά και εχω χάσει και λιγα κιλα.
    Πήγα στον παθολόγο μου τις προάλλες και του είπα το θέμα μου.Ο γιατρος μου είπε οτι εισαι 26 χρονών δεν γινετε να ζεις με τον φόβο εχεις κάνει τοσες εξετάσεις και είσαι υγιείς.Το καρδιογράφημα σου ειναι νορμάλ.Με είδε απλα με το στηθωσκόποιο και μου μετρισε την πίεση ολα καλα μου ειπε.
    Γενικα δεν μου χάιδεψε καθολου τα αυτιά.Μου ειπε εγω μπορω να σου κλείσω ραντεβού με καρδιολόγο αλλα θα χάσεις την ώρα σου.Μου έδωσε απλα ενα tromcardin ειναι μαγνισιο και κάλιο.Ας ξέρω οτι δεν ειναι κάτι παρολα αυτά σκέφτομαι ποτε θα φύγει.
    Το καρδιογραφημα δεν δείχνει τιποτα εκτός κι αν έχεις επι τοπου αρρυθμια. Κλεισε σε καρδιολογο να κάνεις κανονικά τις εξετάσεις , τριπλεξ κλπ, και αν δεν βρει κάτι, κοιτά το ψυχολογικό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    το καρδιογράφημα μπορεί να δείξει πολλά και διάφορα

    παραθέτω copy-paste από wikipedia:

    Rhythm disturbances or arrhythmias:

    Atrial fibrillation and atrial flutter without rapid ventricular response
    Premature atrial contraction (PACs) and premature ventricular contraction (PVCs)
    Sinus arrhythmia
    Sinus bradycardia and sinus tachycardia
    Sinus pause and sinoatrial arrest
    Sick sinus syndrome: bradycardia-tachycardia syndrome
    Supraventricular tachycardia
    Atrial fibrillation with rapid ventricular response
    Atrial flutter with rapid ventricular response
    AV nodal reentrant tachycardia
    Atrioventricular reentrant tachycardia
    Junctional ectopic tachycardia
    Atrial tachycardia
    Ectopic atrial tachycardia (unicentric)
    Multifocal atrial tachycardia
    Paroxysmal atrial tachycardia
    Sinoatrial nodal reentrant tachycardia
    Torsades de pointes (polymorphic ventricular tachycardia)
    Wide complex tachycardia
    Ventricular flutter
    Ventricular fibrillation
    Ventricular tachycardia (monomorphic ventricular tachycardia)
    Pre-excitation syndrome
    Lown–Ganong–Levine syndrome
    Wolff–Parkinson–White syndrome
    J wave (Osborn wave)

    Heart block and conduction problems:

    Aberration
    Sinoatrial block: first, second, and third-degree
    AV node
    First-degree AV block
    Second-degree AV block (Mobitz [Wenckebach] I and II)
    Third-degree AV block or complete AV block
    Right bundle
    Incomplete right bundle branch block
    Complete right bundle branch block (RBBB)
    Left bundle
    Complete left bundle branch block (LBBB)
    Incomplete left bundle branch block
    Left anterior fascicular block (LAFB)
    Left posterior fascicular block (LPFB)
    Bifascicular block (LAFB plus LPFB)
    Trifascicular block (LAFP plus FPFB plus RBBB)
    QT syndromes
    Brugada syndrome
    Short QT syndrome
    Long QT syndromes, genetic and drug-induced
    Right and left atrial abnormality

    Electrolytes disturbances and intoxication:

    Digitalis intoxication
    Calcium: hypocalcemia and hypercalcemia
    Potassium: hypokalemia and hyperkalemia

    Ischemia and infarction:

    Wellens' syndrome (LAD occlusion)
    de Winter T waves (LAD occlusion) [42]
    ST elevation and ST depression
    High Frequency QRS changes
    Myocardial infarction (heart attack)
    Non-Q wave myocardial infarction
    NSTEMI
    STEMI
    Sgarbossa's criteria for ischemia with a LBBB

    Structural:

    Acute pericarditis
    Right and left ventricular hypertrophy
    Right ventricular strain or S1Q3T3 (can be seen in pulmonary embolism)
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    το καρδιογράφημα μπορεί να δείξει πολλά και διάφορα

    παραθέτω copy-paste από wikipedia:

    Rhythm disturbances or arrhythmias:

    Atrial fibrillation and atrial flutter without rapid ventricular response
    Premature atrial contraction (PACs) and premature ventricular contraction (PVCs)
    Sinus arrhythmia
    Sinus bradycardia and sinus tachycardia
    Sinus pause and sinoatrial arrest
    Sick sinus syndrome: bradycardia-tachycardia syndrome
    Supraventricular tachycardia
    Atrial fibrillation with rapid ventricular response
    Atrial flutter with rapid ventricular response
    AV nodal reentrant tachycardia
    Atrioventricular reentrant tachycardia
    Junctional ectopic tachycardia
    Atrial tachycardia
    Ectopic atrial tachycardia (unicentric)
    Multifocal atrial tachycardia
    Paroxysmal atrial tachycardia
    Sinoatrial nodal reentrant tachycardia
    Torsades de pointes (polymorphic ventricular tachycardia)
    Wide complex tachycardia
    Ventricular flutter
    Ventricular fibrillation
    Ventricular tachycardia (monomorphic ventricular tachycardia)
    Pre-excitation syndrome
    Lown–Ganong–Levine syndrome
    Wolff–Parkinson–White syndrome
    J wave (Osborn wave)

    Heart block and conduction problems:

    Aberration
    Sinoatrial block: first, second, and third-degree
    AV node
    First-degree AV block
    Second-degree AV block (Mobitz [Wenckebach] I and II)
    Third-degree AV block or complete AV block
    Right bundle
    Incomplete right bundle branch block
    Complete right bundle branch block (RBBB)
    Left bundle
    Complete left bundle branch block (LBBB)
    Incomplete left bundle branch block
    Left anterior fascicular block (LAFB)
    Left posterior fascicular block (LPFB)
    Bifascicular block (LAFB plus LPFB)
    Trifascicular block (LAFP plus FPFB plus RBBB)
    QT syndromes
    Brugada syndrome
    Short QT syndrome
    Long QT syndromes, genetic and drug-induced
    Right and left atrial abnormality

    Electrolytes disturbances and intoxication:

    Digitalis intoxication
    Calcium: hypocalcemia and hypercalcemia
    Potassium: hypokalemia and hyperkalemia

    Ischemia and infarction:

    Wellens' syndrome (LAD occlusion)
    de Winter T waves (LAD occlusion) [42]
    ST elevation and ST depression
    High Frequency QRS changes
    Myocardial infarction (heart attack)
    Non-Q wave myocardial infarction
    NSTEMI
    STEMI
    Sgarbossa's criteria for ischemia with a LBBB

    Structural:

    Acute pericarditis
    Right and left ventricular hypertrophy
    Right ventricular strain or S1Q3T3 (can be seen in pulmonary embolism)

    Για την συντριπτική πλειοψηφία όλων αυτών είναι απαραίτητο να συμβαίνουν εκείνη ακριβώς τη στιγμή που σου κάνουν το καρδιογράφημα, πράγμα απίθανο. Ούτε ένα απλό πράγμα όπως ταχυκαρδία δεν μπορεί να διαπιστωθεί αν έχεις ηρεμήσει όταν σου κάνουν το καρδιογράφημα. Είναι μόνο για να διαπιστώνεται μια επι μακρόν αρρυθμία , μια επείγουσα κατάσταση κλπ, όχι για κάτι που μπορεί να υποκρύπτεται στην καρδιά ή μια σποραδική αρρυθμία. Τουλάχιστον αυτό μου έχουν επιβεβαιώσει όλοι οι καρδιολόγοι και παθολόγοι που έχω πάει. Αν θέλει να είναι κομπλέ από εξετάσεις καρδιάς, εννοείται τρίπλεξ και, αν νιώθει ότι κάνει αρρυθμίες μέσα στη μέρα και πολλές έκτακτες, χόλτερ. Θεωρώ πως μια επισκεψη στον καρδιολόγο δεν είναι ποτέ επιβλαβής, αν δεν έχεις κάνει υπέρηχο κλπ. Ας το κάνει κι αυτό και μετά αφοσιώνεται στο ψυχολογικό κομμάτι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Για την συντριπτική πλειοψηφία όλων αυτών είναι απαραίτητο να συμβαίνουν εκείνη ακριβώς τη στιγμή που σου κάνουν το καρδιογράφημα, πράγμα απίθανο. Ούτε ένα απλό πράγμα όπως ταχυκαρδία δεν μπορεί να διαπιστωθεί αν έχεις ηρεμήσει όταν σου κάνουν το καρδιογράφημα. Είναι μόνο για να διαπιστώνεται μια επι μακρόν αρρυθμία , μια επείγουσα κατάσταση κλπ, όχι για κάτι που μπορεί να υποκρύπτεται στην καρδιά ή μια σποραδική αρρυθμία. Τουλάχιστον αυτό μου έχουν επιβεβαιώσει όλοι οι καρδιολόγοι και παθολόγοι που έχω πάει. Αν θέλει να είναι κομπλέ από εξετάσεις καρδιάς, εννοείται τρίπλεξ και, αν νιώθει ότι κάνει αρρυθμίες μέσα στη μέρα και πολλές έκτακτες, χόλτερ. Θεωρώ πως μια επισκεψη στον καρδιολόγο δεν είναι ποτέ επιβλαβής, αν δεν έχεις κάνει υπέρηχο κλπ. Ας το κάνει κι αυτό και μετά αφοσιώνεται στο ψυχολογικό κομμάτι.
    μερικά όντως πρέπει να τα έχεις εκείνη τη στιγμή, κυρίως τα προβλήματα ρυθμού. Άλλα όμως όπως τα heart blocks, υπερτροφίες, περικαρδίτιδα-μυοκαρδίτιδα, σοβαρές ισχαιμίες, ηλεκτρολύτες, διάφορα σύνδρομα κλπ αυτά δεν τα έχεις τώρα και μετά από λίγο εξαφανίζονται, είναι καταστάσεις διαρκείας και φαίνονται στο καρδιογράφημα όποτε και αν το κάνεις.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  3. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •