Μοναξιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Μοναξιά

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6

    Μοναξιά

    Καλήσπερα!θα ηθελα να ξέσπασω καπου να βγάλω αυτα απο μεσα μου και ελπίζω εστω κάποιος απο εσας να μου πει συμβουλές η τι κανω λαθος! Στο θεμα σχέσεων νιωθω οτι εχω κατι απωθητικο! Ο ενας μου ειπε δεν μου βγαινει μαζι σου σχεση ενω εκανε με αλλη ο αλλος στα 3 ραντεβού χάθηκε κ ειπε οτι δεν ταιριάζουμε!και γένικα αλλοι ζητανε να περνάνε μονο καλα! πραγματικά δεν ξερω τι κανω λαθος νορμαλ συμπεριφερομαι ειμαι λιγο ντροπαλη αλλα οκ ποιος δεν ειναι στην αρχή.... Με στεναχωρεί πολυ αυτό γιατί νιώθω οτι εγω φταιω που κάνεις δεν θέλει σχέση μαζι μ.. Σας έχει συμβει αυτο;;

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Καλό ξημέρωμα. Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

    Έτσι όπως είναι πια τα ήθη, χαλαρά και χωρίς κάποια τσίπα, όλα να τα περιμένεις. Και χυλόπιτα θα φας στα μούτρα και χωρίς ευγένεια και το χειρότερο, υπάρχει και το φαινόμενο του λα μινόρε ή αλλιώς ghosting. Να εξαφανίζονται άτομα που φλερτάρεις χωρίς να σου μιλήσουν ποτέ ξανά, ενώ δεν τρέχει σοβαρός λόγος. Απλά έχουν δειλία να γίνουν δυσάρεστοι, γιατί είναι υποκριτές και ρηχοί.

    Η μοναξιά δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα. Δες στο σαν μια ευκαιρία να απομονωθείς λίγο και να βελτιώσεις τον εαυτό σου. Αν βελτιώσεις των εαυτό σου, θα έχεις κάνει το καλύτερο δώρο σε σένα. Θα είσαι σοφότερη και θα έχεις κάποια φίλτρα μέσα σου. Ένα κόσκινο που θα σου λέει: "αυτός είναι ΟΚ ή αυτός δεν είναι του γούστου μου".

    Να είσαι σίγουρη πως κακιά δεν είσαι. Φαίνεσαι σοβαρή, μετρημένη και καλοσυνάτη κοπέλα. Απλά η ρηχότητά τους, τους κάνει να σε θέλουν υστερόβουλα μόνο για το σεξ. Θέλουν αυτή που θα τους δώσει ευκολότερα αυτό που θέλουν. Αυτά τα αγόρια, δε σε εκτιμούν σαν κοπέλα, σαν προσωπικότητα, σαν χαρακτήρα. Εκτιμούν την κάθε κοπέλα με βάση κριτήρια επιφανειακά.

    Υπομονή. Δε φταις αποκλειστικά εσύ. Μπορείς να βελτιώσεις τον εαυτό σου και να βρεις το κάτι παραπάνω. Ευτυχώς υπάρχουν πολλά αγόρια και καλά και κακά. Αν ανοίξεις τα χαρτιά σου και επιβάλλεις βασικές σταθερές αξίες σου εξ αρχής, θα δεις ποιοι τις συμμερίζονται και ποιοι όχι.

    Αισιοδοξία!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Εντάξει μη στενοχωριέσαι, προχώρα παρακάτω μέχρι να βρεις αυτό που θέλεις. Μη μπεις στο τρυπάκι ότι φταίνε οι άντρες γιατί δε θα ξεκολλήσεις από εκεί. Αν σε προβληματίζει κάτι συγκεκριμένα, όπως το ότι είσαι ντροπαλή γράψε το εδώ πέρα και θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε. Πάντως δε βλέπω να βγάζεις κάτι από μέσα σου και να ξεσπας. Μιλάς για δύο τρεις άντρες που έτυχε να γνωρίσεις; Δεν είχες ποτέ σχέση; Γιατί κατηγορείς τον εαυτό σου;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Καλό ξημέρωμα. Καλώς ήρθες στο φόρουμ.


    Η μοναξιά δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα. Δες στο σαν μια ευκαιρία να απομονωθείς λίγο και να βελτιώσεις τον εαυτό σου. Αν βελτιώσεις των εαυτό σου, θα έχεις κάνει το καλύτερο δώρο σε σένα. Θα είσαι σοφότερη και θα έχεις κάποια φίλτρα μέσα σου. Ένα κόσκινο που θα σου λέει: "αυτός είναι ΟΚ ή αυτός δεν είναι του γούστου μου
    !
    Πολυ σωστα , η μοναξια δεν ειναι παντα κακη .............κι αμα την εχεις , απωθεις τους αλλους ......... κανεις δεν θελει εναν ανθρωπο που νιωθει μοναξια ..........δεν ειναι ελκυστικη η μοναξια .......
    η τουλαχιστον ας μιλησω για μενα , αμα νιωθεις μοναξια , δεν ταχεις βρει με τον εαυτο σου .......
    ναι , αισιοδοξια και θετικη διαθεση .....

    καλυτερα μονος , παρα με μια σχεση που δεν σε καλυπτει .......

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Καλή μέρα
    Δεν είναι μόνο δικό σου θέμα.....Όπως είπαμε και παραπάνω ο τομεας σχέση έχει γίνει πολύ φλου σμρ......υπερισχύει το να περνάμε καλά και χαλαρά........επδ όμως δεν μου αρέσει να τα βάζω τα πράγματα σε κουτακια και ότι φταίει η κοινωνία και οι άντρες που θέλουν να περνάνε καλά και οι γυναίκες που τους τρομάζουμε και τέτοια ...θέλω να κάτσεις να επεξεργαστείς τον λόγο που δυσκολεύεσαι;; όταν λες ντροπαλή δλδ πως ακριβώς; Μήπως βγάζεις μια εικόνα στους άντρες που δείχνει χαμηλη αυτοεκτίμηση; μήπως γίνεσαι πιεστική στη προσπάθεια σου να βρεις σχέση; και αυτό τρομάζει τους άντρες που σε πλησιάζουν γιατί δεν έχουν έρθει αποφασισμένοι και φοβούνται ότι θα μπλέξουν; από εμφάνιση πως είσαι γενικά; μήπως πολύ απλά δεν έτυχε να γνωρίσεις κάποιον που να ταιριάξετε και να θέλει εκείνη τη περίοδο σχέση; Γιατί είναι και θέμα ταιμινγκ.........Μήπως εσύ πέφτεις πάνω στους λάθος άντρες που δεν έχουν τπτ να σου δώσουν και που δείχνουν στη συμπεριφορά τους ότι δεν αξίζει να ασχοληθείς πολύ μαζί τους;
    Μήπως απλώς θες να κάνεις σχέση και δεν σε νοιάζει με ποιον και το ψάχνεις απελπισμένα;; σου άρεσαν όλοι αυτοί που ανέφερες ότι σε απέρριψαν;; Ή ήταν απλώς κάποιοι τύποι που σε φλερταραν και είπες μέσα σου ωραία ευκαιρία μπας και χτυπήσω γκόμενο και μόνο αυτό αλλα κατά τα άλλα υπήρχε χαλαρότητα και από τη δική σου τη πλευρά.....

    Σκέψου τι μπορεί να πέφτει πιο κοντά στη περίπτωση σου σαν ενδεχόμενο.......ώστε να ψιλιαστείς και να το διορθώσεις ......

    Και να μη στεναχωριέσαι....να είσαι ήρεμη και να απολαμβάνεις την μοναχικότητα σου Κάνε χόμπυ,πράγματα για σένα απέκτησε ενδιαφέροντα....βγες με φίλους....Δεν χρειάζεται να έχουμε γκόμενο για να αποκτάει η ζωή μας νόημα....

    Μην απογοητεύεσαι.....Η χυλόπιτα είναι κάτι που έχουμε βιώσει όλοι ανεξαιρέτως έστω μια φορά στη ζωή μας.....Και σε μένα έχει τύχει να με φλερταρουν για σεξ χωρίς να θέλουν σχέση (παρόλο που λένε ότι στους άντρες αρέσουν οι όμορφες) και μετά τους έβλεπα να τα φτιάχνουν με κοπέλες πολύ μέτριες εμφανισιακα......

    Τεσπα...επεδίωκε να γνωρίζεις κοσμο όσο γντ και κάποια στιγμή θα ρθει πιστεύω..
    Τώρα αν αυτή η κατάσταση είναι χρόνια.....Ίσως να συμβουλευοσουν ψυχολόγο μήπως παίζει κάτι βαθύτερο σε σένα....( φόβοι...αντιστάσεις κτλ)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά δεν ξερω τι παει στραβα εχω πολυ καιρό να κανω σχεση χρονια βασικα. Δεν βγαζω δύναμισμο η αλήθεια ειναι.. Απο εμφάνιση βλεπομαι γουστά είναι αυτα βεβαια και όχι δεν κανω κάτι με κάποιον αν δεν μου αρεσει στα μάτια μου.. Ολες μου οι φιλες σχεδον με σχεσεις γάμους και εγω δεν μπορω να κανω μια σχέση... Δεν ξερω αν είναι χυλοπιτες αλλα απο την στιγμη που δεν με απορρίπτουν σε εμφάνιση ειναι προφανες οτι με απορρίπτουν σε χαρακτήρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by sien98 View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά δεν ξερω τι παει στραβα εχω πολυ καιρό να κανω σχεση χρονια βασικα. Δεν βγαζω δύναμισμο η αλήθεια ειναι.. Απο εμφάνιση βλεπομαι γουστά είναι αυτα βεβαια και όχι δεν κανω κάτι με κάποιον αν δεν μου αρεσει στα μάτια μου.. Ολες μου οι φιλες σχεδον με σχεσεις γάμους και εγω δεν μπορω να κανω μια σχέση... Δεν ξερω αν είναι χυλοπιτες αλλα απο την στιγμη που δεν με απορρίπτουν σε εμφάνιση ειναι προφανες οτι με απορρίπτουν σε χαρακτήρα.
    Αυτό είναι το χειρότερο που λες. Αν πέφτεις θύμα των κοινωνικών πιέσεων (φίλες, συγγενείς, κλπ.), θα καταλήγεις να κάνεις βιαστικά σχέσεις με τους χειρότερους δυνατούς χαρακτήρες. Και το χειρότερο θα το δεις με τα μάτια σου χρόνια αργότερα. Όταν ένα ζευγάρι έχει θέματα, για να μη χωρίσει και να κερδίσει λίγο χρόνο σχέσης, τι κάνει; Παιδί! Τώρα τι φταίει το παιδί να μεγαλώνει σε τοξικά περιβάλλοντα; Γι' αυτό μη βιάζεσαι, έχεις χρόνο μπροστά σου. Αν βιάζεσαι, θα σκοντάψεις. Χρόνια τώρα...

    Σχέσεις δεν κάνουμε για τα μάτια του κόσμου. Για τα μάτια σου και μόνο θα κάνεις, για να αισθάνεσαι όμορφα με τον εαυτό σου.

    Δεν είναι το παν στη ζωή να βρούμε γυναίκα ή άντρα. Δεν ξέρω γιατί στο μυαλό σου είναι νούμερο 1 προτεραιότητα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6
    Εντάξει δεν είμαι απο αυτες που θα βρισκε εναν να ξεμπερδέυε.. Απλα μετα τον τελευταίο που μαρεσε πολυ κ σε 3 ραντεβού χάθηκε κ ελεγε δεν ταιριάζουμε με πειράξε αρκετά.ειμαι ο εαυτός μου αλλά δεν βλέπω προτιμηση.. Εντάξει όλο και κάποιος κουτσος στραβος θα βρεθεί και για μένα [emoji1787]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by sien98 View Post
    Καλήσπερα!θα ηθελα να ξέσπασω καπου να βγάλω αυτα απο μεσα μου και ελπίζω εστω κάποιος απο εσας να μου πει συμβουλές η τι κανω λαθος!
    Από όσα έγραψες ως εδώ δεν μπορεί να εξαχθεί κάποιο συμπέρασμα. Η εμφάνιση έχει τεράστια σημασία για να γίνει το πρώτο βήμα. Αλλά εκεί τελειώνει η καριέρα της. Στη συνέχεια τα ηνία αναλαμβάνει ο χαρακτήρας, η προσωπικότητα του ατόμου.

    Δεν ξέρω τι σημαίνει το ότι «βλέπεσαι» αλλά από τη στιγμή που κάποιοι σε πλησιάζουν, θα έλεγε κανείς ότι δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα εμφάνισης. Ο χαρακτήρας όμως είναι πράγματι μια πολύ σημαντική παράμετρος, ίσως η σημαντικότερη στα πλαίσια μιας σχέσης που διαρκεί περισσότερο από μια βραδιά.

    Quote Originally Posted by sien98 View Post
    Σας έχει συμβει αυτο;;
    Όχι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Quote Originally Posted by sien98 View Post
    Εντάξει δεν είμαι απο αυτες που θα βρισκε εναν να ξεμπερδέυε.. Απλα μετα τον τελευταίο που μαρεσε πολυ κ σε 3 ραντεβού χάθηκε κ ελεγε δεν ταιριάζουμε με πειράξε αρκετά.ειμαι ο εαυτός μου αλλά δεν βλέπω προτιμηση.. Εντάξει όλο και κάποιος κουτσος στραβος θα βρεθεί και για μένα [emoji1787]
    εγω μονο που δεν ειμαι κουτσος.. απο που εισαι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by sien98 View Post
    Εντάξει δεν είμαι απο αυτες που θα βρισκε εναν να ξεμπερδέυε.. Απλα μετα τον τελευταίο που μαρεσε πολυ κ σε 3 ραντεβού χάθηκε κ ελεγε δεν ταιριάζουμε με πειράξε αρκετά.ειμαι ο εαυτός μου αλλά δεν βλέπω προτιμηση.. Εντάξει όλο και κάποιος κουτσος στραβος θα βρεθεί και για μένα [emoji1787]
    Μηδένα προ του τέλους μακάριζε. Μην ενθουσιάζεσαι και μη δένεις σχοινί κορδόνι όσα λένε και σκέφτονται οι άλλοι. Μου έχει τύχει πολλές φορές με κοπέλες να τις θεωρώ ιδανικές, οπότε μην εξιδανικεύεις τους άλλους αν δεν περάσουν τρεις μήνες με ένα χρόνο.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Από όσα έγραψες ως εδώ δεν μπορεί να εξαχθεί κάποιο συμπέρασμα. Η εμφάνιση έχει τεράστια σημασία για να γίνει το πρώτο βήμα. Αλλά εκεί τελειώνει η καριέρα της. Στη συνέχεια τα ηνία αναλαμβάνει ο χαρακτήρας, η προσωπικότητα του ατόμου.

    Δεν ξέρω τι σημαίνει το ότι «βλέπεσαι» αλλά από τη στιγμή που κάποιοι σε πλησιάζουν, θα έλεγε κανείς ότι δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα εμφάνισης. Ο χαρακτήρας όμως είναι πράγματι μια πολύ σημαντική παράμετρος, ίσως η σημαντικότερη στα πλαίσια μιας σχέσης που διαρκεί περισσότερο από μια βραδιά.


    Όχι.
    Ε εννοω οτι δεν έχω πρόβλημα εμφάνισης από το νομίζω εγω.. Τελειώνει η καριέρα μου στην ομορφιά μου μονο ε; χαψαψα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Μηδένα προ του τέλους μακάριζε. Μην ενθουσιάζεσαι και μη δένεις σχοινί κορδόνι όσα λένε και σκέφτονται οι άλλοι. Μου έχει τύχει πολλές φορές με κοπέλες να τις θεωρώ ιδανικές, οπότε μην εξιδανικεύεις τους άλλους αν δεν περάσουν τρεις μήνες με ένα χρόνο.
    Ναι υπάρχει κατι τριπ βασικα; να μιλαω πολυ να είμαι δυναμικη και ψωναρα;;δεν ξερω τι αλλο να κανω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by sien98 View Post
    Ναι υπάρχει κατι τριπ βασικα; να μιλαω πολυ να είμαι δυναμικη και ψωναρα;;δεν ξερω τι αλλο να κανω
    Μην πας από το ένα άκρο στο άλλο. Με απλά ελληνικά που καταλαβαίνουν οι περισσότεροι νέοι που έχουν δει Κωνσταντίνου και Ελένης, μη γίνεις από Ματίνα Μανταρινάκη σε Έφη Κατακουζηνού. Υπάρχουν και ενδιάμεσες υγιείς καταστάσεις. Δε σημαίνει ότι πρέπει να γινόμαστε νάρκισσοι και σαδιστές για να μας σέβονται. Ο σεβασμός και η αγάπη κερδίζονται απλά με τρεις λέξεις που δείχνουν ότι έχουμε αποβάλλει τον εγωισμό μας: ευχαριστώ, παρακαλώ, συγγνώμη.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by sien98 View Post
    Καλήσπερα!θα ηθελα να ξέσπασω καπου να βγάλω αυτα απο μεσα μου και ελπίζω εστω κάποιος απο εσας να μου πει συμβουλές η τι κανω λαθος! Στο θεμα σχέσεων νιωθω οτι εχω κατι απωθητικο! Ο ενας μου ειπε δεν μου βγαινει μαζι σου σχεση ενω εκανε με αλλη ο αλλος στα 3 ραντεβού χάθηκε κ ειπε οτι δεν ταιριάζουμε!και γένικα αλλοι ζητανε να περνάνε μονο καλα! πραγματικά δεν ξερω τι κανω λαθος νορμαλ συμπεριφερομαι ειμαι λιγο ντροπαλη αλλα οκ ποιος δεν ειναι στην αρχή.... Με στεναχωρεί πολυ αυτό γιατί νιώθω οτι εγω φταιω που κάνεις δεν θέλει σχέση μαζι μ.. Σας έχει συμβει αυτο;;

    Εστάλη από PRA-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    μηπως γινεσαι πιεστικη?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μοναξιά
    By Merysto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-04-2014, 00:13
  2. ΜοΝαξιά...
    By tasakiou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 26-10-2012, 15:45
  3. ΜΟΝΑΞΙΑ
    By alekos123 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 55
    Last Post: 28-07-2011, 13:26
  4. Μοναξιά μου όλα..
    By Ελίζα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 08-07-2011, 00:26
  5. Μοναξια..
    By MrsCasablancas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-04-2011, 08:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •