Αναγκαστικό... φαί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408

    Αναγκαστικό... φαί

    Παιδιά νοιώθει κανείς απο εσάς ότι αν δεν φάει ανα τρεις με τέσσερεις ώρες θα τον μαζεύουν;
    Έτσι έγινα λοιπόν και εγώ. Όταν αρχίσω και πεινάω πρέπει σύντομα να φάω κάτι έστω ένα σνακ ειδικά αλμυρό (με βοηθάει γρηγορότερα στο να περάσουν τα συμπτώματα τα οποία είναι: ζαλάδα, βραδυκαρδία νομίζω, δηλαδή πάω να σκύψω να πάρω κάτι και μόλις σηκωθώ τσουπ η ζαλάδα η τάση λιποθυμίας, το έντονο αίσθημα παλμών, και συγχυση.
    Να πω φυσικά ότι μετράω ζάχαρο. Είναι φυσιολογικό. Πίεση το ίδιο. Οπότε το προσδίδω σε κάτι ψυχαναγκαστικό με συμπτώματα. Επίσης κάνω ενέσεις β12 οπου με βοήθησαν πολυ στην απαλοιφη αυτών των συμπτωμάτων αλλά ακόμα επειρεάζει την καθημερηνότητα μου. βεβαια είμαι πολυ καλύτερα σε σχεση με πριν κάνω εξετασεις και δω οτι η β12 ειναι κατω του φυσιολογικου.
    Πρεπει παντα αναγκαστικά να κουβαλαω εστω ενα σνακ. φοβαμαι ομως μη βρεθω χωρις τιποτα και χωρις να μη μπορω να παρω κατι να φαω
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το έχει μία φίλη μου με πολλά προβλήματα άγχους κτλ. Ακριβώς όπως τα περιγράφεις, αν δεν φάει κάθε λίγο και λιγάκι αισθάνεται ζαλάδα, αδυναμία, τάσεις λιποθυμίας κτλ. Αν με ρωτάς, ίσως υπάρχει κάποιο καθαρά οργανικό υπόβαθρο ως ένα βαθμό, μπορεί έτσι να είναι ο μεταβολισμός σας βρε αδερφέ, αλλά δεν νομίζω ότι τα καθαρά σωματικά συμπτώματα θα ήταν τόσο έντονα.. Πιο πολύ επιδεινώνονται από το ψυχολογικό.
    Η κοπέλα το είχε αυτό κι από πριν τα τελευταία χρόνια, αλλά εμφάνισε μεγάλο θέμα με ζαλάδες και ιλίγγους πριν κάνα χρόνο και από τότε της φαινόταν ότι τους ιλλίγγους τους προκαλούσε το τσιγάρο και το έκοψε. Και έγινε πολύ πιο έντονη κι αυτή ή αίσθηση ότι αν δεν φάει κάθε λίγο και λιγάκι θα πέσει κάτω. Έχει πάρει καμια 15αρια κιλά μέσα σε ένα εξάμηνο από τη συχνή μάσα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Παιδιά νοιώθει κανείς απο εσάς ότι αν δεν φάει ανα τρεις με τέσσερεις ώρες θα τον μαζεύουν;
    ...
    Πρεπει παντα αναγκαστικά να κουβαλαω εστω ενα σνακ. φοβαμαι ομως μη βρεθω χωρις τιποτα και χωρις να μη μπορω να παρω κατι να φαω
    Εγώ λειτουργώ εντελώς διαφορετικά. Ενώ τρώω τακτικά μέσα στη μέρα, κάτι μικρό κάθε φορά, αν αφεθώ και δεν πάρω το μικρό σνακ με πιάνει περίπου την ώρα του φαγητού ένα δυνατό αίσθημα πείνας. Αν για κάποιο λόγο δεν το ικανοποιήσω όσο είναι ισχυρό (π.χ. όντας σε ταξίδι), αυτό το αίσθημα φεύγει από μόνο του και μπορώ να μη φάω για αρκετές ώρες μετά χωρίς να με ταλαιπωρεί η πείνα. Δε νιώθω κάποια αδυναμία εντωμεταξύ. Έχω φυσικά το νου μου να μην αφήνομαι γιατί χάνω γρήγορα βάρος έτσι (και δεν είμαι για τέτοια).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Το έχει μία φίλη μου με πολλά προβλήματα άγχους κτλ. Ακριβώς όπως τα περιγράφεις, αν δεν φάει κάθε λίγο και λιγάκι αισθάνεται ζαλάδα, αδυναμία, τάσεις λιποθυμίας κτλ. Αν με ρωτάς, ίσως υπάρχει κάποιο καθαρά οργανικό υπόβαθρο ως ένα βαθμό, μπορεί έτσι να είναι ο μεταβολισμός σας βρε αδερφέ, αλλά δεν νομίζω ότι τα καθαρά σωματικά συμπτώματα θα ήταν τόσο έντονα.. Πιο πολύ επιδεινώνονται από το ψυχολογικό.
    Η κοπέλα το είχε αυτό κι από πριν τα τελευταία χρόνια, αλλά εμφάνισε μεγάλο θέμα με ζαλάδες και ιλίγγους πριν κάνα χρόνο και από τότε της φαινόταν ότι τους ιλλίγγους τους προκαλούσε το τσιγάρο και το έκοψε. Και έγινε πολύ πιο έντονη κι αυτή ή αίσθηση ότι αν δεν φάει κάθε λίγο και λιγάκι θα πέσει κάτω. Έχει πάρει καμια 15αρια κιλά μέσα σε ένα εξάμηνο από τη συχνή μάσα.
    Εκανε καμια.εξετάση να δει αν ειναι οργανικό;

    Εστάλη από Redmi S2 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι και δεν της βρήκαν κάτι που να το δικαιολογεί όλο αυτό.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •