Αντιψυχωτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Βόλος
    Posts
    11

    Αντιψυχωτικά

    Γεια σας. Εδώ και μερικούς μήνες επισκέπτομαι ψυχίατρο. Της εξήγησα ότι βλέπω μέσα στο μυαλό μου πρόσωπα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, που κάνουν συγκεκριμένα πράγματα και μετά από λίγο γίνομαι σαν αυτά τα πρόσωπα, αλλάζω τη φωνή μου, τον τρόπο μου, την ταυτότητά μου. Μου χορήγησε αντιψυχωτικά με σκοπό να φύγουν αυτά τα πρόσωπα από μέσα μου. Εγώ της εξηγώ ότι δεν αλλάζω τόσο πολύ απέξω, αλλά από μέσα εξακολουθούν να υπάρχουν. Μου αυξάνει συνεχώς τη δοσολογία, πιστεύοντας ότι περνάω ψυχωσικό επεισόδιο. Εγώ επιμένω ότι έχω διασχιστική διαταραχή, αλλά δε με πιστεύει, επειδή δεν έχω αμνησία. Έχω γύρω στα εννιά πρόσωπα σταθερά μέσα μου, τα οποία πριν την αγωγή έβγαιναν διαρκώς και στην επιφάνεια. Εσάς σας ακούγεται για ψύχωση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    με τα φαρμακα εφυγαν τα πρωσωπα, κοιτα πηγαινε σε ενα αλλο ψυχιατρο και ρωτα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Βόλος
    Posts
    11
    δεν έφυγαν. εξακολουθούν να υπάρχουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Υπαρχουν συγκεκριμενοι κανονες για να διαγνωσεις ψυχωση σε καποιον.
    Υπαρχει μια ομαδα συμπτωματων κ καποιος πρεπει να εχει εναν ελαχιστο αριθμο αυτων πχ 2-3 δεν θυμαμαι ακριβως.
    Αν σου εβγαλε διαγνωση απο τοσο νωρις προτεινω να συμβουλευτεις κ καποιον αλλον γιατρο.
    Μη βγαζεις διαγνωσεις μονος σου.
    Μπορει να εχεις κατι αλλο οπως ιδεοψυχαναγκασμο πχ
    Στη διασχιστικη οι προσωπικοτητες μπορει να παρουν την θεση της πραγματικης κ ο πασχον να μη θυμαται τι συνεβη κ τι εκανε κ μιλαμε για συμπεριφορες που αλλαζουν σε ολικο βαθμο

    Παντως ενα κυριο χαρακτηριστικο της ψυχωσης ειναι η μεγαλη εκπτωση στην λειτουργικοτητα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Falons View Post
    Γεια σας. Εδώ και μερικούς μήνες επισκέπτομαι ψυχίατρο. Της εξήγησα ότι βλέπω μέσα στο μυαλό μου πρόσωπα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, που κάνουν συγκεκριμένα πράγματα και μετά από λίγο γίνομαι σαν αυτά τα πρόσωπα, αλλάζω τη φωνή μου, τον τρόπο μου, την ταυτότητά μου. Μου χορήγησε αντιψυχωτικά με σκοπό να φύγουν αυτά τα πρόσωπα από μέσα μου. Εγώ της εξηγώ ότι δεν αλλάζω τόσο πολύ απέξω, αλλά από μέσα εξακολουθούν να υπάρχουν. Μου αυξάνει συνεχώς τη δοσολογία, πιστεύοντας ότι περνάω ψυχωσικό επεισόδιο. Εγώ επιμένω ότι έχω διασχιστική διαταραχή, αλλά δε με πιστεύει, επειδή δεν έχω αμνησία. Έχω γύρω στα εννιά πρόσωπα σταθερά μέσα μου, τα οποία πριν την αγωγή έβγαιναν διαρκώς και στην επιφάνεια. Εσάς σας ακούγεται για ψύχωση?
    Κοιταξε, οταν ειχα μανιακο επεισοδιο με ψυχωτικα..Το παθαινα και γω..Εβλεπα δηλαδη ανθρωπους σαν να τηλεμεταφερομουν και π.χ. εβλεπα μια κοπελα που δουλευε γκαρσονα και το αγορι της την απατουσε..Δεν το βλεπα οπτικα σαν ψευδαισθηση μπροστα στα ματια μου..Εβλεπα ομως το βιωμα, δηλαδη σαν ημουν μια ψυχη που ειχε τηλεμεταφερθει και παρακολουθουσε αυτους τους 2 ανθρωπους..Οταν εκλεισε η ψυχωση, εκλεισε και αυτο..Τωρα αν θες να το επικαλεισαι και να το εφαρμοζεις, εγκειται στην προσωπικη σου φαντασια και το ποσο εξιταρεσαι απο αυτην.Αυτη ειναι και μια πτυχη της τρελας..Η εξαρση της προσωπικης σου φαντασιας..Θα ηταν καλο κατα τη γνωμη μου να μιλησετε γι αυτα τα προσωπα αντι να αυξησετε την αγωγη γιατι θα σου δωσουν σημαντικες πληροφοριες σε ψυχαναλυτικο επιπεδο ετσι ωστε να αναδομησεις την προσωπικοτητα σου..Θεωρω οτι οσο αγωγη και να παρεις, δε θα σταματησεις να φλερταρεις με φανταστικες καταστασεις αν δεν τ αποφασισεις εσυ ο/η ιδιος/α

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Βόλος
    Posts
    11
    καλησπέρα. αυτό που μου συμβαίνει είναι το εξής. πάω να μιλήσω με τον εαυτό μου και αντί για τη δικιά μου φωνή, μου απαντάνε άλλες. όταν μιλάνε, βλέπω και τα πρόσωπα που τις κατέχουν. πάω να κάνω μια σκέψη και μου την αρπάζουν τα άλλα πρόσωπα. έτσι είμαι σχεδόν όλη μέρα και είναι κουραστικό. πριν την αγωγή, άλλαζα πολύ και εξωτερικά, συχνά έχοντας δυσκολία να αναγνωρίσω το περιβάλλον μου και το ποια είμαι. μετά την αγωγή, η εξωτερική αλλαγή έχει περιοριστεί, αλλά από μέσα είναι το ίδιο. θα ξεκινήσω ψυχοθεραπεία την άλλη εβδομάδα.

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά Vs Αντιψυχωτικά
    By tvasileios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-02-2019, 17:35
  2. Αντιψυχωτικά vs αναβολικά
    By χορεύει ο κόσμος ξέφρενα in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 02-09-2017, 07:50
  3. αντιψυχωτικα και καφες
    By darkprincess in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 53
    Last Post: 20-06-2017, 08:40
  4. αντιψυχωτικα
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2017, 01:20
  5. Αντιψυχωτικά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-10-2007, 17:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •