Ολο αυτο απο αγχος???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Ολο αυτο απο αγχος???

    Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεα στο forum.πιστευω οτι θα με καταλαβετε πολλοι. Ξεκινησε με κρισεις πανικου . Γυρνωντας σε διαφορους γιατρους αναλαλυψα καποια αυτοανοσα. Πχ. Sjogren,hashimoto,υποθυρεοειδησμος και Γαστρ/κη παλινδρομηση και διαφραγματοληλη. Οπως καταλαβαινετε μεσα σε 4 μηνες που ανακαλυψα ολα αυτα και βγαινοντας (υποτιθεται)απο ενα διαστημα 1 ετους με κρισεις πανικου ε δεν ηταν και οτι πιο ευκολο να το διαχειριστω ολο αυτο. Τελος παντων αρχισα να μπαινω σε μια σειρα αρχισα την αγωγη μου με τα συν και τα πλην στην ψυχολογια μου. Τωρα ειναι στα δυο χρονια. Ανα διαστηματα ειχα αισθημα παλμων συνηθως οταν ημουν πιο αγχωμενηκλπ και ενιωθα πολλες φορες αυτο το γκλουπ που νιωθεις οτι σαν να σταματαει η καρδια σου και ξαναξεκιναει. Πριν λιγες μερες λοιπον για περιπου 3 -4 μερες ενιωθα πολυ εντονα αυτο το πραγμα. Πηγα στον καρδιολογο(ευτυχως γνωστος μου) και μου εκανε την πρωτη μερα καρδιογραφημα και βεβαια ηταν του τρελλου τελειως. Μου ειπε οτι οντως εκανα παρα πολλες αρρυθμιες και εννοειται οτι ολες αυτες τις μερες που δεν ενιωθα καλα το αγχος μου και οι αρνητικες μου σκεψεις ηταν στο θεο. Παω λοιπον και την επομενη μερα κανω υπερηχο μου ειπε οτι κανω αρρυθμιες αλλα δεν βλεπει καποιο προβλημα. (Με ειχε ξαναδςι πριν εναμιση χρονο και ηταν ολα καλα.βαζω ενα holter το οποιο εδειξε 12000 εκτακτες κλπ. Μου ειπε βεβαια κι εκεινος οτι ειναι οντως παρα πολλες και θα κανουμε και ενα τεστ κοπωσεως τωρα μετα το Πασχα. Θα κανουμε και καποιες εξετασεις και θα δουμε γιατι μπορει να ειναι και παρενεργειες απο το χαπι που παιρνω για το αυτοανοσο. Plaquenil. Ο θυρεοειδης ειναι ρυθμισμενος το τσεκαραμε. Απο την μερα που εβγαλα λοιπον το holter εδω και δυο μερες δηλαδηδε εχω εκτακτες ,τουλαχιστον δςν νιωθω τιποτα τετοιο κι αν νιωσω ειναι 5-10 ολη μερα. Το αγχος βεβαια το εχω αλλα προσπαθω να βρισκω στο you tube τεχνικες χαλαρωσης με αναπνοες. Βρε παιδια πειτε μου εχει συμβει κατι τετοιο σε καποιον απο σας? Εγω πιστευω οτι ηταν απανωτες κρισεις πανικου αυτην την ημερα και τρελανα τα μηχανηματα. Δςν μπορουσα να ηρεμησω με τιποτα. Φοβαμαι μην παθω τιποτα κλπ κλπ καταλαβαινετε τωρα . Αμα μιλαμε για κρισεις πανικου..... Σας παρακαλω ενημερωστε με αν εχετε ακουσει κατι παρομοιο. Δςν με φοβησαν απλως οι αρυθμιες ,με φοβησε το νουμερο τους.. σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το σεντονι. ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλησπέρα, καταρχήν να πούμε πως οι έκτακτες δεν είναι παθολογική αρρυθμία. Επίσης να πούμε πως η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση επειδή μπορεί να διεγείρει το vagus νεύρο, μπορεί να προκαλέσει προσωρινά κάποια αρρυθμία που όμως φεύγει και δεν θεωρείται επικυνδινη.
    Όταν υπάρχουν πολλές έκτακτες συνήθως οι καρδιολόγοι ψάχνουν είτε για κάποιου είδους ανεπάρκεια, είτε πχ στην περίπτωσή σου, για κάποιο φάρμακο που έχει τέτοιες παρενέργειες.
    Εγώ ας πούμε είχα κάποιες σπάνιες αρρυθμίες από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.


    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Καλησπέρα, καταρχήν να πούμε πως οι έκτακτες δεν είναι παθολογική αρρυθμία. Επίσης να πούμε πως η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση επειδή μπορεί να διεγείρει το vagus νεύρο, μπορεί να προκαλέσει προσωρινά κάποια αρρυθμία που όμως φεύγει και δεν θεωρείται επικυνδινη.
    Όταν υπάρχουν πολλές έκτακτες συνήθως οι καρδιολόγοι ψάχνουν είτε για κάποιου είδους ανεπάρκεια, είτε πχ στην περίπτωσή σου, για κάποιο φάρμακο που έχει τέτοιες παρενέργειες.
    Εγώ ας πούμε είχα κάποιες σπάνιες αρρυθμίες από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.


    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    Και εγω εχω έκτακτες και αρρυθμίες αλλα ο καρδιολόγος δεν βρήκε τιποτα. Χολτερ δεν έβαλα αλλα δεν εχω συνέχεια. Αν κανω ταχυπαλμία τοτε μπορεί να εχω και έκτακτες και αν κανω έκτακτες απο μονο του αυτο θα γινει πιο σπάνια και γιαυτο ειπε οτι δεν χρειάζεται το χολτερ. Δεν υπάρχει περίπτωση δηλαδή οι έκτακτες να μην ειναι απο τιποτα;

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Δεν τις αισθανεσαι όλες τις έκτακτες. Εγώ θα σε συμβουλευα να βαλεις χολτερ και να κάνεις τις δραστηριότητες εκείνες που λες ότι σου δημιουργούν συμπτωματα (το ανεβασμα στη σκάλα κλπ).μετά θα μπορεις να δεις αν όντως έχεις κάτι εκείνη τη στιγμή. Εμένα με βοήθησαν καπως.

    Εχω γαστροοισοφαγικη και σίγουρα επηρεαζει τις έκτακτες. Και καμιά φορά δεν είναι καν έκτακτες αλλά σπασμοι στον οισοφάγο.

  5. #5
    Πλακα κανετε???οτι η παλινδρομηση και η διαφραγματοκηλη μπορει να επηρεασουν ρους παλμους το ηξερα αλλα τοσο πολυ???κι αυτο με το νευρο ...ταδε... πρωτη φορα το ακουω.... θα δειξει.... ευχαριστω παντως για τις απαντησεις

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Τι παιρνεις για τη ΓΟΠ; Εγώ επαιρνα αγωγή αλλά φοβομουν να τη συνεχισω και τώρα παιρνω κάτι φυτικα.

  7. #7
    Τιποτα δεν παιρνω. Εχω βγαλει καποια πραγματα απο την διατροφη μ8υ. Πχ οξινα σιροπιαστα γλυκα κλπ και γενικα προσεχω αρκετα οχι σαλτσεςκλπ. Δεν ανακατευω πολλα φαγητα μαζι και αν ειναι να παω πχ σε ταβερνα ή καποιο τραπεζι παιρνω μ7ση ωρα πριν ενα pantium.δεν τρωω μεγαλες ποσοτητες και τρωω συχνα πχ καθε τρεις ωρες τσιμπολογαω.την διατροφη την ξερεις φανταζομαι. Δεν τρωω αργα το βραδυ κλπ κλπ. Αν κανω το λαθος και φαω γρηγορα ή μεγαλη ποσοτητα με πιανει τετοιο φουσκωμα και νιωθωοτι θα σκασω

Similar Threads

  1. Εντονος πονοκεφαλος...αγχος κι αυτο? :/
    By Χαρης1991 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-09-2020, 09:08
  2. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 00:39
  3. Άγχος εργασίας..πως να διώξω το άγχος???
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2018, 22:53
  4. αγχος τι ειναι αυτο που εχω
    By μιχαλης1 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 25-12-2014, 03:45
  5. αχ! αυτο το αγχος!
    By julie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 29-05-2008, 21:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •