Πατέρας με κατάθλιψη και πολλά πολλά άλλα....Δεν ξέρω τι να κάνω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    12

    Πατέρας με κατάθλιψη και πολλά πολλά άλλα....Δεν ξέρω τι να κάνω

    Καλησπέρα σας και καλό Πάσχα σε όλους,

    Έχω τεράστιο πρόβλημα με τον πατέρα μου και πλέον δεν ξέρω τι να κάνω... Έχει διαγνωστεί με κατάθλιψη από διάφορους ψυχιάτρους, που ωστόσο γενικά είχαν διάφορες απόψεις για θεραπείες...Το πρόβλημα έχει ξεκινήσει αρκετά χρόνια πριν με τον πατέρα μου να κάνει κοκτέιλ από χάπια (ψυχοτρόπα, αντικαταθλιπτικά, ηρεμιστικά, υπνωτικά) που είτε του τα έγραφαν διάφοροι ψυχίατροι που πήγαινε ή επειδή είχε πρόσβαση σε χάπια λόγω της δουλειάς του τα έκανε μόνος του. Η υπερδοσολογία αυτών μας έφερε σε διάφορες νοσηλίες στο νοσοκομείο, καλυτέρευση της κατάστασης κ πάλι μετά από λίγο καιρό μια απ τα ίδια... Σε όλα αυτά τις περισσότερες περιόδους υπήρχε μαζί και το αλκοόλ. Αυτή τη στιγμή είμαστε σε μια κατάσταση όπου η χρόνια υπερχρήση που έκανε συν το αλκοόλ και δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο έχουν προκαλέσει αλλοιώσεις εγκεφαλικές, και εκείνος δεν θέλει σε καμία περίπτωση να κάνει πίσω απ αυτό που έχει αποφασίσει. Παίρνει 1 stedon 10mg κάθε βράδυ αλλά από το καλοκαίρι κ μετά η κατάσταση με το ποτό έχει ξεφύγει. Γυρνάει σαν τον χαμένο όλη την ημέρα, έχει αποκτήσει απιστευτες εμμονές, το μόνο που τον ενδιαφέρει πια είναι το φαγητό (τρώει απίστευτες ποσότητες φαγητού και όμως χάνει κιλά σε βαθμό κακουργήματος αφού όλη την ημέρα είναι έξω περπατάει είτε άσκοπα είτε για να πιει.
    Όπως είπα έχουμε απευθυνθεί σε διάφορους ψυχιάτρους με την τελευταία να μας συστήνει για πολλοστή φορά να πάρει αντικαταθλιπτικά και για 1η φορά εκείνος το δέχτηκε. (seropram) Εκείνη επέμεινε να τα παίρνει μόνος του και όχι να του τα δίνουμε εμείς 1-1 όπως τα υπόλοιπα (να πω σ αυτό το σημείο ότι μένει μονος του αρνείται κάθε μορφής βοήθει η κάποια γυναίκα να μένει μόνιμα εκεί, το μόνο που έχει δεχτεί με πάρα πολύ κόπο είναι μια κοπέλα που του καθαρίζει κ του δίνει τα χάπια κ τον έχει το νου της γενικά) και το αποτέλεσμα ήταν να πάρει το μισό κουτί σε 3 μέρες. Και απο τη στιγμή που τα πήραμε τα δίναμε 1-1 εκείνος κάποιες μέρες δεν τα πήρε καν και κάποιες άλλες ζήταγε παραπάνω. Η κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι εκτός ελέγχου βγαίνει τα βράδια και πίνει δεν καταλαβαίνει τίποτα και εγώ είμαι σε απόγνωση γιατί τα έχουμε προσπαθήσει όλα. Έχω κουραστεί τα τελευταία 5 χρόνια της ζωής μου δεν ασχολούμαι με τίποτα άλλο κι αυτή τη στιγμή τα πράγματα πάνε απ το κακό στο χειρότερο και δεν έχω μπροστά μου καμία απολύτως λύση... Δεν ξέρω αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή εν πάση περιπτώσει έχει καθαρό μυαλό να μου προτείνει κάποια λύση.

    Ευχαριστώ όλους όσους διαβάσουν το μακροσκελές αυτό κείμενο

    Ευχομαι καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλους με υγεία !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Mar καλημέρα.
    Ειδική δεν είμαι, αλλά αν μία κατάθλιψη περνούσε αποκλειστικά με φαρμακευτική αγωγή, θα δίναμε στους καταθλιπτικούς έστω και με το ζόρι χάπια, θα τους περνούσε και θα τελείωνε η υπόθεση. Εννοώ ότι κάθε άνθρωπος είναι και μία ξεχωριστή ιστορία. Μπορεί να είναι απαραίτητη μία αγωγή, αλλά δεν λύνεται το πρόβλημα μόνο με την αγωγή. Χρειάζεται και κάποια ψυχοθεραπεία. Είχε πάει σε κάποιο ψυχολόγο παλιότερα ο πατέρας σου; Είχε αναλύσει από που μπορεί να προήλθε όλο αυτό ή έστω κάποιους από τους λόγους που συμβάλουν στο πρόβλημα; Του είχαν προτείνει κάποιες αλλαγές στην καθημερινότητά του, κάποιες τεχνικές κτλ για βελτίωση; Υπάρχει κάπου να πατήσετε από ψυχολογικής άποψης για να τον βοηθήσετε;

    Δυστυχώς κάποιες φορές πρέπει να πάρουμε και ορισμένες δύσκολες αποφάσεις στη ζωή μας. Εγώ δεν λέω βέβαια να τον παραπετάξεις τον πατέρα σου, αλλά αυτό που γράφεις ότι τα τελευταία 5 χρόνια της ζωής σου δεν ασχολείσαι με τίποτε άλλο, είναι μεγάλο λάθος. Πρέπει να θέσεις κάποια όρια μέχρι που μπορείς να δώσεις σε αυτή την ιστορία, δεν έχει νόημα να αρρωστήσεις κι εσύ από κοντά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Mar καλημέρα.
    Ειδική δεν είμαι, αλλά αν μία κατάθλιψη περνούσε αποκλειστικά με φαρμακευτική αγωγή, θα δίναμε στους καταθλιπτικούς έστω και με το ζόρι χάπια, θα τους περνούσε και θα τελείωνε η υπόθεση. Εννοώ ότι κάθε άνθρωπος είναι και μία ξεχωριστή ιστορία. Μπορεί να είναι απαραίτητη μία αγωγή, αλλά δεν λύνεται το πρόβλημα μόνο με την αγωγή. Χρειάζεται και κάποια ψυχοθεραπεία. Είχε πάει σε κάποιο ψυχολόγο παλιότερα ο πατέρας σου; Είχε αναλύσει από που μπορεί να προήλθε όλο αυτό ή έστω κάποιους από τους λόγους που συμβάλουν στο πρόβλημα; Του είχαν προτείνει κάποιες αλλαγές στην καθημερινότητά του, κάποιες τεχνικές κτλ για βελτίωση; Υπάρχει κάπου να πατήσετε από ψυχολογικής άποψης για να τον βοηθήσετε;

    Δυστυχώς κάποιες φορές πρέπει να πάρουμε και ορισμένες δύσκολες αποφάσεις στη ζωή μας. Εγώ δεν λέω βέβαια να τον παραπετάξεις τον πατέρα σου, αλλά αυτό που γράφεις ότι τα τελευταία 5 χρόνια της ζωής σου δεν ασχολείσαι με τίποτε άλλο, είναι μεγάλο λάθος. Πρέπει να θέσεις κάποια όρια μέχρι που μπορείς να δώσεις σε αυτή την ιστορία, δεν έχει νόημα να αρρωστήσεις κι εσύ από κοντά...
    Σόνια σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ναι πήγαμε και σε ψυχολόγο με τα 1000 ζόρια. Έκανε 1-2 συνεδρίες και μετά αρνήθηκε να ξαναπάει. Είπε στον ψυχολόγο ότι είναι μόνος του χωρίς σύντροφο (διότι έχει χωρίσει πολλά χρόνια με τη μητέρα μου -αν και η μητέρα μου στέκεται αυτή τη στιγμή στο πλευρό του κ στο πλευρό μου παρόλο που είναι χωρισμένοι) και είναι σίγουρος ότι μεγάλωσε τώρα δεν θα βρει συντροφο και φοβάται τη μοναξιά γι αυτό θέλει τα χάπια και το ποτό να τα κάνει κοκτέιλ να μην σκέφτεται. Εν τάχει τι είπαμε δηλ... Το ξέρω και είχα καταφέρει τον τελευταίο καιρό να καταφέρω να κάνω πράγματα για μένα, πήγα σε ειδικό για να με βοηθήσει γιατί μετά από το καλοκαίρι που ήταν φρικτό είχα βαλτώσει τελείως...Ωστόσο το τελευταίο 15ημερο εχουμε επιστρέψει σε καταστάσεις καλοκαιρινές, από τότε που ξεκίνησε τα αντικαταθλιπτικά και πήγαμε στην τελευταία ψυχίατρο που έχουμε πάει. Το ότι τον βρίσκει κ καλά βέβαια δεν το σχολιάζω καν ...Σίγουρα δεν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή που να λύνει όλα τα προβλήματα αλλά πια δεν ξέρω κ πως να κινηθώ, νομίζω ότι έχουμε κινηθεί προς όλες τις λύσεις αλλά δεν έχει αποδώσει καρπους καμία ίσα ίσα πάμε κ λίγο πιο κάτω καθε φορά γιατί δεν θέλει να πηγαίνει σε γιατρούς...Αν δεν θέλει να βοηθηθεί δεν θα βοηθηθεί...
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση καλό Πάσχα εύχομαι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις σκεφτεί μήπως άθελά της αυτό το ενδιαφέρον της μητέρας σου του κάνει κακό; Σαν παιδί τους δεν μπορείς να τα δεις απέξω τα πράγματα όπως ένας τρίτος ή να ξέρεις τι έχει συμβεί ανάμεσά τους και τι κρύβει μέσα του ο πατέρας σου, οπότε υποθέσεις κάνω βέβαια...

    Επαφές με άλλους έχει; Κάποιον φίλο ή άλλο συγγενή, κάποια άλλη διέξοδο να αλλάζει παραστάσεις και συζητήσεις που και που;
    Έχετε δοκιμάσει να του αφήσετε κάποιον χώρο για κάποιο καιρό χωρίς να τον έχετε από κοντά κι αν ναι, τι συνέβη;

    Συμφωνώ πάντως σε αυτό που γράφεις " Αν δεν θέλει να βοηθηθεί δεν θα βοηθηθεί..."

    Καλό Πάσχα και σε εσένα!

Similar Threads

  1. ΓΑΔ, ζαλάδες, μυική αδυναμία και άλλα πολλά συμπτώματα...
    By mary in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-05-2019, 19:30
  2. Διάγνωση ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, συμπτώματα από πολλά άλλα
    By georgef1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-06-2015, 21:21
  3. Δινω πολλα αλλα τελικα δεν ειμαι καλα.
    By Giannis17 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 19-04-2014, 16:48
  4. προβλημα με γονεις..και πολλα αλλα
    By alex95 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 10-08-2013, 05:10
  5. Αγχώδης διαταραχή και πολλά άλλα.
    By lupus30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2007, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •