Serial Killer-Κύπρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961

    Serial Killer-Κύπρος

    Την τελευταία εβδομάδα μάθαμε ότι συνέβησαν στην Κύπρο πράγματα που μόνο στο CSI ή στο Criminal Minds έχουμε δει. Και πιστέψτε με, ειδικά εγώ αυτές τις δύο σειρές τις παρακολουθώ με πάθος.

    Ένας καθημερινός στρατιωτικός, με καλλιτεχνικές ευαισθησίες (έβγαζε φωτογραφίες και βίντεο με επαγγελματική ποιότητα εικόνας), χωρισμένος με παιδιά είχε σαν χόμπι (όπως φαίνεται) να δολοφονεί ξένες και ανυπεράσπιστες γυναίκες που η Κυπριακή Αστυνομία δε θα έμπαινε στη διαδικασία να ψάξει, ακόμη και αν τις αναζητούσαν.

    Τις έβρισκε μέσω Badoo και Facebook, δήθεν για να κρατάνε τη γιαγιά του με μεροκάματο τετραπλάσιο του κανονικού. Αυτό ίσως να ήταν το μεγαλύτερο κίνητρο. Και σε κάποιες ίσως να πουλούσε έρωτα, γάμους, πολιτογράφηση, κλπ.

    Αυτό που με κάνει να απορώ και να εξοργίζομαι είναι πως οι Αρχές μιας πολιτισμένης και ευρωπαϊκής χώρας θεωρούσαν υποδεέστερες κάποιες γυναίκες, επειδή είχαν χαμηλό εισόδημα και άλλη καταγωγή. Ακόμη και όταν τις έψαχναν, εκείνοι αδιαφορούσαν και έλεγαν "πήγαν στα Κατεχόμενα". Επίσης, πως αυτή η ανοχή και σιωπή των αρχών τον έκανε να συνεχίζει ακάθεκτος. Τέλος, πόσο εύκολα μπορούμε να εμπιστευτούμε από διαδικτύου πια κάποιον για γνωριμία;

    Βλέπω τις κοπέλες στις μέρες να κάθονται στο Facebook, στο Tinder, στα chat και άκριτα να μιλάνε και να γνωρίζουν άλλα αγόρια. Δε φοβούνται μη την πατήσουν; Έστω μια στο εκατομμύριο δε θα συμβεί το κακό; Πως μπορούν να είναι τόσο ανοιχτές και ανέμελες;

    Θα ήθελα να προβληματιστούμε και όχι να καθίσουμε να βρίζουμε και να βριζόμαστε. Ας κρατήσουμε ένα επίπεδο στο νήμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  2. #2
    Καλά το σχολίασες το ζήτημα αλλα το πάθος ή η περιέργεια νικάει το φόβο. Μπορεί να μην πέσεις σε δολοφόνο αλλά σε βιαστη. Έλα όμως που και χωρίς εφαρμογή γνωριμιών πάλι μπορεί να πέσεις σε ένα από τα παραπανω και να μην του φαίνεται. Είναι κάτι παλικάρια με ένα χαμόγελο αυτοκόλλητο. Κοινωνικά φαίνονται αγγελούδια... Μόνον αυτό δεν είναι. Το θέμα είναι πως ο κάθε serial killer θα μπορούσε κάλλιστα να πολεμάει σε έναν πόλεμο και να εκφράζει τη δολοφονική του ανάγκη. Γιατί δεν προνοουν ποτέ για αυτά τα άτομα; Προφανώς και η οξυδέρκεια του θα ήταν υψηλή για να μην τον καταλάβουν. Τόσες ψυχές άδικα χαμένες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Είναι ένα πολύ τραγικό γεγονός, αλλά και ένα πολύ σπάνιο επίσης.
    Τόσο σπάνιο που δεν θα πρέπει να προκαλέσει φοβίες. Οι φοβίες είναι ένα πολύ πιο σοβαρό πρόβλημα από την εμπιστοσύνη που έδειξαν κάποιες σ'αυτόν τον εγκληματία, γιατί οδηγούν σε κοινωνικό θάνατο, πριν την έλευση του φυσικού.

    Είναι μία μεμονωμένη περίπτωση αυτός ο εγκληματίας στη Κύπρο.
    Αν ο φόβος θα έπρεπε να μας κυριεύσει κάθε φορά που συμβαίνει κάτι αρνητικό, στην Ευρώπη που έχουν γίνει δεκάδες τρομοκρατικές επιθέσεις με εκατοντάδες θύματα, θα έπρεπε να μη βγαίνουν απ'τα σπίτια τους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω ειμαι πολυ υπέρ στις ίντερνετικες γνωριμίες κ εχω κανει πολλές και με άντρες και με γυναίκες. Δ3 θεωρώ οτι φταίει το ίντερνετ για το συγκεκριμένο θέμα. Αν δεν είχε επιλογή ιντερνετ θα ψώνιζε τα θυματα του απο αλλου. Ενα άρρωστο μυαλό μπορεί να σκεφτεί τα παντα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ειμαι παντα πολυ επιφυλακτικη με το ιντερνετ.
    ειναι γεγονος οτι η ανωνυμια και η ευκολια του μεσου ειναι λογος για να το χρησιμοποιουν και οι κακοηθεις και οι παλαβοι και ολοι.
    επομενως, θελει πολυ μεγαλυτερη προσοχη απο οτι αν γνωριζες εναν φιλο στο περιβαλλον σου. λεω στο περιβαλλον σου, γιατι αν τον γνωρισεις στον δρομο, ειναι το ιδιο ακριβως σαν να τον γνωρισες στο ιτνερνετ, κι ακομα κι ετσι, στον δρομο ξερεις τουλαχιστον πως ειναι εμφανισιακα..
    για αυτο λεμε και ξαναλεμε, να παιρνουμε τα μετρα μας σε τετοιες γνωριμιες.
    το να μιλαει καποιος ανεμελα , δεν ειναι προβλημα.
    το προβλημα ειναι να τον συναντησει μονος σε ιδιωτικο χωρο, η να εχει ανοιχτη καμερα, κλπ....
    αν θελεις να γνωρισεις καποιον, γνωρισε τον σε δημοσιο χωρο και με εναν φιλο σου μαζι. αν ειναι οκ, δεν πρεπει να εχει προβλημα σε αυτο.
    αν εχει, καποιο λακκο εχει η φαβα..
    εχω κανει πολυ λιγες γνωριμιες στο ιντερνετ αν και λογω δουλειας, ειμαι μεσα απο οταν ηρθε στην ελλαδα.
    ημουν απ την αρχη παρα πολυ επιφυλακτικη κι εχω αποφυγει πολλες γνωριμιες κι ευτυχως, γιατι αποδειχθηκαν μερικες, εξαιρετικα προβληματικες περιπτωσεις.
    οι περισσοτερες γνωριμιες ηταν με γυναικες. μονο 3 μου εχουν βγει καλες, μια γυναικα και δυο ανδρες. ολες οι αλλες βγηκαν πολυ μαπα, αλλα ΟΧΙ επικινδυνες. απλα μαπα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ουτε το κοινωνικο του περιβαλλον γνωριζε οτι ειχε προβλημα. Αυτη η παθηση δεν γινεται αντιληπτη - αντιθετα μπορει να βοηθησει τον φορεα της να γινει κοινωνικα επιτυχημενος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειμαι παντα πολυ επιφυλακτικη με το ιντερνετ.
    ειναι γεγονος οτι η ανωνυμια και η ευκολια του μεσου ειναι λογος για να το χρησιμοποιουν και οι κακοηθεις και οι παλαβοι και ολοι.
    επομενως, θελει πολυ μεγαλυτερη προσοχη απο οτι αν γνωριζες εναν φιλο στο περιβαλλον σου. λεω στο περιβαλλον σου, γιατι αν τον γνωρισεις στον δρομο, ειναι το ιδιο ακριβως σαν να τον γνωρισες στο ιτνερνετ, κι ακομα κι ετσι, στον δρομο ξερεις τουλαχιστον πως ειναι εμφανισιακα..
    για αυτο λεμε και ξαναλεμε, να παιρνουμε τα μετρα μας σε τετοιες γνωριμιες.
    το να μιλαει καποιος ανεμελα , δεν ειναι προβλημα.
    το προβλημα ειναι να τον συναντησει μονος σε ιδιωτικο χωρο, η να εχει ανοιχτη καμερα, κλπ....
    αν θελεις να γνωρισεις καποιον, γνωρισε τον σε δημοσιο χωρο και με εναν φιλο σου μαζι. αν ειναι οκ, δεν πρεπει να εχει προβλημα σε αυτο.
    αν εχει, καποιο λακκο εχει η φαβα..
    εχω κανει πολυ λιγες γνωριμιες στο ιντερνετ αν και λογω δουλειας, ειμαι μεσα απο οταν ηρθε στην ελλαδα.
    ημουν απ την αρχη παρα πολυ επιφυλακτικη κι εχω αποφυγει πολλες γνωριμιες κι ευτυχως, γιατι αποδειχθηκαν μερικες, εξαιρετικα προβληματικες περιπτωσεις.
    οι περισσοτερες γνωριμιες ηταν με γυναικες. μονο 3 μου εχουν βγει καλες, μια γυναικα και δυο ανδρες. ολες οι αλλες βγηκαν πολυ μαπα, αλλα ΟΧΙ επικινδυνες. απλα μαπα..
    Συμφωνω ότι πρέπει να είσαι επιφυλακτικός όπως με κάθε άνθρωπο που δε γνωρίζεις αλλά θεωρώ ότι να τον συναντήσεις σε δημόσιο χώρο φτάνει και είναι αρκετό εχω γνωρίσει πάνω απο 30 άτομα έτσι άντρες και γυναίκες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Ιδιαίτερα σε αυτό το φόρουμ, όπου συμμετέχουν άτομα με διάφορα προβλήματα, οι φοβίες βρίσκονται σε υψηλά επίπεδα. Έτσι τις βρίσκω λογικές αυτές τις αντιδράσεις.
    Η περίπτωση του Ορέστη είναι όπως γνωρίζετε πολύ σπάνια. Δεν θυμάμαι να έχει ξανασυμβεί στην ιστορία της Κύπρου.
    Δεν μπορεί ένας φυσιολογικός άνθρωπος να το θεωρεί ως έναν υπαρκτό κίνδυνο, γιατί τότε δεν θα πρέπει να μπαίνει καν στο αυτοκίνητο, όπου στατιστικά ο κίνδυνος είναι δραματικά μεγαλύτερος.
    Το να φοβάται αδικαιολόγητα ο άνθρωπος τον άνθρωπο, είναι η χειρότερη μορφή φοβίας, και βλάπτει την έννοια του ανθρωπισμού.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Ιδιαίτερα σε αυτό το φόρουμ, όπου συμμετέχουν άτομα με διάφορα προβλήματα, οι φοβίες βρίσκονται σε υψηλά επίπεδα. Έτσι τις βρίσκω λογικές αυτές τις αντιδράσεις.
    Η περίπτωση του Ορέστη είναι όπως γνωρίζετε πολύ σπάνια. Δεν θυμάμαι να έχει ξανασυμβεί στην ιστορία της Κύπρου.
    Δεν μπορεί ένας φυσιολογικός άνθρωπος να το θεωρεί ως έναν υπαρκτό κίνδυνο, γιατί τότε δεν θα πρέπει να μπαίνει καν στο αυτοκίνητο, όπου στατιστικά ο κίνδυνος είναι δραματικά μεγαλύτερος.
    Το να φοβάται αδικαιολόγητα ο άνθρωπος τον άνθρωπο, είναι η χειρότερη μορφή φοβίας, και βλάπτει την έννοια του ανθρωπισμού.
    Εγω δε θα ειχα πρόβλημα να γνώριζα κοπελες απο δω.. Και λεω κοπέλες επειδή βρίσκομαι σε σχέση και δε ψαχνομαι. Δε θεωρώ οτι θα μπορούσαν να ειναι απειλή επειδή μπορει να έχουν κάποιο ψυχιατρικό θεμα. Σχεδον ολοι ολο και κατι εχουμε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Συμφωνω ότι πρέπει να είσαι επιφυλακτικός όπως με κάθε άνθρωπο που δε γνωρίζεις αλλά θεωρώ ότι να τον συναντήσεις σε δημόσιο χώρο φτάνει και είναι αρκετό εχω γνωρίσει πάνω απο 30 άτομα έτσι άντρες και γυναίκες
    Αν για παραδειγμα ειχες την ατυχια να γνωρίσεις τον δολοφονο της κυπρου, και ειχες σκεφτει να πας στις πρωτες συναντησεις με καποιον φιλο σου, δεν ξερω κατα ποσον θα τολμουσε να σε εξαφανισει ξεροντας οτι υπαρχει μαρτυρας οτι ηταν η τελευταια σου γνωριμια. ..
    Φυσικα κατι τοσο ασχημο μπορει να συμβει και αλλιως, παραμενει ομως το διαδικτυο ευκαιρια και βοηθεια για καποιους που κρυβουν την ταυτοτητα τους κσι τους σκοπους τους..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by aggelosstr View Post
    Ιδιαίτερα σε αυτό το φόρουμ, όπου συμμετέχουν άτομα με διάφορα προβλήματα, οι φοβίες βρίσκονται σε υψηλά επίπεδα. Έτσι τις βρίσκω λογικές αυτές τις αντιδράσεις.
    Η περίπτωση του Ορέστη είναι όπως γνωρίζετε πολύ σπάνια. Δεν θυμάμαι να έχει ξανασυμβεί στην ιστορία της Κύπρου.
    Δεν μπορεί ένας φυσιολογικός άνθρωπος να το θεωρεί ως έναν υπαρκτό κίνδυνο, γιατί τότε δεν θα πρέπει να μπαίνει καν στο αυτοκίνητο, όπου στατιστικά ο κίνδυνος είναι δραματικά μεγαλύτερος.
    Το να φοβάται αδικαιολόγητα ο άνθρωπος τον άνθρωπο, είναι η χειρότερη μορφή φοβίας, και βλάπτει την έννοια του ανθρωπισμού.
    πολυ ομορφο αυτο που ειπες! στο τελος!
    Σχετικα με το ιντερνετ , κι τα ραντεβου μεσα απο εκει νομιζω οτι δεν ειναι ετσι τα πραματα. Θελω να πω οτι δεν μπορει κανεις να κρυφτει!! απο οπου και να μπεις, απο οτι προγραμμα κι να μπεις μενουν ηχνοι και τα βρησκοι οχι μονο η αστυνομια αλλα ακομα και ιδιωτης! Ως μεγαλητερος θυμαμαι οτι καπωτες γνωριζομασταν -αγορια κοριτσια - εξω, σε κλαμπ, σε παρτυ, εκει ηταν πολυ πιο επικιινδηνο επειδη ουτε κινητα υπηρχαν τοσο πολυ! αρα τωτες μια κοπελα επερνε πολυ πιο μεγαλο ρισκο απο μια κοπελα σημερα οπου αν τον βρει απο το ιντερνετ ευκολα μπορει να μαθει ακομα και το που μενει ο αλλος!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Αν για παραδειγμα ειχες την ατυχια να γνωρίσεις τον δολοφονο της κυπρου, και ειχες σκεφτει να πας στις πρωτες συναντησεις με καποιον φιλο σου, δεν ξερω κατα ποσον θα τολμουσε να σε εξαφανισει ξεροντας οτι υπαρχει μαρτυρας οτι ηταν η τελευταια σου γνωριμια. ..
    Φυσικα κατι τοσο ασχημο μπορει να συμβει και αλλιως, παραμενει ομως το διαδικτυο ευκαιρια και βοηθεια για καποιους που κρυβουν την ταυτοτητα τους κσι τους σκοπους τους..
    Εχω βγει πολλες φορες οπως ξαναειπα αλλα παντα θα έχω ανταλλάξει κινητά φβ γενικά θα κοψω κίνηση δε θα βγω αμέσως και παντα κάπου κοντα στα μέρη μου για να γνωρίζω τι και πως και πάντα με κοσμο.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Similar Threads

  1. Ξέρετε τι σημαίνει Serial Killer?
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 12-01-2011, 18:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •