Πονος στο κεφαλι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    4

    Πονος στο κεφαλι

    Καλησπέρα σας και Χριστός Ανεστη.
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και φυσικά τη βοήθεια σας. Είμαι από τη φύση μου αγχώδης και έχω περάσει στο παρελθόν κρίσεις πανικού τις οποίες κατάφερα να τις ελέγξω με γνωσιακή συμπεριφορά και διαφραγματικες αναπνοες. Το τελευταιο διάστημα όμως με προβληματίζει κάτι άλλο. Είχα έντονους πονοκεφάλους που με οδήγησαν να κάνω μια μαγνητικήπριν ένα μήνα περίπου. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ήταν μια χαρά. Από την προηγουμενη Κυριακή όμως, άρχισε ένας πονος σε συγκεκριμένο τμημα του κεφαλιού (στην κορφή προς ρα αριστερα) ο οποίος με θυμάται ΟΠΟΤΕ θέλει στη διάρκεια της ημέρας. Είναι στιγμιαίο,εντονος και μετά σταματάει. Μοιαζει με αυτό 4ον έντονο πόνο που έχουμεστο κεφάλι όταν έχουμε υψηλό πυρετό. Δε ξέρω πως να το διαχειριστω αυτό. Ειλικρινά. Το μυαλό μου πηγαίνει συνέχεια σε ανεύρυσμα αλλά μια εβδομάδα τώρα,νομίζω πως είναι μεγάλο διάστημα και αν ήταν κάτι σοβαρό θα τα είχα τιναξει. Μήπως είναι ψυξη;;;;; Μήπως είμαι στα πρόθυρα ανρικαταθλιπτικων;;;; έχω κάνει ΚΑΙ εφκεφαλογραφημα το οποίο έδειξε και αυτο, υπερβολικό άγχος. Μπορείτε να με βοηθήσετε κ εσεις; είχατε καμία παρόμοια εμπειρια;
    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Πόνο ακριβώς δεν εχω αλλα νιώθω σαν να με πιέζει απο μεσα το κεφάλι. Ένα βάρος κάπως η κατι μεσα να με ενοχλεί. Τωρα πόνος απο πόνο στο κεφάλι εχει διαφορα. Εφόσον έκανες την εξέταση και εισαι μια χαρά τοτε δεν ειναι τιποτα. Θα το έδειχνε η μαγνητική που έκανες. Χρόνια πολλα και απο εμένα Χριστός Ανέστη καλο Πάσχα με υγεία. Εύχομαι να γίνουμε ολοι καλα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    4
    Σ'ευχαριστώ τόσο πολύ για την απαντηση. Πολλές φορές έχουμε τόση ανάγκη να μας ακούσει και να μας απαντήσει κάποιος που αυτονα4ως παίρνει το μισό μας πρόβλημα. Μακάρι να είναι εντελώς ψυχολογικο και να περάσει (Και σε μένα και σε σενα).
    Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ.
    Αν και κάποιος άλλος έχει παρόμοιες εμπειριες ας το συζητήσουμε. Νομίζω πως βοηθάει.
    Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
    ΧΡΌΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Evangelia View Post
    Σ'ευχαριστώ τόσο πολύ για την απαντηση. Πολλές φορές έχουμε τόση ανάγκη να μας ακούσει και να μας απαντήσει κάποιος που αυτονα4ως παίρνει το μισό μας πρόβλημα. Μακάρι να είναι εντελώς ψυχολογικο και να περάσει (Και σε μένα και σε σενα).
    Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ.
    Αν και κάποιος άλλος έχει παρόμοιες εμπειριες ας το συζητήσουμε. Νομίζω πως βοηθάει.
    Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
    ΧΡΌΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
    Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς. Ολοι εδω είμαστε για να μοιραστούμε εμεπειριες και αν μπορούμε να βοηθήσουμε λιγο. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να βοηθήσει ένας ειδικός γιατρος αλλα όπως λεω εδω ανακουφίζεται λιγο το πρόβλημα όταν σου απαντάει κάποιος. Εγω τον τελευταίο καιρο εχω ανοίξει αρκετά θέματα γιατι όπως καταλαβαίνεις και εγω δεν ειμαη στα καλα μου Χαχα! Εύχομαι και εγω να μην ειναι τιποτα και να γίνουμε ολοι καλα! Χρόνια πολλα επίσης,Χριστός Ανέστη, υγεία ψυχική και σωματική πάνω Απ’ολα!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά, είχα και εγώ πονοκέφαλο από άγχος, έκανα αξονική, μαγνητική δεν έκανα αφού κατάλαβα ότι ήταν από άγχος. Προσπάθησε να ρίξεις το άγχος για λίγες μέρες να δεις αν θα έχεις διαφορά, προσοχή ο ίδιος ο πονοκέφαλος πυροδοτεί πιο πολύ άγχος, πες μέσα σου θα το παλέψω, αν είναι από άγχος, δεν θα φύγει αμέσως, θέλει λίγες μέρες. Εξάντλησε όλους τους φυσικούς τρόπους να μειώσεις το άγχος, πριν πας στα αντικαταθλιπτικά, εγώ το έχω μετανιώσει που δεν είχα αλλάξει τρόπο ζωής πριν τα πάρω. Όλα τα παραπάνω τα είπα με βάση τη προσωπική μου εμπειρία, εσύ κρίνεις καλύτερα πως θα βοηθήσεις τον εαυτό σου.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    4
    Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Όλα το μυαλό.νας τα φτιάχνει. Πριν Χρόνια νόμιζα πως παθαινα εμφραγμα. Οι παλμοί ανέβαιναν στο Θεό, νόμιζα πως θα λιποθυμησω και κατεληγα στο νοσοκομείο. Με είχαν μαθει με το μικρό μου(που λέει ο λόγος). Αυτός ήταν ο λόγος που έκανα γνωσιακή συμπεριφορά και βοηθησε πάρα πολύ.
    Το θέμα με τον πονοκέφαλο είναι καινουριο������������. Να δω τι άλλο θα "σκαρφιστεί " το μυαλό μου για να με τρομάξει. Τώρα αυτό που μου κολλησε είναι το ανεύρυσμα. Ενώ στο βάθος ξέρω πως είν αι δημιουργημα του μυαλού μου όλο αυτό (Αφού η μαγνητικη και το εγκεφαλογραφήμα ηταν ΠΕΝΤΑΚΆΘΑΡΑ), το ηλίθιο μυαλό μου εξακολουθει να επιμένει και να λεει: " και αν είναι αυτό;;;".
    Αυτό με τρελαίνει και δε μπορώ να διαχειριστώ εύκολα. Ρώτησα νευρολογο και μου είπε πως η τελευταία εξέταση που θα μπορούσα να κάνω είναι μαγνητική ΑΓΓΕΙΟΓΡΑΦΊΑ. Δε θέλω όμως να την κάνω γιατί γίνεται όπως η στεφανιογραφια και φοβάμαι λίγο.
    Από χτες βράδυ όμως που μιλησαμε εδώ μέσα,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με βοήθησε. Σήμερα δεν αισθάνομαι ΤΊΠΟΤΑ. Αχ! Μακάρι να μη το ξανααισθανθω....

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικα (;) στο κεφαλι
    By fourier in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-2023, 22:32
  2. Πόνος στο κεφάλι
    By hagard in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 03-11-2018, 16:42
  3. Πόνος και σφύξιμο στο κεφάλι
    By Vicky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2018, 09:11
  4. χτύπημα στο κεφάλι
    By Mmmmm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-07-2017, 12:42
  5. ΚΟΥΝΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
    By giannis72 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-2011, 18:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •