οξυ αγχος ειδικα το πρωι, βοηθεια. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα. Με την ψυχοθεραπεία πως τα πας; Έχετε βρει πως ξεκίνησε όλο αυτό;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ναι ξέρουμε απο που ξεκίνησε...εγινε κατι πολυ σοβαρο..μια απώλεια Κ έκανα αγχος..πλεον καθε μερα ειναι ενας άθλος...αναμενω με τα ζαναξ να δω ποτε τελος παντων θα ξανανιωσω ανθρωπος. Ψυχοθεραπεια εχω κανει 1 Συνάντηση κ αυριο κανω την δεύτερη.. νωρις ακομα κ γι αυτο..Το θέμα είναι οι σκεψεις μου..ολα τα βλέπω αρνητικά, ολα ειναι βουνο, σε όλα παιζει το χειρότερο σενάριο...Το ξέρω ότι αυτό είναι λαθος κ πρεπει να το δουλέψω.. Προσωπικά δε πιστεύω οτι θα τα καταφερω χωρις αντικαταθλιπτικο...απλα μου λεει ο γιατρος να περιμένω 1 μηνα ακομα να δούμε πως θα παει κ το tsh του θυρεοειδη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Anxious και εμένα έτσι ξεκίνησε από μια απώλεια που συνέπεσε με αλλαγές στη ζωή μου και τα είδα όλα μαύρα.
    Θα έρθουν και καλύτερες μέρες, θα δεις.

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Teatree Μην αγχώνεσαι.. εμενα υπήρξαν αλλες συνθήκες υγείας κ πηγε στο 15...κουλ...θα σαι μια χαρα.εγω 1 χρόνο απο εξαγωγή θυρεοειδη ημουν εκπληκτικά.. αλλα επαθα κατι αλλο γι αυτο ξερυθμιστηκε.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ναι αλλά σηκωνομαι Κ νιωθω απαισια κ δε ζω...κ δε αντέχω ρε παιδια...ειμαι στο τσακ να παρω αντικαταθλιπτικο..παλι καλα υπάρχουν τα ζαναξ...Κ ευτυχως παιρνω μεχρι 0.75 την μερα Οχι παραπανω...γτ παραλληλα παιρνω κ ελαιο κανναβης..Κ αυτο ηρεμει καπως.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Ναι αλλά σηκωνομαι Κ νιωθω απαισια κ δε ζω...κ δε αντέχω ρε παιδια...ειμαι στο τσακ να παρω αντικαταθλιπτικο..παλι καλα υπάρχουν τα ζαναξ...Κ ευτυχως παιρνω μεχρι 0.75 την μερα Οχι παραπανω...γτ παραλληλα παιρνω κ ελαιο κανναβης..Κ αυτο ηρεμει καπως.
    Καλημέρα!
    Έχω διαβάσει όσα έχεις γράψει στο φόρουμ και βλέπω την αγωνία σου ο πως την είχα και εγώ την πρώτη φορά που ξεκίνησα το δρόμο του άγχους.Αρχικα να σου πω ότι και εγώ όντας έμπειρος(2η φορά σε αγωγη τα τελευταία 3 χρονια) το πρωί που ξυπνάω νομίζω ότι θα τρελαθώ και ότι όλες οι παράλογες σκέψεις περνάνε απ το μυαλό μου.Ολο αυτό εχει επιστημονική εξήγηση και είναι απολύτως δικαιολογημένο.Πασχω και εγώ απο αγχωδη διαταραχή και ειμαι σε αγωγή.Την πρώτη φορά έπαιρνα αντικαταθλιπτικό 2 χρόνια,το έκοψα για 9 μήνες και σε μια μεγάλη αλλαγή ξαναήρθε το άγχος και το ξαναπήρα.
    Μην φοβάσαι δεν θα τρελαθείς ούτε θα χάσεις το μυαλό σου,όλα αυτά είναι συμπτώματα της ασθένειας του άγχους.Γενικα προσπάθησε να μην διαβάζεις στο google τις βλακείες του καθενός και δω σε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να δράσει η αγωγή του θυρεοειδούς για αρχή.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ναι αλλά.οταν δεν εχω αγχος.. εχω απάθεια...δε χαιρομαι τπτ, πραματα που χαιρομουν ακομα κ να βαφτω ας πουμε τα κανω χωρις συναισθημα...Κ νιωθω σαν να εχω πεθάνει...Κ λυπαμαι που ειμαι ετσι...υπομονη κανω τι κανω...Αλλά αυτο το πρωινό δεν υπάρχει!!!σαν να με πηγαίνουν στο εκτελεστικό απόσπασμα καθε πρωι στις 7!!!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Zanax 25 μερες έως 0.75 την μερα ειναι πολυ?ξαναρωτησα εδω στο φορουν βεβαια μου παν οχι..Αν το παρω 2 μηνες συνεχομενους πχ θα κανω εξάρτηση?

  9. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Ναι αλλά.οταν δεν εχω αγχος.. εχω απάθεια...δε χαιρομαι τπτ, πραματα που χαιρομουν ακομα κ να βαφτω ας πουμε τα κανω χωρις συναισθημα...Κ νιωθω σαν να εχω πεθάνει...Κ λυπαμαι που ειμαι ετσι...υπομονη κανω τι κανω...Αλλά αυτο το πρωινό δεν υπάρχει!!!σαν να με πηγαίνουν στο εκτελεστικό απόσπασμα καθε πρωι στις 7!!!!!
    Αυτό συμβαίνει διότι έχεις ταλαιπωρηθεί.Δεν πρέπει να το σκέφτεσαι έτσι.Κανε κάτι που σου αρέσει,ασχολεισου λίγο με τον εαυτό σου και την σχέση σου τους φίλους σου.Ειναι μια ασθένεια,σκέψου ότι είσαι σε γρίπη και προσπαθείς να το ξεπεράσεις.Μην του δίνεις τόσο βάρος γιατί θα σε καβαλάει χωρίς λόγο.Τα έχω περάσει και τα περνάω και στα λέω αυτά.Εχεις ξαναπεράσει παρόμοια κατάσταση?και πόσο ετών είσαι αν επιτρεπεται?

  10. #25
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Zanax 25 μερες έως 0.75 την μερα ειναι πολυ?ξαναρωτησα εδω στο φορουν βεβαια μου παν οχι..Αν το παρω 2 μηνες συνεχομενους πχ θα κανω εξάρτηση?
    Ούτε καν.Επαιρνα 1.75 για 2 μήνες + και δεν έκανα τίποτα ούτε εξάρτηση ούτε τίποτα.Μην σε αγχώνει αρκεί να είναι σε συνεννόηση με το γιατρό σου.
    Τώρα παίρνω 0.25 Χ 3 φορές τη μέρα για πάνω από 30 μέρες και περιμένω να με πιάσει το αντικαταθλιπτικό για να το κόψω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    ευχαριστω για την απάντηση anxious. Οσον αφορα τα ζαναξ καλο ειναι να μην υπερβαλλεις. Αν παρεις 2 μηνες συνεχομενους ενδεχεται να μην σε πιανει το 0,75 απο ενα σημειο και μετα, και να χρειαστεις πχ 1mg .Ασε που μετα θα πρεπει να μειωσεις σταδιακα.Κανε λιγο υπομονη γιατι μετα θα χεις κι αλλο προβλημα εκτος απο το αγχος...

    δεν εχω παρει πανω απο 4 φορες (του 0,5) τον μηνα οποτε δεν ξερω. ρωτα γιατρο κι οχι εδω μεσα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Από 17 χρονων πάσχω από αγχωδη..με τεράστια διάστηματα κανονικότητας χωρις φαρμακο..λογω καλής ψυχοθεραπείας..Από 31 κ μετά ξεκίνησα αντικαταθλιπτικο για κατι μηνες εκοψα Κ ημουν εξαιρετικά.. Από 35 κ μετά πηρα αλλους δυο κύκλους αντικαταθλιτικο..Κ φτάνουμε στο τωρα όπου επαιρνα εφεξορ 3 χρονια..εκοψα κ τώρα παλι υποτροπη..αλλα με αρυθμιστο θυρεοειδη.. συνεβει Κ κάτι άσχημο οπως εχω πει..Ε δε θέλει κ πολυ...τωρα παιρμω αντικαταθλιπτικο ομοιοπαθητικο κ ζαναξ 0.75 την μερα...Ο γιατρός θελει να περιμένω κανα μηνα ακομα να δει πως θα ρυθμιστεί ο θυρεοειδης..Αλλά με το ζορι ζω..ειμαι εξω αυτη τη στιγμη με φίλους..δεν εχω κεφι, διαθεση, Κ νιωθω χαζεμα...κ ποσο με τρομάζει.. αν Κ εχω εμπειρία παλαιότερη...παλι νιωθω σαν να ναι η πρώτη φορά...αυριο εχω κ ψυχοθεραπεια...πφφφ τι να πω ρε παιδια...

  13. #28
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Από 17 χρονων πάσχω από αγχωδη..με τεράστια διάστηματα κανονικότητας χωρις φαρμακο..λογω καλής ψυχοθεραπείας..Από 31 κ μετά ξεκίνησα αντικαταθλιπτικο για κατι μηνες εκοψα Κ ημουν εξαιρετικά.. Από 35 κ μετά πηρα αλλους δυο κύκλους αντικαταθλιτικο..Κ φτάνουμε στο τωρα όπου επαιρνα εφεξορ 3 χρονια..εκοψα κ τώρα παλι υποτροπη..αλλα με αρυθμιστο θυρεοειδη.. συνεβει Κ κάτι άσχημο οπως εχω πει..Ε δε θέλει κ πολυ...τωρα παιρμω αντικαταθλιπτικο ομοιοπαθητικο κ ζαναξ 0.75 την μερα...Ο γιατρός θελει να περιμένω κανα μηνα ακομα να δει πως θα ρυθμιστεί ο θυρεοειδης..Αλλά με το ζορι ζω..ειμαι εξω αυτη τη στιγμη με φίλους..δεν εχω κεφι, διαθεση, Κ νιωθω χαζεμα...κ ποσο με τρομάζει.. αν Κ εχω εμπειρία παλαιότερη...παλι νιωθω σαν να ναι η πρώτη φορά...αυριο εχω κ ψυχοθεραπεια...πφφφ τι να πω ρε παιδια...
    Μιάς και είσαι έμπειρη θα πρέπει να δώσεις λίγο παραπανω χρόνο στον εαυτό σου και στην θεραπεία.Μην σε παίρνει από κάτω.Πολύς κόσμος τα περνάει αυτά αλλά ξέρεις αν δεν κάνουμε και εμείς κάτι για τον εαυτό μας ,η χημεία μόνο δεν βοηθάει.Αυτην την καλή ψυχοθεραπεία που έκανες κάποτε κοίτα να την ξανακάνεις και όλα θα πάνε καλά.Οσο απελπίζεσαι τόσο δυσκολότερο είναι.Ειμαι σίγουρος ότι ο πως τα κατάφερες παλιά θα τα ξανακαταφέρεις και τώρα απλά επειδή εμπλέκεται και ο θυρεοειδής δωσε λίγο παραπανω χρόνο.μια ερωτηση:το εφεξορ κανει στερητικό?Γιατί ρίχνεις την υποτροπή εκεί??Από όσο ξέρω η υποτροπή έρχεται άμεσα,με το που το κόψεις αν είναι να έρθει.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    γτ το μυαλο μου δεν καθαριζει?απο το πολυ αγχος ειναι??
    μονο το απογευμα νιωθω καπως να καθαριζει...κ κει οι σκεψεις μικραινουν γινονται νορμαλ... κ κει ανακουφιζομαι... κ νιωθω παλι εγω.. κ ποσο ομορφο αυτο.
    επισης ειχες κ συ πρωινη αφυπνιση με πολυ αγχος?ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΗΤΟ!!!!!! επισης ολο σκεφτομαι ποσο αποτυχια ειμαι, ποσο βλαμμενη ειμαι, αχρηστη, ανημπορη, ακομα κ οτι ο συντροφος μου μαλλον δεν με θελει...
    Πρώτον είσαι μια χαρά και δεν πρόκειται να τρελαθείς. Ειναι συμπτώματα άγχους.

    Δεύτερον θα σε πρότεινα να κάνεις κατι που σε ευχαριστεί και ξεχνιέσαι! Πχ λύσε ενα σταυρόλεξο, τραγουδά δυνατά ενα αγαπημενο σου τραγούδι κατα προτίμηση χαρούμενο και οχι κλαψιαρικο... Πανε για μασαζ...

    Τρίτον άλλαξε το ψευδονυμο σου σε κατι πιο θετικό. Ξεκινα απο εκεί. Λιγο λιγο. Αλλάζουν τα πράγματα αν το πάρουμε απόφαση!!


    Εστάλη από Redmi S2 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλα... σημερα ζητησα αντικαταθΛίπτικο απο τον γιατρο...σηκωθηκα ΦΡΙΚΗ!!!
    ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.
    ΜΕ ΠΙΕΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ Κ ΟΙ ΤΡΙΧΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ!! ουτε μπανιο δε θελω να κανω...νομιζω πως δεν πρεπει να περιμενω αλλο...!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δυνατοί παλμοί στον ύπνο! Ειδικα κατα την αλλαγή θέσης.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 25-04-2019, 20:17
  2. Πρωί μεσημέρι βράδυ άγχος...
    By Marianene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 28-12-2018, 08:50
  3. άσχημο πρωι
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 325
    Last Post: 01-11-2015, 19:23
  4. καταθλιψη το πρωι !
    By gatakionline in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2011, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •