οξυ αγχος ειδικα το πρωι, βοηθεια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    οξυ αγχος ειδικα το πρωι, βοηθεια.

    το νιωθει κανεις αυτο? να ξυπνας κ να στα σκαει το αγχος κ να νιωθεις σαν να τρελλαινεσαι..ολες οι αρνητικες σκεψεις να γινονται γιγαντιες κ να μην μπορεις να βαλεις το μυαλο σε ταξη.
    αν δεν παρω μισο ζαναξ δεν την παλευω... επισης χαμηλη αυτοπεποιθηση,...ενα θυρεοειδης με tsh 15 κ ο γιατρος να μου λεει περιμενε οχι ακομα θεραπεια(αντικαταθλιπτικο) γτ πρεπει να ρυθμιστει το tsh..ομως καθε μερα ειναι μια φρικη!
    ειδικα το πρωι μεχρι το απογευμα που πεφτει ο ηλιος, νιωθω απλα ΤΡΕΛΛΗ! το μυαλο μου δεν το νιωθω καποιες φορες..τα συναισθηματα δεν υπαρχουν, τα καλυπτει ολα το αγχος..
    μετα το απογευμα νιωθω κανονικα.. τρελλαινομαι? τι γινεται?
    κ ποσο θα αντεξω να ειμαι ετσι?
    ξεκινησα ψυχοθεραπεια φυσικα κ παιρνω ζαναξ 0.25 3 φορες την μερα.
    δεν νιωθω τπτ οπως πριν, ολα ειναι διαφορετικα... δε ξερω? αποπραγματοποιηση μαλλον.... σας παρακαλω..πειτε μου ...δε θελω να τρελλαθω κ να χασω το μυαλο μου.. ειναι τοσο οξυ το αγχος μου που με ισοπεδωνει!!! κ πρεπει να περιμενω 1 μηνα για να δουμε αν θα μου δωσει αντικαταθλιπτικο ή οχι.
    θεε μου! κ τι δεν θα εδινα να ημουν κανονικα!! κ τι δεν θα εδινα!!
    βοηθηστε με..μιληστε μου... πειτε μου οτι δεν εχω τρελλαθει κ ειμαι ακομα εδω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εδώ είσαι και μια χαρά έχεις τα λογικά σου. Είσαι όμως πολύ πιεσμένη από το άγχος και έχεις αρχίσει να νιώθεις χαμένη μέσα σε αυτό. Επίσης βιώνεις και συναισθηματική φτώχια ας πούμε, γιατί το άγχος το νιώθεις παντού ,σε όλα τα αισθήματα που έχεις. Τα πρωινά τοχω κι εγώ αυτό, το άγχος βαράει κόκκινο όταν ξυπνάω και μετά πέφτει.
    Υπομονή να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής για να νιώσεις καλύτερα και μετά να αρχίσεις και την αγωγή!

    Εστάλη από Mi A2 Lite στο E-Psychology.gr Mobile App
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    το νιωθει κανεις αυτο? να ξυπνας κ να στα σκαει το αγχος κ να νιωθεις σαν να τρελλαινεσαι..ολες οι αρνητικες σκεψεις να γινονται γιγαντιες κ να μην μπορεις να βαλεις το μυαλο σε ταξη.
    αν δεν παρω μισο ζαναξ δεν την παλευω... επισης χαμηλη αυτοπεποιθηση,...ενα θυρεοειδης με tsh 15 κ ο γιατρος να μου λεει περιμενε οχι ακομα θεραπεια(αντικαταθλιπτικο) γτ πρεπει να ρυθμιστει το tsh..ομως καθε μερα ειναι μια φρικη!
    ειδικα το πρωι μεχρι το απογευμα που πεφτει ο ηλιος, νιωθω απλα ΤΡΕΛΛΗ! το μυαλο μου δεν το νιωθω καποιες φορες..τα συναισθηματα δεν υπαρχουν, τα καλυπτει ολα το αγχος..
    μετα το απογευμα νιωθω κανονικα.. τρελλαινομαι? τι γινεται?
    κ ποσο θα αντεξω να ειμαι ετσι?
    ξεκινησα ψυχοθεραπεια φυσικα κ παιρνω ζαναξ 0.25 3 φορες την μερα.
    δεν νιωθω τπτ οπως πριν, ολα ειναι διαφορετικα... δε ξερω? αποπραγματοποιηση μαλλον.... σας παρακαλω..πειτε μου ...δε θελω να τρελλαθω κ να χασω το μυαλο μου.. ειναι τοσο οξυ το αγχος μου που με ισοπεδωνει!!! κ πρεπει να περιμενω 1 μηνα για να δουμε αν θα μου δωσει αντικαταθλιπτικο ή οχι.
    θεε μου! κ τι δεν θα εδινα να ημουν κανονικα!! κ τι δεν θα εδινα!!
    βοηθηστε με..μιληστε μου... πειτε μου οτι δεν εχω τρελλαθει κ ειμαι ακομα εδω.
    Δεν έχεις-έχουμε τρελαθεί. Ακριβώς το ίδιο βιωνω απλά εγώ έχω ξεκινησει εδώ και 8 μέρες θεραπεία με entact (αντικαταθλιπτηκο). Αυτό που βοηθάει πολύ μέχρι να καθαρίσει το μυαλό είναι να αρχίσεις να απομυθοποιεις το άγχος και αυτό που σου συμβαίνει. Ξεκίνα να γελάς με τις σκέψεις σου σαν να τις παρατηρείς όπως παλιά. Με βοηθάει αυτό. (τουλάχιστον μεχρι να δεις τι θα κάνεις με τον θυροειδη σου) Επίσης παίρνω bespar 15mg τη μέρα και 0.5 ζαναξ γιατί δεν εμπορω να κοιμηθώ. Υπάρχουν χειρότερα, πάρε θάρρος (χαχααχχ)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κοιτα..παιρνω αντικαταθλιπτικο ομοιοπαθητικο 6 μερες.. οποτε περιμενουμε κ αυτο μπας κ δουλεψει.. κοιμαμαι καλα αλλα ξυπναω 7 κ τρεμω κ πεθαινω απλα.
    τι να περιμενω?στο τσακ ειμαι να παρω αντικαταθλιπτικο χημικο..
    και τα συναισθηματα μου που πηγαν?
    κ συ 8 μερες που το παιρνεις το εντακτ ειναι πολυ νωρις..αργοτερα που θα πιασει δεν θα εχεις αναγκη αγχολυτικα.
    αχ παναγια μου τι τραβαμε..δεν μπορω να το απομυθοποιησω το αγχος μου, με εχει ριμαξει... ολα σμπαραλια! επηρρεαζει απειρα τον τροπο σκεψης μου, νιωθω σαν να ξοφλαω ενα πραμα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    γτ το μυαλο μου δεν καθαριζει?απο το πολυ αγχος ειναι??
    μονο το απογευμα νιωθω καπως να καθαριζει...κ κει οι σκεψεις μικραινουν γινονται νορμαλ... κ κει ανακουφιζομαι... κ νιωθω παλι εγω.. κ ποσο ομορφο αυτο.
    επισης ειχες κ συ πρωινη αφυπνιση με πολυ αγχος?ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΗΤΟ!!!!!! επισης ολο σκεφτομαι ποσο αποτυχια ειμαι, ποσο βλαμμενη ειμαι, αχρηστη, ανημπορη, ακομα κ οτι ο συντροφος μου μαλλον δεν με θελει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    το πρωινό άγχος είναι το χειρότερο..σου χαλάει η μέρα και σκέψου τώρα πρέπει να δουλέψω κιόλας. Το καλό είναι πως η δουλειά μου αποσπά την προσοχή και δεν το σκέφτομαι. Γιατί λες είσαι στο τσακ να πάρεις κανονικό αντικαταθλιπτικό και δεν το παίρνεις να αρχίσεις να ισιώνεις σιγά σιγά?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    γιατι παιρνω ομοιοπαθητικο προς το παρον κ εχω αρυθμιστο θυρεοειδη κ μου πε να ρυθμιστει πρωτα αυτος..εχω tsh 15!! εχω αλλαξει δοση τ4 εδω κ μια εβδομαδα οποτε ειναι ακομα νωρις να ρυθμιστει καπως..μου πε ζαναξ κ υπομονη κ ψυχοθεραπεια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παντως εμενα τπτ δεν μου αποσπα την προσοχη το πρωι.. ακομα κ στη δουλεια σα ζομπι νιωθω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    είναι δύσκολο το ξέρω..και εμένα δεν είναι κάθε μέρα η δουλειά "ευχάριστη". Κάποιες φορές απλά το μυαλό μου είναι κολλημένο εκεί στο άγχος. Σκέψου ομως, μπορούμε και δουλεύουμε!
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΩ!!! ΖΩ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ! ΠΑΛΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΡΕΜΩ ΠΗΡΑ ΖΑΝΑΞ...εδω στην δουλεια..ολοι ειναι κανονικη κ γω ενα φρικιο που απλα παιρνει ζαναξ... νταξ οκ... τα παθη του χριστου παιδια !!! τα παθη!!
    κ απορω ειλικρινα κ θυμωνω! ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΖΕΙ ΤΟΣΟ???
    κ μεσα σε αυτο υπαρχει απογνωση, φοβος, καταστροφικες σκεψεις, παραλογισμοι..
    δλδ κ το βλεπεις ρε παιδι μου οτι δεν ειναι λογικο τοσο αγχος..κ ομως εκει...να το εμποδισεις δε μπορεις.
    παω σπιτι κανω αναπνοες τιποτα, διαβαζω ενημερωνομαι τπτ..
    λεω σοτν εαυτο μου " ελα οκ..μη μασας ξερεις τι ειναι, το εχεις ξαναπερασει"
    (επαιρνα εφεξορ κ εκοψα για λογους υγειας πριν 1μιση μηνα περιπου)...
    σκατα τπτ δε πιανει, μετα σκεφτομαι " σκεψου κατι θετικο" ...κ κοιταω μεσα μου κ δεν βλεπω τπτ θετικο... κ μετα σκεφτομαι ποσο ομορφα ημουν κ για πολλα χορνια κ πληγωνομαι, νιωθω ξοφλημενη, κ εγκλωβισμενη... πειτε μου μονο εγω τα νιωθω αυτα??? καταθλιψη κανονικη δεν εχω κανει ακομα, καταθλιπτικα συμπτωματα ισως ναι..
    ασε το φαγητο, αν δω φαγητο θελω να κλαιω, με πιεζει με πνιγει..δεν το αντεχω.ζω με βιταμινες κρεμες μωρων κ βασ πολτο..
    μετα παω κανω το μπανιο μου, φτιαχνομαι στολιζομαι κ μεσα μου νιωθω ΦΟΒΟ! φοβο? γιατι φοβο?? ε αι σιχτιρ! ΜΕ ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ!!! τ ακουτε?με θελω πισω!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    Διαβασα καλα? tsh 15?ποιος ενδοκρινολογος σε αφησε να φτασεις σε αυτο το σημειο? αν ειναι δυνατον!Ν'αλλαξεις γιατρο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν εφταιγε ο ερμος, μεσα σε 1μιση μηνα πηγε το tsh 15..
    αλλα τ4 κ τ3 ειναι νορμαλ..τουτεστιν υποκλινικος υποθυρεοειδισμος.
    Τον εχω βγαλει τον θυρεοειδη μου...
    τωρα μου αυξησε την δοση τ4 για να πεσει το tsh.
    φερνει αγχος η αυξηση του TSH αραγε?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by ppenni View Post
    Δεν έχεις-έχουμε τρελαθεί. Ακριβώς το ίδιο βιωνω απλά εγώ έχω ξεκινησει εδώ και 8 μέρες θεραπεία με entact (αντικαταθλιπτηκο). Αυτό που βοηθάει πολύ μέχρι να καθαρίσει το μυαλό είναι να αρχίσεις να απομυθοποιεις το άγχος και αυτό που σου συμβαίνει. Ξεκίνα να γελάς με τις σκέψεις σου σαν να τις παρατηρείς όπως παλιά. Με βοηθάει αυτό. (τουλάχιστον μεχρι να δεις τι θα κάνεις με τον θυροειδη σου) Επίσης παίρνω bespar 15mg τη μέρα και 0.5 ζαναξ γιατί δεν εμπορω να κοιμηθώ. Υπάρχουν χειρότερα, πάρε θάρρος (χαχααχχ)
    Γεια σου ξεκινησα και εγω τν ιδια θεραπεια entact με bespar αλλα τπτ..σε βοηθαει εσενα; ανξιους μν φοβασαι ολα καλα θα πανε αφου το χεις ξαναπερασει κ ησουν μια χαρα μετα ετσι θα το περασεις και παλι..

    Εστάλη από SM-A600FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140
    φυσικα και φερνει αγχος η αυξηση του tsh. Πως πηγε σε 1,5 μηνα 15?με άγχωσες κι εμενα . Εβγαλα το θυρεοειδη πριν κανα διμηνο και δεν το ξανατσεκαρα το θεμα . Τοσο γρηγορα αλλαζει ο δεικτης? Κουραγιο με το αγχος ,ευχομαι να βρεις ακρη συντομα...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατι τρως που σου προκαλει νευρικοτητα καπιο φαρμακο πχ..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δυνατοί παλμοί στον ύπνο! Ειδικα κατα την αλλαγή θέσης.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 25-04-2019, 20:17
  2. Πρωί μεσημέρι βράδυ άγχος...
    By Marianene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 28-12-2018, 08:50
  3. άσχημο πρωι
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 325
    Last Post: 01-11-2015, 19:23
  4. καταθλιψη το πρωι !
    By gatakionline in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2011, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •