Νιώθω ότι πεθαίνω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Νιώθω ότι πεθαίνω..

    Τον τελευταίο καιρό νιώθω πολύ χαλιά εχω μόνιμη ζάλη σερνω τα πόδια μου δεν μπορώ να σταθώ νιώθω ότι θα πέσω νιώθω ότι ήρθε το τέλος μου ένα πράγμα. Αφόρητη εξαντληση αδυναμία ζαλάδα τάση λιποθυμιας σαν να περιμένω τα χειρότερα. Πάω να σκεφτώ ότι όλα είναι οκ παίρνω λίγο θάρρος κ μετά μόλις νιώσω κατι ξανά με παίρνει από κάτω. Αρχίσαν πάλι οι σκέψεις ότι θα πάθω ανακοπη ότι θα πεθάνω κτλ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Τον τελευταίο καιρό νιώθω πολύ χαλιά εχω μόνιμη ζάλη σερνω τα πόδια μου δεν μπορώ να σταθώ νιώθω ότι θα πέσω νιώθω ότι ήρθε το τέλος μου ένα πράγμα. Αφόρητη εξαντληση αδυναμία ζαλάδα τάση λιποθυμιας σαν να περιμένω τα χειρότερα. Πάω να σκεφτώ ότι όλα είναι οκ παίρνω λίγο θάρρος κ μετά μόλις νιώσω κατι ξανά με παίρνει από κάτω. Αρχίσαν πάλι οι σκέψεις ότι θα πάθω ανακοπη ότι θα πεθάνω κτλ..
    Τοσο καιρο εγω μετα απο καρδιολόγους εξετάσεις αίματος ειδικές κτλ εξακολουθούσα να ζαλίζομαι και να εχω αστάθεια και αδυναμία κτλ. Πηγα για Πάσχα στους παππούδες μου που ειναι σε αλλη πόλη και δανείστηκα το πιεσόμετρο τους. Τελικά ανακάλυψα οτι εχω χαμηλή πίεση 11 με 6 η 10 με 6 άλλες φορές παει και στο 5,6 η μικρή. Κατάλαβα οτι εχω χαμηλή πίεση και αυτο μου προκαλεί ολα τα αλλα! Ο γιατρος όταν με εξέτασε μου εκανε τα πάντα και τεστ κοπώσεως κ ολα αλλα δεν είδε χαμηλή πίεση. Τωρα αυτο το πιεσόμετρο με εχει βοηθήσει. Βέβαια εχω ζαλάδα και αδυναμία αλλα ξερω οτι ειναι απο χαμηλή πιες. Σκέψου ειπα επίτηδες να παρω απο εξω να φάω κατι για να μου ανεβεί αλλα και παλι δεν ανέβηκε! Τωρα θα παω εξω να περπατήσω μηπως και μου ανεβεί καθόλου αλλα απο την αλλη φοβάμαι οτι θα μου πέσει και θα εχω ταχυπαλμίες ως συνιθως και δεν θα μπορέσω να το ελέγξω. Δεν ξερω τι να κανω αλλα θα το προσπαθήσω! Έλεγξε και εσυ την πίεση σου μηπως ειναι χαμηλή συνέχεια και γιαυτο τα αισθάνεσαι αυτα!

  3. #3
    MartinH97
    Guest
    Το έχω πάθει και εγώ και όχι μόνο αυτά έτρεμα από φόβο σε εμμονικες ιδέες . Συσχετιζα τα πάντα λες και όλοι ήταν εναντίον μου. Δοκίμασε να πάρεις βιταμίνες με μαγνήσιο για να σου φύγουν οι ζαλάδες και αυτό που έκανα εγώ στην αρχή τουλάχιστον έσβηνα τη φωτιά με βενζίνη . Κόντρα σε ότι σε κάνει να νιώθεις αδύναμη . Στο τέλος θα βγεις δυνατή και άλλος άνθρωπος !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Τοσο καιρο εγω μετα απο καρδιολόγους εξετάσεις αίματος ειδικές κτλ εξακολουθούσα να ζαλίζομαι και να εχω αστάθεια και αδυναμία κτλ. Πηγα για Πάσχα στους παππούδες μου που ειναι σε αλλη πόλη και δανείστηκα το πιεσόμετρο τους. Τελικά ανακάλυψα οτι εχω χαμηλή πίεση 11 με 6 η 10 με 6 άλλες φορές παει και στο 5,6 η μικρή. Κατάλαβα οτι εχω χαμηλή πίεση και αυτο μου προκαλεί ολα τα αλλα! Ο γιατρος όταν με εξέτασε μου εκανε τα πάντα και τεστ κοπώσεως κ ολα αλλα δεν είδε χαμηλή πίεση. Τωρα αυτο το πιεσόμετρο με εχει βοηθήσει. Βέβαια εχω ζαλάδα και αδυναμία αλλα ξερω οτι ειναι απο χαμηλή πιες. Σκέψου ειπα επίτηδες να παρω απο εξω να φάω κατι για να μου ανεβεί αλλα και παλι δεν ανέβηκε! Τωρα θα παω εξω να περπατήσω μηπως και μου ανεβεί καθόλου αλλα απο την αλλη φοβάμαι οτι θα μου πέσει και θα εχω ταχυπαλμίες ως συνιθως και δεν θα μπορέσω να το ελέγξω. Δεν ξερω τι να κανω αλλα θα το προσπαθήσω! Έλεγξε και εσυ την πίεση σου μηπως ειναι χαμηλή συνέχεια και γιαυτο τα αισθάνεσαι αυτα!
    Ναι έχω το ξεβω κ εμένα μου το βρήκε ο καρδιολογος. Το πρωί είχα 10 καθιστή και 8 όρθια κ μένα με πιανουν ταχυπαλμιες κ μου είπε ο γιατρός είναι απ αυτό εγώ δεν πίνω κ νερό δυστυχώς αφυδάτωση μου είπε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by MartinH97 View Post
    Το έχω πάθει και εγώ και όχι μόνο αυτά έτρεμα από φόβο σε εμμονικες ιδέες . Συσχετιζα τα πάντα λες και όλοι ήταν εναντίον μου. Δοκίμασε να πάρεις βιταμίνες με μαγνήσιο για να σου φύγουν οι ζαλάδες και αυτό που έκανα εγώ στην αρχή τουλάχιστον έσβηνα τη φωτιά με βενζίνη . Κόντρα σε ότι σε κάνει να νιώθεις αδύναμη . Στο τέλος θα βγεις δυνατή και άλλος άνθρωπος !
    Η αλήθεια είναι ότι μαγνήσιο με β6 με βοήθησε όμως πέρασα μια ωτίτιδα που για 1 βδομάδα με βασάνισε πολύ κ από τότε κ μετά δεν μπόρεσα να συνελθω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    δεν μπορω να σε καταλαβω....... εχεις παει σε καπιον ψυχιατρο? η κανεις μονη σου οτι να ναι? πας και περνεις βιταμινες επιδει νομιζεις οτι σου κανουν καλο........? ετσι δεν θα γινεις ποτε καλα....... ασε το φορουμ και αμεσα ραντεβου σε γιατρο.......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    δεν μπορω να σε καταλαβω....... εχεις παει σε καπιον ψυχιατρο? η κανεις μονη σου οτι να ναι? πας και περνεις βιταμινες επιδει νομιζεις οτι σου κανουν καλο........? ετσι δεν θα γινεις ποτε καλα....... ασε το φορουμ και αμεσα ραντεβου σε γιατρο.......
    Ναι βιταμίνες παίρνω όχι φαρμακα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι βιταμίνες παίρνω όχι φαρμακα
    Ρε συ Βίκυ,

    Και εγώ αντιμετώπισα κρίσεις πανικού και πάρα πολύ έντονες.

    Έκανα ψυχοθεραπεία και πήρα (ακόμα παίρνω σε ημερήσια βάση) μαγνήσιο με Β6 και βοηθήθηκα πάρα πολύ. Αισθάνομαι ότι το ξεπέρασα.

    Γιατί δεν ζητάς βοήθεια από ειδικό. Δεν καταλαβαίνεις ότι όσο το αφήνεις αυτό θα εδραιώνεται μέσα σου; Γιατί αφήνεις κάτι που αντιμετωπίζεται να σου κλέβει τη ζωή και όλα όσα θα μπορούσες να χαρείς.

    Πήγαινε σε έναν ειδικό. Κάνε ψυχοθεραπεία. Πάρε και φάρμακα αν χρειαστεί. Δεν είναι ούτε κακό, ούτε ντροπή. Προσωπικά πιστεύω ότι είμαστε πολύ δυνατοί εμείς που έχουμε να αντιμετωπίσουμε αγχώδεις διαταραχές. Θέλει δύναμη να μάθεις να ζεις με όλο αυτό.

    Πήγαινε σε ειδικό.

    Μετά όλα θα είναι πιο εύκολα.
    "Life is 10% what happens to you and 90% how you react to it" - Charles R. Swindoll

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Μήπως παίζει θέμα με τον κοινωνικό περίγυρο και δεν είναι τόσο εύκολο να πάει σε ψυχίατρο? Στην επαρχία ειδικά σε μικρές πόλεις είναι η κατάσταση πιο δύσκολη απόσο νομίζουμε.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    42
    Σε καταλαβαινω...5μηνες ζαλιζομαι και απο ενεργεια τιποτα...ειδα και αποειδα απο εξετασεις και γιατρους και πηγα σε ψυχιατρο και αρχισα ladose εδω και 10 μερες αποτελεσμα μηδεν προς το παρον...μεσα μου λεω δεν ειναι παθολογικο αλλα οταν με πιασει παθαινω πανικο.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Εξετάσεις αίματος έχεις κάνει ειπες;

    Η πιεση σου που λες ότι είναι χαμηλή παιζει ρόλο, οπως και η αφυδατωση. Το νερό παιζει ρόλο σε όλα. Η διατροφή σου πώς είναι; Τρως καλά γενικά;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι βιταμίνες παίρνω όχι φαρμακα
    ναι πάρε βιταμίνες..... άραγε έκανες εξέτασεις να δεις αν έχεις έλλειψη βιταμινών? η απλά έτσι άκουσες ότι η βιταμίνες δίνουν ενέργεια και βοηθάνε γενικά και είπες να πας να πάρεις? λοιπόν σε συμβουλεύω πως κανεις του κεφαλιού σου και αντί να βελτιωθεί η υγεία σου παίζεις αυτή την στιγμή και από την κατάσταση που είσαι δεν ξέρεις τι να κανεις.. λοιπόν η βιταμίνες δεν είναι τρόπος αντιμετώπισης.... μα ούτε τα ψυχοφάρμακα είναι τρόπος αντιμετωπίσεις.... σε συμβούλεψα να πας σε έναν ψυχίατρο όχι για να πάρεις φάρμακα....! υπάρχουν γιατροί που έχουνε άλλες εναλλακτικές.... που θα σε βοηθήσουνε στην κατάσταση σου... μην ακούς την λέξη ψυχίατρος και αμέσως σκέφτεσαι ότι είναι τρελογιατρός.... όχι δεν είναι όλοι η ψυχίατροι έτσι όπως τους φαντάζεσαι .... εσυ και γενικα ολοι....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by rose45 View Post
    Σε καταλαβαινω...5μηνες ζαλιζομαι και απο ενεργεια τιποτα...ειδα και αποειδα απο εξετασεις και γιατρους και πηγα σε ψυχιατρο και αρχισα ladose εδω και 10 μερες αποτελεσμα μηδεν προς το παρον...μεσα μου λεω δεν ειναι παθολογικο αλλα οταν με πιασει παθαινω πανικο.
    εμενα το ladose μου εδιωξε της ζαλάδες το πηρα για 9 μηνες και μου εφερε αλλα προβληματα μου εβγαλε εντονη φοβια και χαλια διαθεση.... παρολαυτα το εκοψα εδω και 3 μηνες χωρις κανενα στεριτικο και δεν γυρισαν ξανα η ζαλαδες.... οποτε περιμενε λιγο καιρο ειναι πολυ ανεκτο φαρμακο το ladose... δεν εχει σοβαρες παρενεργειες... θα το κοψεις σχετικα ευκολα και θα εισαι καλα μετα...... μην κανεις το λαθος και παρεις ομως ποτε xanax..... εγω εθιστικα με μισο χαπακι και το περνω καθημερινα 0,25.... αλλα περνω και cbd.... για να καταφερω να το κοψω εντελως το xanax.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Επαναλαμβάνω προς εμπέδωση.

    Η διεθνεις αναφορες, οι οποίες τώρα προβληματιζουν και μελετώνται από πολλές επιστημονικές ενώσεις , οι χιλιαδες ανεξαρτητες μαρτυρίες και η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι τα αντικαταθληπτικα εάν είσαι τυχερός, κουκουλωνουν απλώς τα συμπτώματα και σε βοηθούν βραχυπροθεσμα.

    Για την συντριπτική πλειοψηφία, είναι πολύ δύσκολο να τα διακόψουν, και η εν συνεχεία εξισσοροπιση του οργανισμού χωρίς αυτά, μπορεί να καταλήξει σε εφιάλτη.

    Νομίζεται ότι έχετε ξεμπερδέψει επειδή για κάποιους μήνες δεν έχετε συμπτώματα στέρησης, όμως ο οργανισμός κάποια στιγμή αδυνατεί να σταθεί στην νεα αυτή εύθραυστη ισσοροπια, και η κατάσταση μπορεί να επιδεινωθεί ραγδαία!

    Τότε αρχίζουν νέες φαρμακευτικες αγωγές και η παγίδα των αγχολυτικων για να μπορέσουμε να λειτουργισομε, με τον φαύλο κύκλο να συνεχίζεται.

    Τότε η εύκολη εξήγηση είναι ότι τα συμπτώματα επανήλθαν και έτσι χρειάζομαστε νεα φάρμακα για να σταθούμε στα πόδια μας.

    Αυτά απλά για προβληματισμό, και πράξετε τελικά ότι νομίζετε ότι είναι το καλύτερο για σας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Επαναλαμβάνω προς εμπέδωση.

    Η διεθνεις αναφορες, οι οποίες τώρα προβληματιζουν και μελετώνται από πολλές επιστημονικές ενώσεις , οι χιλιαδες ανεξαρτητες μαρτυρίες και η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι τα αντικαταθληπτικα εάν είσαι τυχερός, κουκουλωνουν απλώς τα συμπτώματα και σε βοηθούν βραχυπροθεσμα.

    Για την συντριπτική πλειοψηφία, είναι πολύ δύσκολο να τα διακόψουν, και η εν συνεχεία εξισσοροπιση του οργανισμού χωρίς αυτά, μπορεί να καταλήξει σε εφιάλτη.

    Νομίζεται ότι έχετε ξεμπερδέψει επειδή για κάποιους μήνες δεν έχετε συμπτώματα στέρησης, όμως ο οργανισμός κάποια στιγμή αδυνατεί να σταθεί στην νεα αυτή εύθραυστη ισσοροπια, και η κατάσταση μπορεί να επιδεινωθεί ραγδαία!

    Τότε αρχίζουν νέες φαρμακευτικες αγωγές και η παγίδα των αγχολυτικων για να μπορέσουμε να λειτουργισομε, με τον φαύλο κύκλο να συνεχίζεται.

    Τότε η εύκολη εξήγηση είναι ότι τα συμπτώματα επανήλθαν και έτσι χρειάζομαστε νεα φάρμακα για να σταθούμε στα πόδια μας.

    Αυτά απλά για προβληματισμό, και πράξετε τελικά ότι νομίζετε ότι είναι το καλύτερο για σας.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κ είναι ο λόγος που αρνήθηκα να πάρω την αγωγή του ψυχιάτρου. Σκέφτομαι να κάνω ομοιοπαθητικη.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νομιζω οτι πεθαίνω!!!!!
    By eosygood in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 24-01-2019, 03:45
  2. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 01:23
  3. Φοβάμαι ότι πεθαίνω
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-03-2018, 04:49
  4. Αργο πεθαινω!
    By Isol in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-01-2014, 01:30
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •