Λίγη βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1

    Λίγη βοήθεια

    Γεια σας .
    Θα ήθελα να με ενημερώσετε εάν και εφόσον ξέρετε. Στο Γκουγκλ όταν σου βγάζει να κάνεις αξιολογήσεις μπορεί να σου βγάλει και και που είναι πιο μακριά από το σημείο που βρίσκεσαι εσυ;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Αν έχεις ανοιχτό το GPS/Τοποθεσία στο κινητό, σου λέει με ακρίβεια ποιο μέρος είναι πιο μακριά ή πιο κοντά. Αλλά και μόνη σου αν γράψεις "ξενοδοχεία Αθήνα", θα στα βγάλει είτε με αύξουσα τιμή διανυκτέρευσης είτε από το κοντινότερο στο πιο μακρινό από το κέντρο της Αθήνας, π.χ..
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Ευχαριστώ.δεν το κατάλαβα όμως αυτό.
    Δεν ξέρω εάν το έθεσα σωστα.ειναι γενική η ερώτηση μου .Πχ και μένα πολλά φορές μου χει βγάλει να αξιολόγηση κάτι που Ναι πιο μακριά από το μέρος που Κάθομαι. Ισχύει και σε σας;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Κοίτα, αν ψάχνεις π.χ. ένα ξενοδοχείο στην Αλεξανδρούπολη με το όνομά του, το πρώτο πράγμα που θα σου βγάλει είναι το ξενοδοχείο και το μέσο όρο των αστεριών του. Αν ψάχνεις γενικά ξενοδοχείο, θα σου βγάλει στο χάρτη τα πιο κοντινά σε σένα, αυτή τη στιγμή, εκεί που είσαι.

    Δεν υπάρχουν γεωγραφικοί περιορισμοί στο τι μπορείς να ψάξεις και να αξιολογήσεις. Όσο πιο γενική είναι όμως η αναζήτηση, θα σου βγάλει τα πιο κοντινά με βάση την τοποθεσία σου.

    Στον υπολογιστή καμιά φορά κάνει λάθος και μου βγάζει αποτελέσματα για τοποθεσίες της διπλανής πόλης. Προσεγγίζει λάθος την τοποθεσία μέσω της διεύθυνσης IP και γι' αυτό κάνει λάθος καμιά φορά.

    Ή αν μπαίνεις με VPN θα σου βγάζει με βάση τη χώρα που είναι ο πάροχος του VPN. Για να σου εξηγήσω τι είναι το VPN, φαντάσου ότι είναι ένας ενδιάμεσος υπολογιστής που λειτουργεί σαν μάσκα. Φαίνεται ότι μπαίνεις π.χ. από Αγγλία, ενώ είσαι στην Ελλάδα. Το VPN το χρησιμοποιούν για λόγους ανωνυμίας ή για λόγους άρσης γεωγραφικών περιορισμών-πνευματικών δικαιωμάτων. Αν θες να βλέπεις live ή on demand αγγλικά κανάλια στα επίσημα site τους, βάζοντας VPN φαίνεται ότι είσαι από Αγγλία.

    Είναι λίγο περίπλοκο το πως δουλεύει η Google και καμιά φορά δεν τα βγάζει σωστά, γιατί μπερδεύεται το σύστημα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  5. #5
    Εγώ τώρα βρίσκομαι σπιτι αλλά μου έβγαλε να αξιολογήσω κάτι 50 μέτρα μακριά..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Τα 50 μέτρα είναι πολύ κοντινή απόσταση. Το σύστημα δουλεύει ρολόι στην περίπτωση που μου λες.

    Κοίτα να δεις. Αν κάτω από το σπίτι σου έχει επιχείρηση η οποία έχει δηλώσει την παρουσία της στη Google, θα έπρεπε να βγάλει εκείνη την επιχείρηση πρώτη. Διαφορετικά, θα σου βγάλει την αμέσως πιο κοντινή επιχείρηση στο σπίτι σου, που έχει καρφιτσώσει-δηλώσει την παρουσία της στους χάρτες της Google.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  7. #7
    50 με 100 μετρα.Όχι μόνο σπιτι μου γενικώς το κανει;ακόμα και αν δεν έχω περάσει από το μέρος που λεει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Αν είναι σε μια ακτίνα 1 χιλιομέτρου από το σπίτι σου, στο εμφανίζει. Δεν είναι ανάγκη να έχεις περάσει από εκεί.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  9. #9
    Τραγικό. Πώς γίνεται όμως

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Η Google είναι επιχείρηση που βγάζει δισεκατομμύρια δολάρια κέρδη ετησίως.

    Πως τα βγάζει; Και από τις διαφημίσεις των εταιριών, που πληρώνουν λεφτά για να έχουν προνομιούχα θέση όταν σου βγάζει κάποια αποτελέσματα

    Αναζητάς κάτι στο ίντερνετ (π.χ. ζαχαροπλαστείο). Αν εσύ που έχεις ζαχαροπλαστείο καρφιτσώσεις στο χάρτη την παρουσία σου, θα είσαι σε καλύτερη θέση από έναν ανταγωνιστή σου που δεν το έχει κάνει.

    Επίσης, όταν κάποιος θα μπαίνει σε ένα site που συνεργάζεται με τη Google και παίρνει ποσοστά από τη Google λόγω των Google AdWords (διαφημίσεις Google), θα δει ξαφνικά να του πετά "ζαχαροπλαστείο τάδε στην περιοχή σου". Αυτό, γιατί η Google θυμάται ότι το έχεις αναζητήσει και σου θυμίζει ότι αυτό υπάρχει κοντά σου. Δεν πάει να έχει ακριβές τιμές ή χάλια ποιότητα; Αφού τα άλλα ζαχαροπλαστεία δεν κοινοποιούν την παρουσία τους, δεν υπάρχουν.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  11. #11
    Μα εγώ δεν πάτησα ποτέ αναζήτηση κάτι αντίστοιχο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Αλλά μέσω της τοποθεσίας σου, σου θυμίζει πως υπάρχει αυτό το μέρος σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  13. #13
    Μα το χει κάνει και με το αμάξι αυτό.δηλαδη να περνάω από παραλιακη και μου βγάλε ένα μπαρ στον παραδρομο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Αλλάζει δυναμικά η αναζήτηση σημείων ενδιαφέροντος στο κινητό. Αν ανοίξεις τους χάρτες της Google όσο προχωράς με το αμάξι, αλλάζουν τα σημεία ενδιαφέροντος όσο προχωράς.

    Και πολλά παραπάνω κάνει η Google.

    Πες ότι σου στέλνει email μια φίλη όπου μέσα γράφει "Φιλενάδα χθες πήγα για ψώνια και πήρα παπούτσια". Αν έχεις Gmail, η Google έχει διαβάσει το email σου και ξαφνικά δεξιά θα δεις διαφημίσεις από eshop που πουλάνε παπούτσια. Χρησιμοποιεί τη μίμηση σαν μέθοδο marketing και προσπαθεί με κάθε μέσο να εκμαιεύσει πληροφορίες από σένα και για σένα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  15. #15
    Δηλαδή είναι λογικό να περνάς με το αμάξι και να σ βγάζει να αξιολογήσεις κάτι πάρα περα;

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Λιγη βοηθεια !
    By CampoGalliano in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 20-10-2012, 12:48
  2. λιγη βοηθεια!!!
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 17-06-2011, 00:29
  3. λίγη βοήθεια!!!
    By το κουρδιστό πουλί in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-02-2011, 22:27
  4. Λίγη βοήθεια.
    By Speedracer in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 28
    Last Post: 18-05-2009, 15:13
  5. Λιγη Βοηθεια
    By wyeth13 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 21-04-2007, 17:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •