ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..

    Ναι επιτέλους μετά απο πάρα πολύ μακρινό διάστημα.. αρχίζω και αισθάνομαι καλύτερα και θέλω να το μοιραστώ.
    Εχω χρόνιο πρόβλημα με τα κιλά μου και φυσικά πάει χέρι χέρι με την ψυχολογία μου.
    Δεν νομίζω οτι θα μάθουμε ποτέ αν τα κιλά προκαλούν κατάθλιψη ή αν η κατάθλιψη φέρνει τα κιλά.
    Είναι άλυτος γρίφος επιπέδου " το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό? ".

    Εχω κάνει στο παρελθόν αποσπασματικά τα άπαντα, όταν λέμε τα άπαντα το εννοώ, χωρίς μόνιμο αποτέλεσμα
    *δίαιτες (πάσης φύσεως) / χειρουργείο γαστρικού δακτυλίου / ενέσεις / λιπογλυπτική / μεσοθεραπεια / χαμαμ / βελονισμο / μασαζ / γυμναστήρια / personal trainning / ινστιτούτα αδυνατισματος κτλ και η λίστα μπορει να συνεχιστεί επ αόριστον.

    Ποτέ όμως δεν είχα κάνει το μαγικό τρίπτυχο ταυτόχρονα .. που είναι και το πιο βάναυσο εννοείται:

    Ταυτόχρονη "κυκλική επίθεση" στο ζήτημα
    - με άσκηση (κυρίως cardio)
    - με motivational diet coaching (παρακολούθηση από διαιτολόγο αλλα οχι με διαιτολόγιο αλλα με συμπεριφορική διόρθωση βουλιμιών και ξεσπασμάτων)
    και με full ψυχανάλυση για οτι άλλο με βαραίνει, πέρα από το αυτονόητο σωματικό βάρος.
    Κλείνω σήμερα 1 έτος κάνοντας το τρίπτυχο
    2 Μάη 2018: 105.6 κιλά
    2 Μάη 2019: 92.5 κιλά
    Εννοείται τα σκαμπανεβάσματα υπήρχαν απείρως.. εννοείται μπορεί να πήγαινα για ζύγισμα και να είχα πάρει 2,5 κιλά αντι να εχω χάσει.. άλλα σημασία έχει το τελικό ισοζύγιο, συνέχισα και εύχομαι να εχω την δύναμη να συνεχίσω για πάντα.

    Έχω απόλυτα ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου ότι η δική μου παχυσαρκία είναι θέμα συμπεριφορικό και οχι διαιτολογικό.
    Δεν μπαίνω στην διαδικασία να απολογηθώ για τα κιλά μου. Γίνομαι Ταλιμπάν με οποίον με κάνει να νιώσω υποδεέστερη λόγω σωματικής εμφάνισης και απλά προσπαθώ να με καλυτερεύσω για να είναι η ψυχούλα μου ήρεμη (και όχι για κάθε κακοπροαίρετο παπάρα που έχει φορητή ζυγαριά στα μάτια του)

    Θέλω να δώσω την πιο θετική μου ενέργεια σε όσους - όσες το προσπαθούν και την συμβουλή μου όταν ακούν την κλασσική βλακεία "μάλλον δεν το θές αρκετά να αδυνατίσεις'' όποιος τους την λέει να τον γράφουν κανονικά.

    "Το θέλουμε παρα πολύ!Απειρα πολύ".

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου!

    Ελπίζω μετά από ενα χρόνο να συνεχίζεις με τον ίδιο ρυθμο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μπραβο κι απο μενα. Τι ειναι η συμπεριφορικη διορθωση;

Similar Threads

  1. Δεν αισθάνομαι καλά ;(
    By IPPOKRATIS1991 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-2017, 16:50
  2. Αισθάνομαι μόνη
    By inspiration in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-11-2014, 10:53
  3. Αισθάνομαι κενή..
    By despinan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 26-07-2011, 23:49
  4. αισθάνομαι..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 39
    Last Post: 12-10-2008, 22:29
  5. Το ξεγέλασα και αισθάνομαι πολύ καλύτερα
    By GIORGOS296 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-01-2008, 13:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •